Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Diyarbakır Yatırım ve Proje Haberleri
« önceki   123 ... 818283 ... 9899100   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 82
Kayagibi21
5 ay önce - Cum 28 Oca 2022, 15:26

Vatandaşlar Fiskaya’daki kentsel dönüşümden memnun

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesince, Fiskaya’da kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında yeni evlerine yerleştirilen vatandaşlar projeden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Büyükşehir Belediyesi, Fiskaya’daki Dicle ve Ferit Köşk mahallelerinin 2017 yılında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından riskli alan ilan edilmesinden ardından başlattığı çalışmalara devam ediyor.

İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı, çarpık kentleşmenin önlenerek kente yeşil alanların arttırılması amacıyla toplam 5 etapta gerçekleştirilecek kentsel dönüşüm projesi kapsamında 1. etapta yer alan 93 dönümlük alanda bulunan 245 hak sahibi ile anlaşma sağladı.

Hak sahiplerinden 96’sı ile TOKİ konut sözleşmesi, 149 hak sahibi ile nakit bedel anlaşması yapıldı. Hak sahiplerine ödemelerini nakit olarak yapan Büyükşehir Belediyesi, konut edinimi şartıyla anlaştığı 96 vatandaşa da anahtarını teslim etti.

“Kaloriferli, lüks bir eve girdik”

TOKİ konutlarına yerleştirilen Mehmet Orak 53 yıl Fiskaya’da ikamet ettiğini ve kentsel dönüşümden memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Fiskaya’da kaldıkları dönemler zorluklar çektiğini anlatan Orak, kentsel dönüşümün başlamasıyla kendi rızasıyla anlaşma yaptığını belirtti.

TOKİ’deki dairede konforlu bir yaşam sürdüklerini aktaran Orak, şöyle konuştu:

“Herhangi bir sıkıntımız yok. Burada kaloriferli, lüks bir eve girdik. Ne kömür ne odun derdim var. Sıcak suyum var. Buranın yaşama şekli oradan daha farklı, orası neticede bir gecekonduydu. En azından asansörlü binada yaşıyoruz. Burası daha güzel bir yer, Karacadağ manzarası var.”

Çocukluğunun geçtiği Fiskaya’nın kentsel dönüşümle daha güzel olacağını vurgulayan Orak, “Belediye oraya insanların faydasına bir park yapacak. İnşallah Allah bize nasip eder, gideriz o parklarda otururuz.” dedi.

Vali Münir Karaloğlu’nun kent için faydalı projeler geliştirdiğini belirten Orak, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Diyarbakır Valisi gerçekten yaptığı işin peşinden gidiyor, Diyarbakır için ne gerekiyorsa onu yapıyor. Ne gecesi ne gündüzü var. Adam devamlı çalışıyor, biz çok memnunuz. Allah razı olsun.”

“Sokağı, yolu yoktu, bakımsızdı. Hastalandığımda araba kapı önüne gelemiyordu”

TOKİ’nin yaptığı konutlara yerleştirilen 72 yaşındaki Faik Çiftçi ise Fiskaya’da kaldıkları dönem gecekondu tarzında bir yapıda oturduğunu ifade etti.

Fiskaya’nın düzensiz bir yerleşim yeri olduğuna dikkat çeken Çiftçi, şöyle konuştu:

“Sokağı, yolu yoktu, bakımsızdı. Hastalandığımda araba kapı önüne gelemiyordu. İhtiyarladım, nasıl yokuşlarda gidip gelecektim, çok zorluk çekiyorduk. Yokuştu, kar yağdığ zaman düşüyorduk, kafamızı, kollarımızı kırıyorduk.”

Sıcak bir yuvaya kavuştuğu için mutlu olduklarını aktaran Çiftçi, “Devlet bize, fakir fukaralara yardımcı oluyor. Allah devleti başımızdan eksik etmesin.” dedi.

Yapmak istediklerinde nasıl yapılıyor istemeleri yeter

abdurrahim a
5 ay önce - Cum 28 Oca 2022, 16:49
selamun aleykum

bağlar ofis huzur evleri felan gibi eski yapıların olduğu bölgede eğer kentsel dönüşümü şehri yönetenler istiyorsa,müteahitlere fazla sayıda konut yapabilecek şekilde imar düzenlemesi lazımki adamlar oraya yönelebilsin.mesela belediye %40 kesinti yapmaması lazım yeni imar planı yaparsa %20 uygun olur ,ve şuan meslea 10 kat ise apartmanlar 14 kat izni vermeli.müteahitlerle önce görüşülmeli ,onları oralara sürükleyecek kazanç tatmini sağlanır ona göre imar düzeni belirlenirse devletinde belediyeninde para harcamasına tokiden para çıkmasına gerek kalmadan müteahitler 10-15 yıla hallederler oraları.düşüncem o yönde.

Mehmet yahya hasan
5 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 01:02

Arkadaşlar kentsel dönüşüme karşı değilim elbette kentsel dönüşüm olsun pirinçlik bölgesi tarım arazisi olarak kullanılan bir bölge de değil tarıma elverişli olan bölgelerde imar yapılmasını ne ben nede bir başkası isteyebilir ama kentsel dönüşüme girildiği zaman boşaltılan evlere insanların yerleşmesi lazım öncelik bu peder pey ondan sonra kentsel dönüşüm hızla yapılır ama önce yeterli konut yapılmasın lazım ki bu kentsel dönüşüm gerçekleşsin

cicek221
5 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 07:15

Bende biraz kendi bildiklerimi yazayım.öncelikle son mesajlarda gördüğüm emrali4747 nin mesajı çok ilginç.zaten yapılaşma taşlık zemini sağlam yerlere yapılır.tarım arazilerine değil.o yüzden yolboyu hem düz hemde taşlık olması sebebiyle yapıya en uygun alan şu anda.bağlar bölgesi yeni yapılacak otogarın sağı solu ve arkası su havzası imara açılmaz.sonrada su havzası olmaktan çıkarılabilirmi orasını bilemem.yolboyu totalde 800-900 parsel arası bi yer ve şimdiye kadar yol kenarları olmak üzere totalde 130 parsel imara açıldı ticari alanı konut alanıyla birlikte.çölgüzelinde imara açılmayan yerler de imara açıldı zemin+14 kat verildi.yıllardır burda şehir hastanesinin yapılacağı yeri nokta atışıyla söyledim ama bazı rantçılar sürekli araştırmanın oraya yapılacak dediler aradaki bu tip spekülasyon yapanlara inanmayın.otogarın yeri de gömmetaş 39 onu da söyliyim.cumhuriyet köyüne gelecek olursak cumhuriyet köyüne imar 20 sene sonra ancak girer çölgüzeli imarda bitme noktasına geldi yolboyu bi parça başladı ama cumhuriyet 20-25 yıldan sonra.tabi bunlar benim kendi düşüncelerim.hele hele bazı vatandaşlar güleçoba ve şimdi güleçobadan ayrılma Hatipoğlu mahallesinde bile alıyor çok şaşırıyorum oraya 50 sene sonra da imar girmez

designer21
5 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 07:39

Cicek221 öncelikle bu sayfada ki yazdıklarınızı başından beri takip ediyorum dediğiniz her şey aynen oldu. Hatta bu imar muhabbeti ile ilgili de ne zaman yazacaksınız diye bekliyordum.

Benim merak ettiğim, Bu bahsettiğiniz yol kenarlarındaki 130 parseli mümkünse harita üzerinde gösterebilir misiniz acaba.

emrali2147
5 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 08:28

Çiçek221 kardeş mesajımı yanlış anlamışsın taşlık olduğu için tarıma elverişli değil demişim zaten yani yapıma elverişli, benden önce mesaj yazan arkadaş tarımdan bahsetti bende elverişli değil dedim

cicek221
5 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 09:38

Emrali kusura bakma uykulu uykulu yanlış anlamışım.

cicek221
5 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 09:45

Designer yapabildiğim kadarıyla haritada işaretlemeye çalışayım

cicek221
5 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 09:48

cicek221
5 ay önce - Cmt 29 Oca 2022, 09:49

Sarı ile işaretlediğim yerler çölgüzeli ve yolboyu imarlı alanları kırmızı da otogarın yeri

sayfa 82
« önceki   123 ... 818283 ... 9899100   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET