Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
alimemo
16 yıl önce - Sal 02 Arl 2003, 22:08
Trafik polisleri ve rüşvet

Rüşvet yolsuzluk diz boyu. Ben devlet olsam rüşvet yiyeni ömür boyu kamu hizmetlerinden men ederim, SSK'dan da atarım. Primleri de devlete kalır.   Cezalar caydırıcı olmazsa rüşvetin önüne geçimez.

[Bu yeni başlık galiba bölünen bir başlıktan ortaya çıkmış.  - alimemo - Cum 26 Oca 2007, 13:49 ]

En son alimemo tarafından Cum 26 Oca 2007, 14:50 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

alimemo
16 yıl önce - Çrş 03 Arl 2003, 03:44

Tekir demiş ki:
olay cezadan cok milli bir terbiye ile hallolur.

Çok doğru ama millî terbiye uzun vadeli hedef. Ona ulaşıncaya kadar neyle idare edeceğiz? Hem ceza aynı zamanda bir beyanattır. Bir suça ağır ceza verdiğin zaman "bu kabul edilemez bir davranıştır" demiş olursun. Zamanla halk psikolojisi de buna alışır ve insanlar cezası ağır olan hareketlerin ciddî suç olduğuna inanmaya ve yapanlara tepki göstermeye başlarlar.

Rüşvet alan ya da kanuna aykırı hareket eden devlet memuru da teşkilâttan ihraç edilmeli ve ömür boyu kamu görevinde çalışması yasaklanmalı. Emekli maaşı ve SSK primi devlete geçmeli. İki yıldan az olmamak üzere hapis yatmalı. Rüşveti alan, eğitim, sağlık, emniyet ve yargı görevlerinde ise hapis cezası %100 oranında artırılmalı.

Özel şirketler gibi devlet de gizli müşteri (mystery shopper) uygulamasını hayata geçirmeli, yapıyorsa sıklaştırmalı. Gizli görevliler devlet memurlarına rüşvet teklif edip olayı gizli kameraya almalı. Kabul eden anında enselenmeli.

Rüşvet almayı aklından geçiren zenginlik rüyaları değil kâbus görmeli.

(Ayrıca iki yıla kadar olan hapis cezalarının paraya çevrilmesine de karşıyım. 3 ay hapis cezası alan bile hapis yatmalı ki cezanın caydırıcılığı olsun. Şartlı tahliye olan mahkûm, mecburî toplum hizmetinde çalıştırılmalı)

Atilla+
16 yıl önce - Çrş 03 Arl 2003, 06:40

Abi agir ceza asil rusveti korukler, adam parayi odememek icin daha cok rusvet verir her turlu daha ucuza kapatir. Rusveti onlemenin yolu yoktuur. Simdi bide oyle bi bakiosunuzki olaya rusvet sanki cok kotu bisi. yahu oylede oduosun boylede oduosun diyelimki trafik cezasi, e devlet trafik polisine yeterince para vermio adamda 3-5 milyon ceza kesio(rusvet) 40-50 milyon yerine. Ben hatta soyle diyim turkiyede araba kullanipta rusvet vermeyen aptaldir. Yani hatta onunla aptallikta yarisilamaz. Hemen ornek kendi dayim, Sen git alkollu hiz yap ters yola gir polis dur desin durma sonra polisler yakalayinca ana avrat duz git , halbuki 10 milyon versen eve sakin sakin donucen , Adamlar cezayi yazsin arabayi baglasin, Ve oyle kil olsunlarki ertesi gun direk ceza isleme girsin, ehliyeti alama, araba ertesi gun gelsin emniyet muduru bulunsun cezai isleme konuldugu icin iptal edilemesin, veya artik o kadar kufurden sonra etmesinler, 3 ay ehliyetsiz yusuf yusuf araba kullan . 10 milyon icin degermiydi ? e degermis durust olacakmissin. E tabi kendi dusen aglamaz:).
Yani oyunu kurallarina gore oynamazsaniz duser incitirsiniz bi tarafinizi. Aman dikkat.
Mesela amaerikada kucuk islerde rusvet yok hiz yapiosun kil bi polise denk geliosun oh 90 dolar kendine geliosun. Porsche aliosun tingir mingir kullaniosun, Bi yere yetisicen gidemiosun hiyarin teki 30 kmh ile giderken kaza yapmis ulen gozunu seviyim rusvetin oluosun.
yahu onu birakin polis sizin ulkenizimi sevmedi allah yedini taragi, ceza hatali bile olsa hiz yapmamis sadece kasinizin uzerinde gozunuz bile olsa cezayi yazar sonra derki begenmedinmi git kardesim mahkemeye mahkemlerde surundurur sizi cezayi odemezsiniz ama odeseniz daha karli cikabilirdiniz. Adam sizi durdurdumu allah gibidir ana avrat duz gider hicbisi yapamazsiniz. ah canlarim benim yuatip kalkip dua edinde turkiyede isleri ucuza kapatabiliosunuz.

Yaa bide abiler yani su amerika , avrupa hayranligindan vazgecin , yeter yahu Degil Amerika icin konusuyorum filmlerdeki gibi degil Buyuk Turkiye, okuzuyle kirosuyla buyuk turkiye. Yok sosyal iste calistirilmali yardim erine yok cart curt ben istanbul tarfiginden olan veya turkiyede isini hallettiren hickimsenin rusvetten kurtulmak isteyecegine inanmiyorum. Simdi bazi arkadaslar cikipo yok onu asalim bunu keselim isinize geldimi oyle bi verirsinizki rusveti burda namuslu ayagina yatmayalim lutfen.

alimemo
16 yıl önce - Çrş 03 Arl 2003, 09:33

Evet, dediğin gibi iş başa düşünce herkes verir, buna itirazım yok. O yüzden amaç vereni değil alanı "asmak kesmek" önce. Ağır cezadan kastım, alan içindi. Rüşveti öven sözlerine ise katılmak mümkün değil. Senin kardeşin ya da çocuğun, yüzlerce kez polisin elinden rüşvetle kurtulmuş bir hayvan tarafından ezilse aynı şeyleri söyler miydin bilmiyorum.

Gokhan
15 yıl önce - Prş 13 Oca 2005, 23:19

Alıntı:
Mesela amaerikada kucuk islerde rusvet yok hiz yapiosun kil bi polise denk geliosun oh 90 dolar kendine geliosun

Eger dedigin gibi yuksek cezalar rusveti korukluyorsa amerika'da niye rusvet yok? Neden 90 dolar odemek yerine polise 20 dolar verip gidemiyorsun? Sikiysa rusvet teklif et bakalim amerikan polisine.Aninda icerde bulursun kendini.Buradan da sunu anliyoruz ki olay poliste bitiyor.Hep soyluyorum bizim polislerimiz cok lacka..Hemsehricilik ulkenin basina cok buyuk dert once bunun yok edilmesi lazim..Polis oyle bir tavir takinacak ki karsisindaki insan rusvet teklif etmeyi aklindan bile geciremeyecek..Ceza ne kadar yuksek olursa olsun odeyecek..
Finlandiya'daki trafik cezalarindan haberi olan var mi bilmiyorum ama orada cezalar iki faktore gore belirlenir.1) Sucun siddeti, 2)Sucu isleyen kisinin gelir durumu
Bu durumda Finlandiya kanunlari soyle der:Soz konusu olan suc ise zengin de en az fakir kadar cezasini cekmeli..Internette okudugum bir olaya gore 27 yasindaki genc bir internet zengini BMW 'si ile trafik sucu isliyor.Kesilen ceza tam 71.400 dolar..Simdi o adam polise 71.400 dolar odeyecegine neden 10.000 dolar verip siyrilamiyor isin icinden..Cunku sistem,polisin yapisi,kurallar vs buna engel oluyor..Bizde niye boyle bir sistem kurulamiyor anlamis degilim..

messiah_haktan

15 yıl önce - Prş 13 Oca 2005, 23:41

Tek sebebi polisin aldigi maas ve polis egitimi.Hangisi daha önemli onu bilemiyecegim.

Polis ortalama 700 YTL aliyor diyelim ve en pis is ile ugrasiyor.Pu para neye yeter?Ama gecede iki üc araba cevirse kisi basina 20-30 milyondan etti sadece bi gecede 80-100 milyon.Bide memlekette bi baltaya sap olamayan "en azindan arkamda devlet olsun" diyerek polis olmus.Allahtan simdi üniversite mezunlarini aliyorlar.

Burç

15 yıl önce - Prş 13 Oca 2005, 23:45

Kim demiş Amerika'da rüşvet yok diye?
öyle bir alıyorlar ki, aklınız şaşar..

messiah_haktan

15 yıl önce - Prş 13 Oca 2005, 23:52

Amerikyai bilmem ama avrupa'da hayatin söner!Konsolosluk calisanlari yakindaki tanidiklari karakol türü bir yere 29 ekimde lokum ile raki götürüyor.(böyle günlerde almanlara böyle seyler dagitliyor burda konsolosluk tarafidan).Oranin polisleri konsoloslugun önünde nöbet tuttugu icin onlarida düsünmüsler.Memurlar bir sise raki yada lokum icin yarim saat müdürü bulmaya calismislar.Müdürün okayini aldiktan sonra hediyeleri kabul etmisler.Bir kutu lokum!!!!

Husnu Kursun2
15 yıl önce - Prş 13 Oca 2005, 23:58

Burç hakli, amerikada rusvet var, Turkiyedeki gibi leblebi cekirdek parasi degil. Rusvetin ağbabais var vallahi.

messiah_haktan

15 yıl önce - Cum 14 Oca 2005, 00:00

Biraz aciklayin!! Basit bir trafik cezasi'nin altindan memurun cebine 50 dolar koyarak kurtulabilirmisin yoksa bu rüsvet dediginiz olay baska daha büyük davalar icin mi gecerli?

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET