Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Özcan

17 yıl önce - Cum 14 Oca 2005, 17:43
Bursa Yenişehir Havalimanı

Her ne kadar fazla uçuş yapılamasa da   , Bursamızın iki tane hava alanı var.  

Alıntı:
İşletiminden sorumlu olduğu mevcut Hava Liman ve Meydanlarını modernize ederek Ülkemize yeni Hava Liman ve Meydanları kazandırma projesi çerçevesinde, çalışmalarına devam eden Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü, büyük önem verdiği meydan işletmeciliği konusunda atılımlarını hızla sürdürmektedir .

Bu kapsamda, mevcut Bursa Havaalanı'nın gelişmeye müsait olmaması sebebiyle Bursa İli Yenişehir ilçesinde kurulu bulunan askeri havaalanına yapılan ilave tesislerle birlikte sivil hava ulaşımına hazır hale getirilmiş bulunan Bursa - Yenişehir Havaalanı, 3 Kasım 2000 tarihinde hizmete verilmiştir.

DHMİ, bugüne kadar yapılan sivil tesisler inşaatı kapsamında, 11. 315 M2 lik bir terminal binası, altı orta gövdeli, bir küçük gövdeli toplam yedi uçak kapasiteli bir Apron, 3000 x 45 metre ebadında Pist, Yaklaşma Işıkları, Çevre Güvenlik Yolu Kargo Binası, Kargo Apronu, Isı Merkezi, Kaza Yangın ve Meteoroloji Binası ile oto park yapılmıştır. Yıllık kapasitesi 2.250. 000 yolcu / yıl olan Terminal Binasında 14 adet Check'in Kontuarı, 5 adet Bagaj Konveyörü, Şeref Salonu, İdari Bürolar ve Ticari Hacimler yer almaktadır.

Bursa / Yenişehir Havaalanı 'nın hizmete verilmesi sebebiyle, 1944 yılından bu yana hizmet vermekte olan Bursa Havaalanı sivil amaçlı uçuşlara kapatılmıştır.

Kapasite Kullanımı;

Terminal Binası kapasitesi (İç hat) Yolcu/yıl  2.250.000  
2002 Yılı Yolcu Trafiği  -  
2003 Yılı Yolcu Trafiği (Haziran Sonu)  150  
2002/2003 Yılı 6 Aylık Oran  -  

Terminal Binası Kapasitesi (Dış Hat) Yolcu/Yıl)  -  
2002 Yılı Yolcu Trafiği   169  
2003 Yılı Yolcu Trafiği(Haziran Sonu)  1.834  
2002/2003 Yılı 6 Aylık Oran  -

Uçak Kapasitesi   61.320  
2002 Yılı Uçak Trafiği   1.248  
2003 Yılı Uçak Trafiği (Haziran Sonu)  656  
2002/2003 Yılı 6 Aylık Oran  6,5  

Emre_Uzan
17 yıl önce - Pzr 16 Oca 2005, 19:57
Bursa Yenişehir Havalimanı (Sorunlar ve Tartışmalar)

Bu tesisi boş boş yatırdıkları için bunda parmağı olan tüm yetkilileri en incesinden selamlamayı borç bilirim. Adamlar gittiler Bursa-Ankara arasına teyyare koydular. Be ey ileri zekalar, otobüsle 5,5 saat olan yola Bursa'dan gitmek akıl kârı mıdır? Yenişehir havaalanı zaten Bursa merkezden 1 saat mesafe. Keza Esenboğa'da öyle. E zaten bir saat önce de alanda olman gerek. Sonra da kimse teyyareye binmiyor diye zırıl zırıl ağlanıyorlar. Esas bomba haber ise şudur ki, bir 40 milyon dolarcık daha verip hürriyet mevzkiindeki eski havalimanını işleyebilir hale getirmeyi planlıyorlar. Ben ne diyeyim ki daha?

sunguremre
17 yıl önce - Pts 17 Oca 2005, 01:10

Bu havalimanlari yapildigi zaman ulkemizi THY'nin monopolisi domine etmekteydi.. O gunler bugunlere cok sey degisti. Artik; FlyAir, OnurAir, AtlasJet gibi sirketler var. Bunlardan sadece bir tanesi bu havaalanina sahip cikip, buralardan ucmaya baslasa, o zaman $40M'lik genisletme ve iyilestirme projeleri, $400M'lik projelere donecektir diyorum... Havaalanlarina yapilan yatirimlara asla acimam, herzaman ileriye yonelik akilli yatirimlar oldugunu dusunuyorum. Sabiha Gokcen'in de Ataturk Havalimani'nin yogunlugunu sollayacagini iddia edecek kadar, konu ile goruslerimin arkasindayim. Ben sahsen, Istanbul'dan Bursa'ya ucmaya dahi sicak bakan bir insanim. Bursa gibi birsehrin kesinlikle 1'den fazla havalimani olmasi gerekir. Ama onemli olan sayi degil, kalitedir. Yonetim becerilerimizi tekrardan gozden gecirmemiz gerekir bence. Mesela Havaalanlarimiz ozel sirketlere kiralanarak, havaalanlari sirketler ile anilmaya baslanabilir. Bursa-bazli FlyAir, Antalya-bazli Onur, Izmir-bazli AtlasJet, vs... gibi

batu
17 yıl önce - Çrş 26 Oca 2005, 13:03

ticaret odasının, kapanmasın diye uçaklardan boş bilet alıp ayakta tuttuğu yer.O kadar ilginç bir plan ki mesela bursa'dan istanbula gideceksiniz zaten bursa'dan havaalanının bulunduğu yenişehire gidene kadar istanbul hemen hemen aynı mesafede!

metemetehanoglu
17 yıl önce - Çrş 22 Hzr 2005, 13:50
Bursa Yenişehir Havaalanı (Sorunlar ve Tartışmalar)

Ben bu Yenişehir havaalanının yanlış yere yapıldığı kanaatindeyim.
Mustafakemalpaşa ile Karacabey arasına yapılsa idi; Bursa, Balıkesir, Çanakkale gibi üç il ve bir çok ilçe merkezine yakınlığıyla hitap edebilecekti. Fakat şimdi çok sapa bir yere yapıldı.

Oguz Meric
17 yıl önce - Çrş 22 Hzr 2005, 17:45

Gercekten guzel bir meydan ama kullanilmiyor.
Aslinda hikayesi ilginc.
Bursa merkezdeki havaalani askeriye tarafindan kullanilmak istendi ve sivile kapandi.
O ara bunun da insaasi suruyordu.
Simdi merkezdeki askeri havaalani ayda yilda bir ucak veya helikopter gelirse kullaniliyor.......

.......Iki sene once bir yolcu almak icin Yenisehir' e inmistik.
Adamcagiz da misafir geldik diye iskender kebap yaptirmis paketletmis.
Ben Yesilkoyden kalkmadan once aradim -yoldayim dedi.
Biz indikten sonra yarim saat bekledik.
En kotusu de bizim kebablar buz gibi olmus,
neyse apronda sicak betona koyup biraz isittik da yedik.

Fakat komik olan su ki, pist basinda 2 F-16 duruyordu.
Yani bizim haricimizde de gelen vardi ama pek gozukmek istemeyen askerlerdi,
Aslinda en mantiklisi sivil ve askeri meydanlarin degisimi olsa gerek.
Oguz Meric

mcagri
17 yıl önce - Prş 23 Hzr 2005, 11:52

Bursa'nın burnunun dibinde havaalanı varken 1 saat uzaklıktaki havaalanını kullanmanın mantığını pek anlayamadım ben.

Küçük uçaklar ile İstanbul-Bursa, Bursa-Ankara hatta Bursa-Antalya vs. seferler yapılabilir. Bursa ekonomik potansiyeli yüksek bir şehir. Bir havaalanı nasıl olmaz anlamak mümkün değil.

Özcan

17 yıl önce - Prş 23 Hzr 2005, 14:21

Bursa'dan İstanbul ve Ankara'ya uçakla gitmeye değmez.
Ama bir Antalya hattı açılsa, en azından yazları tam kapasiteyle çalışacağından eminim.
Tabi bu durum otobüs firmalarının ne kadar hoşuna gider bilmem.

Ebru K.Türk
17 yıl önce - Prş 23 Hzr 2005, 15:29

Açıkcası Özcan sana gerçekten büyük hak veriyorum.

Zaten arabayla bile Esenler terminaline 3 saatte gidilebilen istanbul için önce 1 küsür saat ile yanişehire gidipde ordan istanbula gitmak çok mantıksız. Birde uçağın kalkışından çok önce orada bulunmak gereği düşünülürse kimse istanbula gitmek için uçak kullanmaz ve kullanmayan da haklıdır. Ankara'nın durumu da biraz olurla olmaz arası. Yani bazı işadamlarının Ankara'ya gitmesi çok gerekebiliyor. Tabi gezmeye gidermiş gibi herhafta gitmez kimse. O yüzden fazla aktif olamıyor. Ama cidden Antalya'ya seferler olsa bencede bayağı bir dolabilir. Çünkü gördüğüm kadarıyla Antalya otobüsleri oldukça rağbet görüyor vee bursadaki gelir seviyesi yüksek insanlar da bir hayli fazla olarak otobüsleri kullanıyor. Yani uçak seferleri olsa bence o otobüs yolcularının önemli bir kısmı uçağı tercih edebilir.

Saygılar..

tayfun sirman
16 yıl önce - Çrş 12 Ekm 2005, 07:45
YENİŞEHİR HAVAALANI

Uludağ'a tatile gelen rus turistler zaten Yenişehir Havaalanına iniyor. Kışın günde 5 Rus uçağını Yenişehir semalarında iniş yaparken görebilirsiniz.

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara