Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2

Sizce Cezalar Yeterli mi ?
Yeterli 21.6%  21.6%  [19]
Yeterli Değil 50.0%  50.0%  [44]
Para Cezası Yerine Hapis Cezası 10.2%  10.2%  [9]
Ben Kurallara Uyuyorum Cezalar Beni İlgilendirmez 12.5%  12.5%  [11]
Fikrim Yok 5.7%  5.7%  [5]
Toplam Oy : 88

0345 özer er

7 yıl önce - Prş 03 May 2012, 13:44

ihlal yaparsan cezayı yersin,ayakta yolcu aldım,trafik şube müdürü anons etmiş yedim cezayı buna yapacak bir şey yok.
yanlız şu zorunlu trafik sigortasının nasıl bir soygun yaptıgından haberi olan varmı,sonunda büyük olaylar çıkacak,3bin 500 tlden 7 bin 750 tl,ye kadar çıkıyor.kaza indirimi var,buda çok cüzi bir rakam ama birde hasarlı kazan varsa felaket oranında bindirim.

Ahmet BAHADIR
7 yıl önce - Pts 21 May 2012, 23:17

Ehliyetimi alalı 1.5 yıl oldu,son 6 aydır da aktif olarak araba kullanmaktayım ve ilk cezamı bugün yedim,hem de fena yedim

98 km/sa hızla radara girip 319 TL ceza yedim,erken ödeme de %25 indirim varmış,ondan faydalanıp 240 TL ödeyeceğim

Ceza kesilen yolda ben daha hayatımda 70 le gidildiğini görmedim ama herhalde bugün polislerin parası bitmiş olsa gerek(!)

semihk
6 yıl önce - Çrş 05 Arl 2012, 21:38

EMNİYET ŞERİDİ İHLALİ nin cezası 72 liradan 650 liraya yükseltildi ve gerekli bir adım atılmış oldu.

http://haber.mynet.com/72-tllik-ceza-650-tlye-yuk ...16-guncel/

ömer
6 yıl önce - Çrş 05 Arl 2012, 21:45

Alıntı:
EMNİYET ŞERİDİ İHLALİ nin cezası 72 liradan 650 liraya yükseltildi ve gerekli bir adım atılmış oldu.

Cok güzel hatta az bile olmus, emniyet seridinden giden kendini bilmezler yüzünden ambulanslar hastalara yetisemiyordu, insan hayatina paha bicilemez ve cezasida oldukca yüksek olmali.

deryailter

6 yıl önce - Çrş 05 Arl 2012, 21:55

Emniyet şeridinin ihlaline verilen cezaların yükseltilmesi çok olumlu ancak kırmızı ışıkta geçenlerle,kaldırım başlarında sakatlar için ayrılan bölümlerin önüne park edenlerinde son derece yüksek cezaları olmalı..

Burç

6 yıl önce - Cum 26 Nis 2013, 08:44

Trafik Cezaları 2013

Kırmızı ışıkta geçme trafik cezası
■Madde 47/1-b Kırmızı ışık Kuralına uymamak
■Kimlere Uygulanacak: Sürücülere
■Ceza Tutarı Ne Kadar : 166 TL (Erken Ödeme Peşin 124,5 TL)
■Ceza Puanı: 20

Ehliyetsiz araç kullanma cezası
■Madde 36 Sürücü belgesiz araç kullanmak ve sürülmesine izin vermek
■Kimlere Uygulanacak : Kullananlara ve kullandıranlara
■Ceza Tutarı Ne kadar : 343 TL
■Açıklama : Sürücü aynı zamanda araç sahibi değilse ayrıca trafik zabıtasınca tescil plakasına da aynı miktar için ceza tutanağı düzenlenir.

Emniyet kemerini bağlamama cezası
■Madde 78/1-a Emniyet kemeri bulundurulması zorunluluğu olan araçlarda emniyet kemeri bulundurmamak ve kullanmamak,
■Kimlere uygulanacak : Uymayanlara
■Ceza tutarı ne kadar : 77 TL (Erken Ödeme Peşin 57,75 TL)
■Ceza puanı: 15

Araçta telefonla konuşma cezası
■Madde 73 Araçları, kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde saygısızca sürmek, araçlardan bir şey atmak veya dökmek, seyir halinde cep veya araç telefonu ile benzer haberleşme cihazlarını kullanmak
■Kimlere uygulanacak: Uymayanlara
■Ceza tutarı ne kadar: 77 TL (Erken Ödeme Peşin 57,75 TL)
■Ceza Puanı : 10

Alkollü araç kullanma cezası
■Madde 48/5 Yönetmelik ile belirtilen miktarın üzerinde alkollü araç kullanmak
■Kimlere uygulanacak : Sürücülere
■Ceza tutarı ne kadar :
■1. Defasında 700 TL Erken Ödeme Peşin 525 TL
■2. Defasında 877 TL Erken Ödeme Peşin 657,75 TL
■3 ve 3ten fazlasında 1.407 TL (en az 6 ay)
■Ceza puanı: 20
■Belgenin geri alınma durumu: Geriye doğru 5 yıl içerisinde 1. defada 6 ay, 2. defada 2 yıl, 3 ve 3′ten fazlasında 5 yıl (mahkemece)
■Araç Kullanmaktan men: Sürücüler
■Açıklama: Sürücülerden 2. defa alkol aldığı tespit edilenler Sağlık Bakanlığınca sürücü davranışlarını geliştirme eğitimine tabi tutulurlar, eğitimi başarıyla tamamlayanların belgeleri süresi sonunda iade edilir, 3 ve 3′ten fazlasında ise sürücüler psiko-teknik değerlendirmeye ve psikiyatri muayenesine tabi tutulurlar, bu değerlendirme ve muayene sonrasında durumu uygun olanlara süresi sonunda belgeleri iade edilir.

Muayenesiz araç kullanma cezası
■Madde 34 Araçların muayene süresini geçirmek
■Kimlere uygulanacak: Sürücülere
■Ceza tutarı ne kadar: 77 TL ( Erken Ödeme Peşin 57,75 TL)
■Ceza Puanı: 10
■Trafikten men: Araçlar

Hız sınırı aşma cezası % 10′dan – % 30′a kadar
■Madde 51/2-a Hız sınırlarını % 10’dan % 30’a (otuz dahil) kadar aşmak
■Ceza tutarı ne kadar: 166 TL (Erken Ödeme Peşin 124,5 TL)
■Ceza Puanı : 10
Hız sınırı aşma cezası % 30′dan fazla
■Madde 51/2-b Hız sınırlarını % 30’dan fazla kadar aşmak
■Ceza tutarı ne kadar: 343 TL (Erken Ödeme Peşin 257,25 TL)
■Ceza Puanı : 15
■Belgenin geri alınma durumu: Geriye dönük 1 yıl içerisinde 5 defa ihlal edildiğinde 1 yıl süre ile
■Açıklama: Sürücü belgesi geri alınanların süresi sonunda psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının muayenesi sonucunda sürücü belgesi almasına mani hali olmadığı anlaşılanların belgeleri iade edilir.

mehmeterden198
6 yıl önce - Cum 26 Nis 2013, 12:12

Trafik cezalarını arttırmanın yanında eğitime ve denetlemeye de önem verilmeli. Örneğin ben 2006 yılında ehliyet aldım. O zamana kadar hiç araba kullanmamıştım. 5-6 saatlik eğitimden sonra ikinci denememde ehliyet sınavını geçtim. Yani okulun etrafında 3-4 dakikalık bir tur atmaktan ibaret olan sınavı birincide geçemedim. O tarihten sonrada hiç araba kullanmadım. Şu an fren pedalı sağdaki miydi yoksa soldakimiydi hatırlamıyorum.

Eğitim ve imtihan formalite. Geçmişte bir tanıdığım evraklarını kargoyla ehliyet kursuna gödermiş. Üç ay sonra kargoyla ehliyetini gönermişler. Sahte falan da değil. Sınava başkasını sokmuşlar. Bu olay doğudaki bir ilçede olmuş. Ben de aynı yolu deneyecektim ama o kurs kapatıldığı için sınava kendim girmek zorunda kaldım.

Bence SRC belgesi bütün sürücüler için zorunlu olmalı. Sınav ciddi bir iş haline getirilmeli. Belli zaman aralıklarında tekrarlanmalı ve en az 1 saat sürmeli. Yeteneği olmayanlara kesinlikle ehliyet verilmemeli.

Cezalar konusuna gelince. Bence mesleği şöförlük olanlarla sadece kendi aracını kullananlar aynı şekilde cezalandırılmamalı. 45-50 yolcunun hayatını emanet ettiğiniz bir kaptan bir küçük rakı içip uzun yola çıkmaya kalkıyorsa (yaşanmıştır) meslek hayatı bitirilmeli. Aynı şekilde kural ihlali yapan minibüsçüler ve taksiciler daha ağır cezalandırılmalı. Örneğin bir taksi şöförü her zaman emniyet kemeri takmalı ve yolcusuna da taktırmalı. Eğer yolcu takmıyorsa taksiciye de ceza kesilmeli. Ticari araçların muayenelerine daha fazla önem verilmeli. Kabak lastikle bitmiş balatayla yola çıkmaları önlenmeli.

Yayalara ceza kesmek konusundaki ihmalkarlıkları nedeniyle trafik polislerini eleştiriyorum. Kırmızı ışıkta geçen yayalara, alt ve üst geçitleri kullanmayıp kendini yola atan yayalara her gördükleri yerde ceza kesseler bence daha iyi olur.

Motorcular konusu ayrıca işlenmeli. Kendi hayatıyla oynayan kuryelere müsamaha edilmemeli. Nasıl her B sınıfı ehliyeti olan ticari araç kullanamıyorsa her A2 ehliyeti olan da kurye olamamalı. Bunlar için ayrıca bir SRC sistemi getirilmeli.

35CEM35

6 yıl önce - Cum 26 Nis 2013, 13:12

Alıntı:
Alkollü araç kullanma cezası
■Madde 48/5 Yönetmelik ile belirtilen miktarın üzerinde alkollü araç kullanmak
■Kimlere uygulanacak : Sürücülere
■Ceza tutarı ne kadar :
■1. Defasında 700 TL Erken Ödeme Peşin 525 TL
■2. Defasında 877 TL Erken Ödeme Peşin 657,75 TL
■3 ve 3ten fazlasında 1.407 TL (en az 6 ay)
■Ceza puanı: 20

Cezaların arttırılması çok iyi oluyor. Ancak sarhoş sürücüye verilen cezalara "0" eklenmesini çok isterdim.
Düşünsenize, direksiyonda alkollü yakalanan 7bin lira ceza ödeyecek!
Cesaret edemez kolay kolay...
Amaç trafiğe alkollü çıkmayı engellemekse, %90 oranında önüne geçer 7.000 TL.
Alkole karşı değilim ha, dileyen rakı havuzunda balık tutsun, ama o haldeyken araç sürmesin.
Kişinin eğlencesi yüzünden, durakta okuluna gideceği otobüsü beklerken ölmesin çocuklar.
Elinde alışveriş poşetleri, işinden evine gidecek ana babada ölmesin.
Hiç kimse, haberlerde "sanki çok komikmiş gibi" hababam müzikleri ile verilen o alkollü sürücüler tarafından ezilmesin...

Fırat Cerit
6 yıl önce - Cmt 10 Ağu 2013, 21:57

Arkadaşlar ben bir şey soracağım. Yaklaşiık 2 yıl önce ehliyetsiz araç kullandım ve ufak bir kaza geçirmiştim. 2 hafta sonra elime mahkeme kagıdı falan gelmişti. 600 lira da ceza yedik oh mis:) 2 yıl geçti daha ödemedim, acaba katlanma durumu var mı ? Eğer katlanmışsa ne kadar katlanmıştır??

Yakup

5 yıl önce - Cum 04 Tem 2014, 02:31

Trafikte bir ayda rekor ceza

Haziran ayında araç sürücülerine rekor ceza yağdı. Sadece İstanbul'da bir hafta içinde yapılan trafik denetimlerinde 43 bin 966 sürücüye ceza kesildi. Cezalarda başı telefonla konuşma ve emniyet şeridi ihlali çekiyor.

Alıntı:
İstanbul polisi, trafik kurallarını ihlal eden sürücüleri tek tek tespit etti.

Trafik ekipleri tarafından 16-22 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen kontrollerde sürücülere adeta ceza yağdı.

Hem şehiriçinde hem de çevre yollarında yapılan denetimlerde emniyet şeridi ihlali, kırmızı ışık ihlali, yasak yere park, araç kullanırken telefonla konuşmak gibi suçlardan toplam 43 bin 966 sürücüye ceza kesildi.

KAYNAK: CNNTURK.COM.TR

Trafik polisimiz görevlerini cok güzel yapiyor..!! Ama sorun halkimizda maalesef. Halkimiz hükümetin cikaracak aflari bekleyene kadar cezalarini ödemiyorlar ve devletimiz milyonluk TLsindan yaralanamiyor..!!

Bu durumdan devlet nasil bir ders alir.?

sayfa 2
« önceki   123 ... 91011   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET