Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ankara Ulus - Melike Hatun Camii
« önceki   123 ... 697071   sonraki »

ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 2
ufuk06
5 yıl önce - Cmt 19 Oca 2013, 02:31

Hergelen Meydanı deyip geçmemek lazım. Otoparkı kaldırıp yerine Kocatepe Cami'yi aynen yerleştirirseniz çok rahat sığıyor. Gökçek acaba böyle büyük bir cami mi düşünüyor?

Baturalptürk
5 yıl önce - Cmt 19 Oca 2013, 10:19

Bence o kadar büyük cami için müsait değil orası. Çünkü yollar hem dar hem yoğun. Ben büyüklükten ziyade kaliteye bakarım. Mimarîsi benim için çok daha önemli. Şık ve sanatlı bir cami olacaksa başım üstüne.

Ancak bölgenin düzene girmesi için İller Bankası'nın çokkatlı ucubesinin (baştaki niteliksiz olanı) ve Kültür Bakanlığı'na bakan köşedeki çevresiyle alakasız uzun binanın mutlaka yıkılması lazım.

Ulaş666
5 yıl önce - Pts 21 Oca 2013, 12:29

Atatürk zamanında Opera yapılması için kamulaştırılan bir alandı, projesi bile hazırdı İnönü zamanında sümen altı edildi. Sonra otopark yapıldı yıllarca atıl kaldı. 90'ların başında Büyükşehir Belediyesi otobüs duraklarının yeniden düzenlenmesi ve buranın meydan yapılması için bir yarışma açmıştı güzel çıktıları da vardı keşke projeler revize edilip meydan projesi uygulansa. Çünkü adım gibi eminim çevresindeki İller Bankası, Gazi Lisesi gibi modernist mimarinin iyi örnekleriyle üslup birliği olan bir cami yapılmayacak.

Okan YÜKSEL

5 yıl önce - Cum 19 Nis 2013, 03:02

Hergelen Meydanına yapılması planlanan cami:
(+)

06yasin92
5 yıl önce - Cum 19 Nis 2013, 03:13

Artık farklı cami mimarileri denesek nasıl olur? Hep birbirinin aynısı camiler. Allah'tan zamanında Mimar Sinan bir tasarım yapmış (Tasarım güzel yanlış anlaşılma olmasın lafım Mimar Sinan'a değil) hep aynı şeyler taklit ediliyor. Bu caminin bu tasarımla ek ibadet yeri oluşturmanın dışında Ankara'ya zerre katkısı olacağını düşünmüyorum. Mimarları toplayıp değişik bir tasarım yaptırmak daha güzel olur. Bu arada bu cami tasarımının ön tarafına da 2 tane minare koysalarmışta tam çakma Sultan Ahmet olsaymış.

Hakan_ank89
5 yıl önce - Cum 19 Nis 2013, 20:42

Eskişehir Yolu'na modern mimaride bir cami yapıldı zaten. Ankara'da klasik sayılabilecek cami bir Kocatepe var, büyük ebatlı olarak tabi. Ulus koridoruna modern görünümlü bir cami bence yakışmaz, o bölgeyi nostaljik yapmaya çalışırken, modern tarzda cami biraz tezat olur.

Ahmet BAHADIR
5 yıl önce - Cum 19 Nis 2013, 22:20

Hayır tamam klasik görünümlü cami yapacaksınız da bari beyaz olmasın artık

Taş kaplayın,mermer kaplayın ama şu mübarek yapıları kireç beyazı yapmayın gözünüzü seveyim

ZaferB66
5 yıl önce - Cum 23 Ağu 2013, 09:50
SİT alanına cami tartışma yarattı

Hürriyet 23.8.2013

Cumhuriyet döneminin önemli merkezlerinden, halk arasında “Hergele meydanı” olarak bilinen SİT alanında, 5 bin 700 kişilik cami yapılması tartışma yarattı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi inşaata tepki göstererek, SİT alanındaki inşaatı durdurmak için yargıya başvurdu.
Cami arazisinin bir kısmının Emek işletmeleri A.Ş., bir kısmının da İller Bankası’na ait olduğu ve bu alanların birleştirilerek Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredildiği bildirildi. Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Tezcan Karakuş Candan, şunları söyledi:
“Altındağ ve Ulus bölgesi tarihi kent merkezi sınırları içinde. Bahse konu yerde İller Bankasının binası ve Tarihi Seyfi Hakan yapısı var. Ulus semtinin başka bir tarihsel foknsiyonu daha var. Burası TBMM, İş bankası, Merkez Bankası başta olmak üzere Cumhuriyet döneminin önemli yapılarının olduğu bir bölge. Buraya cami yapılacağını daha önce duymuştuk, ancak koruma kurulu kararı gerekiyordu. Kurulun projeyi onayladığını duyduk. Bir yazı yazarak bilgi istedik. Orası tarihi bir bölge. O bölgede yürüme mesafesinde en az 5-6 tane tarihi cami de var. Ulus’un ortasına yeni bir cami yapılmasına ihtiyaç olmadığını düşünüyoruz. Yer seçiminin de doğru olmadığını düşünüyoruz. Özellikle tarihi bölgede yapılması, simgesel bir boyutta ve ideoljik bir yaklaşımla yapıldığını düşündürüyor. Koruma Kurulu’nun verdiği kararın ardından konuyu yargıya taşıdık.” Projeye göre caminin kubbe çapı 27 metre, kubbe yüksekliği 43 metre 22 santim, minare yüksekliği 71 metre 53 santim, cemaat kapasitesi 4 bin 200, son cemaat mahalli kapasitesi bin 500, toplam cemaat kapasitesi 5 bin 700.

cihanyldz18
5 yıl önce - Cum 23 Ağu 2013, 13:01

Bu adamların neye hizmet ettiğini anlamış değilim yaa geçen gün sitelerine girdim büyükşehir ne yapıyosa hepsine iptal davası açmış bu dangalak mimarlarıda içeri alsalar bıktırdılar artık gereksizler

fikri aktan

5 yıl önce - Pts 23 Eyl 2013, 20:44
Ankara Hergelen Meydanı (İtfaiye Meydanı) Yeni Camii projesi

Opera Gençlik Parkı ve Ulus arasına dev bir camii yapılıyor.
Bu konuda fikirlerinizi yazmalısınız.

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 697071   sonraki »
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet