Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
SALTUK

16 yıl önce - Prş 13 Oca 2005, 17:31
Bu yıl hareketli olacak (ekonomi)


uzun suredir okudugum en doyurucu ekonomi yazisi

Alıntı:
2005 yılı başındayız. Şu ana kadar 45 holdingin yönetim kurulu başkanı ile yüz yüze görüşme imkanım oldu. Rahatlıkla söyleyebilirim ki, Türkiye'nin önümüzdeki yıllarına damgasını vuracak firma ve grupların kimler olacağını bu yıl bitmeden anlayacağız.
Neden mi? Türk Telekom, Telsim, Yapı ve Kredi Bankası, Tüpraş, TMSF elindeki 1.3 milyar dolar değerindeki Turkcell hissesi, Türkiye'nin belli başlı limanları, Petkim, Erdemir, Milli Piyango, Tekel, Uzan Grubu'nun el konulan çimento fabrikaları, Star Grubu'nun televizyon, gazete ve radyoları, Atatürk Havalimanı İşletmesi, Digitürk, Emekli Sandığı'na ait Hilton dahil 10'a yakın otel, 2005 yılı içinde yeni sahipleriyle tanışacak. Yaklaşık, 13 ile 15 milyar dolar arasında bir satın almadan bahsediyoruz. Bu şirketlerin yıllık toplam ciroları 30 milyar doların üzerinde. 15'in üzerinde doğalgaz dağıtım bölgesinin de özel firmalara devri bu yıl içinde gerçekleşecek.

Ayrıca Spor Toto'nun İddaa'sı ile Doğuş, Akfen ve Alman Tüv Süd'ün birlikte 600 milyon dolara satın aldığı "Araç Muayene İstasyonu" işi yıla damgasını vuracak gibi gözüküyor.
TEB'in yüzde 50'sini satın alan (bir aksilik olmaz ise) Fransız BNP Paribas'ın da bankacılık sektöründe ağırlığını artıracağını sanıyoruz.

Bu hareketliliğin, Türk burjuvazi sınıfı ve ekonomik yapıda nasıl bir etkilenme yaratacağını kestirmek zor. Konu, spekülasyona açık. Yine de yabancı sermayesi güçlü olan kazanacak galiba

Çukurova'nın Turkcell'i kaybetmemek için TMSF ve Yapı Kredi denetimindeki 1.3 milyar dolarlık Turkcell hissesini mutlaka alacağını düşünüyorum. Aksi durumda Çukurova'yı ekonominin küçülen gruplarından biri olarak anabiliriz. O zaman Turkcell'in hakimiyeti İsveç'li Telia Sonera'ya geçer. Karamehmet, Turkcell'de hisse payını koruması durumunda ise yanına yabancı ve pek çok yerli firmayı katarak, Türk Telekom'un en büyük alıcısı konumuna geçer.

Shell ve BP'nin, liberalleşen akaryakıt dağıtım sektörününün lideri POAŞ ve Koç ortaklığıyla büyüyen OPET karşısında, bazı dağıtım şirketlerini satın alarak durumlarını güçlendirmesi beklenebilir.

Gelişen ve rekabetin artacağı akaryakıt, bankacılık, turizm, GSM sektörlerinin etkisiyle büyüyecek reklam pastası, (2005'de 1.5 milyar dolar konuşulmaya başlandı) Doğan (Kanal D, Hürriyet v.s) ile enerji ve maden işinde hızla büyüyen Ciner (atv, Sabah v.s) gruplarının da yeni hamle yapmalarına yol açacak. Ciner özellikle eksikliğini hissettiği radyo açığını Star'ın radyolarını alarak kapatmak isteyecek. Ayrıca yeni bir kanal yaratarak atağını sürdürürken, Doğan yabancı ortakla Star televizyonuna talip olacak. Basın sektöründe Kanada'nın en büyük basın gruplarından biri olan CanWest sürpriz satın almalar gerçekleştirebilir. Bu firmanın Digitürk ve Star ile ilgilendiği konuşulmaya başlandı.

Bu yılın heyecan yaratması beklenen bir başka ihalesi ise Atatürk Havalimanı İşletmesi'nin 5 ya da 10 yıllığına kiralanması veya özel sektöre devredilmesi olacak.
Ciner, TAV, Koç'un ilgi alanına giren bu ihale için Roma Havalimanı'nı işleten ve Cenova havalimanını ortağı İtalyan ADR s.p.a. teklif vermeye hazırlanıyor. Havalimanının 10 yıllık kira bedeli için 1 ile 1.5 milyar dolar arasında (peşin ödemeli) bir rakam konuşuluyor.

Türk Telekom'u satın almak için birlikte hareket eden Koç ve Sabancı sanırım Yapı Kredi için birbirleriyle kıyasıya rekabet edecek.

Koç, Koçbank'ta ortağı İtalyan Uni Credito'nın nakit kaynak yaratma kapasitesine güvenirken, Sabancı, Akbank'ın 3 milyar dolarlık serbest sermayesine endeksli bir satın alma stratejisi yürütecek. Koç grubunun cirosu içinde bankacılık kesiminin payı çok düşük. Bu oran Sabancı'da yüzde 50. Eğer Koç, Yapı Kredi'yi satın alırsa, Sabancı'ya ciro farkı atarken, bankacılık sistemindeki payını da Akbank'ın seviyesine getirecek. Ancak bu iki grubun Yapı Kredi, Türk Telekom ve Telsim'in satın alma fırsatını kaçırması durumunda, güç makası diğerleri lehine kapanacak.

Tüpraş'ta Zorlu ve Tatneft'in şanslarını bir kez daha deneyeceklerine ve ipi yaklaşık 1.5 milyar dolarlık bir satın almayla göğüsleyebileceklerine inanıyorum. Bu grupların dışında Tüpraş'a odaklanan yerli ve yabancı sermaye gözükmüyor.
Uzan'a ait çimento fabrikalarının 350 ile 500 milyon dolar arasında bir değer ile piyasada dominant pozisyonda bulunan Sabancı, Oyak, Fransız Lafarge ve İtalyan Caltagirone ( Cementir) arasında toplam 350 ile 500 milyon dolar arasında bir değerden paylaşılacağını sanıyorum.

JTI'ın Tekel için 1 ile 1.5 milyar dolar arasındaki bir rakamı gözden çıkararak satın alacağını öngörmek olası. (Hükümet kabul ederse)

Petkim'e blok olarak alıcı çıkması beklenmiyor . Halka arz yöntemi denenecek. Erdemir için yabancı sermayenin yanıp tutuştuğunu biliyoruz. Şirketin şu anki piyasa değeri 2.1 milyar dolar. Yüzde 46'sı satılacak. İyi bir ekonomik ortamda nereden bakılsa 1 milyar dolarlık bir satıştan bahsediyoruz. (Hindistan kökenli Mittal Group, Borusan'ın Bor Çelik'te ortağı Arcelor, US Steel ve Corus Group firmaları talip.) Telsim için 2 milyar doları gözden çıkaran Vodafone, Türkiye'de ofis açarak, profesyonel kadro toplamaya başladı bile.
Liman özelleştirmelerine Global Menkul Kıymetler ortaklığı ile kilitlenen Hong Kong'lu zengin Shing (Hutchison Whanpoa firması) ailesi de Telsim'e göz kırpıyor.

yavuz semerci/sabah


SALTUK

16 yıl önce - Prş 13 Oca 2005, 18:02

bir tane de guzel bir haber
Alıntı:
TAI HİSSELERİ ULUSAL SERMAYEYE GEÇTİ
[kalpakli1923] 13.01.2005 Saat: 04:48
TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TAI), yabancılara ait hisselerin TUSAŞ tarafından satın alınmasıyla ulusal şirket oldu. TAI'deki Lockheed Martin of Turkey INC. (yüzde 42) ve General Electric International INC. (yüzde 7) şirketlerine ait hisseler, Türk Uçak Sanayii AŞ'ye (TUSAŞ) geçti.
TUSAŞ'ı temsilen yönetim kurulu başkanı ve Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar ile TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı 'nın, Lockheed Martin of Turkey Başkanı Larry McQuein 'in ve General Electric International firmasını temsilen iş geliştirme genel müdürü Brett Begole 'ün katıldığı TAI tesislerindeki imza töreniyle hisselerin yüzde 98'i TUSAŞ tarafından alındı. Şirket hisselerinin yüzde 1.9'u Türk Silahlı Kuvvetleri'ni Güçlendirme Vakfı (TSKGV), binde 1'i de Türk Hava Kurumu'nda bulunuyor. Bayar, ''Bugün vardığımız nokta şu; TAI'nin geleceğine artık Türkiye olarak sahip çıkmamız gerekiyor. Bu sebeple kendi endüstrimizi, kendi sermayemizi koymak ihtiyacı duyduk. Daha sonra da TAI ile Türkiye'deki havacılık sanayii birlikte çalışmamız olacak. Bu çalışma TAI ile sınırlı değil''
kaynak: Halimiyeti Milliye


SALTUK

16 yıl önce - Prş 13 Oca 2005, 18:14

Alıntı:
Yavuz Semerci HABERTÜRK'e konuştu
Sabah Gazetesi yazarı Yavuz Semerci, 2005 yılındaki özelleştirme ve satışı gündemdeki şirketler için büyük bir rekabet yaşanacağını belirtti. Gülgûn Feyman’ın sunduğu “13 AJANSI”na katılan Semerci özetle şunları kaydetti:
Çok güçlü gruplar bunlar. Çok belden aşağı vurmalar olabilir. Karalama ve karşı kampanyalar olabilir. Yabancı yatırımcı doğurdan gelip yanına Türk ortak almadan Telsim’e TÜPRAŞ’a tek başlarına girmeyecek. Çukurova Grubu ciro bakımından Türkiye’nin en büyüklerinden. Eğer YKB’deki Turkcell hisselerini alırsa öne geçer. O zaman büyük bir konsorsiyumla Koç ve Sabancı’nın elinden Türk Telekom’u alabilir. 2005 yılı ilginç bir yıl olacak. Gerek organik gerek in organik almalar yoluyla büyüyeceğiz.

İçerdeki tüm firmalar şunu gördü: İç pazarla yetinmemek gerek. Güler Sabancı ‘Güçlü pazarlara güçlü şekilde girmeliyiz’ talimatını tüm grup başkanlarına verdi. Türkiye’ye yabancı sermaye girişinin 10 milyar doları geçeceğini düşünüyorum.

Turgay Ciner ‘Basın sektöründe güçlü bir şekilde kalacaklarını söylediler. Radyo konusunda eksikleri olduklarını Star’ın radyolarını alarak bunu gidermek istediklerini’ söylediler. Madende ve enerjide büyürken Ciner’in basında daha da büyüyen hamleler yapması gerekir. Ciner Grubu Star’ın radyolarına talip olacaktır.


13.01.2005 - 15:31
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET