Ana Sayfa 900 bin Türkiye Fotoğrafı
SERDARR1

2 yıl önce - Cum 25 Ksm 2011, 14:22

Fişleme gibi anket
MEB'in ilköğretim okullarında yaptırdığı anket, fişleme gibi

Alıntı:
MEB, ilköğretim okullarında öğrencilere ve öğretmenlere, ailede konuşulan dilden cezaevinde yatan olup olmadığına, psikolojik sorun bulunup bulunmadığına kadar birçok özel soru soruyor.

Cumhuriyet'in haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) Aşamalı Devamsızlık Yönetimi (ADEY) kapsamında tüm ilköğretim okullarında gerçekleştirdiği ankette öğrenciler ve veliler hakkında pek çok kişisel ve özel bilgi talep ediliyor. Pedagojik açıdan tartışmalı soruların yer aldığı anketin bir bölümü doğrudan öğrenciler tarafından, bir bölümü öğrenciler ile yaptığı görüşmelerin ardından öğretmenler tarafından yanıtlanıyor.

30 Kasım 2011’e kadar tüm ilköğretim okullarında yapılacak anketteki sorulara veliler tepki gösterirken öğretmenler de anketteki pek çok sorunun öğrencilere yöneltilemeyecek sorular olduğunu belirtiyor. İlköğretim birinci kademeye yönelik anketin düzenlenen “Risk Değerlendirme Formu” adlı ilk bölümünde öğretmenler, öğrencilere “Ailenin sana kötü davrandığını düşündüğün olur mu?”, “Ailen tarafından dışlandığını hisseder misin?”, “Ailen sana önem veriyor mu?” “Fiziksel kavgalar aileniz içinde ne sıklıkta çıkar?”, “Evinizde ne sıklıkta bir küslük veya tartışma yaşanır?” gibi ailenin özel yaşamına ilişkin sorular yöneltiliyor. Öğrencilerin söz konusu soruların tamamına doğrudan yanıt vermesi isteniyor.

kaynak ve haberin detayı

Ögrenci Hakkında Her şeyi Ögrenmek mi istiyorlar yoksa Fişlemek mi ?

Yusuf Esengül

2 yıl önce - Cum 25 Ksm 2011, 19:21

Alıntı:
Fişleme gibi anket

Bence fişleme algısında bir problem var. Fişleme insanları kategorize etmektir. Siyasi görüşünü, dini yaşantısını, etnik kökenini, mezhebini, siyasal görüşünü bir yerlere not ederseniz fişleme olur.

Bir öğrencinin evindeki huzur ortamının var olup olmadığını araştırmak fişleme değil, öğrenciyi tanıma ve yardımcı olma çabasıdır bence.

Zafer

2 yıl önce - Cum 25 Ksm 2011, 22:24

Sorulara baktınız mı bilmiyorum, o çok övdüğünüz yurtdışında düzenlenen anketler, araştırmalar, öğrencileri başarıya daha da yaklaştırıyor. Ülkemizde de yapılıyor olması gayet iyi, bu konuda destekliyorum.. Tebrik ederim güzel bir çalışma.. Fişleme diyelim hadi ama oldukça yararlı kabul edelim..

Ahmet Arif Hoca

2 yıl önce - Cum 25 Ksm 2011, 22:39

Alıntı:
Fişleme gibi anket

Her çocuğun eğitim öğretim hakkı vardır ve engellenemez.
............
Yapılan çalışmanın asıl amacı İlköğretim Okullarında görülen devamsızlık problemini önlemeye yönelik olan akademik bir çalışmadır. Kısa adı ADEY olan aşamalı devamsızlık yönetimi olan bir çalışmadır.
Devamsızlığın sebebini bilmeden önleme şansınız olmaz.
Öğrenciyi her yönüyle tanıyıp olası devamsızlıkları önceden önleme tedbirlerini alabiliriz.
Bu çalışmada öğrenci velileri olmazsa olmazdır ve bu çalışmanın bizzat içindedir.
Bu amaçla öncelikle okullarda RİTA risk takip kurulları, ilçelerde İlçe Risk takip kurulları kurulmakta ve devamsızlığı ortadan kaldıracak çalışmalar veliler ile birlikte alınacaktır.
Adından da anlaşılacağı üzere Aşamalı olarak çalışmalar devreye sokulacaktır.
....
Bu kısa açıklamadan sonra daha somut açıklamalarda bulunabiliriz isteyene.
Şimdiye kadar yapmakta geç bile kalmışız

ferhat09
2 yıl önce - Cum 25 Ksm 2011, 22:49

Alıntı:
Şimdiye kadar yapmakta geç bile kalmışız

İnsaf Hoca insaf!

Kendi okulunuzda devamsızlık yapan her öğrenciye taahhütlü mektup (her biri 2-3 TL) gönderebilecek misiniz?

2000 mevcutlu bir ilköğretim okulunda her yıl 10.000 mektup gönderseniz (ki çok çok az bir rakam) 20-30.000 TL yapar. Hangi okulun o bütçesi var?

Düşünemeyen öğretmenler oluşturmaktan başka bir şey değil! Amaç bunun ötesinde değil!

Necdet Cevahir
2 yıl önce - Cum 25 Ksm 2011, 22:57

Alıntı:
2000 mevcutlu bir ilköğretim okulunda

Bu öğrencilerin hepsi okulu mu asıyor..

Ahmet Arif Hoca

2 yıl önce - Cum 25 Ksm 2011, 22:58

Alıntı:
Amaç
ADEY’in amacı 6-14 yaş grubu ilköğretim çağ nüfusu çocukların okula düzenli devamlarını sağlamak
ve okuldan diplomasız ayrılmalarını önlemek için belirlenen devamsızlık tanımlarına uygun bir şekilde okul
devamsızlığının erken tanınmasını, değerlendirilmesini, bireyselleştirilmiş müdahalelerin yapılmasını
sağlamak ve bu çocukların takibini yapmaktır.

2 Hedefler
ADEY’in hedefleri şunlardır:
 Devamsızlığın izlenmesinin önemi hakkında okul içi farkındalığı artırmak,
 Devamsızlığın takibi için temel kural ve ilkeleri geliştirmek,
 Devamsızlık ve okul terk riski olan çocukların erken dönemde saptanmasını sağlamak,
 Risk altındaki çocukların iyi tanımlanmasını ve değerlendirilmesini sağlamak
 Müdahalelerin sürekliliğini sağlamak,
 Kurumlar arası iş birliğini artırarak devamsızlığa yönelik müdahalelerin çeşitliliğini ve etkililiğini
artırmak

ADEY in amaçlarını ve hedeflerini bilmeden işi hemen paraya getirmenin ne anlamı var.
Her öğrenci velisine iadeli taahhütlü mektup gönderilmiyor zaten.
2000 mevcutlu bir okulda kaç tane sürekli devamsız öğrenci oluyor acaba?

Koray C.
2 yıl önce - Cum 25 Ksm 2011, 22:59

Her biri yılda 5 gün gelmese okula zaten 10.000 yapar ortalama
Hatta devamsızlık yapmayan öğrenci yok denecek kadar azdır.
Benim dönemimde minimum 5-6 gündü kişi başı.
Arkadaşın verdiği rakamlar doğru ama yazdığı mesajda ki mantık yanlış.

Ahmet Arif Hoca

2 yıl önce - Cum 25 Ksm 2011, 23:02

Alıntı:
Her biri yılda 5 gün gelmese okula zaten 10.000 yapar ortalama

Devamsızlığın yedinci gününde ilk uyarı mektubu ondördüncü gününde ikinci uyarı mektubu yollanır.
Yılda yedi günden az devamsızlığı olanlara bu mektuptan yollanmaz

Ahmet Arif Hoca

2 yıl önce - Cum 25 Ksm 2011, 23:05

Alıntı:
Düşünemeyen öğretmenler oluşturmaktan başka bir şey değil! Amaç bunun ötesinde değil!

Öğretmenlerin bir kısmı bu uygulamadan şikayetçi çünkü iş çıktı

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET