Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Yabancı gözüyle İzmir!
« önceki   1234 ... 596061   sonraki »

ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 3
Öztürk64
5 yıl önce - Sal 31 Oca 2012, 10:25

Alıntı:
Tamam Söylediklerin Doğru ama artık gecekondu kalmadı. Galiba senin İzmir'e gelmemen 3 yıl filan olmuş demekki anlattığına göre. Doğru İzmir modern ama gecekondu çok az olduğu için pislik içinde filan diye söylenemez eğer böyle birşey söyleniyorsa.Siz heralde hiç farketmedinizmi gecekonduların tamamının gittiğini ve İzmir'in yeniden düzeldiğini. Nedense Bazı Yabancılar İzmir'e gelip adam gibi gezmeden saçma saçma konuşuyorlar. Millete artık İzmir'i anlatmak çok zorlaştı.

Yalın sen artık cevap yazma...her yazdığın mesajda cevap hakkı doğuyor...

Yukarıda yazdıklarının hepsi yanlış ...İzmirin her yeri gecekondu...adı Kentsel dönüşüm olarak düzeltilmeye çalışılıyor...

Narlıdere

Gedizmahallesi

Çamlık

Yeniçamlık

Karabağlar

Limontepe

K.Kale

Ballıkuyu

Bayraklı

Çiğli

Şemikler

daha buraya yazamadığım birçok ilçe ve semt...O gördüğün çarpık çurpuk evler...plansız programsız yapılaşmalardır...ben yaptım oldu...oturdum anlayışındadır...Buna bugüne kadarki tüm belediye başkanları sebep olmuştur...

Şimdi belediye Kentsel dönüşüm altında yeni imar planı ile düzenlemeye gitti...

İzmirli diğer şehirler gibi kültürel yaşamda olan bir toplum değildir...Onları Tiyatrolarda / Operalarda göremezsiniz...Sosyal yaşamı kendi içerisinde kurar...Komşuluk vardır..Arkadaşlık vardır...Keyf vardır...Cuma günü şehri terkeder..yazlığı olan yazlığına olmayan olanın yanına gider...mangalını yakar...keyfine bakar...Pazar gecesi evine döner..Bu süreç böyle devam eder...

En son Öztürk64 tarafından Sal 31 Oca 2012, 10:26 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Nazmi

5 yıl önce - Sal 31 Oca 2012, 10:25

Alıntı:
İzmir'in ölüsü olsa bence Kayseri ile Konya ile karşılaştırılamaz, klasman farkı var. İstanbul, Ankara ve İzmir bir ligtedir. Gerisini türlü türlü sıralayabilirsiniz. Ama bu ilk 3 değişmez.

Klasmandan kasıt nüfus mu?

Yoksa şehirlerin yaşanabilirliği mi,modernliği mi,belediyelerin ve kurumların hizmet kalitesi mi?

Nüfusu bir kenara koyarsak,yukarıdaki kıstaslar çerçevesinde,
şehirlerin birbirleriyle kıyaslaması pekala yapılabilir.

Şayet 'klasman farkı var' derken nüfusu kastetdiyseniz,İstanbul'un nüfusu; Ankara'nın 3,İzmirin 4 katı (neredeyse). Nasıl;Ankara ve İzmir'i,İstanbul gibi bir dünya metropolü seviyesine,
pardon klasmanına çıkarıyorsunuz çok merak ettim doğrusu.

arc_devrim
5 yıl önce - Sal 31 Oca 2012, 11:07

Herkesin izmire geldiğinde hayran kalmasını bekleyemezsiniz beklentiler çok farklı olabilir.Ben de istanbula gidince izmir dönmek için can atarım ve benim gibi düşünen yüzlerce kütahyalı, yozgatlı...vs vardır ama bu istanbulun berbat bir şehir olduğunu göstermez.
Arkadaşımıza diğer şehir gezileri ile ilgili anılarınıda aynı dürüstlükle anlatmasını rica eder saygılar sunarım.

dr richard kimbl
5 yıl önce - Sal 31 Oca 2012, 11:47

Alıntı:
İzmir'i itici kılan esas mesele bu.

Haklı, İzmir itici bir şehir.....

Alıntı:
Bazı insanlar var, İzmir'de ahırdan bozma yerlerde oturuyor. Oturduğu yerin İzmir'in havasıyla, suyuyla alakası yok, izbe sefil bir delikte yaşıyor. Cehaletse en alası.

Haklı, memleketimin ilerlemiş kentlerinde bütün halkımız güzel ve bakımlı konutlarda yaşayıp, sosyokültürel yönden gelişmiş bir yaşam sürerken İzmir'in cehaleti ve geri kalmışlığı Türkiye ortalamasını geri götürüyor...

tolgailgim
5 yıl önce - Sal 31 Oca 2012, 11:54

Plansız yapılaşma sırf İzmir'in değil bütün Türkiye'nin en önemli sorunu hatta , Dünyanın en büyük sorunu diyebilirim. Bugun brezilya'dan tutun'da her ülkede gecekondulaşma var.

İzmir'de son yıllarda kentsel dönüşüm ciddi oranda artış gösterdi. Özelikle kadifekale'de 1800 küsür bina yıkıldı ve buralara ağaç dikildi.

Efecan
5 yıl önce - Sal 31 Oca 2012, 12:27

Alıntı:
Neyse, bindiğimiz otobüs yarı yolda ikiye bölünecek gibiydi. Hattın adı da ayakkabıcılar-konaktı galiba. Koltular yerinden oynamış, arkada kara duman, savaş uçağı sesi. Siz bu otobüslere nasıl tahammül ediyorsunuz? Konyada biz o otobüsleri atalı 15 yıl oldu?

Tahmin ediyorum ki bahsettiğiniz otobüs 1994 model.Tahammülden öte alıştığımız için sorun olmuyor ama benim merak ettiğim Konya'da sizin sözde 15 yıl önce attığınız "o" otobüsler hangileri ? 1986 model Man SG-220 körüklüler mi yoksa belediyenin yenilemekten hal olduğu Mercedes-Benz O302 otobüslermi ?

Bildiğim kadarıyla başlığın adı "Yabancı gözüyle İzmir!" , başka şehirler hakkında yanlış (sallama) bilgi vermek değil.

Deniz Çağdaş
5 yıl önce - Sal 31 Oca 2012, 12:38

Alıntı:
Doğru İzmir modern ama gecekondu çok az olduğu için

Yeşildere Atatürk maskının etrafına hiç görmediniz herhalde sayın yazar.O tarafların hali içler acısı.Sadece orası da değil zaten İzban;Hilal'den Alsancak istasyonuna doğru giderken sağ tarafınıza doğru bir bakınız sayın yazar,Alsancak stadyumunun arkasına bakınız sayın yazar.Hiç olmadı yeni garajın çevresini ordaki beton fabrikasının etrafını inceleyiniz sayın yazar.Ben bu konuda sadece belediyeyi de suçlamıyorum zira şehrin göbeğinde atıl kalmış TRT'nin binaları örneği de var.İzmir'e çok sağlam geri dönüşüm şart.

sedat karahallı
5 yıl önce - Sal 31 Oca 2012, 14:02

Alıntı:
artık gecekondu kalmadı.Siz heralde hiç farketmedinizmi gecekonduların tamamının gittiğini ve İzmir'in yeniden düzeldiğini. Nedense Bazı Yabancılar İzmir'e gelip adam gibi gezmeden saçma saçma konuşuyorlar.

Aslında çektiğim fotoğraflardan İzmir'in olumsuzluklarına ilişkin olanları yayınlamayacaktım ama mecbur kaldım.

(+)

Bu fotoğrafta karşı tepelerde görünen yapılar hep imarlı ve planlı mı?
Saçmalık konusunda seninle yarışmam olanak dışı olduğundan saçmalık iddilarına gülüyorum, senin İzmir'in algısına zarar verdiğini düşünüyorum.
İzmirli bazı arkadaşlar eleştiriye niye bu kadar tahammülsüz anlamaım. Soyut değerlendirme yapmadım, somut başıma gelenleri yer de belirterek anlattım. İzmir de benim vatanımın parçası. Ne methiyeler dizerim ne de ilk sayfada İzmirlilerin yaptığı gibi bir kenti yaftalarım, kendi bakış açıma göre değerlendirme yaptım.
Efecan Bey, belki ben İzmir'in en kötü otobüsüne bindim, bilemiyorum. Ama bildiğim şu ki o otobüün derhal trafikten çekilmesi gerekir. Trafik güvenliği için başlıbaşına bir tehdit. Model olarak eski otobüsler Konya'da da vardır, ama Konya'nın en eski otobüsü bile bakımlıdır, temizdir.

Yusuf Esengül

5 yıl önce - Sal 31 Oca 2012, 14:05

silinsin lütfen

En son Yusuf Esengül tarafından Çrş 01 Şub 2012, 10:10 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

serdar ölmez
5 yıl önce - Sal 31 Oca 2012, 14:07

Benim babam senin babanı döver türü muhabbetlere çocukken bile sinir olmuşumdur. Bu nasıl bir düşünce yapısıdır ki böyle bir fikir ortaya çıkıyor...

Başlık : Yabancı gözüyle İzmir ! ama içerik, gördüm ki İzmir'i b.k götürüyormuş ....

Çoğu Anadolu şehrinde 2-3 cadde vardır. Bütün herşey o cadde üzerindedir. Bu caddeler de zaten bu şehirleri diğer şehirlere bağlayan ASFALT tabir edilen yollardır. Siz bu şehirlerde bu caddelere çıktığınızda o şehrin en güzel yerlerine gitmiş olursunuz... Diğer bir güzel yere gidebilmek için gecekondu mahallelerinden geçmenize gerek kalmaz ... Şehrin en güzel yerlerinde gezmek size tabiiki hoş gelir...

Halbuki İ.Hakkı'nın da belirttiği gibi ilk 3 şehir klasman farkındadır... Çünkü bu şehirlerin tarihleri vardır... (Ankara Başkent olmasından dolayı bu tarih kısa da olsa bahsettiğim durum oluşmuştur) Bunu nüfus veya yaşanabilirlik olarak algılamamak gerekir...

1800 lerde İstanbul yine bir megakent idi, İzmir yine bir Ticaret ve sanayi kenti idi... İzmir yakın ve uzak tarihi ile ilgili detaylara buradan ulaşıp görebilirsiniz... İstanbul aldığı göç ile bu kimliğini yitirmiş olsa da İzmir'de hala kırıntıları kaldı, o yüzden İzmir herşeye muhalif, o yüzden İzmir farkı deniyor, o yüzden İzmir'in dışındakiler İzmir'li olmanın ne demek olduğunu anlayamıyor ...

Roma döneminde İzmir 'den alıntı : Roma İmparatorluğu döneminde; Roma’ya karşı Bergama Kralı Attalos’un oğlu Aristonikos’un öncülüğünü yaptığı ayaklanmaya destek vermediği için İmparatorluk tarafından “özgür kent” olarak tanımlanan İzmir, ardından gelen Bizans egemenliği döneminde dinsel bir merkez haline gelmiştir. Böylelikle İzmir Bizans döneminde dinsel merkez olma özelliği nedeniyle başkent İstanbul düzeyine çıkarılmıştır. Bizans İmparatoru Leon, İzmir’i İstanbul dışında ki kentlerin başkenti ilan etmiş ve bu süreçte İzmir’e “kendi kendini yönetebilen kent “ünvanı verilmiştir... GARİP değil mi ?
alıntı

Kaldırımları, yolları, evleri kötü olsa da, (diğer şehirlerde olduğu gibi) İzmir herzaman ŞEHİR hayatının yaşandığı bir kent olmuştur ve olacaktır... Hemde bu durumun getirdiği olumsuzluklarla birlikte...

Başlığı açan arkadaşın serzenişleri :

Alıntı:
İzmir'de bir tane kentsel dönüşüme rastlamadım.

İzmir 3 caddenin kesişmesinden oluşmuyor, kaç semtini gezdin de buna karar verdin...

Alıntı:
O yollar en son 1880'de mi asfaltlandı?

Haklısın, Bu konuda sorunlarımız var ... işi bilmeyen adamlar iş başında...

Alıntı:
Tüm binaların(kamu-özel) dış cepheleri dökülüyor.

Birkaç binayı görüp ahkam kesmişsin ... Eski ve büyük bir şehirden bahsediyoruz, apartmanlaşma 1980 lerde başlamadı malesef...

Alıntı:
Bir de her yerde yıkılmaya yüz tutmuş tarihi yapılar gördüm

Nerede ne gördün ? Söyle de bilelim...

Alıntı:
Bir de Karşıyaka, Konak, Basmane gibi merkezi yerlerde takılacak, çay kahve içecek nitelikli mekan bulamadım.

Dudağımın kenarıyla gülümseyerek, "HADİ CANIM" derim sana ben

Alıntı:
Bu denize doğru giren (kemeraltıydı galiba) yer vardı, orda da adım atacak yer yoktu. Bilmediğimden olabilir. Benzer sıkıntı AVM konusunda da var. Merkezde AVM yok galiba

Çok komik gülümsemem sırıtma oldu ... Merkezde AVM isteniyor arkadaşlar, Kemeraltında bulabileceğinin yarısından da yarısı az çeşitlilikte olacağı ve iki kat pahallı satılacağı ucube bir aveme'ye gideceğime 1700 lerden beri ticaretin merkezi olan ve her noktasından ayrı tat alabileceğim bir yerden neden alışveriş etmeyeyim...

Alıntı:
Şehrinizin kıymetini bilin. O denizin kokusunu, denizin uysallaştırdığı insanları çok özleyeceğim.

Sen İzmir'lileri sevmişsin ama İzmir'i sevmemişsin... Çünkü kafandaki kalıba uymamış İzmir. Mademki mahalli idareler üzerinde çalışıyorsun önce kalıplarını kafandan çıkar... Objektif gözle bakarsan daha az yanılırsın...

Eklediğin Fotonun altına da Dönme dolaptan İzmir Manzarası eklersen iyi olur

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   1234 ... 596061   sonraki »
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet