Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Zaferr
15 yıl önce - Prş 13 Oca 2005, 20:55
Yunanistan İskeçe Türk Derneğini kapattı


Alıntı:
İskeçe Türk Derneği kapatıldı

Yunanistan Yüksek Mahkemesi, "varolmayan bir azınlık sorunu doğurmaya çalıştığı" gerekçesiyle İskeçe Türk Derneği'nin kapatılmasını kararlaştırdı.

Yunanistan Yüksek Mahkemesi, İskeçe Türk Derneği'nin, "var olmayan bir azınlık sorununu doğurmaya çalıştığı" gerekçesi ile kapatılması kararına vardı.

Yüksek Mahkeme, savcı Dimitris Linos'un tüm iddianamelerini kabul etti. Savcı, bu derneğin kapatılmasını talep etmiş ve gerekçe olarak da "derneğin yabancı ülkelerin çıkarı için var olduğunu" ve özellikle de kuruluş tüzüğündeki ifadeler ile "Yunanistan'da Türk azınlığın var olduğunu göstermeye çalıştığını", oysa Lozan Anlaşması'nda ülkede sadece Müslüman azınlığın var olduğunun kabul edildiğini iddia etti.

Savcı Linos, İskeçe Türk Derneği'nin "var olmayan bir azınlık sorununu doğurmaya çalıştığını ve kullandığı 'Türk' kelimesi ile kamu düzenini ve Trakya'daki halkın huzur ve düzenini bozmaya çalıştığını" iddia ediyor.

Yüksek Mahkeme'nin kararı, oybirliğiyle alındı. Kararın, birkaç gün sonra uygulamaya konulacağı bildirildi.


interhaber.com


iskender-fl
15 yıl önce - Prş 13 Oca 2005, 21:33

Bunlar Avrupa Birligi'nde , ama AB'nin normlari islemiyor. Direk olarak AIHM'ye iletilmeli, Bati Avrupa Gazetelerine , medyasina haber verilmeli. Kisacasi onlari aleme rezil rusva edilmeli. AIHM Yunanistan'a soyle okkeli bir ceza verecektir. Bu firsati Bati Avrupa'dan sempati toplamayi kacirmamaliyiz. Oyle eski milliyetci aglanmalar yok artik , bizde.
Hakkini arayacak yollar var ve de cok kolay!!!.
Not: Atalarimin bir kismi Bati Trakyalidir!alimemo
15 yıl önce - Prş 13 Oca 2005, 21:48

Türk Devleti dernek üyelerine el altından destek olmalı. Maddî yardım yapmalı, avukat bulmalı ki AİHM'de Yunanistan'ı bir güzel terletelim. Tabiî AİHM iş kendi ülkelerinden birine gelince görevsizlik kararı da verebilir.

messiah_haktan

15 yıl önce - Prş 13 Oca 2005, 23:59

Biz bunu okumaktan baska ne yapiyoruz.Söyle bir "cik cik" yaptiktan sonra unutuyoruz.Hersey ortada acacagimiz davayi 100% lehimize olur!!Bunlarla tabi vatnadas degil devlet ilgilenmeli.Her kötülügünü her hatasina onlarin gözüne sokmali ki,bzim ilerleyip onlari elestrimeye bile basladigimizin farkinda olsunlar.

Burç

15 yıl önce - Çrş 26 Oca 2005, 10:54

Alıntı:
Batı Trakya Türkleri AİHM’ye gidiyor


Yunanistan Yüksek Mahkemesi’nin, adının içinde “Türk” kelimesi geçtiği için İskeçe Türk Birliği’nin kapatılması kararını onaylamasının ardından, Batı Trakya Türkleri davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) götürme kararı aldı.

İngiltere Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği kuruluşunun 15. yılı etkinlikleri için Londra’ya gelen İskeçe Türk Birliği Başkanı Dr. Çetin Mandacı ve Avukat Orhan Hacıibrahim, kararla ilgili resmi açıklamanın yapılmasının ardından AİHM’ye başvuru yapılacağını kaydetti. Çetin Mandacı, Yunanistan’ın 1986’da, adında sadece “Türk’’ kelimesi bulunduğu gerekçesiyle İskeçe Türk Birliği’ni kapatmak istediğini hatırlattı. Mandacı, “Nihai karar Yunanistan’ın uluslararası hukuka ne kadar saygılı olduğunu gösterecek.’’ dedi. Daha önce de Batı Trakya Türkleri tarafından seçilen İskeçe Müftüsü Mehmet Emin Aga, merkezden atanan müftüyü tanımayınca makamı gasp ettiği iddiasıyla Yunan mahkemesi tarafından 10 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Türklerin oyu ile seçilen bir diğer müftü İbrahim Şerif ise Aralık 1994’te aynı suçtan 8 ay hapse mahkum edilmişti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)’nin müftülerin davalarıyla ilgili kararında “Demokratik toplumlarda devletin, dini toplulukların birleşik bir yönetim altında toplanması veya böyle bir yönetime maruz bırakılmaları için önlem alma ihtiyacı olamaz.” ifadelerine yer verilmişti. Mahkeme, bu mahkumiyetin ‘mecburi bir sosyal ihtiyaçtan kaynaklanmadığını’ belirterek, Yunanistan’ın, vatandaşının din özgürlüğünü ihlâl ettiği hükmünde bulunmuştu.

http://www.zaman.com.tr/?bl=dishaberler&alt=&trh= ...&hn=135827
Eylem
15 yıl önce - Çrş 26 Oca 2005, 11:33

"AB normlari neden Yunanistan'a karsi islemiyor?" diye soruluyor. AB'nin azinliklarla ilgili bir normu yok ki! AB azınlık hakları konusunu aday devletler icin bir uyelik kosulu yapti ama kendi uye devletlerini baglayan bir norm getirmedi. AB'nin kendi icindeki azinliklarla ilgili yaptigi calismalar, baglayici olamayan kararlardan, raporlardan vb. ibaret. Fakat AB azinlik sorunlarini insan haklari cercevesinde degerlendirmeye yatkin ve Avrupa Konseyi'nin (tabii Avrupa İnsan Haklari Mahkemesi de Avrupa Konseyi icinde) bu konuda yaptigi calismalara buyuk onem veriyor. Kendi icinde insan haklari normlari konusunda zayif kalan AB, bir yandan bu acigini kapatmaya calisirken bir yandan da bu konuyu Avrupa Konseyi'ne havale ediyor. Kisacasi azinlik haklari konusunda bir "AB normu" falan yok! Ama AB bu konudaki uluslararasi belgelere ("Kisisel ve Siyasal Haklar Sozlesmesi", "Ekonomik, Sosyal ve Kulturel Haklar Sozlesmesi", "Cocuk Haklari Sozlesmesi", "Her Turlu Irksal Ayrimciligin Ortadan Kaldirilmasi Sozlesmesi", "Ulusal Azinliklarin Korunmasi Cerceve Sozlesmesi, Bolge ve Azinlik Dilleri Sarti" vb.) onem veriyor.

Bati Trakya meselesine gelince... Bugun Turkiye'nin "Lausanne Antlasmasi'nda belirlenenler disinda azinligim yoktur." tezi nasil dinlenmiyorsa Yunanistan'in da "Lausanne'da Turk azinliktan degil, Musluman azinliktan bahsediliyor." tezi dinlenmeyecektir. Bugun Lausanne'in azinliklar konusunda ne dedigi kimsenin umrunda degildir. Kaldi ki Lausanne'in "Turk" yerine "Musluman" sozcugunu kullanmasi bu insanlarin Turk kimliginin bastirilmasi amacina yonelik degildir. Lausanne Osmanli millet sistemi din temelli oldugu icin ayrimi "musluman-gayrimuslim" diye yapmistir. Yunanistan'da Bati Trakya Turkleri ne yazik ki ekonomik durumu kotu olan bir topluluktur. Egitim ve gelir duzeyinin dusuklugu bu insanlarin haklarini aramalarini da sekteye ugratiyor. Bati Trakya Turklerinin simdiye kadar coktan bu meseleleri uluslararasi ortama tasimalari gerekirdi. Gerci bazi davalar actilar ama ben bunlarin yetersiz oldugunu dusunuyorum. Turkiye ise kendi icinde Kurt sorunu varken Bati Trakya Turklerinin haklarini gundeme getiremedi.

Bati Trakya Turkleri AİHM'ye gidecekler ve Yunanistan aleyhine karar cikaracaklar. Bir devlet kendi vatandasina baski yapiyorsa boyle rezil olmayi da hak ediyordur.


Hikmet
15 yıl önce - Çrş 26 Oca 2005, 18:22

M.K. Atatürk hayata gözlerini yummadan bir yıl önce, Yani hastalığının ciddiyetini öğrenmeye başladığında, yakın dostlarına aynen şunu söylemiştir...
" Çocuk ölmeden iki şeyide halletmem lazım!.. Birisi Kerkük'ü geri almak,, diğeride Selaniği geri almak" Rumeli bizim içimizde uhdedir.

Kaynak: Celal Bayar'ın anıları ve İstiklal savaşında maneviyet ordusu... kitabından


Hikmet
15 yıl önce - Çrş 26 Oca 2005, 19:00

Balkan Türkleri ve Kafkas Türkleri ve Türkmenler bu ülkeye hiç ihanet etmeyen , herzaman canı pahasınada olsa yanında duran gerçek vatanseverlerdir.. Bizde her şartda ne olursa olsun onların yanında olmak zorundayız. Bu bizim kardeşe olan manevi borcumuzdur...
Rumeli Türklerine yapılan zulme bizden başka kim dur diyecek ki?
Çabuk unutup boşveren bir toplum oluyoruz, belleği zayıflatılarak uyutuluyoruz..
Sanki bu ülkenin insanlarının üstüne kimyasal bir unutkanlık, boşvermişlik bombası atılmış...Yavaş yavaş inanmaya başlıyorum.
Ama bizim farklı olduğumuzuda çok iyi biliyorum.. Türkler üzerine planlar yapanlar, planlarını tam tersinden düşünmelidirler, Çünkü bizi Binlerce yıllık kültür saldıraları yıkmadı , yıkamadı, başaramazlar...
Hala gönülleri açık olanlar var, hala emperyalist bozgunlara karşı bağışıklı ve zırhlı bir gurup var.. İşte bu vatanseverlerin dip dalgası şanlandıracak bu ulusu...
Dediklerimizin hepsi çıkacak , yavaş yavaşta renk vermeye başladı..
İşte G.Kurmay başkanlığının açıklaması,, Başbuğ Paşa Kıbrıstaki haklılığımızı onayladı..
Yaz aylarında Denktaşa tavır alanlar , bizi demodelikle suçlayanlar, bakalım olaylar iyice su yüzüne çıktığında ne yapacak..
Baykal-Sarıgül olayını çok evelden söylemedikmi? ABD tezkerenin acısını çıkaracak, CHPyi bölecek, besleme birini getirecek demedikmi?
Sarıgül Menderesin CHP versiyonu demedikmi?
Baykal'ın sadece koltuğu değil , canıda tehlikede demedikmi?
Ama benim bildiğim Baykal millidir, beceriksiz olabilir ama ulusaldır..Bu memlekettde finalleri hep milli olanlar kazanır..Yine öyle olacak..
Misyonerlere dikkat, patrikhaneye dikkat, medyaya dikkat demedikmi?
Patır patır dökülmeye başladılar, dahada belli edecek kendini...
Çok yakında Medyada ulusal bir atak olacak.. Milli TV. kurmak için harıl harıl çalışmalar var..
Konu nerden nereye geldi, Batı Trakyadan açıldı söz, Onuda demiştik,
Yakında AB için dediklerimizde belirmeye başlayacak.....
Arkadaşlar uyanık olun! Biz Milliyetçiyiz. Biz ilericiyiz.. Bize güvenin ve silkinin..
Ne parada ne pulada gözümüz var bizim, içimize bayrak aşkı Türklük ülküsü düşmüş bir kere...Bu aşka, globallik, küresellik, iksiri erişemiyor.
"Ey Türk! Titre ve kendine dön" bir oğuzkaan atasözü...


Hakan

15 yıl önce - Çrş 26 Oca 2005, 22:32

Bati trakya'da 125 bin Turk yasiyor. Fakat Yunanistan hukumetinin adinda Turk bulunan herhangi bir dernege tahammulu yok. AIHM'den daha once Yunanlilari benzer bir olayda kinayan bir karar cikmisti, muftu atamasi ile ilgili. AIHM'nin yaptirim gucu varmi? Yani ulkeler imzaladiklari anlasmalar cercevesinde, tazminat odemeye mahkum edilirde, ozdemezlerse ne oluyor? Bu tur uluslarasi kuruluslarin disi ancak bize geciyor gibi geliyor bana, belki yaniliyorum.

Bir yandan da Heybeli adadaki Rum ruhban okulu icin bastiriyor Yunanlilar.


Eylem
14 yıl önce - Cum 28 Oca 2005, 18:09

Son zamanlarda Atatürk'ün Musul'un alınmasını istediği söylentileri çıktı. Hikmet, Celal Bayar'ın anılarını kaynak gösterip Kerkük ve Selanik'i de işin içine katıyor. Celal Bayar'ın anılarına hiç üşenmeden bakacağıma emin olabilirsiniz.

Bülent Ecevit Türkiye'nin Kuzey Irak'a girmesi gerektiğini, İnönü'nün Atatürk'ün bunu kendisine söylediğini iddia etti. Oysa Tarhan Erdem'in yazdığı gibi İnönü'nün böyle bir şeyi gerçekten söyleyip söylemediğini bilemeyiz ama İnönü'nün Ecevit için "Bu Enver'dir." dediğini biliriz. İnönü bunu sadece bir kişiye söylememiştir. Üstelik İnönü'nün Ecevit'le hiç de iyi geçinmediği ortadadır.

Türkiye ne yapacağına karar verirken, çıkarlarını saptarken boyle söylentilerle hareket edemez.sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET