Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Melih Yavuz
15 yıl önce - Prş 13 Oca 2005, 14:54
İstanbul'da deniz çekiliyor


İstanbul'da sular çekiliyor

HAFTA BAŞINDA ÇANAKKALE'DEN GELEN VE TÜRKİYE'Yİ TEDİRGİN EDEN DENİZ ÇEKİLMESİ GÖRÜNTÜLERİNİN BENZERLERİ BUGÜN İSTANBUL'DA DA ORTAYA ÇIKTI.

DENİZ SULARININ EN AZ İKİ METRE ÇEKİLDİĞİ ÇANAKKALE'NİN ARDINDAN MARMARA'DA DA BENZER ÇEKİLME GÖZLENDİ. BUGÜN İSTANBUL KADIKÖY VE AVCILAR'DA DENİZ ESKİ SEVİYESİNDE DEĞİL.

DENİZE BAĞLANTISI OLAN VE BALIKÇILARIN TEKNELERİNİ BAĞLADIĞI KADIKÖY KURBAĞALI DERE'DE YAPILAN ÖLÇÜMLER SONUCU DENİZ SEVİYESİNİN 15 SANTİMETRE AŞAĞIYA DÜŞTÜĞÜ GÖRÜLDÜ.

BENZER BİR ÖLÇÜM DE İSTANBUL'UN MARMARA'YA KIYISI OLAN AVCILAR İLÇESİ'NDE ORTAYA ÇIKTI. AVCILAR'DA YAPILAN ÖLÇÜMLERDE İSE DENİZ SEVİYESİNİN ESKİSİNE GÖRE 60 SANTİMETRE AŞAĞIDA OLDUĞU BELİRLENDİ.

BU ARADA, İKLİM BİLİMCİLER DENİZİN ANİDEN ÇEKİLMESİNİN GEL GİT OLAYINDAN KAYNAKLANMIŞ OLABİLECEĞİNİ BELİRTEREK, "ANCAK BÖLGEDE BU BOYUTTA GEL GİT GÖRÜLMEZ. BİR DİĞER OLASILIK İSE, YÜKSEK BASINÇ SİSTEMİNİN BÖLGEDE ETKİLİ OLMASI OLABİLİR" DEDİLER.

KAYNAK


Izmirlim35Onur
15 yıl önce - Prş 13 Oca 2005, 21:15

Deniz cekilmesi bir baska bakima gore depremin veya cok kotu bir havanin habercisi anlamina gelebildigini duymustum.Marmara denizin ustunden gecen buyuk bir fay hattinin oldugunuda herkez buliyordur sanirim(Allah korusun)

ferhat_AD
15 yıl önce - Prş 13 Oca 2005, 21:41

bu normal bir olay, bu aylarda sular normalde 35cm celiyormus,
ve bir kac anormal konstelasyon ile (günes ve dunya ve ay arasinda) sular 60cm gerilemis, bir kac gün veya hafta sonra hersey normallesir
korkmayin ...


Burç

15 yıl önce - Prş 13 Oca 2005, 22:39

Venedikte de sular 70 cm alçalmış :


http://www.cnn.com/2005/TRAVEL/01/13/venice.water ...index.htmlZaferr
15 yıl önce - Prş 13 Oca 2005, 23:14

Alıntı:
Kandilli'den rahatlatan açıklama

Marmara kıyılarında suların çekildiğinin gözlenmesiyle tedirginliğe yolaçan spekülasyonların ardından toplanan Kandilli Rasathanesi'nden rahatlatan açıklama

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, son günlerde özellikle Marmara Denizi'nde gözlenen, su seviyesindeki değişimlerle ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

Kandilli Rasathanesi'nde düzenlenen toplantıya, Barbarosoğlu'nun yanısıra, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Seyir Hidrografi ve Oşinografi Daire Başkanlığı'ndan Yarbay Erhan Gezgin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zemin ve Deprem İnceleme Müdürlüğü'nden Mahmut Baş, İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü'nden Mithat Kadıoğlu, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi'nden Niyazi Türkeli, Ulusal Deprem Konseyi'nden Prof. Dr. Haluk Eyidoğan katıldı.

Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu tarafından yapılan basın açıklamasında, son günlerde özellikle Marmara Denizi'nde görülen değişimlerin, günlük atmosferik, astronomik ve oşinografik parametrelerdeki değişimlerden kaynaklandığı belirtildi. Bu nedenlerin, atmosfer basıncındaki değişimler, ayın ve güneşin çekim etkilerinden oluşan astronomik nedenler ile rüzgardan kaynaklanan nedenler olduğunu söyleyen Prof. Dr. Barbarosoğlu, "Ülkemiz genelinde çeşitli istasyonlarda deniz ve su seviyelerinin ölçümleri sürmektedir. Çeşitli kurum ve kuruluşlarla ortak çalışmalarımız var. Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğu gözönüne alınarak, tüm bu verilerden bağımsız olarak, ülkemizde her an deprem riski olduğu gözardı edilmemeli. Ülkemizin çok büyük bir bölümünde, büyüklüğünü ve zamanını önceden bilemediğimiz hasar verici bir depremin meydana gelebileceği olasılığı her zaman vardır" dedi.

Deniz seviyesinde düşey olarak meydana gelen 40-50 santimetrelik bir düşüş miktarının, düşük eğilimli kıyılarda su hattının birkaç metre çekilmesine neden olabileceğini de belirten Barbarosoğlu, "Bu da son derece doğaldır. Genel olarak ülkemizde, astronomik gelgit olayları deniz seviyesinde yarım günlük karakterde, 10-15 santimlik deniz suyu seviyesi değişimine neden olabilmektedir. Son günlerde ayın yeni ay durumunda olması, astronomik gel gitin etkisini de arttırmıştır. Rüzgar Marmara Bölgesi'nde poyraz yönünde estiğinde kuzey sahillerinde deniz suyu seviyesinde alçalmalara neden olmaktadır. Özellikle bu mevsimde de görülen kuraklık dönemlerinde, dere ağızlarında su seviyesi düşmeleri yaşanmaktadır" şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir basın mensubunun, deprem olup olmayacağı şeklindeki sorusuna Barbarosoğlu, "Bu sadece astronomik ve atmosferik bir olaydır. Depreme bağlamamak gerekir. Bu konuda çeşitli kurumlarla çalışmalar sürdürülmekte, ortak değerlendirmeler yapılmaktadır" şeklinde cevap verdi.

Toplantıda söz alan Prof. Dr. Haluk Eyidoğan da, "Türkiye'de birinci ve ikinci derecede hasar verici deprem olabileceği daha önceki açıklamalarımızda vardır. Bugünkü durum tamamen atmosferik ve ayın, güneşin ve rüzgarın birleşimiyle olabilecek meteorolojik bir olaydır. Önümüzdeki günlerde yaşanacak olan hava değişimlerinde bu durum normale dönecektir" şeklinde konuştu.

Bölgesel yüksek basıncın zayıflaması ile rüzgarın yön değiştirmesi sonucu bu durumun ortaya çıktığını belirten Mithat Kadıoğlu ise, "Bu, durum doğal bir durumdur. Biz kontrollerimizi yaptık. Bu basınç ve rüzgarın yönü ile ilgilidir. Bu durum önümüzdeki günlerde farklılaşacaktır" dedi.


internethaber.com


Ceren
15 yıl önce - Cum 14 Oca 2005, 00:40

Alıntı:
Söylenti depremi!

Önay YILMAZ/İSTANBUL

Güney Asya'da meydana gelen deprem ve tsunaminin ardından önceki gün Çanakkale Boğazı'nda, bugün Gökova, Marmaris, İstanbul'da Avcılar sahili ve Kadıköy kıyılarında suların çekildiğinin gözlenmesi, halk arasında tedirginliğe yol açtı.
Bazı internet sitelerinde "İstanbul'da deniz çekiliyor" haberlerinin yayınlanması üzerine, kentte 'deprem geliyor' söylentisi yayılmaya başladı. Ancak yapılan bilimsel gözlemlere göre durumda en azından depremsellik açısından herhangi bir anormallik yok.
Avcılar'da bulunan kayıkçı barınağında suların 60 cm kadar çekilmesi, balıkçılar ve vatandaşların deprem ve tsunamiyle ilgili farklı yorumlar yapmasına neden oldu. Balıkçıların bir kısmı olayın normal olduğunu savunurken, diğer balıkçılar suların hiç bu kadar çekilmediğini ve tedirginlik duyduklarını dile getirdi. Kadıköy Hasanpaşa'da bulunan Kurbağalıdere'de de suların 15 cm kadar çekildiği gözlendi.
Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı yetkilileri, suların çekilmesinin normal olduğunu, bunun atmosferik koşullara, gelgit olaylarına bağlı olabileceğini, kendilerinin yaptıkları ölçümlerde herhangi bir anormallik gözlemediklerini belirttiler. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Merkezi Enstitüsü ile TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Yer ve Deniz Bilimleri Enstitüsü yetkilileri de, depremsellik açısından herhangi bir anormal durumun olmadığını söylediler.


www.milliyet.com.tr


arkadaşlar her şeyi kötüye yormayalım
elektrikler kesildiği zaman doğal olarak daha çok yıldızın görülmesini bile depreme yoruyoruz
biraz mantıklı davranalım n'olursunuz
böyle yaparak sadece olumsuz enerjinizi toplarsınız ve unutmayın korktuğunuz başınıza gelir
Allah korusun..ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet