Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
CAN
14 yıl önce - Sal 18 Oca 2005, 13:33
İstanbul Taksileri

Dün işimiz gereği trafikte Mecidiyeköy ve Şişli taraflarında çok fazla kalmak zorunda kaldık.İstanbulda yağmur,saat 14:00 olunca trafiği anlatmama gerekte yok sanıyorum.Trafikte birşey çok dikkatimi çekti.Işıklarda kurallara uymayan taksiler ve etrafımda nereye baksam yüzlerce taksi öyle bir an oldu ki Nişantaşında bir anda 3-4 taksi yolcuyu almak için kullandığım arabanın önüne öyle bir yattılar ki kaza yapmamak için otobüs durağına giriyordum zor durdum.Şimdi inip kavgayı başlatayım desen bir de güzel dayak yersin.Merak ediyorum İstanbul'da taksi plakalarının 1-2 trilyon olduğu bir şehirde kaç tane taksi var merak ettim.Ayrıca geçenlerde okumuştum gazetenin birinde.Taksicileri derneklerine şikayet ettiğinizde "onların nasıl zorluklarda çalıştığını biliyor musunuz?" şeklinde cevaplar ile susturuluyormuşuz.Tamam trafikte araba kullanmak elbette zor iş ama zorbalık ya da anlamsız şuhursuzca araba kullanmanın ne gibi bir mazereti olabilir ki.

Bu arada unutmadan konuştuğumuz konunun yurtdışındaki örneklerini çok iyi biliyorum.Bir NYC şehrinde taksi kullanmasını bilmeyen ayılar ile çok karşılaştım nitekim bizim şoförler gerçekler iyiler lakin trafik kuralları konusunu hep es geçiyorlar.Emniyet şeritlerinden gidip geliyor.
Amacım Türk kaka taksicidir,yabancı süper demek değil sanıyorum anlamışsınızdır.Sormak istediğim şu ki İstanbul'daki taksi sayısı ve gerçekten bir çözüm bulunamaz mı bu kadar çok taksi için...

Saygılar

kemalsoylemez

14 yıl önce - Sal 18 Oca 2005, 13:51

Aslında İstanbul'daki taksi sayısı çok fazla değil, ama taksilerin büyük bölümü senin bahsettiğin yerlerde ve birkaç merkezde yoğunlaşıyorlar. Tüm taksileri İstanbul'a eşit olarak dağıtsan dikkatini çekmezler bile. Hatta birçok yerde 15-20 dakika taksi beklediğimiz zamanlar oluyor.

Taksicilerin kurallara uymaması ise bir gerçek. Bunun çözümü yaşamın heryerinde karşımıza çıkan eğitim düzeyi ile ilgili. Bu insanların bir kısmı için kırmızı ışıkta durmak , bayan şoföre geçilmek, emniyet kemeri takmak utanılacak şeyler.

Alıntı:
Taksicileri derneklerine şikayet ettiğinizde "onların nasıl zorluklarda çalıştığını biliyor musunuz?" şeklinde cevaplar ile susturuluyormuşuz.

Evet buda bir gerçek. Yine yaşamın her alanında karşımıza çıkıyor.
Çalışma zorluğu nedeniyle doktorlar hastaları azarlar, polisler vatandaşa sert davranır, öğretmen öğrencisine, baba oğula, minibüsçü yolcuya ...........

Yani bu işin biryerlerindede biz varız. Kendi payımıza düşeni doğru yaparsak belki birşeyler düzelir.

Ümit Yıldırım

14 yıl önce - Sal 18 Oca 2005, 15:30

Alıntı:
Çalışma zorluğu nedeniyle doktorlar hastaları azarlar, polisler vatandaşa sert davranır, öğretmen öğrencisine, baba oğula, minibüsçü yolcuya

En sık karşımıza çıkartılan bahanelerden biridir bu. İşim zor üstüme gelmeyin.
Ama bu bir mazeret olamaz asla. İşin zor ise, yapamıyorsan yapmayacaksın.
Bu işin zorluğu ile alakalı dğeil, psikolojik birşey. Bu insanlar psikolojik yönden hasta.
Her 3 kişiden birisi de hasta olunca, birbirlerine destek veriyorlar doğal olarak.
Olan da biz normal insanlara oluyor.

Barbaros Akkurt
14 yıl önce - Prş 20 Oca 2005, 15:25
Taksiciler, minibüsçüler, makasçılar...

Sadece taksiciler değil aslında, kendini uyanık zanneden herkes böyle işlere kalkışıyor kanaatindeyim. "Makas atma", "tampon tozu alma" gibi İstanbul trafiğine has hareketler, öndeki birazcık yavaş gitti mi arkadakinin hemen korna çalması, selektör atması, tam bir hızlı şehir hayatı psikolojisine uygun hareketler bence.

Acizane ben "bayan şoför" gibi sürüyorum arabayı, önde bir buçuk araba boşluk bırakırım. Arkamdaki biraz bekler, sonra baktı benden fayda yok, ya sağımdan ya solumdan geçer gider

Taksicilerin ve minibüs şoförlerinin bizler gibi "normal" sürücüleri dikkate almadan, karşı tarafın hata yapmasına neden olacak ve karşı tarafa fazlaca güvenmekten kaynaklanan pervasız hareketlerinin kötü olaylara neden olmamasını dilerim.

Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Pts 08 May 2006, 05:12

İstanbul genelinde hizmet veren "Taksi"lerle ilgili çeşitli verilere ihtiyaç duyulmaktadır. Adet, plaka ayrımı, model çeşitliliği, fotoğraf vs...

Akın KURTOĞLU

Mustafa Noyan

13 yıl önce - Pts 08 May 2006, 13:42

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=19079& ...nbul+taksi

Yukarıdaki linkteki başlığı bu başlıkla birleştirerek bu tür bir çalışma başlatılabilir.

AgaH
13 yıl önce - Çrş 12 Tem 2006, 20:42
İstanbul'daki 22 bin taksi, radyo-telsizle donatılacak

İstanbul’un taksi filosunu modernize etme projesinde yer alan toplam 22 bin taksinin radyo-telsizle donatılması için, Belbim A.Ş. Genel Müdürü Adnan Şahin ve Gantek Holding Başkanı Ejder Varol Londra'da Dial-a-Cab (Taksi Çağır)la görüşmelerde bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İştiraklerinden Belbim A.Ş, Gantek Holding'le birlikte, telsiz-radyolu taksi şirketlerinden dünya üzerinde saygın bir yere sahip olan Dial-a-Cab (Taksi Çağır)'dan projeyle ilgili bilgi aldı.

Dünyanın büyük metropollerinde Telsiz-radyolu taksi uygulamasıyla profesyonel, süratli ve etkin bir hizmet sunuluyor.

Projeyle ilgili Belbim A.Ş. Genel Müdürü Adnan Şahin; "İstanbul, yoğun iş rutini peşinde koşan 14 milyon nüfusu ve aynı zamanda popüler turist beldesi olan bir şehir. Bu yüzden şehir halkıyla ziyaretçilerinin ihtiyaçlarını profesyonelce, aynı zamanda  süratli ve etkin bir iletişimle karsılayan taksilere ihtiyacımız var. Biz Telsiz-radyo’yu stratejimizin temel faktörü olarak görüyoruz. ” dedi

İBB

alper28m
12 yıl önce - Pts 09 Ekm 2006, 03:35

Ben taksimde çalışıyorum.Hergün milyonlarca taksi geçiyor buradan.Birkaç taksiciden anlattıkları karşısında sizi bilgilendirmek isterim.İstanbulda çalışan 3 milyon taksici varsa bunların sadece 800.000 i lisanslı gerisi korsan yada lisansız çalışıyor.Bu taksicilerin çoğu taksinin gerçek sahibi değil,yevmiye ile çalışan insanlar.Sabah tan akşama kadar veya akşamdan sabaha kadar çalışan iki şekilde çalışan insanlar.Yarım gün için taksi sahibine 150 ila 250 ytl arasında değişen tutarları vermek zorunda kalıyorlar.Tabi buda müşterilere de yansıtıyorlar.Yakın mesafelere gitmeye yanaşmıyorlar genellikle.İçlerinde kurnaz ve işin sahtekarlığına kaçan insanlar da fazla.Bu diyeceklerime dikkat edin.Gece yolculuğu yaparsanız taksilerde inerken para değiştirme numarası yapanlar varmış.Diyelim 50 ytl verdiniz karanlıkta parayı değiştirip 5 ytl vermişsiniz gibi davranıp daha çok para koparma yoluna kaçanlar var yada parayı sahte parayla değiştirip türlü numaralra girenler var.Bir ara tv de seyretmiştim,korna çalarak veya sellektör yaparak taksimetreyi oynayanlar varmış.Birde taksiye binerken taksimetreye bakın.Bazıları taksimetreyi sıfırdan başlatmıyorlar.Önceki binenlerin taksimetrelerin üzerine ekleniyor.Taksiler için en önemli müşteriler turistler.Turistler bu konuda çok dertliler.Ondan sonra turist kaçıyor.Normal.Maalesef bir standardı olsa herşey yoluna girer.Bir ara 5 yıl dan eski arabalar trafiğe giremiyecek diye birşeyler söylüyorlardı hala eski otomobiller dolaşıyor.Hayırlısı olsun bu işin sonu ne olacak.Saygılarımla.

zafer84
12 yıl önce - Çrş 29 Ksm 2006, 22:04

Merhabalar..
 İstanbul da Kayitli 18226 Tane Ticari Taksi Plakasi Var. Bunun Disinda Kirmizi Ticari Taksiler Var Sayilarini Bilmiyorum C ve M Plaka Oluyorlar.  + 30000 Civarinda Korsan Calisan Taksiler Var.. Korsanlar Hususi oto ,  Tekirdag Ricari Taksiler 59 T Plakalilar ,  Basma Plaka Yani Gercek Ticari Taksi Plakasindan 2 Tane Genelde Biri Anadolu Biri Avrupa Yakasinda Calisir Çift Plakalar . Hususi Otolar Telefonla Calisirlar Genelde Rente Car Kuafor Kahvehane Gibi Yerlerde durup Müşteri Beklerler , 59 T Tekirdag Ticarileri ise insanlar Plakalarina Dikkat Etmez Pek Bakarlar Normal Ticari Taksi El Edip Durdurup Binerler . Bunlar Genelde İşin Yogun Oldugu Saatler de Çıkarlar Ortalığa .. Taksiler Çift Vardiya Çalişirlar Çalışma Saatleri 15:00 - 03:00 / 03:00 - 15:00 Şeklindedir Tabi Tek Çalışanlarda Var ..  
  Konuyla İlgili Aklıma Gelenler Bunlar.. Lütfen Arkadaşlar Taksici Esnafına Karşı Yargısız İnfaz Yapmayın .. Bütün Gün İstanbul Trafiğinda Araba Sürüp Para Kazanmak Kolay Değil, Dışardan Bakıldığı Gibi Değil.. Tabiki Art Niyetli Taksiciler de Var.. Ama Bunlar Her Meslekte Var Taksiye Özel Değil.. Beş Parmağın Beşi Bir Değil...    
Saygilar..

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Pts 18 Arl 2006, 03:46

Arşiv'den:

1 Temmuz 1983: İastanbul'da taksilere "dijital taksimetre"lerin monte edilmesine başlandı.

Akın KURTOĞLU

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM