Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Teoman Karakurt

6 yıl önce - Cum 09 Arl 2011, 22:31
Yüksek gerilim hatları: İstanbul bu kaderinden ne zaman kurtulacak?

Yüksek gerilim hatları: İstanbul bu kaderinden ne zaman kurtulacak?

Aşağıdaki fotoğrafı Bayrampaşa'ya bağlı Cevatpaşa mahallesinde çekmiştim. Aslında ne zaman ve nerede çektiğimiz önemli değil. Bundan farklı da belki de bir sürü manzara var. Esenler Atışalanı, Gaziosmanpaşa, Eyüp, Kağıthane, İkitelli, Ambarlı, Esenyurt ve Anadolu yakasında Ümraniye, Kurtköy, Tuzla vs.
Yani belki de bir çok ilçe. Bu saydğım ilçelerin hepsinin ortak derdidir bu konu. Bir mahalleye taşınırsınız. Okuduğunuz okula ya da iş yerinize yakın diye. Ama bir bakarsınız ki taşındığınız mahallenin hemen yan mahallede kiralar ucuzdur. Yoksa daha pahalı bir yere mi taşındık dersiniz ve araştırırsınız. Sorarsınız neden ucuz diye? Bir bakarsınız ki mahalle içinden altı tel taşıyan bu sevimsiz ve kansere bile neden olan hat geçiyormuş.

(+)

1940 larda yapılan ve tabiiki o dönemin teknolojisi ile ortaya çıkarılmış bu sevimsiz manzaranın zararlarının neler olduğunu anlatmaya gerek yok. Mesela bu hattın en önemli nedeni olan radyasyon:

http://www.emrkoruma.com/default.asp?part=Elektro ...Radyasyon9

Yani o kadar çok zararı olmasına rağmen neden hala İstanbulûn sokak arası manzaralarında hala bunlar var? Yoksa bunlar bizim kaderimiz mi? Hadi oturduğum ilçe olan Güngören bir mahallesi hariç kurtuldu. Ya diğer ilçeler? Onlar ne zaman kurtulacak?

anilekinci
6 yıl önce - Cmt 10 Arl 2011, 02:11

anadolu yakasında yeni yerleşim alanı batı ataşehirde elektrik hatları komple yer altına alındı...keza ümraniyenin bazı bölgelerinde de...sanırım bunları yer altına almak baya zor bir iş...bunlar için maliyet açısından da daha çok beklicez gibi görülüyor..

Doğukan Kahraman
6 yıl önce - Sal 27 Arl 2011, 13:12

Çağlayan'da oturan biri olarak, bu yüksek gerilim hatlardan biri de bizim evin tam üstünden geçiyor. Çağlayan'ın yarısı zaten yüksek gerilim hatlarıyla doludur. Neden bu hatlar yerleşim alanların içinde olur?

Teoman Karakurt

6 yıl önce - Çrş 28 Arl 2011, 21:46

sadece o değil ki

çocukların gittikleri okulların bahçesine bile yüksek gerilim direkleri konuyor bu şehirde. rüzgarda sallanan ve yakın olduğu ağaç dallarının simsiyah eden o tellerin geçtiği bahçede allah korusun yağmurlu bir havada bir çocuk ağaca dokunsa çarpılmaz mı?

Misafir 1432826023

3 yıl önce - Pts 07 Tem 2014, 17:04

yıldırım mah cevatpasa mah bulunan yüksek gerılım hattı ne zaman kalkacak

wedatben28

3 yıl önce - Pts 07 Tem 2014, 18:03

Alıntı:
Çağlayan'da oturan biri olarak, bu yüksek gerilim hatlardan biri de bizim evin tam üstünden geçiyor. Çağlayan'ın yarısı zaten yüksek gerilim hatlarıyla doludur. Neden bu hatlar yerleşim alanların içinde olur?

Sizin ev ve sokaktaki işyerleri ve diğer bina sakinleri yani tüm çağlayan o kablolar sayesinde elektrik alıyor.. Başka bir yerde olursa elektrik alamazsınız..

wedatben28

3 yıl önce - Pts 07 Tem 2014, 18:07

Alıntı:
Aşağıdaki fotoğrafı Bayrampaşa'ya bağlı Cevatpaşa mahallesinde çekmiştim. Aslında ne zaman ve nerede çektiğimiz önemli değil. Bundan farklı da belki de bir sürü manzara var. Esenler Atışalanı, Gaziosmanpaşa, Eyüp, Kağıthane, İkitelli, Ambarlı, Esenyurt ve Anadolu yakasında Ümraniye, Kurtköy, Tuzla vs.

Esenler ilçesi ve Bağcılar ilçesi Batışehir Emlak konut ile ortaklaşa yürüttüğü proje sayesinde tüm bu iki ilçede elektrik hatları yeraltına alınmaya başladı..

Proje başlayalı 2 sene oldu.. Esenler'in bir çok sokağında yeraltına kablolar döşendi fakat geçiş süreci hemen olmuyor. Yüzlerce kez test etmek gerekiyor..

Örnek Esenler cumhuriyet meydanı ve çevresinde bu kablolardan yok çünkü tamamen sistem oturdu.. Ama bir problem olsa sokak kazılması gerekiyor.. Onun için önceliği olmayan sokaklar testlerden sonra yapılacak.. Şuan kazılar menderes mah. yani benim oturduğum mahallede..

Misafir 8412

3 yıl önce - Sal 08 Tem 2014, 16:50

yıldım mah kırazlı yaylasokak bulunan yüksek gerılım hattı ne kalkacak yan tarafta bulunan teller kalktı bılgı verırmısınız tsk

ümit 806

3 yıl önce - Cmt 06 Eyl 2014, 20:39

D-100 kenarındakiler kaldırıldı, üzerinden çok zaman da geçti. Göztepe Köprüsü - Kartal Köprüsü arasındaki iki tarafta da bulunan beton direklerden teller toplanıp sonra direkler devrilip beton kırıcıları ile parçalandı. Bazı direkler üzerlerinde çalışılırken ben çalışanlarla sohbet muhabbet ettim. Bostancı Köprüsü'nden Altıntepe'ye doğru giden hatların kablolarının kablo makasları ile kesilmelerini vb. videoya çekmiştim.

Bizim evimiz Ümraniye TEİAŞ Santrali'nin (Ümraniye Santral semtine isim veren santral) dibinde sayılır. Buraya metal ve beton direklerle onlarca hat gelip gidiyor. Bunlardan bazıları, 2009 yılında Ümraniye Küçükbakkalköy santralleri arası yeraltı kablolama çalışması vb adlar altında uzun süren çalışmalarla yer altına alındı. Çalışmalar sırasında asfalt kazılarak asfaltın içine prefabrike konteynır gibi klimalı kulübeler oturtuldu. Buralarda 154KV kabloların buatlarda eklenmesi çalışmaları yapılıyormuş. Kabloların ek yerlerine sıcak kauçuk dökülüp kapatılıyormuş. Kulübelerdeki klima ve diğer ölçüm cihazları ile ortamda sıfır toz ve sıfır nem kalması sağlanarak kauçuğun kalıba dökümü yapılarak konteynır buradan kaldırılıp çukur kapatılıp asfalt kaplanıyormuş Konteynır ise bir sonraki ek noktasına götürülüyormuş.

Kartal - Cevizli arasındaki D-100 Kuzey yan yolun tam ortasına da bu konteynırlardan yerleştirile yerleştirile geçen sene buralarda yeni kablolar döşendi.

Bizim evin tepesinden voltran'a benzeyen direklerle geçen hatlar geçiyor. Bunlara Tepeören (Tuzla) Ümraniye hatları deniyormuş. 17 Nisan 2011 Pazar günü bizim oradaki direklerde çalışan işçileri görüp sohbet ettim. Onlar direklerde çalışırken bol bol fotoğraf ve videolarını çektim. Bu Voltran'a benzeyen direklerin kaldırılması zormuş ama hükumet bu konuda kararlıymış. Porselen zincir izolatörlerin bir tanesinin 6 kilo olduğunu, bir kablonun 2x11 = 22 izolatöre asılı olduğunu anlattı adam. O gün porselen zincir izolatörleri söküp silikon izolatör takıyorlardı. 132 kilo tutan izolatörleri sökme gerekçelerinin hattı kuvvetlendirmek olduğunu söyledi. Ben de bizim apartmanı almak isteyen müteahhitlerden bahsedip tellerin kalkmasını beklediğimizi söyledim. O zaman gülümseyerek kuvvetlendirme çalışmasını zaten hatları kaldırmak için yaptıklarını söyledi. Kabloyu bir uçtan kestikleri zaman diğer direğin taşıyabilmesi için lazımmış. Bir de altında yerleşim olduğu için tellerin kesilmesi sonucunda bina çatılarını bıçak gibi kesme riski varmış. Tellerin çok gelişmiş kule vinçler ve bu iş için yapılmış özel aparatlarla toplanması gerekiyormuş. Biliyorsunuz bu voltran direklerin ara mesafeleri çok uzun. Beton direkler gibi 50-100 metre değil, bazılarının arası 800-1200 metreye kadar çıkıyor.Bu uzunluktaki bir telin altındaki binalara zarar vermeden alınması da oldukça güç.

Konuştuğum bu elemanlar, teller üzerinde giden bisikletlerle direkten direğe gidebildiklerini anlattı. Video çektiğimi görünce de direkten beline halat bağlayıp halatla indi. Video düzgün çıkmadı ama neyse...

Son duyduğuma göre Ümraniye Santral'den yavuztürk tarafına giden, voltran direklerden bir küçüğü olan 6'lı hat direklerden alınıp yer altına döşenmiş. Fakat Ümraniye Santral'deki metro istasyonu çalışmasında bu yeraltı hattı zarar görmüş. Ne derece doğru bilmiyorum.

En son olarak da bizim evin de üstünden geçen voltran hatlardan birine geçen günlerde beton döken vinç yaklaşınca elektrik atlaması oluşup mahallenin bütün elektrik cihazları yanmış.

Bununla ilgili haber videoları da vereyim:

Misafir 21a

3 yıl önce - Prş 02 Ekm 2014, 16:29

yıldırım mah kırazlı yayla sokakta bulunan yüksek gerılım hattı ne zaman kalkacak

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet