Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
Zaferr
9 yıl önce - Pts 17 Oca 2005, 17:42
Balat'taki Tarihi Binalar

Alıntı:
Tarihi binalar çöktü çökecek

Tarihe olan saygısızlık nedeniyle İstanbul Balat'taki yapılar çöktü çökecek. Azınlık binalarının bakımlı hali dikkat çekerken Osmanlı eserleri insanların başına yıkılacak.

Balat'taki tarihi surlar ilgisizlik nedeniyle neredeyse üflesen yıkılacak izlenimi veriyor. Marmara depremi sebebiyle dahada hasar gören tarihi yapılar artık yoldan geçen yaya ve araç trafiğini tehdit eder halde.

Bir zamanlar Yahudiler, Ermeniler ve Müslümanların aynı atmosferi paylaştığı Balat'taki tarihi coğrafyada ki yapılarda yıkılma tehlikesinin yanı sıra tinerci ve ayyaş tehlikeside cabası...Üzen nokta ise aynı yerde ki Yahudi ve Ermeni yapılarının onarımlarının yapılması ve hala ayakta duruyor olmaları...

İstanbul'un önemli ve en eski Yahudi yerleşimlerinden biri olarak bilinen semtte, Yahudilere ve Müslümanlara ait bir çok tarihi yapı bulunuyor. İşin ilginç yanı diğer dinlere mensup vatandaşların eserleri gayet bakımlı iken Osmanlı surları maalesef yıkılmak üzere. Gerekli restorasyon çalışması yapılmayan surlar, kaderine terk edilmiş durumda.

Çevre sakinleri ise göz göre göre bir tarihin yok olmasına sitem ediyor. Geceleri tinercilerin mekanı haline gelen tarihi yapılar, restore edilmediği takdirde önünden geçen yolu kullanan araç ve yayalar için olası bir kazaya davetiye çıkarıyor.

Ahmet Ertürk isimli vatandaş, yetkililere sitem ederek, " Bu eserler yurt dışında olsaydı şimdi saray gibi olurdu buralar, ancak bizdeki bürokrasi işleri yokuşa sürüyor. Tarih göz göre göre yok oluyor ama kimse sesini çıkartmıyor" şeklinde konuşuyor.
Bir başka çevre sakini Muhittin Özbulak da geceleri buralarda yürümeye çekindiklerini kaydederek, bazı metruk binalarda tinercilerin ateş yaktıklarını ve buralarda barındıklarını vurguluyor.

Aynı Dönemlere Ait Ermeni ve Yahudi Yapıları Bakımlı ve Dimdik

Haliç'in güney kıyılarında Fener ve Ayvansaray arasında yer alan İstanbul'un en eski semtlerinden biri olan Balat; çevresinde Büyükşehir haricinde Eyüp, Kağıthane, Eminönü Belediyelerini de barındırıyor. Bu ilçelerin eski yerel yöneticilerinin ilgisizliği maalesef hala sürüyor. Bu ilgisizlik nedeniyle yıllardır süregelen bürokratik engeller ve SİT kapsamında bulunması Osmanlı dönemine ait tarihi yapıları çürümeye terk etmiş. Asıl düşündürücü konu ise aynı dönemde inşa edilmiş ecnebi yapılar ise korunuyor ve dimdik ayakta kalmaları sağlanmış

www.internethaber.com(akistanbul.com )

Muazzez Akın
7 yıl önce - Pzr 26 Ağu 2007, 23:45

Balat'taki Osmanli İmparatorlugu'ndan kalma tarihi eserlerden bir tanesi Kadin Eserleri Kutuphanesi Ve Bilgi Merkezi Vakfi olarak kullaniliyor. Bir yapi, icine insan girince haliyle bakimi, onarimi yapiliyor ve omru uzuyor. Keske butun tarihi eserleri kutuphane, saglik ocagi, muze vs. gibi degerlendirerek halka acsalar da hem onlarin bakimi ve onarimi yapilacagi icin omurleri uzasa, hem de halk faydalansa diye dusunuyorum. Umarim bir gun bu dusuncem gercek olur.

M. Akin

Saye
7 yıl önce - Pts 27 Ağu 2007, 00:31

Alıntı:
Asıl düşündürücü konu ise aynı dönemde inşa edilmiş ecnebi yapılar ise korunuyor ve dimdik ayakta kalmaları sağlanmış

bilgiler dogru degil. haberin kiskirtici bir yani da var.

bir kere, balat'da bir zamanlar yasayan dini azinliklar ecnebi degildi, onlar osmanli ve sonra türk vatandasiydi. bu günlerde ise halkin yüzde 90i kastamonu kökenli.

restore edilen binalar arasinda balat pazari ve osmali sanatcisi dimitri kantemir'in evi bulunuyor.

yakin zamanlara kadar evlerin cogu harebe durumdaydi. bir kac yildan beri balat'a karsi ilgi artti ve evler restore edilmeye basladi. restorasyon calismalari genelde fatih belediyesi ve avrupa birligi tarafindan yürütülüyor. ilgisini cekene  http://www.fenerbalat.org sitesini tavsiye ederim.

dini yapilar restore programinin disinda! (herhalde bu gibi tartismalara yol vermemek icin...)

(+)

yavuz_016
7 yıl önce - Prş 30 Ağu 2007, 14:12

kesinlikle istanbul'un en otantik yerlerinin başında gelen fener ve balat mahalleleri korunmalı,aslına uygun restore edilmelidir....Ama bizim restore anlayışımız yıkıp yeniden yapma şeklindedir maalesef...ben bir kaç kez o bölgelerde gezinme ikanı buldum,çok ama çok etkilendim o bölgelerden...selamlar,sevgiler...

çiğdem a.
7 yıl önce - Prş 30 Ağu 2007, 16:02

çocukluğumun ilk 7 senesini geçirdiğim yerdir balat.tarihi ve insanlarıyla değişik bir havası vardır.balat ta bulunan birçok tarihin yıkıldı yıkılacak görünümü konusunda evet bende katılıyorum.kimi binalar restore edilmiş ama tarihi özelliğini yitirmiş gibi görünüyorlar.balatta tek özelliğini koruyan balatın dar yollarıdır.ayvansaray,edirnekapı daki surlar ise restore edilmeden ziyade yıkılıp yenisi yapılıyor haliyle bu eski surlarla yeni surların görünümünde büyük bir değişim ortaya çıkıyor.özelliğini yitiriyor.zaman zaman bu bölgelerde tarihi ahşap binaların yanması ise tarihin kaybolmasının nedenleri arasındadır.

balat hakkında internetten bilgi toplamak için baktığım bu sayfa dikkatimi çekti.sizlerle paylaşmak istedim.

http://www.bigglook.com/biggistanbul/semtler/eyup/balat.asp

Sezerus
11 ay önce - Prş 21 Ksm 2013, 19:44

Gelecekten Merhabalar,
Değerlendirmelerinizin bir çoğuna katılıyorum.
Surlar Osmanlı eserleri olamayıp, Bizans dönemi yapılarıdır.
Ayrıca Türk ev ve tarihi eserlerinin özellikle evlerin gayri müslüm tebaanın yapılarına göre kötü durumda olmasının önemli bir nedenide; Türk evlerinin çoğunlukla ahşap, diğerlerinin taş yapı olmasından kaynaklanmaktadır.
Özellikle Cumhuriyet dönemiyle birlikte eskinin çoğu konuda tümden reddinden dolayı nesillerde tarih, tarihi eser ve bunların değerliliğiyle ilgili eğitim ve öğrenim görmediğinden maalesef bu bilinç oluşmamıştır.
Tarlabaşı projesindeki gibi farklı beklentilerle değilde, tarihi yapılarımızın çok kültürlü değerlerimizin herkes tarafından benimsenileceği anlayışta restorasyon ve yaşama geçirilmesi gerekiyor.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet