Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
İ.Hakkı Erdoğan
6 yıl önce - Pzr 29 Oca 2012, 02:11
Çankaya'da Heyelan Bölgesine Mahalle Kurulmuş


Alıntı:
Heyelan bölgesine şehir inşa ettiler

Dikmen'in Akpınar Mahallesinde yeni yapılan lüks apartmanların inşaa edildiği zeminin heyelan riski taşıdığı ortaya çıktı. Bölge, Çankaya Belediyesine bağlı ama Başkan Bülent Tanık sorumluluğun Büyükşehir Belediyesi'ne ait olduğunu öne sürdü. Melih Gökçek de Çankaya Belediyesi'ni suçladı.

Tanık, heyelan riski bulunan bölgenin imar izninin Büyükşehir Belediyesi tarafından verildiğini savundu. 1995 -1997 yıllarında yapılan düzenlemelerle de iskan konusunda ilçe belediyesinin yetki ve sorumluluğunun olmadığını, Büyükşehir Belediyesi tarafından belirlenen iskan uygulamalarıyla alan yapılanmaya açıldığını iddia etti.

Ancak, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'e göre de sorumluluk Çankaya Belediyesi'nde. Gökçek, "Büyükşehir Belediyesinin tek yetkisi 5 binlik plan yapmaktır. Bize gelir tasdik ederiz, yürürlüğe girer. Sonra tüm ruhsat işlemleri ilçe belediyeleri tarafından yapılır. Zemin etüdü raporlarını onlar inceler" dedi.

ODTÜ'nün raporuna göre, bölgenin risk taşıdığı can ve mal güvenliğinin olmadığı sonucuna varılınca bölgedeki evlere 10 gün içinde boşaltılması için tebligat gönderildi. Ancak ev sahipleri mahkemeye başvurdu.Yıkım şimdilik durduruldu. Çankaya Belediyesi'nden savunma istendi.

Tanık : Bu süreç içinde orada beklenmedik bir kaza olursa benim sorumluluğumu yargı üstlenmiş olacak...

Peki Akpınar'a ne olacak? Gökçek heyelan bölgesine yardım edecek ancak bir şartı var: "Çankaya Belediye Başkanı çıkar der ki, 'Bütün kabahat bizde, özür diliyoruz ve Melih Başkandan yardım istiyoruz.' Bunu desinler yardım edeyim."

http://www.cnnturk.com/2012/turkiye/01/28/heyelan ...index.html

Çankaya Belediyesi başına belayı almış, uğraşsınlar şimdi mahkemeyle, vatandaşlarla...

O bölgedeki yapılaşma zaten insanın gözüne batan bir tarzdaydı, böyle bir şey çıkması sürpriz olmadı.

Bir de şunu anlamadım, Bülent Tanık yana yakıla bu işin sorumlusu olarak Büyükşehir'i gösteriyor ama "Bu süreç içinde orada beklenmedik bir kaza olursa benim sorumluluğumu yargı üstlenmiş olacak" diyerek de baklayı ağzından çıkarıyor.

Büyükşehir'le falan uğraşacağına, derhal o bölgede mevcut yapılarla ilgili bir yol bulmalı, yeni yapılara da izin vermemeli. İnsan hayatı söz konusu..


alierbilir
6 yıl önce - Pzr 29 Oca 2012, 02:36

Geçtiğimiz günlerde haberlerde baya bir yer aldı bu olay.Hatta büyükşehir belediyesinden gelen yetkililerdi sanırım Konya Yolunda Shell'in yanındaki inşaatın (plaza inşaatı sanırım ve şu an mahkeme kararıyla inşaatı durdurulmuş vaziyette) bölgede topuk görevi yapan toprağı aldığını ve bu nedenle de temellerde kaymalar olduğunu söylemiş.(bunu söyleyen ya belediye ekipleri ya da mahkeme tarafından gönderilen bilirkişi.her ne sebeple olursa olsun resmi ve bilimsel bir olay)
Şimdi insan merak ediyor tabii.
**O bölgedeki yerleşim n'olacak?
**Mahallenin sadece o yamacı mı boşaltılacak?
**Bu işin hesabını kim verecek?
**Belik zayıf bir ihtimal ama şu anki mühendislik işlemleri ve alternatif çalışmalarla bu binalar tekrar oturulabilir hale getirilebilir mi?


tilsimonline

6 yıl önce - Pts 30 Oca 2012, 10:10

Alıntı:
**O bölgedeki yerleşim n'olacak?
**Mahallenin sadece o yamacı mı boşaltılacak?
**Bu işin hesabını kim verecek?
**Belik zayıf bir ihtimal ama şu anki mühendislik işlemleri ve alternatif çalışmalarla bu binalar tekrar oturulabilir hale getirilebilir mi?


-çankaya-büyükşehir bir olup ordaki daire sahiplerine başka bir yerden arsa verecekler ,onlarda arsayı kat karşılığı verip ev sahibi olacaklar, bir kaç yıl kira vs hengamesi cabası.

-Tekrardan zemin etütleri yapılıp karar verilmesi gerek.

-her iki belediyeninde hesap vermesi olası.

-Risk yapılarda değil(yapıların çoğu ruhsatlı iskanlı yeni yapı), yapılar sağlam fakat zemin tehlikeli, zemine fore kazık çakılsa dahi ne kadar aşağı inilebilir ki, sorun yüzeysel değil sanırım, zeminin ne kadar mesafe aşağıdan kaydığını bilmek lazım bununda sonucunda oradaki zemini fore kazıkla vs durdurubilirim derseniz yıkacağınız binalardan daha fazla maliyet çıkabilir.Ali Dağlaroğlu
6 yıl önce - Cum 03 Şub 2012, 18:42
Başkan Tanık: “Heyelan Bölgesini İmara Açan Büyükşehir Belediyesi’dir”


Alıntı:
“BÖLGEDE VADİ PROJEMİZ YOK, TEK ÖNCELİĞİMİZ VATANDAŞIN CAN GÜVENLİĞİ”

* Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Akpınar Mahallesi’nin heyelan bölgesinde olmasına karşın Büyükşehir Belediyesi tarafından iskana açıldığını bildirdi.

* Tanık, Bölgede, vadi projelerinin olmadığını belirterek, tek önceliklerinin vatandaşın can güvenliği olduğunu vurguladı.

Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, heyelan nedeniyle yıkım tehlikesiyle karşı karşıya kalan Akpınar Mahallesi’ne yerleşim izni verenin, 1988 ve 1995 ve 1997 tarihlerinde yaptığı planlamalarıyla Ankara Büyükşehir Belediyesi olduğunu açıkladı.

Mithatpaşa Hizmet Binası’nda düzenlediği basın toplantısında konuşan Başkan Tanık, Çankaya Akpınar Mahallesi 826. Sokak 26026 No’lu konut adasında bulunan 8 apartmanın heyelan tehlikesi yaşadığını belirtti. Tanık, “Olanlardan ve olacaklardan planları onama yetkisine sahip Büyükşehir Belediyesi ve kurumsal devamlılık ve döneminde yapılan işler göz önüne alındığında Büyükşehir Belediyesi’nin başkanı Melih Gökçek sorumludur” dedi.

Söz konusu bölgeye ilişkin yerleşim izni verilmemesi, verilmesi halinde ise sondajlı zemin etütlerinin yapılması gerektiği yönünde pek çok rapor olduğunu vurgulayan Tanık, Çankaya Belediyesi’nin de söz konusu alanı ‘iskana gayri müsait’ olarak belirlemiş olduğunu ifade etti.

“AKARYAKIT İSTASYONUNA DA İZİN VERDİ”

Başkan Tanık, Büyükşehir Belediyesi’nin söz konusu alanı 1988 yılında islah planı sınırlarını da aşacak biçimde konut alanı olarak yapılaşmaya açtığını belirterek şöyle konuştu:

“Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 1995 yılında, kapsamlı jeolojik etüt olmamasına rağmen yerleşime açılmış alanın, Konya Yoluna cepheli kısımlarını akaryakıt ve servis istasyonuna dönüştürdü. Vatandaşların şu an karşı karşıya kaldığı yıkım tehlikesinden, tüm planları onaylayan, alt yapı işlemlerini alanın jeolojisine uygun olarak yapmayan, afet yetkisini kaynak ve planlama yetkilerim olmaksızın ilçeye devrettim diyerek işin içinden sıyrılmaya çalışan ve olayın başından bu yana gerekli tedbirleri almayan, Büyükşehir Belediyesi’ni tekrar sorumlu ilan ediyorum.”

“BİZİM BÖLGEDE VADİ PROJEMİZ YOK”

ODTܒnün bölgeye ilişkin, ‘toplu kayma olabileceği ve binaların boşaltılması gerektiği yönündeki raporuna da değinen Başkan Tanık, bu rapor doğrultusunda can güvenliğini göz önüne alarak daha önce tahliye kararı verdiğimiz 26 daireye 43 daire daha ilave ederek vatandaşımızın can ve malını güvence altına almaya çalıştık dedi. Tanık, “Biz belediye olarak rant peşinde değiliz, bizim orada bir vadi projemiz de yok! Can güvenliği için binaların boşaltılması tebligatında bulunduk. Apartman sakinleri tebligatımıza ilişkin olarak yürütmeyi durdurma kararı alıyorlarsa, bizim yapabileceğimiz bir şey kalmaz” diye konuştu.

İlk etapta boşaltılan 26 daire için gerekli sosyal yardımlarda bulunduklarını belirten Başkan Tanık, bundan sonraki süreçte de tehlike altında olan konut sakinleri için gerekli tüm sosyal yardımlarda bulunacaklarını ve hukuki desteği vereceklerini belirtti.

“ ‘YETKİLERİ DEVRETTİM’ DEMEKLE OLMAZ”

Heyelan felaketiyle mücadele etmenin yıkmak ve vatandaşları başka yerlere nakletmek olmadığını belirten Başkan Tanık, “Altyapı dahil tüm planlanmaların gerekli etütlerle birlikte yapılması gereklidir. Bunun sorumluluğu da Büyükşehir Belediyesi’ne aittir, Gökçek’in yaptığı gibi ‘yetkileri devrettim’ demenin de hukuki bir hükmü yoktur. Afete ilişkin sorumlulukların yanında planlama, altyapı sorumluluklarını ve finansmanı da devretmek gerekir. Bunlar yapılmadan ilçe belediyesini sorumlu ilan etmek vatandaşın can güvenliğini göz ardı etmektir. Ancak birinci dereceden hukuksal sorumluluğumuz olmasa dahi sosyal yardım ve sonrasında planlama ile haklarının korunması anlamında vatandaşlarımızın yanında olmaya sonuna kadar devam edeceğiz” diye konuştu.

Başkan Tanık, ASKİ’nin bölgede hızla yeraltı ve yerüstü suyu drenajını çözecek biçimde altyapı çalışmalarına başlaması gerektiğini vurguladı.

“BÜYÜKŞEHİR’LE İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ”

Toplantıda hazır bulunan bölge sakinlerinin sorularını cevaplayan Başkan Tanık, “Birisi AKP’li diğeri CHP’li iki belediye arasında mı kaldık?” sorusunu şöyle yanıtladı:

“Bizim ilçe belediyesi olarak yetkilerimiz de olanaklarımız da kısıtlı. Elimizden geleni yapmaya vatandaşlarımızın mağdur olmaması için, Büyükşehir Belediyesi’yle işbirliği içinde çalışmaya hazırız. Ben Büyükşehir’le polemik yapmak istemiyorum. Kimin polemik ustası olduğunu biliyoruz. Ben polemik ustası değilim, planlama ve şehircilik ustasıyım. Çözüme ilişkin önerilerimizi Büyükşehir Belediyesi’ne de başbakana da çekinmeden sunarız.”

Başkan Tanık, binaların yıkılmasının ardından ne olacağının sorulması üzerine ise,

“Bizim ilçe belediyesi olarak planlama yetkimiz yok. Yetki Büyükşehir Belediyesi’nin. Ancak insanların açıkta kalmalarına, haklarının gasp edilmesine asla göz yumamayız. Haklarının korunması için hukuksal inceleme başlattık, alanın rehabilitasyonu yönündeki çalışmalarımızı da yapıyoruz. Vatandaşa rehberlik yapmaya da hazırız” dedi.


http://www.cankaya.bel.tr/oku.php?yazi_id=12731


İ.Hakkı Erdoğan
6 yıl önce - Cum 10 Şub 2012, 00:04

Alıntı:
Facianın sorumlusu herkes olur
Deniz GÜREL9 Şubat 2012

26 dairenin boşaltıldığı sekiz apartmanın heyelan riski taşıdığı Dikmen Akpınar Mahallesi’nde vatandaşın sabrı taşıyor. Büyükşehir ve Çankaya birbirini suçlarken, Ankara Hürriyet geçtiğimiz hafta gerçekleşen Gökçek-Tanık görüşmesinin ayrıntılarına ulaştı.

DİKMEN Akpınar Mahallesi’ne yaşanan heyelanın ardından bölge sakinlerinin çözümsüzlük yüzünden tedirginliği sürerken, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık’ın geçtiğimiz hafta Akpınar’la ilgili telefon görüşmesi yaptığı ortaya çıktı. 26 dairenin boşaltıldığı, sekiz apartmanın heyelan riski taşıdığı Dikmen Akpınar Mahallesi’yle bölge halkı tepki gösterirken, halen net bir yol haritasının çizilmemesinin rahatsızlığı sürüyor. Vatandaşlar, “Burada göz göre öre bir facia yaşanırsa, bunun altında herkes kalır” tepkisini gösteriyor.

Telefonla görüştüler

Öte yandan heyelanın yaşandığı ilk günden bu yana “sorumluluk” polemiğine giren Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek ile Çankaya Belediye Başkanı Tanık geçtiğimiz hafta Akpınar meselesini telefonda konuştular.

Tanık’ı telefonla arayarak Akpınar Mahallesi’yle ilgili teklifte bulunduğunu anlatan Gökçek, ”Teklifimi sunmamın üzerinden 10 gün geçti. Değerlendirme yapıp döneceğini söylemesine rağmen, ne aradı ne sordu. Çözüm değil, şov peşinde” dedi.

Tanık beni aramadı

Gökçek, sorunlu binalardaki sıkıntının giderilmesi için Tanık’a yaptığı teklifi şöyle anlattı:
“Yaklaşık 10 gün önce kendisini telefonla aradım. Orada heyelan tehlikesi taşıyan binaların bir an önce boşaltılarak, yeşil alan yapılması gerektiğini ilettim. Kendisine, ‘Bir arazini seç. Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nden de oraya plan yapalım. Yüksek kat verip, Akpınar’da boşaltılan apartmandaki vatandaşlarımıza oradan ev verilsin. Yıldız’da Barış Manço Parkı’nın arkasındaki arazini kullanabilirsin’ dedim. Orada başka projesi olduğunu söyleyerek, “Ben araştırıp, arayacağım” dedi. Ancak o gün bu gün ne arayan var, ne de soran. Çözümü söyledim, çözüme yanaşmıyor. Onun yerine konuyu kamuoyuna yanlış aktarıyor. Çankaya Belediye Başkanı çözüm değil, şov peşinde.”

http://www.hurriyet.com.tr/ankara/19875159.asp

Daha kaç sefer Gökçek bunların şovlarını ortaya çıkaracak ve bunlar yine akıllanmayacak merak ediyorum...


Okan YÜKSEL

6 yıl önce - Cum 10 Şub 2012, 16:12
[b]Çankaya Akpınar Mahallesi'ndeki heyelan mağdurlarının sorunu çözülüyor[/b]


Alıntı:
ANKARA - 10 Şubat 2012 Cuma, 13:59
Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Akpınar Mahallesi'ndeki heyelan mağdurları ile ilgili Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile yaptıkları telefon görüşmesini, belediye meclis toplantısında meclis üyeleriyle paylaştı.

Başkan Tanık, Melih Gökçek ile yaptıkları telefon görüşmesinde, Gökçek’in, kendilerine Çankaya Belediyesi’nin bir arsasına veya uygun bir yerine plan teklifinde bulunmaları durumunda, emsal vererek oradaki yapılaşmayla Akpınar heyelan bölgesindeki apartman sakinlerinin hak kayıplarını önleyecek bir sürecin başlatılabileceğini söylediğini belirtti.

Gökçek’in, Çankaya Yıldız Barış Manço Parkı yanındaki alanın bu iş için kullanılmasını düşündüklerini söylemesi üzerine ise Başkan Tanık, heyelanın, söz konusu olan bölgeye daha yakın bir arazi ve uygun bir yer bulunursa o kadar uzağa taşınmalarına neden olmadan, bu işi çözme konusunda bir inceleme yapabileceklerini ifade ettiğini söyledi.

Görüşmelerinin neticesinde, heyelan tehdidiyle karşı karşıya kalan Dikmen Akpınar Mahallesi’ndeki birkaç binada yaşayan vatandaşların sorunlarının çözümü konusunda ön jeolojik etüt çalışmalarını başlatan Tanık, bu etüt sonucunda heyelan tehdidi altındaki bölgeye yakın, düzeltilmiş bir pazar yeri alanı, bu alanın hemen altında bir lise yeri ve 150 metrekaresi Çankaya Belediyesi’ne, bin 700 metrekaresi Büyükşehir Belediyesi’ne ve 7 bin 900 metrekaresi Hazine'ye ait olan bir alan bulunduğunun söz konusu olduğunu ifade etti.

Akpınar’daki bu sorunun çözülmesi konusunda Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanı ile Çankaya Belediyesi İmar Müdürü’nün görüştüklerini ve İmar Müdürlüğü’nün hızlı bir çalışma içerisine girdiğini belirten Tanık, "Bu husustaki mağduriyetin giderilmesi için plan değişikliğinin bir an evvel Büyükşehir’e gönderilmesi ve hızlanması gayreti içerisindeyiz. Bu konunun hızla gündeme alınması ve neticelendirilmesi için konunun İmar Komisyonu'na ivedi bir şekilde gönderilmesi konusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz." dedi.

Heyelan tehdidinde bulunan bölgedeki binaların yıkımı konusunda yeterli teknik donanıma sahip olmadıklarını belirten Tanık, Büyükşehir’le işbirliği içinde hareket etmeleri gerektiğini söyledi. Bu vahim durumun giderilmesi için Çankaya Belediye Meclisi, AK Parti ve MHP grubunun da destek verdiği toplantıda kendilerine teşekkür eden Tanık, "Asli sorumluluğumuz var ya da yok demeden ilçe belediyesi olanakları çerçevesinde, oradaki vatandaşlarımızın yanında olmak durumundayız." dedi.

Toplantıda, bölge ile ilgili olarak ODTÜ’nün hazırladığı rapora göre, taşınması öngörülen yapıların revizyon planının Büyükşehir’e teklif edilmesi hususundaki Başkanlık yazısının gündeme alınması oybirliğiyle kabul edildi.

http://www.f5haber.com/ankara/cankaya-akpinar-mah ...eri-54803/İ.Hakkı Erdoğan
6 yıl önce - Pts 12 Mar 2012, 14:52

Alıntı:
Akpınar Büyük Esat’a taşınıyor
Deniz GÜREL12 Mart 2012

BUGÜN toplanacak Büyükşehir Belediye Meclisi öncesi yapılan İmar Komisyonu toplantısında heyelan yaşanan Dikmen Akpınar Mahallesi’yle ilgili çok önemli bir karar alındı.

İmar Komisyonu’nda CHP’li üyelerin ret oylarına karşın kabul edilen karara göre heyelandan hasar gören 75 daire sahibine yeni evler yapılabilmesi için Büyükesat’ta Çankaya Belediyesi’ne ait olan 26 bin 695 ada 3 parselde plan değişikliği yapıldı. Yapılan plan değişikliğiyle Çankaya Belediyesi’ne ait Büyük Esat’taki 8 bin 775 metrekarelik alan üzerinde 27 bin metrekare inşaat yapma hakkı verildi.

Çankaya Belediyesi Büyükşehir’e sunuğu teklifte heyelan bölgesinin yakınında yine Akpınar Mahallesinde 27 bin metrekare inşaat hakkı istemişti.

Arazinin tamamı Çankaya’nın

Komisyonda Çankaya Belediyesi’nin istediği inşaat hakkı verilirken, Akpınar’da yeni konutlar için istenilen arazinin bir kısmının Büyükşehir Belediyesi’ne bir kısmının da Maliye Hazinesi’ne ait olması nedeniyle Çankaya’nın teklifine sıcak bakılmadığı, Büyükesat’ta tamamı Çankaya Belediyesi’ne ait arazinin tercih edildiği öğrenildi. Başkent’in göbeğinde yapılaşmaya yeni açılan bölgelerden birisi olan Akpınar Mahallesi’nde geçtiğimiz aylarda heyelan yaşanmıştı. Yapılan tebligatlarla 56 daire boşaltılmış, sorunlu daire sayısı toplamda 75 olarak açıklanmıştı.

Bölge halkının tedirginliğinin yazılı ve görsel medyada yer bulmasının ardından, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık karşılıklı suçlamalarda bulunmuştu.

http://www.hurriyet.com.tr/ankara/20104604.asp

Çankaya bunu da çözemedi anlaşılan, Büyükşehir el atmış.

Daha doğrusu, Çankaya mağdur vatandaşlara Büyükşehir ve Hazine'nin çoğunluğuna sahip olduğu bir arsada proje geliştirilmesini istiyordu. Aklı sıra kendi hatasına karşılık, hiçbir şey kaybetmeyecekti.

Çankaya'nın bulduğu arsanın durumu:
Alıntı:
150 metrekaresi Çankaya Belediyesi’ne, bin 700 metrekaresi Büyükşehir Belediyesi’ne ve 7 bin 900 metrekaresi Hazine'ye ait olan bir alan bulunduğunun söz konusu olduğunu ifade etti.


Büyükşehir ise madem sorumlu sensin, senin arsana yapılsın demiş ve tamamı Çankaya'ya ait araziye onay vermiş.


İ.Hakkı Erdoğan
6 yıl önce - Sal 13 Mar 2012, 11:49

Alıntı:
Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Çankaya İlçesi Akpınar Heyelan Bölgesi’nde mağdur olan vatandaşların konut sorununu çözecek, müjde niteliğinde bir karar alındı.

Heyelan nedeniyle zor durumda kalan konut sahiplerine, Çankaya Belediyesi’nin Büyükesat’taki bir arsasının tahsisini sağlayan İmar ve Komisyon Raporu, oyçokluğu ile kabul edildi.
Başkan Melih Gökçek başkanlığında Mart ayı olağan oturumlarına başlayan Büyükşehir Belediye Meclisi, kent gündemine ilişkin önemli kararlarla ilk toplantısını yaptı.

- KOMİSYON BÜYÜKESAT’I UYGUN BULDU

İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporu, konunun mağdurlarını memnun edecek yeni bir karar ile Meclis toplantısında gündem oluşturdu. Akpınar Mahallesi 26026 adanın tahliyesi sonrası oluşması muhtemel mağduriyetlerin giderilmesi amacıyla, Çankaya Belediye Meclisi’nde daha önce bir karar alınmıştı. Çankaya Belediyesi, “Maliye Hazinesi, Çankaya Belediyesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi mülkiyetlerinde, bir bölümü Pazar alanı bir bölümü Lise Alanı, bir bölümü de park ve spor alanı olarak kullanıma açılan arazileri konut alanı olarak değiştirmiş ve mağdur ailelere tahsisini” uygun görmüştü. Çankaya Belediyesi’nin bu kararını değerlendiren Büyükşehir Belediyesi İmar ve Bayındırlık Komisyonu ise hazırladığı raporda tahliye ve tasfiye kararını prensipte uygun bulduklarını belirterek, Çankaya Belediyesi’nin yeniden düzenlediği alanın heyelan bölgesine yakınlığı, konuya ilişkin Maliye Hazinesi ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın görüşlerinin bulunmaması nedeniyle, “Çankaya İlçesinde Çankaya Belediyesi mülkiyetinde, Büyükesat sınırları içinde 8 bin 775 metrekare arazinin ticari kullanımını kaldırıp sadece konut kullanımına vererek, heyelan bölgesi mağdurlarına tahsis eden” kararını Büyükşehir Belediye Meclisi onayına sundu. Bu rapor, önce Meclis üyelerinin görüşlerine sunuldu.

- ÇANKAYA’NIN TEKLİFİNE VATANDAŞ İTİRAZ ETTİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, raporun, tüm Meclis üyeleri tarafından okunduğunu dile getirerek, “Çankaya Belediyesi’nin teklifi, aynı alan içinde Hazine, Büyükşehir Belediyesi ve Çankaya Belediyesi’ne ait olan alanların konut alanına çevrilmesiydi. Fakat mevcut olan alan da vatandaş itirazı ile karşılandı, ‘Aynı sıkıntıyı burada da yaşayacaklarını’ söylediler. Çankaya Belediyesi’nin mevcut mülklerini inceledik. Bir başka yer bulduk. Bir kısmı işyeri bir kısmı konut, Çankaya Belediyesi’nin pek bakmadığı bir alandı. Burayı aktarma alanı olarak seçtik. Bu suretle sorunu çözmüş olduk” diye konuştu.

- “SORUMLU KAMU KURULUŞU CEREMEYİ ÇEKMELİ”

Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık’ın heyelan bölgesindeki vatandaşların taşınmak zorunda kalacağı ve kendilerinin önerdiği arazi ile Büyükesat’taki arazi arasında 3 kat değer farkı olduğuna ilişkin itirazları üzerine ise Başkan Gökçek, açıklamalarını şöyle sürdürdü:
“Netice itibariyle kaymaya neden olan sorumlu kamu kuruluşunun bunun karşılığını vermesi, ceremesini çekmesi gerekir. Bu konuda doğrudan doğruya sondajlar yapılmadan inşaata izin verilmesi, temel atılırken gerekli çalışmaların yapılmaması, istinat duvarlarının çekilmemesi Çankaya Belediyesi’nin kusurudur. Ceremesini de Çankaya Belediyesi çekecek. Arazinin çok kıymetli bir yerde değil denk bir yerde seçilmesi, işyerinin konut kullanımına verilmesi İmar Komisyonundaki arkadaşların titizliğini gösteriyor. Çankaya Belediyesi her zaman halkının yanındadır! Her türlü fedakarlığı yapar, özellikle Dikmen Vadisine gider, ikaz eder. Hıdırlıktepe’de, İsmetpaşa’da titiz davranır, gider görüşmeler yapar, ama iğne kendine batınca ‘bu olmaz’ demesi hoş olmaz. Çankaya Belediyesi’nin fedakarlık yaparak, örnek olacağını düşünüyorum. Yanılıp yanılmadığını zaman gösterecek.”

- “BU TEKLİF İNANILMAZ GÜZEL”

Konuya ilişkin son karar merciinin Büyükşehir Belediyesi olduğunu anımsatan Başkan Gökçek, “Gelen bu teklif inanılmaz güzel, halkımızın lehine olan bir tekliftir. Özellikle Çankaya Belediyesi’nin halkına karşı samimi olup olmadığını gösterecek, bütün Türkiye de görecektir” diyerek, sözlerini sürdürdü.

Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık’ın, konuyu yargıya taşıyarak, mağduriyeti uzatmak zorunda kalacaklarını işaret eden sözleri üzerine de Başkan Gökçek, “Sizin plana göre, Hazinenin bu yeri size tahsis etmesi gerekiyor, sizin burayı Hazine’den para vermeden almanız mümkün değil. Hazine niye tahsis etsin? Burası değer ifade edecekse Hazine para almadan vermez. Bu da işi yokuşa sürelim, yapacakmış gibi gösterelim anlamına gelir, olmaz. Hazine, her planda devletin hakkını koruyup, bize de kentsel dönüşümlerde dava açtı, sayısız davası var. Diğer arazi sizin araziniz, en kolay iş, yarın bunun karşılığında bunu verdik derseniz, Belediye Meclisi’nizde karar alırsınız, böyle felaketlerde böyle karar alma yetkiniz var” diye konuştu.

- “BİZ KENTSEL DÖNÜŞÜM İSTEMİŞTİK”

Tanık’ın “Heyelan bölgesinin imara açılmasında Büyükşehir Belediyesi’nin de sorumluluğu olduğuna ilişkin” eleştirisine ise Başkan Gökçek şöyle yanıt verdi:
“Yapılanmanın son derece yanlış olduğunu, oranın kentsel dönüşüm olması gerektiğini ısrarla söyledik, plan yaptık, mahkemeden döndüren sizsiniz. Hem kararı iptal ettireceksiniz hem de ‘siz sorumlusunuz’ diyeceksiniz. Aynı dönemde bazı mahalle muhtarlarını tahrik etmek suretiyle, halkı tahrik etmek suretiyle iki siyasi partinin mensupları, o dönem o bölgede olan AK parti önünde nümayiş yaptılar. Defaatle geldiler, gittiler. Hem kentsel dönüşümü engelleyeceksiniz hem de zeytinyağı gibi üste çıkacaksınız bunu kimsenin kabul etmesi mümkün değil, siz Cumhuriyet Halk Partisi olarak halkın yanında olduğunuzu söylüyorsunuz, samimiyetinizi göstereceksiniz”

Görüşmelerin ardından Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, Çankaya Belediyesi’nin Akpınar ile ilgili imar plan değişikliği teklifini, komisyonun değiştirdiği şekliyle, oy çokluğu ile kabul etti.

http://www.ankara.bel.tr/Haberler/meclis_13032012.aspx

Çankaya Belediyesi'nin önceliği para mı, yoksa vatandaşların güvenliği mi ; şimdi ortaya çıkacak.


Okan YÜKSEL

6 yıl önce - Cum 16 Mar 2012, 03:59

Alıntı:
Tanık: Akpınar’ı biz çözeriz
16 Mart 2012
Tanık,
Akpınar Mahallesi sakinlerinin yaşadığı mağduriyeti en kısa zamanda giderebilmek için Büyükşehir Belediyesi’nin “tadilen onay” kararına karşı çıkmayacaklarını söyledi.
ÇANKAYA Belediye Başkanı Bülent Tanık, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Akpınar’da heyelana maruz kalan semt sakinlerini Büyükesat’a taşımasını öngören “tadilen onay” kararını uygulamaya koyacaklarını ve halkın barınma sorununu çözeceklerini söyledi. Tanık, “Bu kararı, hukuka uygun bulmuyoruz ancak mahalle sakinlerinin daha fazla mağdur olmaması için en kısa sürede harekete geçeceğiz” dedi.

CHP Meclis grubuyla bir toplantı yaptığını ve üyeleri gelişmeler hakkında bilgilendirdiğini söyleyen Tanık, “CHP grubu uygulama için oy birliğiyle yetki verdi” diye konuştu.

Akpınar’da alınması gereken önlemleri ve atılması gereken adımları anlatan yaklaşık altı sayfalık bir metni Büyükşehir Belediyesi’ne gönderdiklerini söyleyen Tanık, “Bize, kendi yazdığımız altı sayfanın altına iki paragraf ekleyerek cevap verdiler. Ama o cevapta bile Akpınarlılar için ne yapılacağına ya da Gökçek’in planlarını nasıl hayata geçireceğine dair bilgi yoktu” dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nin onayına sunulan imar planı değişikliğinin tamamen ters yüz edildiğini vurgulayan Tanık, “Büyükşehir Belediyesi, zaten uzun yıllardır kamu kaynağı yaratma hakkımızı gasp ettiği Büyükesat’taki araziyi “yeni yerleşim yeri” olarak belirledi. İmar planı değişikliğinde yapıldığı söylenen “tadilen onay”ı bir örnekle açıklamak gerekirse durum şudur: Biz Büyükşehir Belediyesi’ne (Bize gömlek yap) diye kumaş teslim ediyoruz, o bize pijama dikiyor. Hukuk sistemimizin bu oldu bittiye ve kanunsuzluğa izin vereceğine inanmıyorum” dedi.

Büyükşehir tarafından Büyükesat’ta belirlenen bölge için ayrıntılı jeolojik etüt yapılması, plan çizilmesi ve bu planların askıya çıkarılması gerektiğini hatırlatan Tanık, “Akpınar’da belirlenen alan için bu sorunların çoğu çözülmüştü. Şimdi Büyükesat için süreci yeniden başlatacağız, sıfırdan başlayacağız. Bu bir zaman kaybı ama çekişmelerle vakit kaybedip insanların sıkıntısının artmasına neden olmak istemiyoruz” diye konuştu.
http://www.hurriyet.com.tr/ankara/20136614.asp

Hürriyet gazetesinden Deniz Gürel'in konuyla ilgili yazısı;
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/20136589.asp


vozkan
6 yıl önce - Cum 16 Mar 2012, 09:21

Alıntı:
- “BİZ KENTSEL DÖNÜŞÜM İSTEMİŞTİK

Tanık’ın “Heyelan bölgesinin imara açılmasında Büyükşehir Belediyesi’nin de sorumluluğu olduğuna ilişkin” eleştirisine ise Başkan Gökçek şöyle yanıt verdi:
“Yapılanmanın son derece yanlış olduğunu, oranın kentsel dönüşüm olması gerektiğini ısrarla söyledik, plan yaptık, mahkemeden döndüren sizsiniz.
Hem kararı iptal ettireceksiniz hem de ‘siz sorumlusunuz’ diyeceksiniz.
Aynı dönemde bazı mahalle muhtarlarını tahrik etmek suretiyle, halkı tahrik etmek suretiyle iki siyasi partinin mensupları, o dönem o bölgede olan AK parti önünde nümayiş yaptılar.
Defaatle geldiler, gittiler.
Hem kentsel dönüşümü engelleyeceksiniz hem de zeytinyağı gibi üste çıkacaksınız bunu kimsenin kabul etmesi mümkün değil, siz Cumhuriyet Halk Partisi olarak halkın yanında olduğunuzu söylüyorsunuz, samimiyetinizi göstereceksiniz”


CHP malesef açmış olduğu davalar ile Ankaraya ÇAĞ atlatacak her türlü projeyi engellemeyi başarı olarak görüyor.
Konya yolunda İĞRENÇ yapılaşmanın tek sebebi CHP dir.
Şimdi aynı tutumu DİKMEN vadisi için gösteriyorlar.
Halkımız bu çıkar grubuna sandıkta gerekli dersi bir daha verecektir.
Sığındıkları son kalede ellerinden alınırsa Ankara hak ettiği gelişimi gösterecektir.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet