Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Ümit Yıldırım

14 yıl önce - Pzr 16 Oca 2005, 13:11
[İST-A4.08] - İstanbul'un Taksileri BBC'ye Haber Oldu

Alıntı:
İngiliz ünlü yayın kuruluşunun internet sitesinde İstanbul'da taksiye binmenin inceliklerine yer verildi. Bakınız bize normal gelenler İngilizlere nasıl anormal gelmiş...

BBC, internet sitesindeki "Yaşam Rehberi" sayfasında İstanbul'da taksi bulmanın yöntemlerini anlattı. Bir yabancı gözüyle İstanbul'da ulaşımın ne demek olduğu hakkındaki izlenimlerden oluşan yazıda, İstanbul'da taksiye bineceklerin sağlam sinirlere sahip ve sabırlı olmaları ve gidilecek yerleri iyi bilmeleri tavsiye ediliyor. İstanbul'da taksi kullanmak başlıklı yazı şöyle devam ediyor: "İstanbul'da dolmuş ve taksi (Türkler 'X' harfini kullanmıyor) olmak üzere iki tip taksi bulunuyor. Sabit güzargâhı olan dolmuşlar, yeterli kişi binince hareket ediyor. Çocuk ve yetişkinler için farklı ama sabit fiyatları var. Yola koyulunca insanlar parayı diğer kişiler vasıtasıyla şoföre iletiyor. Kavgaları önlemek için "Ne aptallar bana para veriyorlar" demeden dürüstçe parayı öne geçirin." Yazıda İstanbul'da taksi durdurma yöntemlerinden de bahsedilirken, "Kolu omuz hizasında kaldırıp avuç içi yere bakacak şekilde öne doğru indirin. Taksiye bindikten sonra eğer adresiniz bir kağıtta yazılı ise bu bir işe yaramaz. Çünkü şoförler caddelerin isimlerini bilmiyor. Haritanızı elinize alın ve gideceği semtin adını söyleyin ya da başkasına adres sormak için durmasını isteyin. Arabayı kullanma tarzlarına ise kafayı takmayın. Korna çalarak üç şeritli caddede beş şeritten gidebiliyorlar. Siz sırtınızı dayayın ve bırakın işini yapsın. Türk müziği dinleyip eğlenin ve Türkiye'de araçların Allah tarafından korunduğuna itimat edin" diye tavsiyelerde bulunuluyor. İstanbul'daki taksi fiyatlarının ucuz olduğundan da bahsedilen yazıda, ancak gündüz ve gece tarifelerine dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulunularak "Eğer gün içinde "gece" yazıyorsa, ki bu iki kat pahalıdır, şoför sizi aldatmaya çalışıyor olabilir" deniliyor.

http://www.nethaber.com/?h=3997

[ Yanlışlıkla buraya açtım, İstanbul - Haberler ve Sohbet kısmına taşıyabilirseniz sevinirim. ]

En son Ümit Yıldırım tarafından Pzr 16 Oca 2005, 14:13 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

emily

14 yıl önce - Pzr 16 Oca 2005, 14:09

Ayni sitedeki bugunki haberde roma'daki taksiler ama 2 satirlik bisey. bence bizi iyi anlatmislar, kotuliyceklerine esprili bi sekilde anlatmislar Turkiyenin degisik canliligini.

Ümit Yıldırım

14 yıl önce - Pzr 16 Oca 2005, 14:11

Alıntı:
Kolu omuz hizasında kaldırıp avuç içi yere bakacak şekilde öne doğru indirin.

teknik komedi

Sedat
14 yıl önce - Pzr 16 Oca 2005, 14:54

Alıntı:
Türk müziği dinleyip eğlenin ve Türkiye'de araçların Allah tarafından korunduğuna itimat edin

gözünü sevigim bu ülkenin ya....

MehmetK
14 yıl önce - Pzr 16 Oca 2005, 21:54

esprili bi ingilizmis
Bizim taksilerde arabanin üstünde plakalari yaziyor bu güzel bence
bide söfürün kimligi görülse ve bir de sikayetlerinizi lütfen Turizm bakanligi veya neyse belediyenin XXXX... no lu telefona yapiniz diye bir yazi

Kemal A
14 yıl önce - Sal 18 Oca 2005, 17:54

Geçtiğimiz ay Istanbul taksilerinin tamamının değişeceğine dair haberler çıkmıştı. Hatta yeni bir model geliştirme üzerine çalışmalar vardı. Bir gelişme var mı? Bilgisi olan var mı acaba?

Cemal1453
14 yıl önce - Çrş 26 Oca 2005, 23:54

Klasik Doğanlar mı değişecek?
Bak bu olmadı işte

Guldem
14 yıl önce - Prş 27 Oca 2005, 00:15

Esi benzeri bulunmaz ulkeyiz biz arkadaslar! Bakin mesela benim bulundugum yerde (Norvec) taksiler deri koltuklu son model Mercedes. Insan vallahi korkuyor icine oturmaya!
Soforler de cok kibarlar! Insan yuklu olunca cekiniyor soforden. Insanin suratina oyle bir bakiyorlar ki, zannediyorsunuz o pahali arabasina zarar verdiniz!!!!

O yuzden bence bizim taksilerimiz degismesin! Prototip gelmisiz (ulkece) prototip olarak da gidelim lutfen!

Selamlar,
Guldem

Orhan
14 yıl önce - Prş 27 Oca 2005, 03:50

Hakikaten tam gozunu sevdigimin milleti. Resmen ulkede bir taksi kulturu var.

Ya hic unutmuyorum ekimde Sparta Prag macinaa gitmek icin formayla leventten taksiye bindim besiktasa inicem. Trafikte akici yani tas catlasa 20 dk da besiktasa indik. Inanmazsiniz adam futboldan girdi, oradan trabzonspora atladi. Oradan yedi ceddine daldi, oradan hoooooooooop gurbetcilere ve turkiye avrupa mevzullarina girdi. Hatta avrupanin her yeri kum ne eksen yetismez, baksana buradaki toprak nerede var gibi bilimsel konulara da temas etti. Bununlada yetinmedi bu sefer ytl hakkindaki dahiyane fikirlerini benimle paylastiktan sonra beni indirdi.

Her takside ayri bir muhabbet ayri bir geyik. Ben milletimi seviyorum

Alp
14 yıl önce - Prş 27 Oca 2005, 04:11

Yıl 1990 lar ya da biraz daha öncesi eskiden Türkiyede bir ekol olan dolmuşlar yani şu anda hala Küba da kullanılan Amerikan arabalarından iyi olanları Koç kendi müzesinde kullanmak için alıp (iyi paralar bastırdı) sonra bir kaç tane şoföre Ford Transit sekizlik dolmuş sattı uygun koşullarda.Sonra bir belediye bir devlet baskısı ile Türkiyedeki tüm eski arabalar toplatılarak hepsine Ford marka sekizlik dolmuşlar satıldı.Şimdi bunlarına neden Ford olduğunu Ford'un sahibinin Koç olduğunu düşündüğümde bazı kötü kokular burnuma geliyor hemen.Şimdi de taksilerin tamamının Ford 'un yeni çıkaracağı bir model olacağı söylentisi var...Şu anda o eski arabaların hepsi müzesinde sergileniyor diye biliyorum iyi olanları ama döküntülerin parçaları internette açık artırma ile satılmıştı Romanya Bulgaristan gibi ülkelere...

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM