Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Zaferr
11 yıl önce - Pts 17 Oca 2005, 18:42
İstanbul Balat'taki Tarihi Binalar


Alıntı:
Tarihi binalar çöktü çökecek

Tarihe olan saygısızlık nedeniyle İstanbul Balat'taki yapılar çöktü çökecek. Azınlık binalarının bakımlı hali dikkat çekerken Osmanlı eserleri insanların başına yıkılacak.

Balat'taki tarihi surlar ilgisizlik nedeniyle neredeyse üflesen yıkılacak izlenimi veriyor. Marmara depremi sebebiyle dahada hasar gören tarihi yapılar artık yoldan geçen yaya ve araç trafiğini tehdit eder halde.

Bir zamanlar Yahudiler, Ermeniler ve Müslümanların aynı atmosferi paylaştığı Balat'taki tarihi coğrafyada ki yapılarda yıkılma tehlikesinin yanı sıra tinerci ve ayyaş tehlikeside cabası...Üzen nokta ise aynı yerde ki Yahudi ve Ermeni yapılarının onarımlarının yapılması ve hala ayakta duruyor olmaları...

İstanbul'un önemli ve en eski Yahudi yerleşimlerinden biri olarak bilinen semtte, Yahudilere ve Müslümanlara ait bir çok tarihi yapı bulunuyor. İşin ilginç yanı diğer dinlere mensup vatandaşların eserleri gayet bakımlı iken Osmanlı surları maalesef yıkılmak üzere. Gerekli restorasyon çalışması yapılmayan surlar, kaderine terk edilmiş durumda.

Çevre sakinleri ise göz göre göre bir tarihin yok olmasına sitem ediyor. Geceleri tinercilerin mekanı haline gelen tarihi yapılar, restore edilmediği takdirde önünden geçen yolu kullanan araç ve yayalar için olası bir kazaya davetiye çıkarıyor.

Ahmet Ertürk isimli vatandaş, yetkililere sitem ederek, " Bu eserler yurt dışında olsaydı şimdi saray gibi olurdu buralar, ancak bizdeki bürokrasi işleri yokuşa sürüyor. Tarih göz göre göre yok oluyor ama kimse sesini çıkartmıyor" şeklinde konuşuyor.
Bir başka çevre sakini Muhittin Özbulak da geceleri buralarda yürümeye çekindiklerini kaydederek, bazı metruk binalarda tinercilerin ateş yaktıklarını ve buralarda barındıklarını vurguluyor.

Aynı Dönemlere Ait Ermeni ve Yahudi Yapıları Bakımlı ve Dimdik

Haliç'in güney kıyılarında Fener ve Ayvansaray arasında yer alan İstanbul'un en eski semtlerinden biri olan Balat; çevresinde Büyükşehir haricinde Eyüp, Kağıthane, Eminönü Belediyelerini de barındırıyor. Bu ilçelerin eski yerel yöneticilerinin ilgisizliği maalesef hala sürüyor. Bu ilgisizlik nedeniyle yıllardır süregelen bürokratik engeller ve SİT kapsamında bulunması Osmanlı dönemine ait tarihi yapıları çürümeye terk etmiş. Asıl düşündürücü konu ise aynı dönemde inşa edilmiş ecnebi yapılar ise korunuyor ve dimdik ayakta kalmaları sağlanmış


Muazzez Akın
9 yıl önce - Pts 27 Ağu 2007, 00:45Saye
9 yıl önce - Pts 27 Ağu 2007, 01:31

Alıntı:
Asıl düşündürücü konu ise aynı dönemde inşa edilmiş ecnebi yapılar ise korunuyor ve dimdik ayakta kalmaları sağlanmış


bilgiler dogru degil. haberin kiskirtici bir yani da var.

bir kere, balat'da bir zamanlar yasayan dini azinliklar ecnebi degildi, onlar osmanli ve sonra türk vatandasiydi. bu günlerde ise halkin yüzde 90i kastamonu kökenli.

restore edilen binalar arasinda balat pazari ve osmali sanatcisi dimitri kantemir'in evi bulunuyor.

yakin zamanlara kadar evlerin cogu harebe durumdaydi. bir kac yildan beri balat'a karsi ilgi artti ve evler restore edilmeye basladi. restorasyon calismalari genelde fatih belediyesi ve avrupa birligi tarafindan yürütülüyor. ilgisini cekene  http://www.fenerbalat.org sitesini tavsiye ederim.

dini yapilar restore programinin disinda! (herhalde bu gibi tartismalara yol vermemek icin...)

 

(+)
yavuz_016
9 yıl önce - Prş 30 Ağu 2007, 15:12çiğdem a.
9 yıl önce - Prş 30 Ağu 2007, 17:02Sezerus
3 yıl önce - Prş 21 Ksm 2013, 20:44sefer bayraktar

1 yıl önce - Çrş 27 May 2015, 11:08sefer bayraktar

1 yıl önce - Cmt 30 May 2015, 22:43sefer bayraktar

1 yıl önce - Çrş 01 Tem 2015, 10:23cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet