Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
irfan x
15 yıl önce - Sal 18 Oca 2005, 18:09
İzmir Büyükşehir Belediyesi AB'ye hazırlandıyor.


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, AB'ye uyum hazırlıkları yapılabilmesi amacıyla belediye bünyesinde AB birimi oluşturulacağını ve üye ülkelerin İzmir'e benzeyen kentlerinin örnek alınarak, bunların uyum çalışmalarının araştırılacağını söyledi.

Kocaoğlu, yaptığı açıklamada, belediyenin AB normlarına çıkarılabilmesi amacıyla böyle bir çalışma başlatacaklarını belirtti. İlk etapta AB kentleri arasında İzmir'e benzeyen kentlerin araştırıldığını, bu kentlerin yaptığı çalışmaların örnek alınacağını bildiren Kocaoğlu, AB'ye hazırlık için büyük adımlar atmak istediklerini vurgulayarak şöyle dedi: “Yerel yönetimlerin AB'ye hazır hale getirilmesi, ülkenin de hazır hale geldiğinin bir göstergesi olacaktır. Bu bilinçten hareketle belediyemizde çalışma başlatacağız ve AB birimi oluşturacağız. Bu birim, uyum konusunda yapılması gereken çalışmaları, AB üyesi olmuş ülkelerin İzmir'e benzeyen kentlerinde yapılan uyum çalışmalarını inceleyecek. Marsilya, Barcelona, Selanik gibi İzmir'e benzeyen kentleri örnek alarak orada yapılan çalışmaları inceleyeceğiz. AB'ye hazırlık için büyük adımlar atacağız.''

Yapılacak çalışmaların, ilçe belediyelerin ve diğer kuruluşların AB fonlarının kullanımına da kolaylık sağlayacağını belirten Kocaoğlu, şunları söyledi: “AB'nin kullandırdığı o kadar güzel fonlar var ki birçok ilçe belediyeleri, kuruluşları bunları bilmiyor. Biz Bornova'da 3 tane çalışma hazırlamıştık. Bunların ilkinde, AB, 230 bin Euro kredi sağladı. Bu fonla her yıl 453 öğrenci 10 meslek dalında eğitime tabi tutulacak, gençlerin bir meslek sahibi olmaları sağlanacak ve işsizliğin azaltılmasına, kalifiye eleman ihtiyacının da azalmasına katkı sağlayacak. Diğer bir projemiz, hasta ve yaşlı bakım elemanları ihtiyacını karşılamak.'' Kocaoğlu, ilçe belediyelerini de teşvik edeceklerini ve AB fonlarının kullanımı amacıyla projeler üretmelerini sağlayacaklarını bildirdi. İlçe belediyelerine teknik destek vermeyi hedeflediklerini belirten Kocaoğlu, “AB'nin istihdamın geliştirilmesi için hibe programları var. İstihdamın gelişmesinin önünde duran engelleri aşmak için her türlü desteğe hazırız.” dedi.
Zaman


ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet