Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ankara Ulus - Melike Hatun Camii
« önceki   123 ... 636465 ... 697071   sonraki »

ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 64
Yalcin Tasdelen
11 ay önce - Pzr 05 Ksm 2017, 21:16

Tutulmaz edilmez denilen ve kimse gitmez hatta yanindan bile gecmez denilen icinde namaz dahi kilacak adam bulunmaz denilen yere ziyaretci akini var. Haa bu ilk acildi yeni meraktan felan diye dusunmesin kimse bakin gorun ilerde daha iyi olacak

kgozutok

11 ay önce - Pzr 05 Ksm 2017, 21:37

(+)

Misafir d9a

11 ay önce - Pts 06 Ksm 2017, 14:32

Ankaramıza kazandırılan, toplumun ortak kullanımına açık sosyal, kültürel, sportif, dinsel anlamda insanlara faydası olacak mimari açıdan estetik ve çevresi ile uyumlu, mantıklı ve akılcı yollarla inşa edilmiş her yapı bence güzeldir ve yapımında emeği geçen herkes takdire şayandır. Ankara'nın Cumhuriyet döneminden sonra kurulmuş eski mahalleleri (Örn: Cebeci, Emek) incelendiğinde ibadet alanı olarak ayrılan yerlerin çok kısıtlı olduğu kolaylıkla görülebilir. Geçmiş dönemde yapılan imar planlarında ibadet yeri olarak belirlenen alanların gelecek dönem nüfus projeksiyonları dikkate alınmadan yetersiz belirlendiğini düşünüyorum. Günümüze gelirsek; yeni oluşturulan mahallelerde uygulanan imar planları incelendiğinde de geçmiş dönemlerin aksine çok sık aralıklarla ibadet alanı teşkil edildiğini görebiliyoruz. Mesela Çukurambar mahallesinde neredeyse 500-600 m aralıklarla çok sık şekilde yerleştirilmiş büyük camiler olduğunu söyleyebiliriz. Şehir plancısı değilim, planlamalarda hangi kriterler kullanılıyor ya da hangi görüşlerin baskısıyla yapılıyor bilmiyorum. Ben sadece gördüğümü söylüyorum. Bu işin bir ortası olması lazım. Akıl, fen, sanat, bilim ve inançlar ışığında mantıklı işler yapmamız lazım. Sözü şuraya getireceğim, bana göre Melike Hatun Camii'nin yapım fikri o bölgede gerçekten bir ihtiyaca yönelik olarak olduğu için güzeldir. Fakat, kültürel olarak tescil edilmiş yani bu ülkenin kültür varlığı olarak her vatandaşın ortak malı haline gelmiş İller Bankası taş binasının yıkılması caminin yapım fikrindeki güzelliğe gölge düşürmüştür. Taş binanın yıkılması kültürümüzde de yıkıma sebep olmuştur. Atalarımız 15. yy da Hacı Bayram Cami'ni yaparken önünde engel teşkil ediyor diye üstelik dini inançlarına ters olmasına rağmen yanı başındaki Augustus Tapınağı'nı yıkıp dümdüz edemez miydi? Yıkmadılar, aksine korudular. Çünkü o tapınak da bu topraklarda yaşamış bir kültürün izlerini taşıyordu ve saygı gösterilmeliydi. Biz ise bırakın başka bir kültüre ait olmayı kendi kültürümüze ait bir binaya sahip çıkamadık. Üstelik tescillenmişken... Allah milletimize aklını kullanmayı ihsan etsin...

Misafir ed3

11 ay önce - Pts 06 Ksm 2017, 14:50

Bir başka mesele şu: hala özgün bir mimari stil geliştiremedik ve Mimar Sinan taklidi camiler inşa ediyoruz.
Kocatepe Camii'yle bir fırsat harcanmıştı; aynı burada da oldu. Özgün bir üslup yerine sadece büyük ve taklit camiler yapılıyor. Bu cami de öyle. Çevresiyle uyumsuz, mimari bir özgünlüğü yok. Sadece büyük. Başka hiçbir özelliği yok. Şu Ankara'ya kaç yıldır Ostim Camii gibi bir cami yapılamadı. Sonra Ankara'ya niye turist gelmiyor? Ankara eski Osmanlı başkenti mi, Ankara'da böyle Mimar Sinan tarzı tarihi camiler mi var, niye bu ucubeyi kentin eski bir meydanına oturtursunuz?

zeynep koçak
11 ay önce - Pts 06 Ksm 2017, 21:28

Mimarımız yok ki, mimarimiz gelişsin (!) Geleneksel olan taklit ediliyor ,yıl 2017.Zeki ve yetenekli çocukları özel olarak seçip mimar yapacağız , bir an evvel.Kimi batıdan alıp doğrudan buzdolabı gibi ,kutucuk gibi tekdüze sevimsiz binaları yapıp koyuyor ,kimide geleneksel diye ,en ufak bir özgünlük üretmeden eskiyi taklit ediyor, memleketimizin kangreni ,her konuda uçlarda taklit .

Saral_
11 ay önce - Pts 06 Ksm 2017, 22:18

Zeynep hanım, kaç tane mimar tanıyorsunuz da böyle konuşabiliyorsunuz? Türkiye'de yayımlanan mimarlık yıllıklarını ya da özel çalışmaları incelerseniz böyle ön yargılı çıkarımlarda bulunmazdınız. Türkiye'nin en zeki öğrencileri mimar olacakmış vs,vs Ülkedeki mimarlık bölümlerinin puanları zaten yüksek. O kutu gibi evlerin sorumlusu da mimarlar degil, Türkiye'deki rant hırsı ve imar planlarının getirdiği zorunluklar maalesef.

zeynep koçak
11 ay önce - Sal 07 Ksm 2017, 22:43

Sn.Saral, objektif olursak , şehirlerimize baktığınız zaman neyin ne olduğu görülüyor , bunda alınacak bir şey yok çünki gerçek, iyi mimar yetiştiremiyoruz , kaç tane ünlü , eserleri dünya çapında tanınan mimar yetiştirdik ?Bütün binalar garabet gibi.Asıl olarak ise kopya ve taklitten bahsediyorum, kendine özgü denilince ya bodrum evi yapılıyor ya da eski köy evi takliti, modern denilenler ayrı taklit , klasik ? denilince sultan ahmetin beşyüz sene sonra aynısı yapılıyor. BUNLARI SÖYLEMEYE ÇALIŞIYORUM-Mimariyi ve Mimar ları , diğer meslek gruplarından ayırıyor ve ÇOK ÖNEMLİ -olduklarını düşünüyorum. (meramımı anlatabildim umarım)

zeynep koçak
11 ay önce - Sal 07 Ksm 2017, 22:47

Ekleme yapayım -TAMAMEN ŞAHSİ FİKRİMDİR-tabii ki - psikiyatrisleri değil de asıl olarak mimarları ruh doktoru olarak görürüm ben.

Yalcin Tasdelen
11 ay önce - Sal 07 Ksm 2017, 23:50

(+)

(+)

Yalcin Tasdelen
11 ay önce - Çrş 08 Ksm 2017, 19:35

Bugun Ikindi Namazina Muteakip Cami Icinden cektigim Resimler. Hersey Sahane guzel ama bir hata var.

Caminin uc kapisi var ve suan icin avluya bakan kisminin kapisi acik. Birincisi kapilar biraz dar olmus. Ikincisi ve en onemlisi Bayanlarla Erkeklerin Ayni Kapidan girmesi ve ayni kapidan cikmasi. Bayanlar kendi bolumune gidebilmek icin Mevcut acik kapidan girip erkeklerin namaz kildigi yerden sagda ve solda ust kata cikisi olan yerden girerek kendi bolumlerine gitmekte. Velevki Cuma Namazina katilmak isteyen bir bayan (Ki giremezsin diyemezsin) mecbur erkeklerin namaz kildigi yerden gecmek zorunda. Bu hadiseyi gordugumde oldukca uzuldum. Boyle bir mimari yapida bu olayin dusunulmemesi uzucu bir olay. Bir an once bu sorunun ortadan kalkmasi dilegi ile.

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)