Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Mehmet Kasım
6 yıl önce - Sal 31 Oca 2012, 16:05
İstanbul metrosu M6 Levent - Hisarüstü mekik hattı

İstanbul Metrosu M2 Levent-Hisarüstü Mekik Hattı Projesi

http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/HaberResim/19978/MINIMETRO5.jpg

Alıntı:
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Levent'ten Hisarüstü'ne oradandan füniküler sistemle Aşiyan'a inecek mini metro hakkında gazetecilere bilgi verdi.

Bir gazetecinin ''Büyükşehir Belediyesinin projesi olan Levent'ten Hisarüstü'ne oradandan funiküler sistemle Aşiyan'a inecek mini metro hakkında bilgi verebilirmisiniz'' sorusu üzerine Topbaş, yönetim gledikleri günden bu yana en büyük yatırımları ulaşıma ayırdıklarını belirtti.

Bugüne kadar ulaşıma yaptıkları yatırımın 22 milyar lira olduğunu dile getiren Başkan Topbaş, toplu taşımanın yaygın olması oranında trafiğin o ölçüde rahat olacağını dile getirdi. Projeyi kısa sürede tamamlamak istediklerini dile getiren Başkan Topbaş, “Metro hatlarından bir tanesi olarak düşündüğümüz Levent'ten Hisarüstü denilen Boğaziçi Üniversitesinin bulunduğu noktaya kadar metro hattının uzatılması. Bunun kararını verdik. Şu anda çalışmalar devam ediyor, Kısa sürede tamamlanacağını umuyorum. Tabiki oraya gittiğimiz de arzu ettiğimiz şudur ki. Boğaz'a bir funiküler sistemle yüzeyden (Taksim'deki gibi Dolmabahçe-Tünel şeklinde değil) inme şeklinde. Bunun Avrupa'da örnekleri var. Bu başarılırsa sahille bütünleşme imkanı olur. Böylece sahil trafiğini büyük destek vermiş oluruz'' şeklinde konuştu.

Başkan Topbaş şöyle devam etti: “Maalesef sahillerde yoğun bir trafik oluşmakta. Ciddi bir sıkıntı yaşanmakta her iki Boğaz sahilinde. Böylece tepelerdeki metrolarla bunu bağlamış olacağız. Bunun önemli bir çözüm olacağına inanıyorum. Şu anda starta verildi. Çok kısa sürede biteceğini tahmin ediyorum. Çünkü çok uzun bir mesafe değil. Tek tüp olarak yapacağız. Çünkü aynı tüpten gidiş geliş sağlanacak. Böyle hızlı bir erişim imkanı verilecek. Etiler hattı yol genişliği açısından çok sıkıntılı bir bölge. Çok ciddi sıkıntı yaşanmakta trafik açısından. Böylece oradan otobüs hattı yerine metro ile erişim sağlanacağı bir sistem devreye girecek. Çok daha bir Etiler hattı ortaya çıkacak.”

İBB

Mustafa Köseoğlu
6 yıl önce - Sal 31 Oca 2012, 16:11

İleride FSM Metrobüsü yapılırsa, bu mekik metroyla ilgili durağa bir aktarma imkanı olmalı.

Ali Dağcı
6 yıl önce - Sal 31 Oca 2012, 16:13
Önce Beşiktaş

Bence M2'ye mekik hat çekilecekse öncelik Beşiktaş Meydanına gidecek hatta verilmeli. http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=2993&a ...;start=960
Beşiktaş dururken Hisarüstüne Aşiyan'a hat çekmek bana lüks geliyor. Sahillerde yoğunluk var onu haififleteceğiz demek de mantıklı değil çünkü sahillerdeki yoğunluk özel araçlardan kaynaklanıyor.

mustafa1055
6 yıl önce - Sal 31 Oca 2012, 16:18
Tekli hat yeterli olur mu?

Bölgede ki otobüs sıklığına rağmen otobüslerin yoğunluğu göz önüne alındığında tek raylı mekik hattın otobüslerin yerine geçme noktasında yetersiz olacağını düşünüyorum. Üstelik hattın ilerde İstinye'ye uzaması söz konusu olduğunda bu durum kanaatimce problem yaratacaktır.

şafakrecep

6 yıl önce - Sal 31 Oca 2012, 16:23

anlayamadığım ve varsa birinin anlatmasını istediğim bi nokta var.. diyelim ki bu noktaya metro yaptınız ve fünikülerle sahile indiniz.. sonra ne olacak? o noktada iskele mi var oraya inen kişi karşıya geçsin? o noktada otobüs aktarma istasyonu ya da bunun yapılabileceği alan mı var aktarma yapılabilsin?

Mustafa_Mert
6 yıl önce - Sal 31 Oca 2012, 16:25

Bana kalırsa da Kabataş-Beşiktaş-Otogar hattı bu mekik hattan çok öcelikli olmalı, çok daha fazla yolcuya hitap ediyor.

engygl
6 yıl önce - Sal 31 Oca 2012, 16:36

Alıntı:
anlayamadığım ve varsa birinin anlatmasını istediğim bi nokta var.. diyelim ki bu noktaya metro yaptınız ve fünikülerle sahile indiniz.. sonra ne olacak?

Lucca'ya ve benzeri yerlere giden züppelerin jiplerinden vazgeçeceğini sananlar var, onlara mantıklı geliyor bu metro+füniküler projesi. Hisarüstü'nü Taksim, Aşiyan'ı da Kabataş zannediyorlar ya da..

Mehmet Kasım
6 yıl önce - Sal 31 Oca 2012, 16:39

tek tünel olması düşündürücü. hisarüstünden ileri de gitmeli zamanla. hep böyle kısa çözümler düşünülmesi yanlış. bir kere planla istinye ve tarabya'yı da içer.

(+)

şafakrecep

6 yıl önce - Sal 31 Oca 2012, 16:46

aslında planlamışlar.. burada olmayan sadece füniküler hat.. gerçi ben ona da karşı çıkmam da daha mantıklı bi yere inmeli.. indiği yerde bi iskele bi aktarma alanı olmalı..

Mehmet Kasım
6 yıl önce - Sal 31 Oca 2012, 16:58

evet orda beşiktaş-sarıyer sahil boyu metro etüdü var. ama ne zamana yapılır Allah bilir. fünikülerin güzergahı böyle:

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ULAŞIM