Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Adana Nüfus Bilgileri
« önceki   123 ... 272829   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 2
Serkan_21
4 yıl önce - Pts 29 Nis 2013, 20:34

@yunustopuz keşke mersinide değerlendirmeye alsaydın
mersin-adana-antep karşılaştırması ilginç olurdu.

yunustopuz

4 yıl önce - Çrş 01 May 2013, 01:54
Serkan_21 senin için tekrar düzenledim kardeşim Mersin'i dahil ettim umarım beğenirsin

Mert Karakoyun

4 yıl önce - Çrş 01 May 2013, 02:03

yunustopuz kardeşim on numara bilgi paylaşmışsın teşekkür ederiz.

ziya_tk

4 yıl önce - Çrş 01 May 2013, 02:03

Osmaniye ve Kilis, Adanalı ve Gaziantepli nüfustan ayrı düşünmemek gerekir. yaklaşık olarak %63 Adanalı, %75 Gaziantepli oluyor

Mert Karakoyun

4 yıl önce - Çrş 01 May 2013, 02:14

Boşuna Mersin'de Akdeniz Belediyesi'nde bdp milletvekili çıkartmıyor.

Buradan Mersin'deki durumun ne kadar elzem bir boyuta ulaştığını anlıyoruz.

Mersin'de bdp çatır çatır milletvekili çıkarıyor,belediye kazanıyor,bunu hepimiz biliyoruz.

Adana'da da bdp çatır çatır çıkardı milletvekili.

Bir tek Gaziantep'de çıkaramadı.

Gaziantep'de nüfus dengeleri o kadar göçe rağmen hala değişmedi pek.Çünkü yerli halk hala Gaziantep'de yaşıyor ve şehri bırakmıyor henüz ayrıca Gazianteplilerin de doğurganlık oranı düşük değil.
Gaziantep'de şehir kültürü,örf ve gelenekler yoğun olduğu için dışarıdan gelenler şehre ayak uydurmak zorunda kalıyor.Ayrıca sermayenin çok büyük kısmı hala Gazianteplilerde.

Mersin'in ve Adana'nın ayrıca Gaziantep'in daha yaşanılabilir şehirler olması temennisiyle.

erolcoş
4 yıl önce - Çrş 01 May 2013, 02:54

Mersin de Akdeniz bel. bdp li. Adana'da hemde merkezindeki bir belediyenin bdp li olması mümkün değil. Ayrıca bdp ye verenlerin akp yede oy verdiği açık belki Gaziantep oyları bu şekilde dağılıyordur.

Mert Karakoyun

4 yıl önce - Çrş 01 May 2013, 03:05

ben Adana'da bdp belediyesi var demedim ki?

Adana'da bdp milletvekili çıkarıyor,Mersin'de ise hem milletvekili çıkarıyor hem belediye kazanıyor dedim.

yunustopuz

4 yıl önce - Prş 02 May 2013, 21:16
Nacizane fikirlerim...

Arkadaşlar ben Mersin Gaziantep ve özellikle Adananın ne derece kozmopolit olduğunu yakinen gezmiş,görmüş, bu konuda araştırmalar yapmış birkardeşiniz olarak diyorumki;
-Mersin merkezde Akdeniz semti yoğun bir şekilde doğuluların yaşadığı bir semttir.Aslında Mersinin bir çok yerinde doğulular yaşar ancak en yoğun yaşadıkları yer Akdeniz semti olduğu için bu semtin belediyesini diğer adaylarında yetersiz olmasından dolayı şuan BDP almış durumdadır.
-Adana benim hayatımın geçtiği memleketimdir, gezip görmediğim çok az yeri vardır, Adana özellikle 1970-1990 arasında aşırı bir göç almış olmasından dolayı Adana merkezde şuan doğudan göçenlerin çocuklarının çocukları yani 2. kuşak olanların kütüğü şuan Adanadır.Yani 2. kuşağıda ekleme ve bunu ölçme imkanımız olsaydı şuan Adanada yaşayan doğuluların sayısının daha fazla olduğunu görecektik.Özellikle Adana merkez Mersin merkeze göre 2 kat daha büyük olduğu için çok olan nüfus içerisinde doğuluların etkisi azaldığı için ve yoğun olarak yaşadıkları yerlerin belediye sınırlarının etkiyi azltacak şekilde ayrılmasından dolayı tek bir güç olarak bir belediyeyi alamıyorlar ancak Adana genelinde BDP ye verilen 100 bin civarındaki oy 1 adet millet vekiline denk geliyor bu nedenle millet vekili çıkarmak daha kolay oluyor.
-Gazinatep Cumhuriyetin kurulduğu tarihten bu yana milliyetçiliği ön planda tutan ve Güneydoğu da olmasına rağmen çok fazla doğulunun yaşamadığı sade bozulmamış koca bir metropoldür.

**not: doğulu kelimesini yanlış anlayan arkadaşlardan özürdilerim kesinlikle kötü bir amaç yada niyetle bu tabiri kullanmadım...

ziya_tk

4 yıl önce - Cum 03 May 2013, 02:12

Alıntı:
1970-1990 arasında aşırı bir göç almış olmasından dolayı Adana merkezde şuan doğudan göçenlerin çocuklarının çocukları yani 2. kuşak olanların kütüğü şuan Adanadır.Yani 2. kuşağıda ekleme ve bunu ölçme imkanımız olsaydı şuan Adanada yaşayan doğuluların sayısının daha fazla olduğunu görecektik

1970'li yıllardan başlayarak Adana'ya göç ile gelen yurttaşlarımızın bazıları Adana nüfusuna kayıtlarını aldırdığı doğrudur. Benim tahminime göre 100.000-150.000 arasında olduğunu düşünüyorum. Tabii ki bu sadece benim tahminim bir geçerliliğinin de olmadığını belirteyim.

yunustopuz

4 yıl önce - Çrş 22 May 2013, 22:39
Bazı büyükşehirlerimizde il nüfusu nasıl artıyormuş?Rakamlarla inceleyelim..

Sevgili arkadaşlar;
Bu yazımda bazı büyükşehirlerin bir yıl içindeki nüfus artışlarını ve bu artışların hangi türlerde olduğunu inceleyeceğiz..Ve bazı illerimizin nüfusunun neden istikrarlı bir şekilde arttığını , bazılarınınsa neden istikrarlı bir şekilde artmadığını rakamlarla ve nedenleri ile göreceğiz..Gelin hep birlikte aşağıdaki bu tabloyu yorumlayarak inceleyelim..

Tabloda görüldüğü üzere tahmin edilenlerin aksine nüfus artışlarındaki doğan nüfus etkisi aslında hiçte azımsanacak bir durum değil..Nitekim bunun en iyi örneği yıllık yeni doğan nüfusu ile 53,341 kişiyi nüfusuna ekleyen Şanlıurfa ve 49,168 tane yeni bebeğin doğduğu Gaziantep her yıl nüfusunu bu kadar çok arttırabiliyor..Antalya daha çok aldığı ülke içi göç ile nüfusunu arttırırken, Antalyada yıllık doğan bebek sayısı ölüm harici toplam 28,352 kişi...Yani Antalyanın nüfusu Şanlıurfadan bir hayli fazla olmasına rağmen Şanlıurfa da bir yıl içerisinde doğan nüfus nerdeyse Antalya nın iki katı büyüklükte..Adana halen aldığı göç sayısı ile Gaziantep i çok rahat geçerken verdiği göç sayısının çok fazla olmasından dolayı Gaziantep e geçiliyor..Üstelik Adana da yeni doğan nüfusuda bir hayli az görünüyor.Nitekim Adana, Gaziantep ten 326 bin kiş daha büyük olduğu halde Gaziantep te , Adananın 1,63 katı fazla çocuk dünyaya geliyor..Bu bilgiler bizlere bazı büyükşehirlerde nüfusun neden ve nasıl bu kadar çok arttığını çok iyi gösteriyor..

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 272829   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET