Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Yabancı gözüyle İzmir!
« önceki   123 ... 596061   sonraki »

ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 2
Öztürk64
5 yıl önce - Sal 31 Oca 2012, 00:40

Sedat

Yukarıda yazdıkların baştan sona kadar doğru...

Bir İzmirli olarak bu çarpık yapılaşma ve Şehir görünümün kötü olması hepimizi rahatsız ediyor...

Bunun farkındayız...özellikle şehre yeni gelenler için...Otogar ve çevresi...Basmane ve çevresi...Konak Belediye Binası şehrimize yakışan yapılar değil...

İzmirin çarpık yapılaşması tamamen siyasi çıkarlar üzerine kurulmuş bir düzenin ürünüdür...

Bu şehrin bu hale gelmesinde tüm belediye başkanlarının katkısı vardır...Son belediye başkanımız Kocaoğlu nun ulaşım sistemindeki hatalarını kabul etmekle birlikte...Kentsel dönüşüm üzerine yaptıklarını yabana atamayız...

Sonuç olarak İzmir de bir değişim başladı...zaman alacaktır...konumu ve insan kalitesi ile bunu başaracak kabiliyettedir...Çokta kötümser olmayınız...

Mete_izm

5 yıl önce - Sal 31 Oca 2012, 00:46

Sevgili üyeler, öncelikle sizi sağduyulu ve hoşgörülü olmaya davet ediyorum. Ben de turist rehberi olarak ülkemizin yaklaşık 65 kentini ve bunların çok sayıda ilçesini gezdim gördüm. İzmir bence Antalya ile birlikte yaşam kalitesi bakımından en nitelikli birkaç şehrinden biri. Akşam dilediğiniz saatte huzur içinde sahile çıkıp spor yapabiliyorsanız, eşiniz veya kız arkadaşınızla akşam yemek yemeğe gidebiliyor, fotoğraf çekebiliyor, kültür-sanat etkinliklerine gidip kendinizi geliştirip ruhunuzu geliştirebiliyorsanız çağdaş bir kenttesiniz demektir. Bunların eksik olduğu kentlerde yaşayanların İzmir'e sadece kaldırım taşı ve belediye otobüsü körüğü prespektifinden bakmasını da hoş karşılamak lazım. Şimdi olumlu ve olumsuz karşılanabilecek yorumlara sağlıklı yanıtlar verelim. Arkadaşımızın çok doğru olmasa da iyi niyetle fikirlerini paylaştığını varsayalım, ben öyle umuyorum...

Alıntı:
Arkadaşlar mahalli idareler üzerine çalışmalarım var, hemen hemen Türkiye'nin bütün kentlerini dolaştım. İyi bir gözlemciyim. Uzun bir aradan sonra haftasonu 2 gün İzmir'deydim. 10 yıl önce falan bu denli gezme şansım olmuştu.
Darılmaca, gücenmece yok. İzlenimlerimi aktaracağım.
Gezimi, iki kelime ile özetlememi isterseniz: HAYAL KIRIKLIĞI...
İzmir, coğrafi yapısı, insan kaynağı, tarihi-kültürel birikimi ile müthiş bir güce ve avantaja sahip. Gezerken 'ah şu güzelliğin onda biri Konyada olsa' dediğim çok yer oldu.
Bir kere belediyecilik 0. Yazıyla sıfır. Kimse maval okumasın. Siyasi bir kaygım ve tarafgirliğim asla yok.
Otogardan bir belediye otobüsüne bindim. Zaten ulaşımı öğrenmek bir kaç saatini alıyor insanın. Otogarda bu konuda aydınlatıcı rehber panolar olmaz mı arkadaş. Neyse, bindiğimiz otobüs yarı yolda ikiye bölünecek gibiydi. Hattın adı da ayakkabıcılar-konaktı galiba. Koltular yerinden oynamış, arkada kara duman, savaş uçağı sesi. Siz bu otobüslere nasıl tahammül ediyorsunuz? Konyada biz o otobüsleri atalı 15 yıl oldu?
Otobüsün güzergahı boyunca çevreyi gözlemledim. Gerçekten düzensiz, özensiz, pejmürde bir kent örneği. Her yer gecekondu. Tamam gecekondu metropllerin bir sorunu da hiç bir yandan düzeltilmeye başlanmaz. Ankara ve İstanbul örnek alınacak projelerle bu sorunla mücadele ederken İzmir'de bir tane kentsel dönüşüme rastlamadım.
Belediye binasının heman yanında yer alan saat kulesinin çevresindeki park parkın nasıl olmaması gerektiğine en büyük örnek. Peyzaj diye bir şey dumadınız mı siz Allah aşkına? Çimlendirilmiş tüm alanlar çamur içinde Her yer pespaye, pejmürde. Yıl olmuş 2012, şehrin göbeğinde 40 cm. yüksekliğinde kaldırım olur mu arkadaş?
O yollar en son 1880'de mi asfaltlandı? Her taraf çukur, her taraf deforme. Burada, ismi Yalın'dı galiba, bir arkadaş İzmir'in kaldırımlarını öve öve bitirememişti. Arkadaş için aranızda para toplayın biraz gezsin, şehir görsün. Konyayı Kayseriyi yakalamanız zaten zor en azından Malatya, Elazığı falan bir görün. Yeminle söylüyorum, Isparta'nın Yalvaç ilçesinin yol ve kaldırımları daha standartlara uygun, daha modern. İzmir'in kızlarına helal olsun: ayaklarında topukluyla o kaldırımlarda yürümeyi öğrenmişler.
İzmir'de cephe yenileme diye bir kavram yok mu? Tüm binaların(kamu-özel) dış cepheleri dökülüyor. Sanki 1940'dan dondurmuşlar duruyor.
Bir de her yerde yıkılmaya yüz tutmuş tarihi yapılar gördüm. Hatta biri depo olarak kullanılıyordu. Biz de belediyeler tozu toprağı restore ettiler, şimdi uzun yıllar önce yıkılanları yeniden yapıyorlar. (Rekontrüksiyon deniyor buna galiba)
Bir de Karşıyaka, Konak, Basmane gibi merkezi yerlerde takılacak, çay kahve içecek nitelikli mekan bulamadım. Bu denize doğru giren (kemeraltıydı galiba) yer vardı, orda da adım atacak yer yoktu. Bilmediğimden olabilir. Benzer sıkıntı AVM konusunda da var. Merkezde AVM yok galiba.
Arkadaşlar, belediyecilik olarak çoook gerilerdesiniz. Bunu görün artık. Partiyi değiştirmeyecekseniz de kamuoyu baskısı yaratıp iyi bir başkan seçmelisiniz. Kaybediyorsunuz.
Bunların yanında; pazar günü göztepe,karşıyaka maçı vardı. Karşıyakada gezerken maçın orada ne derece önemli yer tuttuğuna şahit oldum. Gerçekten yer kırmızı, gök yeşildi. Çok şaşırdım.

İnsanlara gelince, İzmir insanın genel olarak çok sıcakkanlı, yardımsever, medeni, naif olduğunu gördüm. Adres sorduğum bazı amcalar teyzeler bilemediklerinde o kadar üzüldüler, çırpındılar ki sorduğuma pişman ettiler. Bu naifliği bir çok şehirde bulamazsınız. Esnafı da bir çok şehire göre iyi. Bir kaç denyö çıktı, sordum onlar da konyalı ya da doğulularmış.

Şehrinizin kıymetini bilin. O denizin kokusunu, denizin uysallaştırdığı insanları çok özleyeceğim.

1) Bilgilendirme panoları eksikliği ve Otogar'da oryantasyon problemi konusunda size tamamen hak veriyorum. Ancak belediye otobüsleri kullanılan teknoloji ve engelli dostu olması bakımında çoğunlukla Avrupa standartlarında. Az sayıda eski otobüs kaldı, bunların da en eskisi 1994 model. Önce diğer büyükşehirlerdeki 1990 öncesi model araçlara bakın derim.

2) Altındağ, Yenişehir ve Basmane bölgelerinde yapı kalitesi maalesef çok düşük ve henüz bu bölgelere yönelik bir kentsel dönüşüm uygulaması yok. Basmane ve Konak'taki yapıların ön cepheleri çağın gerisinde tamam bu da kabul. Ama; şehri adamakıllı, detaylı olarak gezme fırsatı olmadan kaldırımlara, konutlaşmaya ve AVM eksikliğine, dahası çay-kahve içilecek mekan eksikliğine vurguda bulunmak ön yargılı değil mi sizce? Bari forumu iyice araştırıp da böyle bir başlık açsaydınız.

3) Anadolu'nun gelişmekte olan il ve ilçeleri ile 5000 yıllık medeniyet beşiği İzmir'i karşılaştırmanız gerçekten komik ötesi olmuş. Ben de gözlemlerim doğrultusunda madem bu şehirlerde bu kadar güzel binalar, alt geçitler, ulaşım araçları, kaliteli mekanlar var da hepsi İzmir'e gelmek için hevesleniyor diyordum. Bu güzel ve sımsıcak şehrin adı bile pek çok yurttaşımızın gözlerini ışıl ışıl yapıyor heyecandan...

4) Her zihniyete saygımız var, farklı bakış açıları medeniyetin gereğidir ama İzmirli kızların topukluları vs. bu kadar ameyane tabirlere gerek yok. Ramazan ayı diye öğle yemeği yiyen insanların dayak yediği, insanların sevgilileriyle elele bankta, otobüste oturuyor diye hakaret ve tacize maruz kaldığı, içki içmenin tabu olduğu şehirler hükümetten iyi ödenekler alıp, projeleri engellenmiyor ve bu sayede şehirleşme adına hızla yenilenebiliyor, böylece çağdaş bir şehir oluyorlarsa İzmir isterse Ortaçağ'dan kalmış bilinsin. Biz İzmirliler olarak sırf bu zihniyetten ötürü altyapı ve şehircilik adına çok başarılı olamasa da zihni, yüreği aydınlık başkanlara şehrin anahtarını teslim ediyoruz. Bir taraftan bu şehrin insanlarına kendi kurallarını dayatmaya, ideolojik asimilasyon yapmaya çalışan kimi zihniyetler, diğer yandan İzmirli kadınların zerafetini, kendine güvenini, entellektüelliğini ve kimliğini hafif meşreplik gibi algılayarak dış görünüşle insanları yargılamaya devam ediyorlar. Evet, bu şehirde eşcinseller de var, gece dışarı çıkan kızlar da, sokakta içki içen gençler de, eğlenmesini bilen insanlar da, ibadetini engelsiz şekilde yerine getirebilen her dine mensup insanlar da, başörtüsüyle gezebilen genç kızlar da...Tek farkla, kimse kimseyi bundan ötürü acımasızca yargılamıyor...Yazık, acınası bir bakış açısı...

5) Yalın isimli arkadaşımız, evet bazen fazla kişisel yorumlar yaparak bilgilendirme niteliği taşımayan mesajlar yazabiliyor ama bu 15-16 yaşlarında bir gencin "cebine parasını koyalım da farklı şehirleri görsün" diye aşağılanmasını, gencecik bir arkadaşımızın gururuyla oynanmasını gerektirmez. Bu ülkenin geleceğine katkıda bulunabilecek hiçbir genç, sosyo-kültürel yaşamı ele alınarak aşağılanamaz.

Özetle şehircilikle ilgili kimi eleştirilere katılmakla birlikte İzmir halkı ve bazı üyelerimiz için edilen sözleri mesnetsiz ve saygı çerçevesinden uzak buluyorum. Bu gibi yorumların İzmir adı ile bir arada olmasını bile sindiremiyorum ve tepki çeken bu başlığın değerli denetçiler tarafından silinmesini rica ediyorum.

Saygılar.

(Not: İzmir'e gelecek olan tüm aydın görüşlü ve doğruları-yanlışları ile objektif bakış açısı ile eleştiri yapabilecek herkese... İzmir'e hoşgeldiniz )

En son Mete_izm tarafından Sal 31 Oca 2012, 00:57 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

İ.Hakkı Erdoğan
5 yıl önce - Sal 31 Oca 2012, 00:55

Alıntı:
hepsi İzmir'e gelmek için hevesleniyor diyordum. Bu güzel ve sımsıcak şehrin adı bile pek çok yurttaşımızın gözlerini ışıl ışıl yapıyor heyecandan...

İzmir'in 2011 yılındaki nüfus artışı cidden herkesin İzmir'e akın ettiğinin bir kanıtı gibi.

Yalın35_Göztepeli

5 yıl önce - Sal 31 Oca 2012, 01:13

Alıntı:
Arkadaşlar mahalli idareler üzerine çalışmalarım var, hemen hemen Türkiye'nin bütün kentlerini dolaştım. İyi bir gözlemciyim. Uzun bir aradan sonra haftasonu 2 gün İzmir'deydim. 10 yıl önce falan bu denli gezme şansım olmuştu.
Darılmaca, gücenmece yok. İzlenimlerimi aktaracağım.
Gezimi, iki kelime ile özetlememi isterseniz: HAYAL KIRIKLIĞI...
İzmir, coğrafi yapısı, insan kaynağı, tarihi-kültürel birikimi ile müthiş bir güce ve avantaja sahip. Gezerken 'ah şu güzelliğin onda biri Konyada olsa' dediğim çok yer oldu.
Bir kere belediyecilik 0. Yazıyla sıfır. Kimse maval okumasın. Siyasi bir kaygım ve tarafgirliğim asla yok.
Otogardan bir belediye otobüsüne bindim. Zaten ulaşımı öğrenmek bir kaç saatini alıyor insanın. Otogarda bu konuda aydınlatıcı rehber panolar olmaz mı arkadaş. Neyse, bindiğimiz otobüs yarı yolda ikiye bölünecek gibiydi. Hattın adı da ayakkabıcılar-konaktı galiba. Koltular yerinden oynamış, arkada kara duman, savaş uçağı sesi. Siz bu otobüslere nasıl tahammül ediyorsunuz? Konyada biz o otobüsleri atalı 15 yıl oldu?
Otobüsün güzergahı boyunca çevreyi gözlemledim. Gerçekten düzensiz, özensiz, pejmürde bir kent örneği. Her yer gecekondu. Tamam gecekondu metropllerin bir sorunu da hiç bir yandan düzeltilmeye başlanmaz. Ankara ve İstanbul örnek alınacak projelerle bu sorunla mücadele ederken İzmir'de bir tane kentsel dönüşüme rastlamadım.
Belediye binasının heman yanında yer alan saat kulesinin çevresindeki park parkın nasıl olmaması gerektiğine en büyük örnek. Peyzaj diye bir şey dumadınız mı siz Allah aşkına? Çimlendirilmiş tüm alanlar çamur içinde Her yer pespaye, pejmürde. Yıl olmuş 2012, şehrin göbeğinde 40 cm. yüksekliğinde kaldırım olur mu arkadaş?
O yollar en son 1880'de mi asfaltlandı? Her taraf çukur, her taraf deforme. Burada, ismi Yalın'dı galiba, bir arkadaş İzmir'in kaldırımlarını öve öve bitirememişti. Arkadaş için aranızda para toplayın biraz gezsin, şehir görsün. Konyayı Kayseriyi yakalamanız zaten zor en azından Malatya, Elazığı falan bir görün. Yeminle söylüyorum, Isparta'nın Yalvaç ilçesinin yol ve kaldırımları daha standartlara uygun, daha modern. İzmir'in kızlarına helal olsun: ayaklarında topukluyla o kaldırımlarda yürümeyi öğrenmişler.

Eleştirileriniz Doğru Değil. Madde Madde Söyleyeyim.

1) Basmane,Altındağ,Yeşilova ve Basmane Gibi yerlerde konutlaşma az hemde Pınarbaşı ve Ayakkabıcılar tarafı içler acısı.Belediye Daha Çok Rekreasyon Ve Mesire Alanı Yaptı. Aziz Kocaoğlu Kadifekale İçin Neredeyse Servetini Harcadı. İzmir İçin Bu Kadar Uğraştı ve Başardı.

2) Evet doğrudur. Ben abartıcı şekilde mesaj yazıyorum ama hemde İzmir'de neler olduğunu anlatıyorum. Aslında şuanki kaldırımlar çok güzel oldu. Ama İzmir'in biraz daha ilerisine gitseymişiniz. Belki ne demek istediğimi çok iyi anlardınız.

3) Avm'ler Balçova Ve Bornova taraflarında var.Asıl onlar olduktan sonra İzmir gelişmeye başladı.Burhan Özfatura,Rahmetli Ahmet Piriştina ve Aziz Kocaoğlu sayesinde İzmir çoğu projede çağ atladı. Şuan onlar olmasaydı İzmir öksüz bir şehir olarak kalacaktı.Otobüsler Eski ama çok az şuan eski olanlar. Bari bi Mercedes Conecto 2000-2008-2009 Model,Bmc Procity 2008 Model,Bmc Belde 2003-2009 Model ve Otokar Doruk 2009-2011 Model Araçları görseydiniz belki firkiniz değişirdi.

4) Bari keşke Kaldırım ve Kentsel Dönüşüm konusunda Cennetçeşme,Eskiizmir,Alsancak,Hatay,Üçyol,Basınsitesi,Mithatpaşa,Sahil Bulvarı,Balçova,Narlıdere gibi yerlere gittinizmi bilmiyorum ama oralar 2000 ve 2005 Yılından sonra çok değişti. Mesela Cennetçeşme ,Eskiizmir ve Narlıdere Gecekondu doluyken şimdi yeni apartmanlar ve parklar var. Bu 3'ü Hariç diğerler semtlerde kaldırımlar kırık dökük iken şimdi düz beton,parke ve granit gibi kaldırımlar oralara yapılınca çok güzelve çarşı gibi oldu.

5) Buca taraflarında Evka1 ve İzkent taraflarında gecekondu ve çöplükken şimdi oralar konutlarla doldu.Buca'da Ulaşım Sorunu berbat ama kaldırımları,caddeleri ve yeşil alanları çok ve harika. Buca'nın En Önemli Yeri Kaynaklar ve Gölet'tir. Orada Temiz Hava Bulma İmkanınız Var.
İzmir'de Yeşil Alan ve daha sayılmayacak bir sürü şey var.

Aslında İzmir'i bize eser olarak verenler Burhan Özfatura,Ahmet Piriştina Ve Aziz Kocaoğlu'dur.Çünkü Onlar sayesinde İzmir gelişti. Onlar sayesinde İzmir'e aşık olduk. Onlar olmasaydı İzmir şuan bir hiçti.İzmir hep çağdaş olmaya devam edecektir.

Not: İzmir'e Yeni Gelenler İçin Hoşgeldiniz diyorum. İzmir'e yeni gelenlerin mutlu ve çağdaş yaşamaları dileğiyle..Ama Lütfen İzmir Hakkında Sataşmaya ve Kötü Cümleler Kullanmayınız.Yoksa Saçma Şekilde Şehir Kavgası Oluyor.

Saygılar Sevgiler...

En son Yalın35_Göztepeli tarafından Sal 31 Oca 2012, 01:33 tarihinde değiştirildi, toplamda 4 kere değiştirildi

sedat karahallı
5 yıl önce - Sal 31 Oca 2012, 01:16

Mete_izm,
Benim üslubumu eleştirip; 'Bunların eksik olduğu kentlerde yaşayanların İzmir'e sadece kaldırım taşı ve belediye otobüsü körüğü prespektifinden bakmasını da hoş karşılamak lazım' demeni,
'İzmirli kızların topukluları vs. bu kadar ameyane tabirlere gerek yok' diyip tüm Anadolu kentlerine 'Ramazan ayı diye öğle yemeği yiyen insanların dayak yediği yerler' olarak yaftalamanı,
Önce 'Sevgili üyeler, öncelikle sizi sağduyulu ve hoşgörülü olmaya davet ediyorum' diyip sonra gözlemlerimi 'acınası bir bakış açısı' olarak değerlendirmeni,
İzmir insanına hiç kötü söz söylememe ve yeri geldikçe inasanların naifliğini övmeme rağmen 'İzmir halkı ve bazı üyelerimiz için edilen sözleri mesnetsiz ve saygı çerçevesinden uzak buluyorum' demeni anlamlandıramadım.
Hele şuraya bittim: 'İzmir'e gelecek olan tüm aydın görüşlü ve doğruları-yanlışları ile objektif bakış açısı ile eleştiri yapabilecek herkese... İzmir'e hoşgeldiniz '

Mete_izm

5 yıl önce - Sal 31 Oca 2012, 01:29

Hoşgörü ve saygı öyle bir şeydir ki, olumsuz yorumlara da yeri geldiğinde böyle düşündüğüne göre o da kendince haklı diyip susmak, tahriklere kapılmamaktır...

Bu şehirde yaşamak, gönlü deniz gibi olmaktır..Haklısınız, İzmir insanı naiftir, kötü ifadeler yerine ironi kullanmayı tercih eder yeri geldiğinde..

Bizim denizin nimetlerinden faydalanabildiğimiz kadar, keşke herkes yanıbaşındaki güzelliklerin etkisinde kalabilse... Mesela yücelik ve erdem timsali Mevlana'dan, bir milleti sömürgecilerin yoluna kırmızı halı gibi sermek yerine dimdik tutup hiç yoktan yepyeni bir başkent yaratan Atatürk'ten...

Teşekkürler!

İ.Hakkı Erdoğan
5 yıl önce - Sal 31 Oca 2012, 02:12

İzmir'in belediyecilik anlamında geri kaldığını ben de pek çok defa söylerim, arkadaşlar bilirler. Ancak başlığın ilk mesajı biraz abartılı olmuş.

İzmir'in ölüsü olsa bence Kayseri ile Konya ile karşılaştırılamaz, klasman farkı var. İstanbul, Ankara ve İzmir bir ligtedir. Gerisini türlü türlü sıralayabilirsiniz. Ama bu ilk 3 değişmez.

Kaldırım asfalt falan filan basit konulardır bunları da çok eleştirmemek lazım bence. Belediyeniz çok iyi, kaldırımlar süper ama o gecekondular manzarayı bozuyor işte, demek saçma olur. Yapısal sorunların üzerine gitsin, şehirde bazı eski kötü alışkanlıkları değiştiren yatırımlar yapsın bence daha önemli.

AVM gibi konular ise tamamen yatırımcıyla alakalı bir konu. İzmir gibi iklim koşulları ve yaşam tarzı iç kesimlere göre farklılık gösteren bir yerde avm olmayabilir ya da az olabilir bu eleştirilecek bir konu değil.

Kent merkezinde yeşil alan oranı düşük, genel bir bakımsızlık var, "yol böyle olur" denilebilecek bir bulvar yok, çarpık kentleşme epey bir var ; tamam ama otobüsleri eski denilemez mesela. Ben İzmir'de hepi topu 2-3 defa otobüse bindim, o da 3-4 sene önceki bir gidişimdeydi. Hepsinde de klimalı otobüs denk gelmişti mesela.

Benim takıldığım nokta ; İzmir moderndir, İzmirli kibardır, eğitimlidir, görgülüdür, anlayışlıdır gibi saçma bir kendini beğenmişlik durumudur. Bu arkadaşlar başka şehirleri siyasi seçimleri yüzünden gerici, yobaz gibi görüyorlar. Benim İzmir'de gördüğüm en büyük sorun bu. Onlara kalsa birinci çıkan parti nedeniyle Ankaralılar gerici, yobaz, anlayışsız, kaba, eğitimsiz...

Halbuki bakıyoruz rakamlara durum hiç öyle değil. Ankara'da senfoni konseri 10 bin kişilik salonlarda veriliyor da yine doluyor. 2 senedir kapalı gişe oynayan tiyatro oyunu var, bilet almak için biletin satışa çıkmasından saatler önce gişede kuyruğa girmeniz gerekiyor. Ankara sinemalarında 18 bin koltuk var, İzmir'de 12 bin. Ankara'da 21 bin doktora/63 bin master/544 bin lisans mezunu var, İzmir'de 9 bin/25 bin/348 bin. Nüfusla oranla yine Ankara önde. Tam tersine bakalım, okuma yazma bilmeyen sayısı Ankara'dan fazla. Sayı bile fazla, nüfusa oranla çok kötü bir tablo.

Kültürse kültür, sanatsa sanat, eğitimse eğitim. Her şey ortada. Daha ne diyelim, daha neye bakalım?

İzmir'in asıl sorunu budur, bir belediye başkanı gelir burada yakınılan her konuyu çözer. Dert değil. Asıl dert bu bence. İzmir'i itici kılan esas mesele bu.

Bazı insanlar var, İzmir'de ahırdan bozma yerlerde oturuyor. Oturduğu yerin İzmir'in havasıyla, suyuyla alakası yok, izbe sefil bir delikte yaşıyor. Cehaletse en alası. Ama bir havalar bir havalar, İzmirli olduğunu ekler bir de. Tez konusu olur.

Yalın35_Göztepeli

5 yıl önce - Sal 31 Oca 2012, 02:26

Alıntı:
İzmir'in ölüsü olsa bence Kayseri ile Konya ile karşılaştırılamaz, klasman farkı var. İstanbul, Ankara ve İzmir bir ligtedir. Gerisini türlü türlü sıralayabilirsiniz. Ama bu ilk 3 değişmez.

Kaldırım asfalt falan filan basit konulardır bunları da çok eleştirmemek lazım bence. Belediyeniz çok iyi, kaldırımlar süper ama o gecekondular manzarayı bozuyor işte, demek saçma olur. Yapısal sorunların üzerine gitsin, şehirde bazı eski kötü alışkanlıkları değiştiren yatırımlar yapsın bence daha önemli.

AVM gibi konular ise tamamen yatırımcıyla alakalı bir konu. İzmir gibi iklim koşulları ve yaşam tarzı iç kesimlere göre farklılık gösteren bir yerde avm olmayabilir ya da az olabilir bu eleştirilecek bir konu değil.

Kent merkezinde yeşil alan oranı düşük, genel bir bakımsızlık var, "yol böyle olur" denilebilecek bir bulvar yok, çarpık kentleşme epey bir var ; tamam ama otobüsleri eski denilemez mesela. Ben İzmir'de hepi topu 2-3 defa otobüse bindim, o da 3-4 sene önceki bir gidişimdeydi. Hepsinde de klimalı otobüs denk gelmişti mesela.

Benim takıldığım nokta ; İzmir moderndir, İzmirli kibardır, eğitimlidir, görgülüdür, anlayışlıdır gibi saçma bir kendini beğenmişlik durumudur. Bu arkadaşlar başka şehirleri siyasi seçimleri yüzünden gerici, yobaz gibi görüyorlar. Benim İzmir'de gördüğüm en büyük sorun bu. Onlara kalsa birinci çıkan parti nedeniyle Ankaralılar gerici, yobaz, anlayışsız, kaba, eğitimsiz...

Halbuki bakıyoruz rakamlara durum hiç öyle değil. Ankara'da senfoni konseri 10 bin kişilik salonlarda veriliyor da yine doluyor. 2 senedir kapalı gişe oynayan tiyatro oyunu var, bilet almak için biletin satışa çıkmasından saatler önce gişede kuyruğa girmeniz gerekiyor. Ankara sinemalarında 18 bin koltuk var, İzmir'de 12 bin. Ankara'da 21 bin doktora/63 bin master/544 bin lisans mezunu var, İzmir'de 9 bin/25 bin/348 bin. Nüfusla oranla yine Ankara önde. Tam tersine bakalım, okuma yazma bilmeyen sayısı Ankara'dan fazla. Sayı bile fazla, nüfusa oranla çok kötü bir tablo.

Kültürse kültür, sanatsa sanat, eğitimse eğitim. Her şey ortada. Daha ne diyelim, daha neye bakalım?

İzmir'in asıl sorunu budur, bir belediye başkanı gelir burada yakınılan her konuyu çözer. Dert değil. Asıl dert bu bence. İzmir'i itici kılan esas mesele bu.

Bazı insanlar var, İzmir'de ahırdan bozma yerlerde oturuyor. Oturduğu yerin İzmir'in havasıyla, suyuyla alakası yok, izbe sefil bir delikte yaşıyor. Cehaletse en alası. Ama bir havalar bir havalar, İzmirli olduğunu ekler bir de. Tez konusu olur.

Tamam Söylediklerin Doğru ama artık gecekondu kalmadı. Galiba senin İzmir'e gelmemen 3 yıl filan olmuş demekki anlattığına göre. Doğru İzmir modern ama gecekondu çok az olduğu için pislik içinde filan diye söylenemez eğer böyle birşey söyleniyorsa.Siz heralde hiç farketmedinizmi gecekonduların tamamının gittiğini ve İzmir'in yeniden düzeldiğini. Nedense Bazı Yabancılar İzmir'e gelip adam gibi gezmeden saçma saçma konuşuyorlar. Millete artık İzmir'i anlatmak çok zorlaştı.

Not:Yanlış anlamayın kötü anlamda söylemedim.

Mesut Yeşil
5 yıl önce - Sal 31 Oca 2012, 03:17

Mete arkadaşımız bu konuda çok haklı, tecrübeyle sabittir, başka memleketlerde İzmir deyince insanlar hoşlanırlar, İzmir kelimesi bile insanların hoşuna gitmeye yeterdir, ben İstanbul'da yıllarca yaşadım, ne zaman bir arkadaş ortamına girsem İzmirliyim dediğimde insanlar ciddi güzel tepkiler veriyorlar, özellikle kız arkadaşlar daha güzel tepkiler veriyorlar, onun avantajını da çok yaşadım, her neyse konu o değil de burada Mete kardeşimizin gözlemi çok doğru, ben de bir İzmirli olarak şahsi tecrübelerimden bunu onaylarım. İzmir insanların gözünde güzel, aydın, yaşam ve insan kalitesi yüksek bir Akdeniz kentidir.

Onun dışında İ.Hakkı Erdoğan'ın da dediği gibi İzmir Ankara ve İstanbul ayrı bir ligdedir, gelişmekte olan Anadolu kentleriyle kıyaslanamaz, İzmir'in ismi, ölüsü yeter bu şehirlerin karşısında.

Sedat beyin yazdıklarında da haklı olduğu noktalar da var, haksız olduğu da, arkadaşlar zaten belirtmiş yanlış noktaları, tekrar vurgulamaya gerek yok, güzel bir üslupla yazdığınız yazınız için, İzmir insanlarının güzelliğine yaptığınız vurgular için teşekkürler.

Mehmet Cengiz Küllük
5 yıl önce - Sal 31 Oca 2012, 10:06

Ben de geçen yıl İzmir'i gezmiştim. İzmir'le ilgili 2 gözlemim var.

Kesinlikle yanlı yazmıyorum. Sadece gördüğümü söylüyorum.

Birincisi İzmir genel olarak bakımsız bir şehir ve belediye hizmetleri yetersiz bence. (Gaziantep, Konya, Kayseri gibi kentleri gördüyseniz bu şehirlerdeki belediye hizmetleriyle, İzmir'deki belediye hizmetlerini karşılaştırmanızı isterim. )

İkincisi İzmir'de nasıl desem dinanizm yok gibi geldi bana. Yine Kayseri, Konya, Gaziantep, Ankara gibi şehirlerdeki projeler, inşaatlar daha az gibi İzmir'de.

Yazıma katılmayabilirsiniz. Ben sadece gördüklerimi söylüyorum. İzmir'in doğası harika, doğal bir avantajınız var. Deniz.

Abartmıyorum İzmir belediyecilik alanında daha başarılı olsa, kendini yenilese İstanbul ile yarışır ama şuanki haliyle biraz zor.

Son olarak yukarıda da yazdığım gibi İzmir belediyecilik anlamında çok geride. Eğer Anadolu'nun gelişen şehirlerini gezerseniz, belediyecilik alanında İzmir'in geride olduğunu anlarsınız. Yazdıklarımın hiçbiri yanlı değildir arkadaşlar. Sadece gözlemimi söylüyorum... İzmir'deki herkese selamlar...

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 596061   sonraki »
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet