Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 8

Sizce Cezalar Yeterli mi ?
Yeterli 20.0%  20.0%  [17]
Yeterli Değil 51.8%  51.8%  [44]
Para Cezası Yerine Hapis Cezası 10.6%  10.6%  [9]
Ben Kurallara Uyuyorum Cezalar Beni İlgilendirmez 11.8%  11.8%  [10]
Fikrim Yok 5.9%  5.9%  [5]
Toplam Oy : 85

Yakup

3 ay önce - Pts 15 Nis 2019, 14:33

Alıntı:

Nissan Navara pikapla 488 lira ceza yemişim.
Pikaplar için hız sınırı bölünmüş yolda 85 km/sa+%10= 93,5 km/sa, sizce de az değil mi?

Parasi olan 488’lik bir ceza para degil Onun icin..

Onun icin para cezasi arti baska türlü cezalar da verilmeli..

alper23

3 ay önce - Pts 15 Nis 2019, 14:40

Yapma Yakup Şehirler arası bölünmüş yolda 85 km/sa hız sınırından bahsediyoruz. Max. 110 falan geçmiş olmalıyım. Bence düzenleme yapılması lazım, ama yapılmadığına göre Devlete para lazım demek ki. Drone'la, Helikopterle, Gezici ve kalıcı radarla v.s. her daim ceza kesiliyor. Bende gezici radardan ceza yemişim zaten.

Yakup

3 ay önce - Pts 15 Nis 2019, 14:45

Alıntı:

Yapma Yakup Şehirler arası bölünmüş yolda 85 km/sa hız sınırından bahsediyoruz. Max. 110 falan geçmiş olmalıyım. Bence düzenleme yapılması lazım, ama yapılmadığına göre Devlete para lazım demek ki.

Lafim Size degildi..

Genel olarak demek istedim..

Zengin olan birisi Bugün cezayi öder akillanmaz Yarin yine ayni cezayi yer demek istedim..

Onun icin Sirf para cezasi önlem degil.

alper23

3 ay önce - Pts 15 Nis 2019, 14:54

Haklısın aslında, Zengin adam Para cezamı öderim hızımı da yaparım diyordur. Onlar için ayrı bir yaptırım yapmak kanunen eşitlik ilkesine aykırı olduğu için mümkün değil, olan bize oluyor. Mecbur tintin kaplumbağa gibi gidecez, ya da pikaptan vazgeçip binek arabayla sıkış tepiş yolculuğumuzu yapacağız.

Yakup

3 ay önce - Pts 15 Nis 2019, 15:11

Alıntı:

Onlar için ayrı bir yaptırım yapmak kanunen eşitlik ilkesine aykırı olduğu için mümkün değil, olan bize oluyor.

Iste burada yaniliyorsunuz..

Ayni durum Danimarka da cözüm ariyordu.

Onlar gayet güzel bir cözüm buldular..

Ehliyeti olan ve alanlar 3 hakla basliyorlar..

Hizli gidersen veya trafik kanundaki yasalari uyumuyorsan para cezasi alirsin ve bir hak sansini kaybetmis oluyorsun.

3 sene boyunca güzel araba sürerseniz yine hak sayiniz 3’e cikar.

Ama bir hakkini kullandiktan sonra ve bir ay sonra bir ceza yediysen Son bir hakkina sahip oluyorsun.

Son hakkinida kaybedersen, yeni teori sinava ondan sonra yine bir ehliyet sinava girmek zorundasin..

Yani burada zenginide ve fakiride Sinava cikmak zorundalar eger 3 haklarini kaybederlerse..

mustafa 1903
3 ay önce - Pts 15 Nis 2019, 16:03

Alıntı:
Haklısın aslında, Zengin adam Para cezamı öderim hızımı da yaparım diyordur. Onlar için ayrı bir yaptırım yapmak kanunen eşitlik ilkesine aykırı olduğu için mümkün değil, olan bize oluyor.

Zenginler parayı ödeyebilir ama trafik ceza puanı ehliyetlerine işleniyor ve belli süre sonra ehliyetine el koyulabiliyor.

Ancak Türkiye'de hem para cezası, hem de puan cezası yetersiz, üstüne denetim de yetersiz olduğu için caydırıcı olmuyor.

Avustralya'dan örnek - yılda 12 puan hakkın var.

Araç kullanırken telefonda konuşmak $480, 4 puan
Kırmızı ışık ihlali $403, 3 puan.
10km/s hız ihlali $201, 3 puan

En son mustafa 1903 tarafından Pts 15 Nis 2019, 16:09 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

veysel döker
3 ay önce - Pts 15 Nis 2019, 16:07

Çoğu ceza ehliyete değil plakaya kesiliyor. Özellikle en büyük ölüm nedeni olan süratin engellenmesi için olan radar cezaları.

Haliyle radar cezasının zengin için bir yaptırımı yok. Belki aracın sigorta bedeli üzerinden cezalandırma uygulanabilir. 50 bin liralık araca hız cezası 400 lira, 500 bin liralık araca 10bin lira gibi.

mustafa 1903
3 ay önce - Pts 15 Nis 2019, 16:11

Alıntı:
Çoğu ceza ehliyete değil plakaya kesiliyor.

Bu durumda, trafik ceza puanı araç sahibine yazılmalıdır.

Araç sahibi de arabayı kullananın başkası olduğunu iddia ediyorsa, dilekçe ile beyan edebiliyor (ehliyet numarası isteniyor ki, her hangi birisine yazamasın) ve o zaman ceza o kişiye yazılıyor. Avustralya'da uygulama böyle.

veysel döker
3 ay önce - Pts 15 Nis 2019, 17:20

Alıntı:

Araç sahibi de arabayı kullananın başkası olduğunu iddia ediyorsa, dilekçe ile beyan edebiliyor (ehliyet numarası isteniyor ki, her hangi birisine yazamasın) ve o zaman ceza o kişiye yazılıyor. Avustralya'da uygulama böyle.

Çok mantıklı.

Yakup

3 ay önce - Pts 15 Nis 2019, 17:28

Alıntı:

Çoğu ceza ehliyete değil plakaya kesiliyor.

Danimarka da arkadasim arabami kullansa ce ceza yerse(radardan) ceza bana gelir.
Bende arkadasima telefon ederek böyle böyle dedikten sonra arkadasim cezayi üstüne alir..

Bu kadar basit yapilir..

sayfa 8
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET