Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Yabancı gözüyle İzmir!
123 ... 596061   sonraki »

ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
sedat karahallı
5 yıl önce - Pts 30 Oca 2012, 23:13
Yabancı gözüyle İzmir!

Arkadaşlar mahalli idareler üzerine çalışmalarım var, hemen hemen Türkiye'nin bütün kentlerini dolaştım. İyi bir gözlemciyim. Uzun bir aradan sonra haftasonu 2 gün İzmir'deydim. 10 yıl önce falan bu denli gezme şansım olmuştu.
Darılmaca, gücenmece yok. İzlenimlerimi aktaracağım.
Gezimi, iki kelime ile özetlememi isterseniz: HAYAL KIRIKLIĞI...
İzmir, coğrafi yapısı, insan kaynağı, tarihi-kültürel birikimi ile müthiş bir güce ve avantaja sahip. Gezerken 'ah şu güzelliğin onda biri Konyada olsa' dediğim çok yer oldu.
Bir kere belediyecilik 0. Yazıyla sıfır. Kimse maval okumasın. Siyasi bir kaygım ve tarafgirliğim asla yok.
Otogardan bir belediye otobüsüne bindim. Zaten ulaşımı öğrenmek bir kaç saatini alıyor insanın. Otogarda bu konuda aydınlatıcı rehber panolar olmaz mı arkadaş. Neyse, bindiğimiz otobüs yarı yolda ikiye bölünecek gibiydi. Hattın adı da ayakkabıcılar-konaktı galiba. Koltular yerinden oynamış, arkada kara duman, savaş uçağı sesi. Siz bu otobüslere nasıl tahammül ediyorsunuz? Konyada biz o otobüsleri atalı 15 yıl oldu?
Otobüsün güzergahı boyunca çevreyi gözlemledim. Gerçekten düzensiz, özensiz, pejmürde bir kent örneği. Her yer gecekondu. Tamam gecekondu metropllerin bir sorunu da hiç bir yandan düzeltilmeye başlanmaz. Ankara ve İstanbul örnek alınacak projelerle bu sorunla mücadele ederken İzmir'de bir tane kentsel dönüşüme rastlamadım.
Belediye binasının heman yanında yer alan saat kulesinin çevresindeki park parkın nasıl olmaması gerektiğine en büyük örnek. Peyzaj diye bir şey dumadınız mı siz Allah aşkına? Çimlendirilmiş tüm alanlar çamur içinde Her yer pespaye, pejmürde. Yıl olmuş 2012, şehrin göbeğinde 40 cm. yüksekliğinde kaldırım olur mu arkadaş?
O yollar en son 1880'de mi asfaltlandı? Her taraf çukur, her taraf deforme. Burada, ismi Yalın'dı galiba, bir arkadaş İzmir'in kaldırımlarını öve öve bitirememişti. Arkadaş için aranızda para toplayın biraz gezsin, şehir görsün. Konyayı Kayseriyi yakalamanız zaten zor en azından Malatya, Elazığı falan bir görün. Yeminle söylüyorum, Isparta'nın Yalvaç ilçesinin yol ve kaldırımları daha standartlara uygun, daha modern. İzmir'in kızlarına helal olsun: ayaklarında topukluyla o kaldırımlarda yürümeyi öğrenmişler.
İzmir'de cephe yenileme diye bir kavram yok mu? Tüm binaların(kamu-özel) dış cepheleri dökülüyor. Sanki 1940'dan dondurmuşlar duruyor.
Bir de her yerde yıkılmaya yüz tutmuş tarihi yapılar gördüm. Hatta biri depo olarak kullanılıyordu. Biz de belediyeler tozu toprağı restore ettiler, şimdi uzun yıllar önce yıkılanları yeniden yapıyorlar. (Rekontrüksiyon deniyor buna galiba)
Bir de Karşıyaka, Konak, Basmane gibi merkezi yerlerde takılacak, çay kahve içecek nitelikli mekan bulamadım. Bu denize doğru giren (kemeraltıydı galiba) yer vardı, orda da adım atacak yer yoktu. Bilmediğimden olabilir. Benzer sıkıntı AVM konusunda da var. Merkezde AVM yok galiba.
Arkadaşlar, belediyecilik olarak çoook gerilerdesiniz. Bunu görün artık. Partiyi değiştirmeyecekseniz de kamuoyu baskısı yaratıp iyi bir başkan seçmelisiniz. Kaybediyorsunuz.
Bunların yanında; pazar günü göztepe,karşıyaka maçı vardı. Karşıyakada gezerken maçın orada ne derece önemli yer tuttuğuna şahit oldum. Gerçekten yer kırmızı, gök yeşildi. Çok şaşırdım.

İnsanlara gelince, İzmir insanın genel olarak çok sıcakkanlı, yardımsever, medeni, naif olduğunu gördüm. Adres sorduğum bazı amcalar teyzeler bilemediklerinde o kadar üzüldüler, çırpındılar ki sorduğuma pişman ettiler. Bu naifliği bir çok şehirde bulamazsınız. Esnafı da bir çok şehire göre iyi. Bir kaç denyö çıktı, sordum onlar da konyalı ya da doğulularmış.

Şehrinizin kıymetini bilin. O denizin kokusunu, denizin uysallaştırdığı insanları çok özleyeceğim.

takdag
5 yıl önce - Pts 30 Oca 2012, 23:29

Alıntı:
Bir kaç denyö çıktı, sordum onlar da konyalı ya da doğulularmış.

Yazınızdaki bazı noktalara katılıyorum.

Ayhan
5 yıl önce - Pts 30 Oca 2012, 23:32

Öncelikle İzmir'e hoşgeldiniz.

Alıntı:
Siz bu otobüslere nasıl tahammül ediyorsunuz?

Eski püskü otobüsler olsa da bunların varlıkları epey azaldı son 15 sene içinde. Artık bu otobüsler çoğunlukta. Sanırım gözünüzden kaçmış:

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=56342
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=51273

Alıntı:
İzmir'de bir tane kentsel dönüşüme rastlamadım.

Eskiden buralar gecekondu doluydu :
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=109332
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/19802904.asp

Alıntı:
O yollar en son 1880'de mi asfaltlandı? Her taraf çukur, her taraf deforme. Burada, ismi Yalın'dı galiba, bir arkadaş İzmir'in kaldırımlarını öve öve bitirememişti. Arkadaş için aranızda para toplayın biraz gezsin, şehir görsün. Konyayı Kayseriyi yakalamanız zaten zor en azından Malatya, Elazığı falan bir görün. Yeminle söylüyorum, Isparta'nın Yalvaç ilçesinin yol ve kaldırımları daha standartlara uygun, daha modern. İzmir'in kızlarına helal olsun: ayaklarında topukluyla o kaldırımlarda yürümeyi öğrenmişler.

Kaldırımı bozuk yerler muhakkak var ama nereden bahsediyorsunuz anlamadım. Konak Meydanı mı kötü ?

Alıntı:
İzmir'de cephe yenileme diye bir kavram yok mu? Tüm binaların(kamu-özel) dış cepheleri dökülüyor. Sanki 1940'dan dondurmuşlar duruyor.
Bir de her yerde yıkılmaya yüz tutmuş tarihi yapılar gördüm. Hatta biri depo olarak kullanılıyordu. Biz de belediyeler tozu toprağı restore ettiler, şimdi uzun yıllar önce yıkılanları yeniden yapıyorlar.

İzmir'de restoraysonlara kimse laf söyleyemez. Onlarca tarihi yapı yeniden restore edildi ve daha da edilecekler var.

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=40736
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=42876
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=5811
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=28647 ....

Alıntı:
Bir de Karşıyaka, Konak, Basmane gibi merkezi yerlerde takılacak, çay kahve içecek nitelikli mekan bulamadım. Bu denize doğru giren (kemeraltıydı galiba) yer vardı, orda da adım atacak yer yoktu. Bilmediğimden olabilir. Benzer sıkıntı AVM konusunda da var. Merkezde AVM yok galiba.

Konak Pier desem tek başına yeterdir. Kordon'da tonla alkolsüz mekan mevcut. Basmane nitelikli bir yer değil zaten. Ayrıca şehrin ortasında devasa bir AVM olmasın bence. O zaman Kemeraltı esnafı kepenk indirir. Karşıyaka, Çiğli, Bornova ve Balçova'da birçok AVM mevcut.

Eleştirilerde haklı olduğunuz yanlar kesinlikle var, üstüne basa basa söylüyorum belediyecilik çok daha iyi yerde olabilirdi ama üzgünüm ki yanlı bir yazı olmuş, eleştirmekte abartmışsınız, belediye için söylenenelere lafım yok ama şehri bu kadar kötülemeye hakkınız yok. Diğer şehirlerle birşeylerin yarışına girme niyetim yok ama diğer şehirlerde (İstanbul-Ankara hariç) olmayan birçok avantaj İzmir'de mevcut...

En son Ayhan tarafından Pts 30 Oca 2012, 23:37 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

takdag
5 yıl önce - Pts 30 Oca 2012, 23:38

Köyden şehre inince gözleri kamaşmış herhalde.

Ayhan
5 yıl önce - Pts 30 Oca 2012, 23:40

Arkadaşlar İzmiri savunayım derken diğer şehirleri küçümsemenin anlamı yok.

tolgailgim
5 yıl önce - Pts 30 Oca 2012, 23:41

Eleştirinizde doğru yerler olmasına rağmen yanlış yerlerde var. Mesela yazınızın bir yerinde avm pek yok demişsiniz.
Ama İzmir'de balçova'da agora,palmiye olmak üzere birbirinden güzel avm ler mevcut.

Bu arada lütfen İzmiri savunmak adına memleketimizin diğer şehirlerini kötülemeyiniz. Memleketimizin her şehiri birbirinden güzel.

sedat karahallı
5 yıl önce - Pts 30 Oca 2012, 23:52

Ayhan Bey, ben yalnızca iki günlük gözlemlerimi aktardım. O otobüs benim bindiğim otobüstü. Bilemeyeceğim noktalarda eleştiride yanılma payı bıraktım zaten. Olumlu yönleri de belirttim.
Yanıldığım noktalar elbet vardır. Ben İzmirin yukarıda aktardığım özellikleri ve avantajları karşısında dünyanın en güzel kentlerinden biri olabileceğini düşünüyorum. Tabi kışın ortasında gitmiş olmamda bazı konularda beni yanıltmış olabilir. Gecekondu sorununu herkes kabul ediyordur heralde. Bence bu konu İzmir'in önceliği olmalı.
Ayhan Bey ben İzmir'i hangi ifademde kötülemişim. Bilakis İzmir'i İzmirliyi övdüm. Eleştirdiğim tüm noktalar yerel yönetimle ilgiliydi.
Tolga Bey, AVM yokluğundan kastım, bahsettiğim ve yerel turistin en ilgisini çeken bir kaç bölgeyle ilgiliydi. Bilmediğimden böyle hissetmiş olabileceğimi belirttim. Elbette AVM vardır.
Burada yalnızca insanların cevaplarını kaale alıyorum. Övdüğüm İzmir naifliğinden nasibini almamış başka canlı gruplarını gerçek İzmirlilerin takdirlerine havale ediyorum.

Ayhan
5 yıl önce - Pts 30 Oca 2012, 23:55

Alıntı:
Ayhan Bey ben İzmir'i hangi ifademde kötülemişim. Bilakis İzmir'i İzmirliyi övdüm.

Teşekkür ederiz.

Alıntı:
Eleştirdiğim tüm noktalar yerel yönetimle ilgiliydi.

Eleştirecek o kadar çok yönlerine olmasına rağmen takdir edilecek çalışmaları da yok değil.

aek35
5 yıl önce - Sal 31 Oca 2012, 00:17

Üniversiteye başladığım sene İzmir dışından gelen herkesten benzer yorumları duymuştum yıllar önce. Her şehirden gelenler aynı şeyleri demişlerdi. Ancak 4 yıl sonra mezun olup İzmir'den gitme vakti gelince kimse gitmek istememişti. Bir arkadaşım o kazulet gibi duran belediye binasını bile özlediğini söylemişti.

Dışarıdan gelenlerin İzmir'i görünce böyle düşünmesinin en büyük sebebi otogarın çevresinin berbat oluşu ve bu berbatlığın insan üzerinde şok etkisi yaratması. Ayrıca otogar-şehir merkezi arası yerler de kötü, ulaşım sıkıntılı. Hal böyle olunca insanlar bir yerden sonra şehrin güzelliklerinden çok kötü yanlarına odaklanıyorlar. Sonuçta Konak meydanının hali içler acısı diyecek duruma kadar geliyor bu.

İzmir'deki çarpık yapıların sebebi 20-30 yıl önce başlayan büyük şehirlerin yağmalanması, siyasetçilerin de her seçimde bu gecekondulara izin vermesidir. İzmir'in merkezi kentsel dönüşüm açısından oldukça geride bu bir gerçek. Ancak hiçbir şey yapılmamış demek ve suçu sadece tek bir belediye başkanına atmak da oldukça yanlış. Belki inanmayacaksınız ama Aziz Kocaoğlu kentsel dönüşüm adına İzmir'e en çok hizmet etmiş kişidir. Örneğin ülkedeki tüm kentsel dönüşüm projelerinde yıkılan yere yeni bina yapılırken Kadifekale'de yıkılan yerler ağaçlandırıldı üstelik hak sahipleri ile uzlaşılarak. Bunun maddi külfeti oldukça büyüktür, yıkılan yere yeni ve daha çok katlı bina yapma ile kıyaslanamaz. Bir de şöyle bir sorun daha var, İzmir'de bir yere çivi çakmak isterseniz veya yanlış çakılmış çiviyi sökmek isterseniz gerek şehir içinden, gerek Ankara'dan bir sürü engel çıkar. Örneğin bir kaç yıl içinde gökdelenlerle dolacak olan Bayraklı-Turan bölgesinin imar planı yıllarca mahkemelere gitti geldi. Bir başka örnek ise Basmane'de çocukluğumdan beri duran dünya ticaret merkezi inşaatı çukuru. Hala davalıkmış. Bu da gelişimi yavaşlatan unsurlardan bir tanesidir.

İzmir'in sadece merkezini bir kaç gün gezmek koca bir hayal kırıklığı demek, için yetersizdir. Yapılaşmanın izin verilmediği İnciraltı'na bir gidin, Kır kahvesinde çayınızı için, sahilde bir yürüyün veya düzgün yapılaşmış Mavişehir'de bir yürüyün demek istediğimi anlayacaksınız.

Otobüs konusuna gelince sanırım bir kaç yıl içinde elden çıkacak olan Sanos marka otobüse binmişsiniz. O konuda haklısınız çünkü Eshot otobüslere gereken bakımı zamanında yapmıyor. Bu konuda biz de çok eleştiriyoruz.

Şu yakalayamacağımız şehir olayına gelince... O asla yakalayamacağımız şehirlerin nüfusu ne kadardır? Ne kadar göç almışlardır? Belediyelerinin hazineye ne kadar borçları vardır? O şehirlerin en uzak ilçelerinin en ücra köylerinde belediye otobüsü, içme ve atık su hattı, tarla yollarında asfalt var mıdır? İzmir'de var. Dediğim gibi bir şehiri yargılamak sadece ufacık bir yerini görmekle olmaz, şehir sınırları içerisinde her noktasıyla bir bütündür. İBB merkezde ortalama bir yönetim sergilerken çevre ilçelerde son derece başarılı uygulamalar yapmıştır. Eğer bir aksilik çıkmayıp mevcut projeler hayata geçerse 2 yıl sonra geldiğinizde merkezde de farklı bir İzmir göreceksiniz.

Son olarak da kimin kimi yakalayabileceği hakkında bir fikir vermesi için şu haberi okumanızı öneriyorum: http://www.milliyet.com.tr/izmir-dunya-dorduncusu ...efault.htm

Ali Cem 07
5 yıl önce - Sal 31 Oca 2012, 00:23

Haldun Bey'in mesajı uçunca bu mesajın anlamı kalmıyor o yüzden silindi.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 596061   sonraki »
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet