Ana Sayfa 878 bin Türkiye Fotoğrafı
Antalya Batı Çevre Yolu [Ulaşım]
Sayfa: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sonraki
Ana Sayfa -> ULAŞIM
cevap yaz (üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ömer YILMAZ
2 yıl önce - Pzr 08 Oca 2012, 14:11
Antalya Batı Çevre Yolu [Ulaşım]

Batı Antalya Çevre Yolu, Antalya'nın en sürümcemede kalan projelerinden biri. Yıllar önce bitmesi gereken yol, hala çeşitli dava ve yasal süreçlerden dolayı bitirilebilmiş değil. Açıldığı zaman Antalya'nın şehir içi trafik yükünü bir nebze azaltacak olan Çevre Yolu, bir türlü bitirilemeyişi Antalya kamuoyunda hem ağır eleştirilere hedef olmuş hem de kızgınlık yaratmıştır. Bitmesiyle trafiği en çok rahatlayacak ilçe olan Konyaaltı'ndaki Atatürk ve Akdeniz Bulvarlarındaki ve şehrin ön önemli damarlarından biri olan Dumlupınar Bulvarı'ndaki kamyon, tır, otobü ve şehirler arası trafik yükü bu yola kayacak. Akdeniz Bulvarı ise Konyaaltı Belediyesi'ne devredilecek.

İlk olarak Duraliler ve Liman arasında açılacak yol, Hürriyet Caddesi vasıtası ile mevcut Çevre Yoluna (Gazi Bulvarı) bağlanacak. Liman bölgesinde ise Kemer yoluna bağlanacak.

Ayrıca 2. Etap, Duraliler'den Kepez-Denizli (Korkuteli) Yolu Kavşağına kadar uzatıldı.(1),(2)

Yeni Antalya Valimiz Sayın Ahmet Altıparmak, Haziran ya da Temmuz 2011 tarihinde bitebilir demişti. (3)

Daha önce Antalya - Otoyol ve Çevreyolu başlığında Batı Çevre Yolunu defalarca tartışmıştık.

İlgili Çevre Yolunun Karayolları Haritasındaki yeri Antalya şehir merkezinin batı kısmındaki sarı işaretli yol. (4)

(+)

Ayrıca Batı Çevre Yolu ile alakalı görüş öneri ve düşüncelere Antalya Büyükşehir Belediyesi Nazım Planlama Daire Başkanlığı'nın 1/50.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planında yer verilmiştir ve bu projelere ek olarak Duralilerden Kepezüstü, Döşemealtı-Çıplaklı, Varsak, Pınarlı, Aksu-Isparta Yolu bölgelerinin Kuzeyinden geçmesi planlanan Kuzey Çevre Yolu'ndan da bahselmiştir. (5)

Kuzey Çevre Yolu ise Batı Çevre Yolunun devamı niteliğinde olacak ve Batı Çevre Yolunun bitimiyle birlikte bu yolunda inşasına başlanacak. Eğer Kuzey Çevre Yolu biterse, mevcut Antalya Çevre Yolu (Gazi Bulvarı) Büyükşehir Belediyesi'ne devredilecek.

Batı Antalya Çevre Yolu İnşaat Çalışmaları

Batı Çevre Yolu İnşaatı
  Batı Çevre Yolu Köprüleri
  Batı Çevre Yolu Köprüleri
  Yol Güzergahındaki Tarım Arazileri
  Yol Güzergahındaki Tarım Arazileri
  2009 yılına ait Google earh görüntüsü

Yani 2009 yılından 2011 yılına kadar gözle görülür pek bir ilerleme yok.

Batı Çevre Yoluna en çok destek veren yöneticilerimizin başında hiç şüphesiz Vali Ahmet Altıparmak geliyor. Birçok platformda desteğini açıkça dile getiriyor, ayrıca projenin gecikmesine neden olanları azarlamaktan da geri kalmıyor, fakat yine de çabaları çoğu zaman bir sonuç vermiyor.

Yolun bitmesine engel olan kamulaştırmada yerel yönetimler Duraliler bölgesinin yapılaşmasından korkuluyor. Duraliler hali hazırda bir tarım bölgesi, dolayısıyla belediyeler tarafından emsal kararı verilirken temkinli yaklaşılıyor. Fakat sorun bunla da kalmıyor.

Konu ile alakalı 3 kurum var; Antalya Büyükşehir Belediyesi, Karayolları 13. Bölge Müdürlüğü ve Konyaaltı Belediyesi.

Bu kurumlar arasındaki anlaşmazlık imar planlamaları, emsal oranları, kamulaştırma konularında.

Konu ile alakalı başlıklar:

Antalya - Otoyol ve Çevreyolu
Antalya - Kemer - Yol Fotoğrafları
100. Yıl
Dumlupınar Bulvarı
Antalya - Finike Demre Kaş Yolu
Mersin - Antalya arası 4 saate inecek
Denizli - Antalya Devlet Karayolu
Antalya Kentiçi Toplu Taşıma Rehberi - [Ulaşım]
Antalya Şehir Planı

Kaynaklar

1-Antalya Büyükşehir Belediyesi
2-Antalya Büyükşehir Belediyesi
3-Antalya Ekspres
4-Karayolları Genel Müdürlüğü 13. Bölge Müdürlüğü
5-Antalya Büyükşehir Belediyesi Nazım Planlama Daire Başkanlığı

Saygılar,
Ömer YILMAZ

berk okul
2 yıl önce - Pzr 08 Oca 2012, 14:19

bu yol bitmez. önce onu bir söyleyelim. bir de kuzey çevre yolu bitince ! gazi bulvarı belediyeye verilecek demişsiniz. o zaman 2020 ye kadar antalya yaşanmaz bir yer olacak. yüzüncü yıl tıkanır, gazi bulvarı tıkanır. ki şimdi bile tıkanıyorlar.
antalyada bıktık bu bir işe 3-4 kurumun el atmasından. karayollarının son 10 yıldır antalyada tek yaptığı şey yonca kavşak bir de antalyaspor altgeçidi sanırım. başka da yok.

1 milyonluk bir şehrin çevre yolu yok! yazık.

a_iverson
2 yıl önce - Pzr 08 Oca 2012, 16:41

Valla ben de geçen gün Google Earth'ten ne aşamada acaba diye bakayım demiştim. Gıdım ilerleme olmamış. Burası bitirilemediği için sahil yolu Akdeniz Bulvarı da kapatılıp sahil ile bütünleştirilemiyor.
Yalnız Antalya'nın en yeşil alanı bu bölge. Burası da betonlaşırsa Antalya'da nefes almak bile zorlaşır. Endişeler normal açıkçası.

Ömer YILMAZ
2 yıl önce - Pzr 08 Oca 2012, 21:25

Alıntı:

bu yol bitmez. önce onu bir söyleyelim. bir de kuzey çevre yolu bitince ! gazi bulvarı belediyeye verilecek demişsiniz. o zaman 2020 ye kadar antalya yaşanmaz bir yer olacak. yüzüncü yıl tıkanır, gazi bulvarı tıkanır. ki şimdi bile tıkanıyorlar.
antalyada bıktık bu bir işe 3-4 kurumun el atmasından. karayollarının son 10 yıldır antalyada tek yaptığı şey yonca kavşak bir de antalyaspor altgeçidi sanırım. başka da yok.

Ona bakarsanız sadece 2050 yılı için Batı Çevre Yolunun Bey Dağlarına yapılması gerekiyor.

Karayolları'nın Antalya'ya yaptığı büyük bir yatırım mıdır bilmem ama Antalya-Denizli Karayolu Antalya-Korkuteli arası çift yönlü (duble yol) oldu Yol çok kötü ama sürüş açısından daha rahat oldu. Daha önceden özellikle yaz aylarında akşamları yazlıktan birçok insan Antalya'ya geri dönüyor ve trafikte sollama yapılamıyordu, araçlar ip gibi diziliyordu. Şimdi virajlar azaldı, hız arttı.

Alıntı:

Valla ben de geçen gün Google Earth'ten ne aşamada acaba diye bakayım demiştim. Gıdım ilerleme olmamış. Burası bitirilemediği için sahil yolu Akdeniz Bulvarı da kapatılıp sahil ile bütünleştirilemiyor.
Yalnız Antalya'nın en yeşil alanı bu bölge. Burası da betonlaşırsa Antalya'da nefes almak bile zorlaşır. Endişeler normal açıkçası.

Hem şehir rahatlar hem de Liman, Kemer yönüne giden araçlar boş yere Konyaaltı'ndan geçmez

Ayrıca dediğiniz gibi yeşil alan bakımından zengin bir bölge, bu yüzden dikkatli, ve tutarlı kararlar alınmalı.

yaşar ekin

2 yıl önce - Pzr 08 Oca 2012, 22:11

Alıntı:
karayollarının son 10 yıldır antalyada tek yaptığı şey yonca kavşak bir de antalyaspor altgeçidi sanırım. başka da yok.

Berk, öncelikle Antalya sadece merkezden oluşmuyor, Karayollarının Antalya vilayetinde son 10 yılda yaptıkları şunlardır;
1. Antalya-Kemer-Tekirova bölünmüş yolu
2. Beldibi tünelleri
3. Finike çevreyolu
4. Finike-Demre yolunun standardının A1 kategorisine çıkartıldı yani 5-6 metre genişliğindeki yolda iyileştirme çalışması yapıldı
5. Kaş çevreyolu
6. Kalkan çevreyolu
7. Antalya-Alanya bölünmüş yolu tamamlandı
8. Alanya tünelleri
9. Antalya-Korkuteli-Denizli bölünmüş yolu
10. Antalya-Burdur bölünmüş yolu
11. Korkuteli çevreyolları

Gelelim konumuza Batı çevreyolu, bu konu ile ilgili Antalya-Otoyol ve Çevreyolu başlığında geçmiş dönemlerde defalarca açıkladım, Berk arkadaşımızın dediği gibi 1 milyonluk bir şehrin çevreyolu ne yazık ki yok, bununda tek sebebi kanunlara göre Belediyelerin yapması gerektiği görevleri yapmamasıdır..

berk okul
2 yıl önce - Pzr 08 Oca 2012, 22:13

yaşar bey, antalya merkez için dedim onları. yanlış anlaşılma olmasın.

Alıntı:
bununda tek sebebi kanunlara göre Belediyelerin yapması gerektiği görevleri yapmamasıdır
kamulaştırma anlamında mı söylediniz? belediyenin gerekeni yapmadığını düşünmüyorum. hiç mi dava açmıyor o bölgelerde yaşayanlar.

En son berk okul tarafından Pzr 08 Oca 2012, 22:20 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Ömer YILMAZ
2 yıl önce - Pzr 08 Oca 2012, 22:17

Alıntı:
Gelelim konumuza Batı çevreyolu, bu konu ile ilgili Antalya-Otoyol ve Çevreyolu başlığında geçmiş dönemlerde defalarca açıkladım, Berk arkadaşımızın dediği gibi 1 milyonluk bir şehrin çevreyolu ne yazık ki yok, bununda tek sebebi kanunlara göre Belediyelerin yapması gerektiği görevleri yapmamasıdır..

Yaşar Bey, benim anlamadığım Karayollarının yaptığı bir çevre yolunda büyükşehir belediyesinin veya bir belediyenin yapması gereken nedir?
Ya kamulaştırmadan bahsediyordunuz, ya da imar planları olabilir. Burda da gerekli mevzuatı biliyor ya da konu ile ilgili bilgi sahibi iseniz paylaşımda bulunur musunuz?

yaşar ekin

2 yıl önce - Pts 09 Oca 2012, 00:15

Alıntı:
Yaşar Bey, benim anlamadığım Karayollarının yaptığı bir çevre yolunda büyükşehir belediyesinin veya bir belediyenin yapması gereken nedir?

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=94495&start=45

berk okul
2 yıl önce - Pts 23 Oca 2012, 22:27

http://youtu.be/-oX0GO621kk

youtube da rastladım bu videoya. köprülü kavşakların resimleri var. çok güzel. kısa sürede bitirilir umarım.

M. Ali Özdoğan

2 yıl önce - Sal 07 Şub 2012, 09:18

Ben bu yoldan umutsuzum. Demiryolundan da umudumu kestim zaten...

Ana Sayfa -> ULAŞIM