Ana Sayfa 930 bin Türkiye Fotoğrafı
Uykuyu kaçırmak için yöntemler
123 ... 91011   sonraki »
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Gizem Çınar
3 yıl önce - Çrş 23 Ksm 2011, 01:07
Uykuyu kaçırmak için yöntemler

Tabii ki, uyku beden ve zihnin dinlenmesi için en iyi ilaçtır, ancak bazen öyle anlar gelir ki, örneğin, son güne bıraktığınız işinizi tamamlamak için uykusuz kalmanız gerekebilir. Bu gibi durumlarda, herkesin uykuyla başa çıkabilmek için kendine göre yöntemleri vardır. Ben mesela, kahveye yüklenirim. Şekersiz, sütsüz hazır kahve veya, şekersiz koyu bir Türk kahvesi gibi...Kimisi enerji içeceği içer, çay içer...vb. Siz ne gibi yöntemlere başvurursunuz, ya da uykuyla başa çıkmak için ne gibi yöntemler önerirsiniz? (Not: Uyumak hariç )

En son Gizem Çınar tarafından Çrş 23 Ksm 2011, 01:09 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Koray C.
3 yıl önce - Çrş 23 Ksm 2011, 01:09

Sakız çiğnerim.
Sakız ve kahve. Oyalar beni ve uykumu getirmez ve uyutmaz.
Gayet başarılı bir yöntem bizzat kendimde deniyorum

levent tezcanlı

3 yıl önce - Çrş 23 Ksm 2011, 01:15

Yakın zaman diliminde içilen şekersiz sade kahve ve kolanın iyi bir uyku kaçırıcı olduğunu biliyorum, ancak ben sizlere çok daha sağlıklı bir yöntem önereceğim. 15 dakika içerisinde 1 bardak süt ve 1 bardak taze sıkılmış portakal suyu. Bu iki gıda birbirine olan uyumsuzluğu nedeni ile hazım esnasında bünyenin işini zorlaştırıyor, kan dolaşımı hızlanıyor, mide tam kapasite çalışmaya başlıyor. Buda size 3-4 saatlik sunii bir enerji veriyor. kola-kahve yada enerji içeceğinden sağlıklı, olup denemesi bedava, ne kadar çok işe yaradığını gördüğünüzde şaşıracaksınız

Doğukan Kahraman
3 yıl önce - Çrş 23 Ksm 2011, 01:18

Uykuyu kaçırmak için şu anda yaptığım birşeyi tavsiye ederim. Yani uykunuzun kaçmasını istiyorsanız, Wowturkey'e girin. Ben öyle yapıyorum, gayet faydalı oluyor.

Gizem Çınar
3 yıl önce - Çrş 23 Ksm 2011, 02:10

Alıntı:
Uykuyu kaçırmak için şu anda yaptığım birşeyi tavsiye ederim. Yani uykunuzun kaçmasını istiyorsanız, Wowturkey'e girin. Ben öyle yapıyorum, gayet faydalı oluyor.

Ama, kişinin yetiştirmesi gereken bir işi varsa, Wowturkey'de çok fazla oyalanmak istemez, değil mi Yani başlığa göre cevap yazmışsın, oysa ki iletide yazdıklarımı da okumalıydın

Aras Berkin

3 yıl önce - Çrş 23 Ksm 2011, 03:25

Çok sık geceleri ders çalıştığım veya geceleyin uzun yol araç kullandığım için zararlı, az zararlı ve zararsız bir çok yöntem biliyorum:

Kahve ve enerji içecekleri biraz zararlı olsa da bir numaralı tercihimdir.
Levent abinin tavsiyesini de mutlaka deneyeceğim, içtiğimiz enerji içeceklerinden çok daha yararlı gibi geliyor kulağa.

Bulunduğum ülkede bazı öğrenciler Adderall, Ritalin gibi "beta-blocker" özelliği olan psikostimülan ilaçlar da kullanıyor. O kadar etkili ki saatlerce çalışmanıza gömülüp uykusuzluğu unutabilirsiniz. Bu tip ilaçlar inanılmaz bir dinçlik ve yüzde 100 konsantrasyon sağlamasına rağmen yalnızca ihtiyacı olanlara doktor tarafından reçeteli veriliyor. Reçetesiz kullanılması sakıncalı ve yüksek derecede bağımlılık riski var. Çok gerekmedikçe kesinlikle tavsiye etmem.

Türk kahvesi, expresso, filtre kahve gibi kafein oranı yüksek kahveleri tercih ederim.
Eğer müzikle çalışabiliyorsanız enerjik müzikler dinleyin. Ben çalışamadığım için tercih etmiyorum.

Bulunduğunuz ortam iyi havalanmış ve serin olsun.
Arada bir gidip yüzünüzü yıkayın.
Yemek yemek enerji harcattığından mümkün olduğunca az ve yararlı besinler yiyin, mümkün olduğunca su için, tercihen soğuk su.
Arada bir ufak esneme ve gevşeme egzersizleri yapın.
Sakız çiğneyin.
Kendinizi motive edecek şeyler düşünün.
Kesinlikle aydınlıkta çalışın.
Mümkünse sizinle çalışacak, ama dikkatinizi dağıtmayacak bir çalışma arkadaşı bulun.
Arada bir dışarı çıkıp temiz hava alın.
Araç kullanıyorsanız zaman zaman camı açın, radyonuzda hep müzik olsun ve saat başı mola vermeyi sakın ihmal etmeyin.

guneyim
3 yıl önce - Çrş 23 Ksm 2011, 03:32

Zor uyuyan biri olduğum için böyle bir sorunum yok ancak uykusunu kaçırmak isteyenler işe başlamadan önce enerji veren yüksek tempolu müzikler dinleyebilirler.

Ünal27
3 yıl önce - Çrş 23 Ksm 2011, 03:50

Alıntı:
Tabii ki, uyku beden ve zihnin dinlenmesi için en iyi ilaçtır, ancak bazen öyle anlar gelir ki, örneğin, son güne bıraktığınız işinizi tamamlamak için uykusuz kalmanız gerekebilir. Bu gibi durumlarda, herkesin uykuyla başa çıkabilmek için kendine göre yöntemleri vardır. Ben mesela, kahveye yüklenirim. Şekersiz, sütsüz hazır kahve veya, şekersiz koyu bir Türk kahvesi gibi...Kimisi enerji içeceği içer, çay içer...vb. Siz ne gibi yöntemlere başvurursunuz, ya da uykuyla başa çıkmak için ne gibi yöntemler önerirsiniz? (Not: Uyumak hariç )

Durumunuzu çok iyi anlıyorum .Özellikle sınav haftalarında kafa kendiliğinden masaya düşüyor
.

Benim size önerim çay,kahve vs içeceklerden ziyade bir adet elma yemeniz.Elmanın kahveden daha iyi bir uyku açıcı olduğu kanıtlandı.Ayrıca gece vakti bu içeceklerden içmek mideye zarar verebilir.

Birde benim dikkatimi çeken birşey var çok kahve içenler nedense yüzü asık oluyor kahveyle aram hiç iyi değil...

Yusuf Esengül

3 yıl önce - Çrş 23 Ksm 2011, 08:44

TOP 10
1.Stresli bir iş
2.Huysuz bir hanım
3.Hayırsız bir evlat
4.Problemli bir vücut
5.Kötü bir komşu
6.Sesli çalışan bir saat
7.Damlayan bir musluk
8.Çalışmayan bir kalorifer
9.Yetmeyen bir maaş
10.Ağrıyan bir diş

Barış Sevin2

3 yıl önce - Çrş 23 Ksm 2011, 08:51

Alıntı:
1.Stresli bi iş
2.Huysuz bir hanım
3.Hayırsız bir evlat
4.Problemli bir vücut
5.Kötü bir komşu
6.Sesli çalışan bir saat
7.Damlayan bir musluk
8.Çalışmayan bir kalorifer
9.Yetmeyen bir maaş
10.Ağrıyan bir diş

(11) Memurun Esnafa Olan Borcu

Şahsen uyumamak için çeşitli alternatiflerim var... Önce gider yüzümü su ile tekrar tekrar yıkarım... Ardından şekersiz çay, kola vb. yemek yedikten sonra zaten uyku gidip enerji geliyor... Ama aşırı derecede o gün yorulmuşsanız... Süt, portakal suyu, çay, cola etki etmiyor... Hatta biri masaj yapsada rahatlayıp uyusam, demişliğim bile olmuştur...

Uykuyu kaçırmak aslında sizin beyninizi kandırması gereken bir oyun. Tabi sizin bedeniniz ne kadar hile yapar uykuya karşı bilemem... Ama şunuda söyliyim her sabah kalk okula git gemiye bin klasik senaryodan ötürü, anne bir 5 dakika daha bırakta uyuyayım demek kadar güzelide yok...

Cuma, Cumartesi, ve Pazar'ı ne çok severim.

Hasan Barış Sevin

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET