Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Adana Nüfus Bilgileri
« önceki   123 ... 2930313233   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 30
COGRAFYACI
3 ay önce - Prş 01 Şub 2018, 22:46

Lütfen şu soyut ve bencil değerlendirmelerden vazgeçelim. Adanada alkol özgürlüğün çok fazla olmasından memnun olan varsa da memnun olmayan da çok adanalı var. Çok saçma bir avuntu bu. Ayrıca muhafazakar bilinen şehirlerde de kimse kimsenin alkolüne, yaşam şekline karışmıyor. Tek fark, oralarda daha az alkollü mekan var, Adanada daha çok.. Ayrıca, yaşanabilir bir kent olmayla alkol örgürlüğünün ne alakası var? Bu ancak alkol alan azınlıktaki kitleyi alakadar eder. Bir şehrin yaşanabilirliğini öncelikle, ulaşım sistemi, trafik, hayat standardı ve ekonomik üretim gücü, eğitim imkanları, suç oranı, şehrin huzuru, iklim, vb gibi şeyler belirler.

Misafir 735

3 ay önce - Prş 01 Şub 2018, 23:13

Alıntı:
Lütfen şu soyut ve bencil değerlendirmelerden vazgeçelim. Adanada alkol özgürlüğün çok fazla olmasından memnun olan varsa da memnun olmayan da çok adanalı var. Çok saçma bir avuntu bu. Ayrıca muhafazakar bilinen şehirlerde de kimse kimsenin alkolüne, yaşam şekline karışmıyor. Tek fark, oralarda daha az alkollü mekan var, Adanada daha çok.. Ayrıca, yaşanabilir bir kent olmayla alkol örgürlüğünün ne alakası var? Bu ancak alkol alan azınlıktaki kitleyi alakadar eder. Bir şehrin yaşanabilirliğini öncelikle, ulaşım sistemi, trafik, hayat standardı ve ekonomik üretim gücü, eğitim imkanları, suç oranı, şehrin huzuru, iklim, vb gibi şeyler belirler

COĞRAFYACI ; adanalılar trafik ,ulaşım.... vb sorunlarını senden daha iyi biliyorlar. Ben adananın sosyal imkanların çeşitliliğinden müdahale edilmemesinden bahsettim. Ayrıca adanalılar niye kendini avutsun nüfus artış hızı düşük diye ? ilahi coğrafyacı bi alemsin. bak kendin diyorsun oralarda daha daha az alkollü , adana da daha çok diye . o gözle bakarsan tüm adana azınlık sana göre . böyle düşünende sen ol . adanalılar halinden memnun

Ahmet Sepetçi
3 ay önce - Prş 01 Şub 2018, 23:19

Adana çok güzel bir şehir. Nüfusundan bağımsız olarak şehir kültürü olan, insanların mutlu yaşadığı, uzakta kaldığında özlediği, derinliği olan bir kent. Adana'nın nüfusu 1.000.000'ken de güzeldi, şimdi de güzel. Bir başka şehrin nüfusunun Adana'yı geçmesi, Adana'nın yaşanılabilir olduğunu değiştirmez.

Adana sahillerini daha iyi değerlendirdiğinde, sanayi yatırımlarını tekrar çekmeye başladığında, Tarsus-Mersin çizgisinde büyük bir Çukurova hinterlandı olarak planlamaya dahil edildiğinde, çok daha iyi bir
kent olacaktır.

Misafir 634

3 ay önce - Prş 01 Şub 2018, 23:28

Adana halen Türkiye'nin beşinci büyük kentidir. Önemli olan toplam değil şehir merkezi nüfusları buna göre Adana 1.774.526 kişilik şehir merkezi nüfusuyla İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa'dan sonra Türkiye'nin beşinci büyük kentidir.

COGRAFYACI
3 ay önce - Prş 01 Şub 2018, 23:41

Alıntı:
COĞRAFYACI ; adanalılar trafik ,ulaşım.... vb sorunlarını senden daha iyi biliyorlar. Ben adananın sosyal imkanların çeşitliliğinden müdahale edilmemesinden bahsettim. Ayrıca adanalılar niye kendini avutsun nüfus artış hızı düşük diye ? ilahi coğrafyacı bi alemsin. bak kendin diyorsun oralarda daha daha az alkollü , adana da daha çok diye . o gözle bakarsan tüm adana azınlık sana göre . böyle düşünende sen ol . adanalılar halinden memnun

Adanada alkol mekanlarının çevre ilLerden daha çok olması tüm Adananın alkol aldığı anlamına gelmez. Diğer kentlere göre çok olsalar da, Allahtan alkol alanlar Adanada da azınlıktalar hala.
Neyse, konunun özü bu değil. İsmini bilmiyorum ama bu Adananın nüfus ve yaşanabilirliği tartışmasını dönüp dolaşıp alkol özgürlüğüne bağlayan bir kaç kişiden birisin...
Nüfus konusundan neden alkole geliyorsun anladım şimdi!
Neyse, iyi içmeler.

Misafir ab0

3 ay önce - Cum 02 Şub 2018, 02:28

MHP illeti bu ilden gitmeden ne yatırım gelir ne de nüfus.

ads 1940
3 ay önce - Cum 02 Şub 2018, 23:12

Alıntı:
ads 1940 bu kadar negatif olma..farzet nufus dusuk artiyor ne kaybediyoruz onemli olan sehir kalitesi problem orada duzgun sehirlesme olsa imkanlar daha saglikli olsa birde yanli olmayan bir hukumet gelirse tekrar toparlaniriz..2 tane nehirimiz var baston eksek agac olacak topragimiz var sagimizda solumuzda olan catlasin tesvikle ile ilerliyoerlar elbet sartlar degisecek su petroldan daha degerli..ben her zaman savunuyorum bu sehirde 300..400 bin luzumsuz tip var bunlar gitseler mis gibi oluruz...

Şehrin kalitesi arttıkça şehir göç vermez göç alır.

Nüfus az arttığına göre belli ki sorunlar var.

Teşvikten bahsetmişsin buda teşvik haritası

2. Bölgede olup tam 3 tane 5. bölge olan komşumuz var Türkiye'de bizim durumumuzda sadece Kayseri var ve iki şehre haksızlık ediliyor.

Ha birde 6. bölge yani en sefil bölge bana malum haritayı hatırlattı devletin oraya da bi el atması gerek, öyle İstanbul, Kocaeli, Bursa üçlüsünü pohpohlamakla herşeyi oraya yapmakla olmuyor bu işler.

Ankaranın doğusunda ise tek bir tane bile 1 numaralı kırmızı şehir yok 2 numara ise sadece Adana ve Kayseri ki onların etrafı 4-5 numaralarla çevrilmiş durumda

O doğu ve Güneydoğu illerinin kütük nüfusları ortalamanın da üzerin de durmadan artıyor ama biz ne yapıyoruz oraları yatırımsız bırakıyoruz sonuçta o insanlar diğer bölgelere göç ediyorlar ve göçle beraber sorunlarını da oraya götürüyorlar bu o lüzumsuz tip dediklerinin hatası değil devletin yanlış yatırım ve nüfus politikasından kaynaklanıyor.

Adana Cumhuriyet döneminden beri en kötü yıllarını yaşıyor eskiden bile böyle değildik çok eskiden 300-400 bin lüzumsuz tip dediklerin yoktu ama Ermeniler vardı bunlar sanayi tarımla sanatla uğraşan insanlardı Adana'ya katkıları da vardı ama onları yolladık sonra Cumhuriyet dönemi ve Marsall Yardımlarıyla birlikte kent hızla kalkınıp 4. sıraya kadar çıkmıştı hatta o dönemler ufaktan İzmir'i zorlar hale gelmiştik bazı Holding ve Bankaların merkezi İstanbul'du Adana ve İstanbul arasında çok çok 2.5 kat nüfus farkı vardı ama günümüzde bu rakam 7 kata çıktı Konya desen Konya da öyle bu iki şehir tarım şehri buralar geriliyorsa tarım politikalarında sorun var demektir.

1965 yılı Toplam Nüfus sonuçlarına göre ilk 5 sıra şu şekilde

İstanbul   2.293.823       
Ankara     1.644.302       
İzmir      1.234.667   
Konya      1.122.622       
Adana        902.712

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=6212607#6212607

Sonra Özal denen Amerikancı adamın iktidarı devralmasıyla birlikte ve günümüze kadar iktidarların yanlış ekonomi ve tarım politikaları sonucu Adana ve Konya gerileyip İstanbul ve komşuları farkı açtıkça açmış gelir dağılımındaki dengesizlikler arttıkça artmıştır hatta o Özal Sabancı Holding'in Adana'dan İstanbul'a taşınmasına vesile olmuştur.

Tabi birde Türkiye'nin gelmiş geçmiş en başarısız belediye başkanı olan Aytaç Durak faktörü var o adam şehri planlayamayıp beton yığını haline getirip Adananın tıpkı Osmanlı gibi duraklama ve gerileme dönemini başlatmıştır yıllar sonra yerine gelen Hüseyin Sözlü de buna tuz biber ekmiştir.

Adana en son 4. Büyükşehir ünvanına 90'lı yıllarda sahipti 1990 yılında falan işte o dönemde ise Bş Belediye Başkanımız Selahattin Çolak'tı Osmaniye ili bizim ilçemizdi sağolsun popülist sağ politikacılar seçim yatırımı olarak orayı Adana'dan koparttılar biz ise hala o günden bu güne yatırımları kaçırtan Adana'yı parçalatıp gerileten görmezden gelenlere oy veriyoruz havaalanımızı Adana'dan Mersine taşıyanları alkışlarla ve kırmızı halılarla karşılıyoruz köprülere adını vermeye çalışıyoruz azıcık uyanık olalım gözümüzü açalım.

Zaten Adana buralarda olmasını Ermenilere ve Marsall ile ABDlilere borçlu biz bizimkilere kaldıysak vah vah demektir yüzüne bile bakmıyorlar bu şehrin hatta sana şunu söyleyim kente yeni heyecan yeni soluk getirecek (hayata geçmeyen) BTC projesi varya o bile aslında ABD projesidir bu adamlara çok kızıyorum ama kent ekonomimize faydaları da olmuş yani.

Şu kent denizden toprak elde edip tarım devi olan Hollanda'nın elinde olacaktı birde yanlı olmayanlar başta olacaktı sen buraları o zaman görecektin.

COGRAFYACI
3 ay önce - Cmt 03 Şub 2018, 00:00

Ads 1940, bu kadar yazıyı Ermeni övgüsü yapmak için mi yazdın? Yazının neresini düzelteyim bilemedim! Ne ermenisi, ne Marshall yardımı ne Amerikası! Adana, 1950'li yıllarda Türkiyedeki tarımsal gelişmeye bağlı olarak hızlı artış gösteren pamuk üretimi ve buna bağlı olarak devletin adanada kurduğu Güney sanayi vb gibi tekstil işletmeleri ile Sabancı ailesinin kurduğu Bossa vb. tekstil işletmeleri sayesinde hızlı bir gelişim gösterdi. Ancak Adana ilerleyen yıllarda bir kaç aile dışında girişimci çıkaramayıp, elindeki girişimci aileleri de İstanbula kaybedince, buna çevre illerin de hızlı gelişmeye başlamasıyla hızla gerilemeye başladı. Gerileme demeyelim de, büyüme hızının yavaşlaması diyelim.. Konunun özü budur. Yok ermeni, yok Marshall yardımı yok bilmem ne! Lütfen bırak bu mantıksız algı işlerini...

Resul GUL

3 ay önce - Pts 05 Şub 2018, 22:36

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in 31 Aralık 2017 tarihli adrese dayalı nüfus sayım sonuçları açıklandı.

Türkiye nüfusu 80 milyon 810 bin 525 kişi olurken Adana nüfusu ise 14 bin 805 kişi artarak 2 milyon 216 bin 475 kişiye ulaştı.

Adana ilçeleri arasında en çok nüfus artış hızını Sarıçam İlçesi sağlarken geçen yıla oranla en fazla gerileyen Tufanbeyli İlçesi oldu...

Kaynak :

http://www.yorumadana.com/adana-ve-ilcelerinin-so ...14100h.htm

Misafir cea

3 ay önce - Pts 05 Şub 2018, 23:14

Yıllık verdiğimiz göç aldığımız göçten çok fazla, bu 14binlik artış doğanların eklenmesi ile eksiden artıya geçmemizi sağlıyor.
Ben yakın zamanda Adanada konut fazlalığı olacağını düşünüyorum, bu kadar konutu dolduracak insan yok, heleki kentsel dönüşüm ile tek katlı evler yıkılıp fazladan daire sahibi olmayı umanlar o evleri kiraya verecek kiracı ya da satacak alıcı bulamayacaklar . Aynı şey Sarıçam için de geçerli olacak , hatta bence şuan dahi konut fiyatları alıcısızlıktan düşüşte, birde kabasakalı imara açacaklar, alıcısı olmayacak , çünkü nüfus yok.
Üstelik bu 14 bin sayısı daha da azalacak, önümüzdeki 10 yılda Adana en fazla 100 bin artar. Adanada nüfusun artması için mucize lazım , Turizm patlsması vb gibi.
Belki bu biriken sorunların çözümü için fırsat olur .

sayfa 30
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 2930313233   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET