Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ankara Ulus - Melike Hatun Camii
« önceki   12345 ... 697071   sonraki »

ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 4
Bahri KONUK
5 yıl önce - Çrş 25 Eyl 2013, 22:48
Cami ve tarih

Yapılacak cami Ulus Tarihi kent merkezi alanı içersinde yer alacağı için klasik mimari tarzında olması bölge dokusuna daha uygun olur.

serkanutul

5 yıl önce - Çrş 25 Eyl 2013, 22:56
Ankara Hergelen Meydanı'na cami ve yer altı durakları projesi

Her yeri Cami ile doldurmak neyin gösterişi ? Neyin kanıtı ? Ankara- Çayyolu Semtine Yunus Marketin üstüne de Cami yaptılar, resmen cemaati yok... Anlamak mümkün değil zamanında rahmetli Amerikalı Rap Sanatçısı 2pac ne güzel söylemiş, kızım sana söylüyorum gelinim sen anla tadında! Anlayana elbette...

"Eğer kiliseler kazandıkları paranın yarısını, sadece yarısını insanlara geri verselerdi;dünyada ne açlık kalırdı ne de yoksulluk. Eğer kilise olarak kullandıkları binaların yarısını evsizlere verselerdi, hiçbir evsiz çaresiz kalmazdı. Son zamanlarda yapılan lüks kiliseleri gördünüz mü? Hepsinin önünde en az bir yoksul insan titriyor. Tanrı neden sizle konuşmak için kilisedeki altından tavana ihtiyaç duysun ki? Tanrı neden benle konuşmak için kilisedeki renkli camlara ihtiyaç duysun? Bu gibi düşünceler yüzünden fakir bölgelerde yaşayan bir çok insan Tanrıya olan inancını yitirdi, yitiriyor..." - 2pac

serkanutul

5 yıl önce - Çrş 25 Eyl 2013, 22:57
Ankara Hergelen Meydanı (İtfaiye Meydanı) Yeni Camii projesi

Her yeri Cami ile doldurmak neyin gösterişi ? Neyin kanıtı ? Ankara- Çayyolu Semtine Yunus Marketin üstüne de Cami yaptılar, resmen cemaati yok... Anlamak mümkün değil zamanında rahmetli Amerikalı Rap Sanatçısı 2pac ne güzel söylemiş, kızım sana söylüyorum gelinim sen anla tadında! Anlayana elbette...

"Eğer kiliseler kazandıkları paranın yarısını, sadece yarısını insanlara geri verselerdi;dünyada ne açlık kalırdı ne de yoksulluk. Eğer kilise olarak kullandıkları binaların yarısını evsizlere verselerdi, hiçbir evsiz çaresiz kalmazdı. Son zamanlarda yapılan lüks kiliseleri gördünüz mü? Hepsinin önünde en az bir yoksul insan titriyor. Tanrı neden sizle konuşmak için kilisedeki altından tavana ihtiyaç duysun ki? Tanrı neden benle konuşmak için kilisedeki renkli camlara ihtiyaç duysun? Bu gibi düşünceler yüzünden fakir bölgelerde yaşayan bir çok insan Tanrıya olan inancını yitirdi, yitiriyor..." - 2pac

emre yildiz
5 yıl önce - Çrş 25 Eyl 2013, 23:41

Alıntı:
Her yeri Cami ile doldurmak neyin gösterişi ? Neyin kanıtı ? Ankara- Çayyolu Semtine Yunus Marketin üstüne de Cami yaptılar, resmen cemaati yok...

Bu sitedeki birçok kişiye sorsanız Kızılay'da da camiye ihtiyaç yok derler, isteyen Kocatepe'ye gitsin derler, ancak bir Cuma namazını Kızılay civarında kılmayı deneyin. TMO'nun yer altı mescidi, Yüksel camii, Kızılay metro camii, Başbakanlık ve Yargıtay mescitlerinde yer bulamazsınız. Cuma namazı vaktinde Kızılay metro istasyonu kullanıp, istasyona inmeye çalışan birisi ne demek istediğimi gayet iyi anlayacaktır.

serkanutul

5 yıl önce - Prş 26 Eyl 2013, 00:28
Ankara Hergelen Meydanı'na cami ve yer altı durakları projesi

Sırf Cuma günleri halkın çoğunluğu adet olmuş Cumaya gidiyor diye, sırf Cumalar için o zaman her yeri Camiyle dolduralım. Mantığa gel...
Allah'ın Evi diyen amcalar da duydum, komik bazen insanoğlu, hatta tuhaf. Cehalet desen değil, derin düşünce yoksunu desen o ayrı. Bilemiyor insan işte.
Her neyse, benden alıntı yapmışsın da 2pac'den de alıntı yapsaydın keşke !!

onurnazliaka
5 yıl önce - Prş 26 Eyl 2013, 00:42

Alıntı:

Sırf Cuma günleri halkın çoğunluğu adet olmuş Cumaya gidiyor diye, sırf Cumalar için o zaman her yeri Camiyle dolduralım. Mantığa gel...
Allah'ın Evi diyen amcalar da duydum, komik bazen insanoğlu, hatta tuhaf. Cehalet desen değil, derin düşünce yoksunu desen o ayrı. Bilemiyor insan işte.
Her neyse, benden alıntı yapmışsın da 2pac'den de alıntı yapsaydın keşke !!

Adeta bakın ki 14 asırlık! Benim bildiğim adet kelimesi belli bir yörede uygulanagelen teamüldür. Oysa ki sizin adet olarak nitelediğiniz şey 14 asırdır uygulanan, sadece Türkiye'de de değil tüm İslam coğrafyasında, Arabistan'dan Uygur'un Sincan'ına, Fas'ın Rabat'ına, Orta Amerika'nın Surinam'ına kadar uygulanan bir şey. Örf-adetten değil bir ibadetten, dini hükümden bahsediyoruz. Dolayısıyla cuma namazına adet demek, bu namazın manasıyla bağdaşmaz; adet kelimesi cuma namazını anlatmak için oldukça yetersiz kalır.

Cami ''Allah'ın evi'' değil mi? Bu tabi ki bir benzetme, çünkü Yüce Allah'ın evi yoktur; varlık da arz da üst de onun mülküdür ancak camiye Allah'ın evi denmesinden kasıt insanların Allah'a ulaşabilecekleri en kolay mekanın orası olması, her bir caminin kutsallığından ileri gelmektedir.

Gelelim diğer hususa. Bence Ulus'a da cami gerekli Kızılay'a da. Ulus'ta bugün küçük küçük camiler var. Bir tek Hacıbayram Camisi büyük ki onun da cumaları dolup taştığını tahmin etmek zor olmasa gerek. Talep olan yerde niye cami olmasın? Yapılsın da insanlar rahat rahat namaz kılsın. Kapasitesini aşan camilerde insanlar bahçelere halılar sererek, yazın sıcağında kışın soğuğunda namaz kılmak zorunda kalmasın. İnanıyorum ki Hergelen'e cami yapınca orası büyük bir ihtiyaca cevap verecektir.

Konu Ulus ama hali hazırda Kızılay'a da laf gelmişken belirtmek isterim. Kızılay'da cami ihtiyacı had safhada. Bu iş mescitlerle de, Kocatepe'yle de olmuyor. Çevre camileri lazım. İnsanlar cuma günü namaz kılmak için büyük sıkıntılar çekiyor. Maltepe Camisi'nde kışın karın üzerine karton atıp o soğukta namaz kılanlar var. Bunun yerine imkan varsa 1 adet büyük cami ve çevresine de küçük semt camileri yapılsa ve insanlar rahat rahat namaz kılsa yeğ değil mi?

Camiler konusunda takıldığım husus şudur: Namaz evde de kılınıyor, camiye ne gerek var? Ya da ''cami yerine okul yapalım''. Bu iki cümle de aslında konumuzda geçmiyor ama konu öyle bir noktaya geldi ki biraz sonra yazılması olası olanlar karşısında bu iki hususu kendim sunup yine kendim açıklama ihtiyacı hissettim. Peşin peşin cevap vereyim:
1) Namaz evde de kılınır. Ama cuma namazı hariç. Ayrıca namazın camide cemaatle kılınanı daha makbuldür.
2) Camiyle okul birbirinin alternatifi değildir. Yani ikisinden birisi seçilemez, her ikisi de lazımdır.

ömer
5 yıl önce - Prş 26 Eyl 2013, 01:55

Biryanda cemaatsiz camilere milyonlar harcanirken diger yanda okulsuz, hastanesiz, susuz köylerimiz var, iste Türkiyenin neden birtürlü gelismis ülkeler seviyesinde olmamasinin sebebebide bunun gibi elindeki kaynaklarin akilli kullanilmamasi.

Bir ülke düsünün okullari yetersizlikten ögrencileri sabahci ve öglenci olarak vardiya gidiyorlar okula, sizce ne derecede kaliteli egitim verilebilir bu okullarda? Egitim gelecektir ve biz gelecegimizi düsünmüyoruz her alanda oldugu gibi kisa vadeli gösterisli alanlara yatirim yapiyoruz.

Yok hani artik daglarin tepelerin üstüne bile devasa camiler yapmaya basladik, herseyimiz gösteris oldu.

Not: amacim konuyu dinle bagdastirmak degil, cami sadece bir yapidir onu kutsal yapan icindeki cemaatidir, cemaati olmayan caminin siradan bir evden farki yoktur.

Atila
5 yıl önce - Prş 26 Eyl 2013, 02:06

Tam anlayamadi, burada camii ile birlikte yeni bir meydani kazanacak?

erkan_gs_mk

5 yıl önce - Prş 26 Eyl 2013, 02:10

Gorende okul, hastane, metro, yol, hizli tren hatlari, tuneller, stadyumlar, diger spor tesisleri, havaalanlari, tramvaylar yapilmiyor zannedecek. Bu neyin cekismesi yahu!

Camiide, okulda, hastenelerde yapiliyor iste. Yapilan bir suru yeni devlet hastanesi( ihaleye cikacak yeni hastanelerde yolda), yenilenen devlet hastaneleri ve yapilacak olan yaklasik 15-18 tane sehir hastanesi var.

Onlarda yapilsin camiide yapilsin iste, neyin tantanasini yapiyoruz!

Cematsiz camiilerden soz edilmis, stadyum falanda yapmayalim oyleyse.

ömer
5 yıl önce - Prş 26 Eyl 2013, 02:40

Alıntı:
Gorende okul, hastane, metro, yol, hizli tren hatlari, tuneller, stadyumlar, diger spor tesisleri, havaalanlari, tramvaylar yapilmiyor zannedecek. Bu neyin cekismesi yahu!

Türkiye Istanbuldan ibaret degil, ki istanbulda bile altyapinin ne halde oldugu görülüyor

Alıntı:
Camiide, okulda, hastenelerde yapiliyor iste. Yapilan bir suru yeni devlet hastanesi( ihaleye cikacak yeni hastanelerde yolda), yenilenen devlet hastaneleri ve yapilacak olan yaklasik 15-18 tane sehir hastanesi var.

Saglik sektöründe haklisiniz resmen cag atladik son 10 yilda ama aynisi egitim icin gecerli degil, daha öndece yazdigim gibi okullar yetersiz ve kaliteli egitim vermiyor burada acilen reform lazim.

Alıntı:
Onlarda yapilsin camiide yapilsin iste, neyin tantanasini yapiyoruz!

Önce hangisine acil ihtiyac var ona bakmaliyiz, okullar yetersiz kalirken bos kalacak camilerin yapimi bence cok sacma, simdi yok bayramlarda yetmiyor felan demeyin okullar haftanin 5 günü yetersiz kaliyor ona kaldiysa. Iste tantana bunun tantanasi.

Alıntı:
Cematsiz camiilerden soz edilmis, stadyum falanda yapmayalim oyleyse.

Normalde devletler kulüplere stadyum yapmazlar ama bunuda biz icat ettik iste, bana kalirsa devlet kulüplere stadyumda yapmasin.

sayfa 4
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   12345 ... 697071   sonraki »
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet