Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ethem
15 yıl önce - Pzr 16 Oca 2005, 22:12
Bütçe tartışması AB'nin geleceğini tehdit ediyor


'Bütçe tartışması AB'nin geleceğini tehdit ediyor'
 
Avrupa Birliği'nin bütçe sorumlusu Dalia Grybauskaite, üye ülkelerin en büyükleri, mali katkılarını arttırmazsa birliğin geleceğinin tehlike altına gireceği uyarısında bulundu.

Siyah kuşaklı Grybauskaite, dobra açıklamalarıyla tanınıyor

İngiliz The Times gazetesine bir mülakat veren Avrupa Komisyonu üyesi Grybauskaite, en büyük altı ülkenin bu yolda bir an önce harekete geçmesini istedi.

Grybauskaite, aksi halde birliğin önümüzdeki yedi yıllık bütçe döneminde, küresel piyasalarda daha rekabetçi olmak için gereken altyapı, teknoloji, beceri ve işgücünü geliştiremeyeceğini söyledi.

Komisyon'un bütçeden sorumlu üyesi, en zengin altı ülkenin, bütçeye katkılarını artırmamasının küçük ülkeler üzerindeki mali baskıyı da arıracağını savundu.

"Eğer para üzerinde pazarlığa başlarsak dayanışma kavramını unuturuz. Dayanışma ise birliğin çekirdeğini oluşturuyor. Kötü günlerinizde yardım gördünüz şimdi iyi günlerinizde diğerlerine yardım gerek" diye konuştu.

Avrupa Komisyonu 2007 - 2013 döneminde birliğin bütçesini artırmak istiyor.

Hedef her üye ülkenin milli gelirinin yüzde 1,14'ünü birliğe aktarmasıyla, 1 trilyon 25 milyar euroluk bir bütçe sağlanması.

Avusturya, İngiltere, Fransa, Almanya, Hollanda ve İsveç ise şu anki düzeyde kalınmasından yana.

BÜTÇEDE NET BİLANÇO
Verici ülkeler
Almanya: 8,8 milyar euro
İngiltere 3,9 milyar euro
Hollanda: 3 milyar euro
Fransa: 2,3 milyar euro
Avusturya 700 milyon euro
Alıcı ülkeler
İspanya: 800 milyon euro
İrlanda: 1,5 milyar euro
Yunanistan: 3,3 milyar euro
Portekiz: 3,4 milyar euro

Halihazırda her üye, sadece milli gelirinin yüzde 1'ini AB'ye aktarıyor. Böylece birlik faaliyetlerini 815 milyar euroluk bir bütçeyle yürütüyor.

İngiltere'ye çağrı

Litvanyalı üye Grybauskaite, İngiltere'nin de tarım teşviklerinden daha az yararlanması karşılığında aldığı ödemenin de gözden geçirilmesi gerektiğini savundu.

1984'te, Margaret Thatcher'ın başbakanlığı döneminde İngiltere, AB'nin o dönemde en yoksul ülkelerinden olmasına rağmen diğer ülkelere göre daha fazla katkıda bulunduğu gerekçesiyle, tazminat ödemelerine dayanan bir anlaşma sağlamıştı.

Çünkü diğer ülkeler, birliğe katkılarını Ortak Tarım Politikası kapsamında çiftçilerine teşvikler halinde geri alırken, tarım sektörü daha verimli işleyen İngiltere'ye çok az miktarda teşvik aktarılıyordu.

Ancak pek çok AB üyesi İngiltere'nin 1984'te kazandığı geri ödeme hakkı gerekçelerinin artık geçerli olmadığını düşünüyor.

Hem geri ödemenin kesilmesi hem de daha fazla katkı önerilerinin uygulamaya konması halinde bunun İngiltere'ye yıllık maliyetinin 5 milyar sterlin (3,5 milyar euro) olabileceği tahmin ediliyor.

AB dönem başkanlığına hazırlanan İngiliz hükümeti, gelecek yıl Avrupa Anayasası'nı halkoyuna sunacağından bu tartışmaların kamoyuna etkisinden kaygılı.


http://www.bbc.co.uk/turkish/europe/story/2005/01 ...dget.shtml


Oflu Ali
15 yıl önce - Pzr 16 Oca 2005, 23:47

peki biz ABye girince (belki)alicimi olucaz

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET