Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Antalya Aquarium
123 ... 212223   sonraki »

ANA SAYFA -> ANTALYA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
burak_gultekin
6 yıl önce - Çrş 23 Ksm 2011, 12:13
Antalya Aquarium


Alıntı:
Antalya Aquarium’un temeli atılıyor
Büyükşehir Belediyesi, Antalya’nın yeni cazibe merkezi olacak akvaryum projesinin temelini atıyor. Dünyanın sayılı akvaryum projelerinden biri olacak Antalya Aquarium’un temeli, 29 Kasım Salı günü atılacak.

Antalya yeni bir cazibe merkezine kavuşuyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin, Arapsuyu Olbia Kanyonu’nda yap-işlet-devret modeliyle yaptıracağı Antalya Aquarium Projesi’nin temeli, 29 Kasım Salı günü düzenlenecek törenle atılacak. Avrupa’nın en önemli akvaryumlarından biri olacak proje, turizm başkenti Antalya’nın yeni cazibe merkezi olacak. Akvaryum ziyaretçilerin iyi vakit geçirebileceği, sualtı dünyası hakkında detaylı bilgi alabileceği, dünya standartlarında bir kompleks olacak. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Antalya Aquarium’un kentin yeni cazibe merkezlerinden biri olacağını belirterek, projenin turizm başkenti Antalya’ya büyük katkı sağlayacağını vurguladı.
131 METRE UZUNLUĞUNDA OLACAK
12 bin metrekare kapalı alanda tasarlanan dev akvaryum kompleksinde, 5 milyon litre su kapasiteli Avrupa’nın en büyük 2’nci akvaryum tankının içerisinde 131 metrelik uzunluğuyla Avrupa’nın en uzun akvaryum tüneli yer alacak. Köpekbalıkları için özel tasarlanmış akvaryum tankı ile birlikte ziyaretçileri adeta sualtında keşfe çıkaracak Antalya Aquarium’da; dünya denizleri, okyanuslar, Türkiye denizleri, nehirleri, gölleri, zehirli türler ve denizanaları gibi 36 farklı temada akvaryum bulunacak.
SUALTI CANLILARIYLA YÜZME KEYFİ
Antalya Aquarium’da ayrıca balık dokunma havuzları, dalgıçlık okulu, restoran, fastfood, kafeler, 5D sinema salonu, bin metrekarelik özel sualtı dünyası konseptli çocuk oyun, eğlence alanı, paintball ve sergi alanları olacak. 20 binden fazla balık ve sualtı canlısının bulunacağı Antalya Aquarium’da, Maldivler konseptinde vatoz ve köpekbalıklarıyla yüzme imkanı sağlayacak akvaryum yüzme havuzu da bulunacak.
SAYILI AKVARYUMLAR ARASINDA
Antalya Aquarium’da yer alacak bir diğer sürpriz ise 1500 metrekarelik kapalı alanda içerisinde, gerçek kar yağan ve özel ısı dengeleyici kıyafetler giyilerek ziyaret edilebilecek kafe ve restoranların da bulunacağı, isteyenlerin kızağa binip veya kardan adam yapıp vakit geçirebilecekleri İglo Köyü ve Noel Baba’nın evinin de yer alacağı ‘Soğuk Dünya’ konsepti yer alacak. Ana tank büyüklüğü bakımından 5 milyon litre ile Avrupa’nın 2’nci, dünyanın 5’inci en büyük akvaryumu olacak. Antalya Aquarium, sualtı tüneli uzunluğu bakımından 131 metreyle Avrupa’nın birinci, dünyanın 2’nci en uzun sualtı tüneli arasında yerini alacak. İhaleyi yap-işlet-devret modeliyle üstlenen Antalya Aquarium Şirketi, 25 süreyle kompleksi işletecek.

Antalya gibi büyük bir turizm şehrinin hakettiği bir yatırım sonunda gerçekleşiyor; Antalya adına gerçekten sevindiriciberk okul
6 yıl önce - Sal 29 Ksm 2011, 08:05

Alıntı:
Dünyanın ilk konsept akvaryumu Antalya’ya yapılacak

ABD’deki Georgia Akvaryumu, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Dubai Mall Akvaryumu, Japonya’daki Okinawa Churaumi Akvaryumu ile İspanya’daki L’Oceanografic’in ardından dünyanın en büyük 5’inci ana tankına sahip olacak Antalya Aquarium, aynı zamanda dünyanın ilk konsept akvaryumu olacakwww.haberantalya.com
Dünyanın ilk konsept akvaryumunu Antalya'da inşa edecek olan Antalya Aquarium Şirketi ortaklarından İrfan Demirok, Antalya'da temeli atılarak 2012 yılı yaz aylarında tamamlanması planlanan Antalya Akvaryumu'nun, Avrupa'nın en uzun tüneline sahip, dünyanın ilk ve tek konsept akvaryumu olacağını bildirdi.
Antalya Büyükşehir Belediyesi'nce yap, işlet, devret modeliyle Antalya Aquarium Şirketi'ne yaptırılacak olan akvaryumun temeli, yarın atılacak ve tamamlandığında dünyanın en büyükleri arasında yer alacak.


Akvaryumun projesi ve konsepti hakkında AA muhabirine bilgi veren şirket ortaklarından İrfan Demirok, Antalya'da yapılacak akvaryumun 5 milyon litrelik ana tank kapasitesiyle Amerika Birleşik Devletleri'ndeki 24 milyon litrelik tank büyüklüğüne sahip Georgia Akvaryumu, Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki 10 milyon litrelik Dubai Mall Akvaryumu, Japonya'daki 7 milyon 500 bin litrelik Okinawa Churaumi Akvaryumu ile İspanya'daki 7 milyon litrelik L'Oceanografic adlı akvaryumun ardından dünyanın en büyük ana tank kapasitesine sahip 5'inci akvaryumu olacağını söyledi.
İrfan Demirok, ziyaretçilerin akvaryuma girerken denizin altına girdiklerini hissedeceklerini belirterek, akvaryumda dünya nehirlerinin ve Türkiye'nin bölgelerinin işlendiğini kaydetti.
Demirok, girişte verilecek bir cihazla ziyaretçilere izledikleri akvaryuma ait bilgilerin farklı dillerde anlatılacağını ifade ederek, akvaryumda yer alacak balıklar için uluslararası bir çalışma yürüttüklerini, aralarında üniversitelerin de yer aldığı çok sayıda kurumla çalıştıklarını dile getirdi.

-''Avrupa'nın en uzun tüneli''-

Akvaryumun dekorasyonuyla da fark yaratacağını ifade eden İrfan Demirok, akvaryum konusunda dünyada önde gelen isimlerden Benedetti ile çalıştıklarını bildirdi.
Demirok, Benedetti'nin dünyadaki diğer komplekslerde sadece bir ya da iki akvaryumu tasarlarken, Antalya Akvaryumu'nun tamamını tasarladığını belirterek, ''Benedetti, akvaryum dekorasyonunda Picasso gibidir'' dedi.
İddialı oldukları alanlardan birinin de akvaryumda yer alacak tünel olduğunu belirten Demirok, şöyle konuştu:
''Büyüklük olarak belki dünyanın 5'incisiyiz ama konsept olarak yapacağımız gibi bir akvaryum, böyle bir kompleks yok. Antalya Aquarium dünyanın ilk ve tek konsept akvaryumu olacak. Antalya Aquarium'da yer alan tünel 131 metreyle Avrupa'nın en uzun tüneli olacak. Ana tank büyüklüğü aslında o kadar büyük bir şey ifade etmiyor. Sonuçta insanların görüş mesafeleri belli olduğu için kısa bir tünelin arkasına 5 milyon litre su olsa da aynı, 10 milyon litre olsa da aynı. Ancak Antalya Aquarium'un tüneli uzun olacak. Ana tank kapasitesinde daha büyük olan dünyadaki akvaryumların çoğunda bu uzunlukta tünel yer almıyor.''
Demirok, dünyadaki pek çok akvaryumda yapay taşlarla doğal ortam imajı verilmeye çalışıldığını, kendilerinin ise akvaryum içerisine 20 metrelik batık gemi yerleştireceklerini söyledi.-''Dünyanın en berrak suyuna sahip olacak''-

Akvaryumlarda suyun berraklığının mikron olarak ölçüldüğünü ifade eden İrfan Demirok, ortalamanın 80 ile 100 mikron arasında olduğunu bildirdi. Büyük ölçekli akvaryumların ortalama 80 mikron berraklığa sahip olduğunu belirten Demirok, ''Antalya Aquarium'da kullanılacak su sistemi bir Alman firması tarafından yapılıyor. Bu sistemle dünyanın en berrak suyuna sahip olacağız. Yakın ölçekteki akvaryumların berraklık oranları ortalama 80 mikronken, Antalya Aquarium'un sıfıra yakın olacak'' diye konuştu.

-Akvaryumdan ''Kar Dünyası''na giriş-

Kompleks içerisinde akvaryumun yanı sıra ''Kar Dünyası'' olarak adlandırdıkları ziyaretçilere yapay karda çeşitli aktiviteler yapma olanağı sağlayacak bir alan daha olduğunu belirten İrfan Demirok, ''Akvaryumu en çok farklı kılan şey ''Kar Dünyası'' olacak. Dünyada tek olacak bu ''Kar Dünyası.'' Dubai'de de var ama onlar sadece kayak için sert kar yapıyorlar. Bizim ki öyle olmayacak. Daha çok gece ormana kar yağmış da siz de bir gezintiye çıkmışsınız gibi hissedeceksiniz'' dedi.
Kar Dünyası alanında ''İglo Köyü'', ''Toros Dağları'', ''Kaleiçi'' gibi mekanlar bulunacağını ifade eden Demirok, ''Kaleiçi'ni kar yağmış şekilde görecek ziyaretçiler. Antalya'ya kar yağsa nasıl olur sorusuna cevap vermeye çalıştık diyebiliriz. Ormanda gezinti yaparken 3 boyutlu hologramlarla karşınıza kurtlar çıkacak. Kızak yapılabilecek'' diye konuştu.


-''80 milyon liralık bir yatırım olacak''-

Demirok, Antalya'ya otel dışında farklı bir şeyler yapılması gerektiğine dikkati çekerek, akvaryum projesi üzerinde 8 ay çalıştıklarını, dünyadaki büyük akvaryumlarda yatırımcı gözüyle gözlemler yaptıklarını ve tüm bunlardan farklılıklar ortaya koyacak bir proje oluşturduklarını belirtti.
Bu yıl 11 milyon turistin gelmesi beklenen Antalya'da turistlerin otellerden çıkarak kent merkezine gelmemesinin sorun olduğuna dikkati çeken Demirok, projenin tamamlanmasının ardından turisti kent merkezine çekeceğini ifade etti.
Demirok, 500 kişilik bir ekiple çalışmaları sürdürdüklerini ve 2012 yılı yaz aylarında kompleksin açılışını gerçekleştirmeyi hedeflediklerini kaydederek, ''80 milyon liralık bir yatırım olacak ancak biz bu projenin maddi yönüne bakmıyoruz. Çünkü Türkiye ve Antalya'ya pek çok getirisi olacak'' diye konuştu.


burak_gultekin
6 yıl önce - Sal 29 Ksm 2011, 16:25

Alıntı:
Antalya Aquarium’un temeli atıldı
Dünyanın sayılı akvaryum projelerinden biri olacak Antalya Aquarium’un temeli törenle atıldı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, kente bu vizyon projeyle yeni bir cazibe merkezi kazandıracaklarını vurguladı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin, Arapsuyu Olbia Kanyonu’nda yap-işlet-devret modeliyle yaptırdığı dünyanın ve Avrupa’nın en önemli akvaryumlarından biri olacak Antalya Aquarium’un temeli düzenlenen törenle atıldı. Akvaryum, ziyaretçilerin iyi vakit geçirebileceği ve sualtı dünyası hakkında detaylı bilgi alabileceği, dünya standartlarında bir kompleks olacak. Kompleks tamamlandığında turizm başkenti Antalya’nın simgelerinden biri haline gelecek.
ANTALYAMIZA HAYIRLI OLSUN
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, yaptığı açılış konuşmasında, Antalya Aquarium’un kentin yeni cazibe merkezlerinden biri olacağını belirterek, projenin turizm başkenti Antalya’ya büyük katkı sağlayacağını söyledi. Antalya’nın turizmde cazibe merkezleri alanındaki eksikliklerini gidermeye çalıştıklarını kaydeden Başkan Akaydın, “Bu bölge mevcut Kanyon projesi, yapacağımız Tiyatro Okulu ve Müzesi, Dinozor Parkı projeleriyle turistler için cazibe alanı olacak. 80 milyon liralık yatırım bedelli Antalya Aquarium Projesi, benim belediye başkanlığım dönemindeki en büyük 2 yatırımdan biri. Bu proje turizmin yanı sıra Antalyalı çocukların eğitim ve kültürüne de büyük katkı sağlayacak. Bu proje Antalyamıza renk katacaktır. Kompleksimizin ülkemize ve Antalyamıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
CESUR İŞADAMLARINI KUTLADI
Antalya Aquarium Projesi’ni önemsediklerini kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, şöyle devam etti: “Antalya Aquarium, 2.5 yıldır geliştirdiğimiz bir proje. Bu projeyi yapmayı üstlenen cesur Antalyalı işadamlarını kutluyorum. Çünkü cesaret edilmesi zor ve iddialı bir proje. Yurtdışında ve İstanbul’da görüp yaşadığım kıskançlık duygusunu giderecek bir proje olacak. Ayrıca yeraltına yapılması nedeniyle Antalya’nın siluetini de bozmayacak olması çok önemli. Proje kapsamında 800 metrekare yüzeyli Maldiv Adaları’nı öykülendiren gölet olacak. Bunun içinde vatoz köpek balıkları gibi deniz canlıları bulunacak. İnsanlar, burada şnorkel dalış yapabilecek.”
SUALTI DEKORASYONU İTALYAN HEYKELTIRAŞTAN
Kompleksin yapımını üstlenen ve devamında 25 yıl süreyle işletmesini yürütecek Antalya Akvaryum Şirketi yetkililerinden İrfan Demirok, akvaryum kompleksinde her detayın titizlikle tasarlandığını ve her anlamda dünya standartlarında örnek teşkil edeceğini vurguladı. Akvaryumun sualtı dekorasyonuyla ilgili İtalyan heykeltıraş Benedetti ile anlaşıldığını söyledi. Ünlü heykeltıraşın bu projede yer almaktan büyük heyecan duyduğunu belirten Demirok, sualtı dekorasyonlarının Ekim ayında Güney Afrika’da üretilmeye başlandığını da söyledi.
AVRUPA’NIN EN UZUN SUALTI TÜNELİ
12 bin metrekare kapalı alanda tasarlanan dev akvaryumun dünyanın en prestijli projesi haline geldiğini belirten Demirok, şöyle konuştu: “5 milyon litre su kapasiteli Avrupa’nın en büyük 2’nci akvaryum tankının içerisinde 131 metrelik uzunluğuyla Avrupa’nın en uzun akvaryum tüneli yer alacak. Ayrıca dünyanın en berrak suyuna sahip ve en farklı balık çeşitliliğine sahip akvaryumu olacak. Antalya Aquarium’da yer alacak bir diğer sürpriz ise 1500 metrekarelik kapalı alanda, içerisinde gerçek kar yağan ve özel ısı dengeleyici kıyafetler giyilerek ziyaret edilebilecek kafe ve restoranların da bulunacağı, isteyenlerin kızağa binerek veya kardan adam yaparak vakit geçirebilecekleri İglo Köyü ve Noel Baba’nın evinin de yer alacağı ‘Soğuk Dünya’ olacak.”
DÜNYA DENİZLERİ ANTALYA’YA TAŞINACAK
Köpekbalıkları için özel tasarlanmış akvaryum tankıyla birlikte ziyaretçileri adeta sualtının sihirli dünyasında keşfe çıkaracak Antalya Aquarium’da, dünya denizleri, okyanuslar, Türkiye denizleri, nehirleri, gölleri, zehirli türler ve denizanaları gibi 36 farklı temada akvaryum tankı da bulunacak. Dünyanın en berrak akvaryum suyu da Antalya Aquarium’da olacak. Bu konuda Alman Sanders firmasıyla anlaşma yapıldı. Antalya Aquarium’da balık dokunma havuzları, dalgıçlık okulu, restoran, fastfood, kafeler, 5D sinema salonu, bin metrekarelik özel sualtı dünyası konseptli çocuk oyun ve eğlence alanı, paintball ve sergi alanları da yer alacak. Binlerce tür, on binlerce balık ve sualtı canlısının bulunacağı Antalya Aquarium’da; vatoz ve köpekbalıklarıyla yüzme imkanı sağlayacak akvaryum yüzme havuzu da bulunacak.


http://www.antalya.bel.tr/content.asp?MAINMENUID= ...;LISTMN=41


Antalya'nın en büyük sorunlarından olan otelden çıkmayan turist probleminin çözümünde önemli bir yeri olacağını düşünüyorum bu projenin. Umarım bir an önce tamamlanır, gerçekten heyecan verici bir projeberk okul
6 yıl önce - Sal 29 Ksm 2011, 17:07

Alıntı:
-Akvaryumdan ''Kar Dünyası''na giriş-

Kompleks içerisinde akvaryumun yanı sıra ''Kar Dünyası'' olarak adlandırdıkları ziyaretçilere yapay karda çeşitli aktiviteler yapma olanağı sağlayacak bir alan daha olduğunu belirten İrfan Demirok, ''Akvaryumu en çok farklı kılan şey ''Kar Dünyası'' olacak. Dünyada tek olacak bu ''Kar Dünyası.'' Dubai'de de var ama onlar sadece kayak için sert kar yapıyorlar. Bizim ki öyle olmayacak. Daha çok gece ormana kar yağmış da siz de bir gezintiye çıkmışsınız gibi hissedeceksiniz'' dedi.
Kar Dünyası alanında ''İglo Köyü'', ''Toros Dağları'', ''Kaleiçi'' gibi mekanlar bulunacağını ifade eden Demirok, ''Kaleiçi'ni kar yağmış şekilde görecek ziyaretçiler. Antalya'ya kar yağsa nasıl olur sorusuna cevap vermeye çalıştık diyebiliriz. Ormanda gezinti yaparken 3 boyutlu hologramlarla karşınıza kurtlar çıkacak. Kızak yapılabilecek'' diye konuştu.
bu olay çok hoş. dubaide var böyle bir tesis. çölde kayak yapıyorlar.
 


Hüseyin Çimrin

6 yıl önce - Sal 29 Ksm 2011, 22:12
ANTALYA -> Antalya Aquarium
(+)


ANTALYA AKVARYUMU BU KENTE YAKIŞACAK(+)
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 212223   sonraki »
ANA SAYFA -> ANTALYA