Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Zaferr
15 yıl önce - Prş 13 Oca 2005, 18:46
Yeni topluluk mu?(Shangai İşbirliği Örgütü)


Alıntı:
'Şanghay' sürprizi

Putin: Erdoğan; Rusya, Çin, Kazakistan, Tacikistan ve Kırgızistan'ın kurduğu Şanghay İşbirliği Örgütü'yle çalışmak istediğini dile getirdi

Türkiye, Orta Asya'nın giderek güçlenen örgütü Şanghay İşbirliği Örgütü'ne gözlemci olmak için Rusya Federasyonu'ndan destek istedi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye'nin örgütle işbirliği arayışında olduğunu belirterek, "Bu çok olumlu işaret" diye konuştu. 1996'da Rusya, Çin, Kazakistan, Tacikistan ve Kırgızistan'ın katılımıyla kurulan ve sonradan Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) adını alan örgüt, tek kutuplu dünyanın hipergücü ABD'nin en ciddi rakibi olmaya aday olarak görülüyor.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye'nin ŞİÖ'ye olan ilgisini Kazakistan'a yaptığı ziyaret sırasında açıkladı. Putin, Kazakistan'ın başkenti Almatı'da yaptığı açıklamada "Türk Başbakanı'nın yaptığımız ziyaret sırasında beklenmedik şekilde Türkiye'nin Şanghay İşbirliği Örgütü ile işbirliği yapmaya ilgili olduğunu söylemesi beni çok memnun etti. Bu çok olumlu bir işaret" diye konuştu.

Türkiye kabul edilmemişti

Türkiye, o zamanki adı Şanghay Beşlisi olan örgüte gözlemci olarak katılmak için başvurmuş ancak o dönemde henüz kurumsallaşma sürecinde olan örgüt tarafından kabul edilmemişti. Edinilen bilgilere göre Erdoğan, Putin ile baş başa görüşmesi sırasında bu durumu aktararak Türkiye'nin örgütün faaliyetlerine olan ilgisini aktardı. Putin de Türkiye'nin istemini memnuniyetle karşıladığını belirterek, Rusya'nın destek vereceğini iletti. Rusya ve Çin'in, SSCB'nin dağılmasının ardından kurulan güçsüz Orta Asya cumhuriyetlerini denetimleri altında tutmak için kurdukları Şanghay Forumu'nun amacı "Orta Asya'yı bir barış, iyi komşuluk, istikrar ve eşitlik içinde işbirliği bölgesi yapmak" olarak kaydediliyor.

ABD'nin en ciddi rakibi

Bölgede istikrarı bozabilecek çatışmaları önlemek için üye ülkeler arasında 'siyasi, askeri ve ekonomik' her türlü işbirliğinin yapılmasını öngören Şanghay Forumu, 2000 yılından itibaren kurumsallaşarak her yıl düzenli toplantılar düzenlemeye de başladı. Askeri gücü, sürekli gelişen ekonomik gücü, yeraltı zenginlikleriyle ABD'nin 'küresel anlamdaki' tek rakibi olmaya aday olan Şanghay Forumu, bölge ülkeleri arasında ticaret işbirliğini artıracak önlemler de almaya çalışıyor. 1.3 milyar nüfusa sahip olan Çin, hem askeri hem de ekonomik olarak çok önemli bir güç olarak giderek büyüyor. Nükleer silahlara da sahip olan Çin, bu sene Rusya ve Hindistan'la ortak askeri tatbikat da düzenleyecek. Rusya ve Hindistan da nükleer güce sahip.


Radikal


Yakup

15 yıl önce - Prş 13 Oca 2005, 21:14

arkadaslar, böyle bir sey olursa. Herkes bir köseye giderse, korkayim cok kisa zamanda ikinci bir soguk savas cikar!!!!

Gokhan
15 yıl önce - Prş 13 Oca 2005, 22:33

Eee bunlara sebep olan amerika'nin dunya ulkelerine olan tutumudur...Sen "dunyayi istedigim gibi yeniden sekillendiririm" dersen millet de birlesip "zor biraz" der iste..

Selcuk
15 yıl önce - Prş 13 Oca 2005, 23:21

Bence bu cok güzel bir haber! Ekonomi olarak müthis bir gelisme olur cünkü Rusya ve Cin Cumhuriyeti en cok büyüyen ülkeler ve nüfuslari dolasiyla türk firmalari icin büyük pazarlar! Türkiye mutlaka bunun pesini birakmamali ve örgütdeki diger ülkelerle temaslari girmeli! Hele Cin bizim icin cok önemli bir ülke!

messiah_haktan

15 yıl önce - Prş 13 Oca 2005, 23:55

Bizim kasimpasalinin en cok bu huyuna hastayim.AB'ye girmeye calisiyor ama sadece avrupa ülkelererine odaklanmiyor bütün dünya ile aramizi düzeltiyor!!!!

Yakup

15 yıl önce - Cum 14 Oca 2005, 11:53

ehh. Avrupa Türkiyeye birsey diyebilirmi böyle bir Örgüte katilirsa??ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET