Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
can a.
6 yıl önce - Pts 05 Arl 2011, 01:34
Dünya Düz mü Yuvarlak mı Tartışması !

hasan arpak
6 yıl önce - Pts 05 Arl 2011, 01:38

eğer tartışma böyleyse saddam gibi bir adamın onca sene ıraklıları sömürmesi hiç de şaşılacak bir durum değilmiş.kendilerine sam amca karşısında bol şanslar

Necdet Cevahir
6 yıl önce - Pts 05 Arl 2011, 01:42

Valla adam haklı. Belki düz olmasa bile küp şeklinde de olabilir yani??

can a.
6 yıl önce - Pts 05 Arl 2011, 01:44

Ben üçgen diye biliyordum..

mesutkaya

6 yıl önce - Pts 05 Arl 2011, 01:56

Eğer dünya tepsi gibi düzse, ucuna gidersek uzay boşluğuna düşmemiz gerekmiyor mu?

Gokhan Bayraktar
6 yıl önce - Pts 05 Arl 2011, 02:01

En azından adamlar tartışmaya araştırmaya başlamışlar..Teori üretiyorlar..

Biz de ise ancak insanları uyuşturan,bilinc altini etkileyen programlar dolu

ali dostbey
6 yıl önce - Pts 05 Arl 2011, 02:09

Bence bu ismarlama bir program...amac Araplari dolayisiyla Musulumanlari dunyaya gerici , cahil gibi gostermek...hersey kurgulanmis gibi...dunyanin yuvarlak oldugunu 1400 yil once bilen bir medeniyete mensup insanlarin bunu tartismasi imkansiz...

Oktay+

6 yıl önce - Pts 05 Arl 2011, 04:05

Videonun gerçekliğini bilmiyorum ama bu abi neredeyse 3 bin yıl geriden geliyor.

M.Ö 350 de Aristoteles "peri ouranou"(gökyüzü üzerine) adlı eserinde bu sorunu kökünden çözmüş desek yeri.

Adam o zamanlar ay tutulmalarını izleyerek, Dünya'nın yuvarlak olduğuna dair inandırıcı savlar öne sürüyor.
Ay tutulmasının; Güneş ile Ay arasına giren Dünya'dan kaynaklandığını ve ay yüzeyini Dünya'nın gölgesinin kapladığını söylüyor. Eğer Dünya düz olsaydı da bu gölge elips şeklinde olurdu diyor. Ay'ın yuvarlak olduğu ise gözlenebilir bir şey.

Bir diğer sav'ı da ufukda ki nesnelerin görünümleri. Dünya düz olsaydı uzaktaki bir gemi şekilsiz bir nokta gibi gözükür yaklaştıkça belirginleşirdi. Oysa şimdi ufukta bir gemi göründüğünde önce direkleri yada bacası , sonra gövdesi gözüküyor.

Adam bunları binlerce yıl önce söyleşim. Galileo ve Newton'a kadar gitmeye gerek bile yok.

Hatta ondan sonra Eratosthenes diye Aslen Libyalı ama Atina'da eğitim görmüş İskenderiye kütüphanesinde çalışmış adam da iki şehir arasında oluşan gölgelerin düşüş farklılıklarından yola çıkarak Dünya'nın kıvrımını, ekvator çizgisini hesaplamış.

Nereden, nereye...

Aslında insan tüm bildiklerini unutsa ve gökyüzüne baksa; ne düşünür ?

O yıldızlar hakkında hiç bir şey okumamış, öğrenmemiş olsaydınız, Güneş hakkında hiç bir bilgi dağarcığınız olmasaydı ne derdiniz..?
Belki ben o zaman, yıldızlara gök yüzünün kandilleri, Güneşe de portakal kabuğu ayarı çekebilirdim. Ama kardeşim niye bunca bilgiyi, yılların oluşturduğu birikimi görmezden geleyim. Niye her seferinde yeniden inşa etmek zorunda kalayım, kalalım.
İnşa edilmişe bir tuğla da biz koysak ya. Böyle kökünden inkara girişmesek. Ortadakini görmemek için diretmesek..?

Alper Alpay

6 yıl önce - Pts 05 Arl 2011, 13:38

Alıntı:
Eğer dünya tepsi gibi düzse, ucuna gidersek uzay boşluğuna düşmemiz gerekmiyor mu?

Sizin mantığınıza göre yuvarlak kabul ettiğimiz takdirde de en tepede olmadığımız sürece kayıp düşmemiz gerekiyor

Zafer

6 yıl önce - Pts 05 Arl 2011, 13:42

Dünyaya yuvarlak diyenin aklından şüphe ederim! :Pp

Dümdüz giderim : )

İyi oldu ya bu başlık, haftaya neşeli başladık gayri : )

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET