Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kayseri Bayramhacı Köyü - Bayramhacı Barajı
123 ... 116117118   sonraki »

ANA SAYFA -> KAYSERİ
cevap yaz
sayfa 1
Burhanettin Akbaş

11 yıl önce - Cmt 19 Ksm 2011, 23:39
Bayramhacı Köyü - Bayramhacı Barajı


Bayramhacı Köyü / Bayramhacı Barajı
İlk fotoğrafla işe başlayalım. Bakalım zamanla daha neler ekleyeceğiz?(+)


Burhanettin Akbaş

11 yıl önce - Pzr 20 Ksm 2011, 23:45

Günümüzden yaklaşık 430 sene evvel, yani 1570 yıllarında kurulmuş bir yerleşim yeridir. Bayramhacı Kayseri iline bağlı bir Merkez köyüdür. Şehir yönetimi büyükşehir olunca, Kocasinan ilçesine bağlandı. Himmetdede Nahiyesine bağlıdır ve bu nahiye, Kayseri, Ankara Karayolu üzerinde bulunur, bu karayoluna 16 Km uzaklıkta, Kayseri'ye 60 Km uzaklıktadır. Bayramhacı köyü Oğuz Türklerinin Eymir boyuna mensup bir Yörük/Türkmen köyüdür.
Kapadokya'ya 25 Km uzaklıktadır, Avanos 20 Km uzaklıktadır. Bayramhacı, Kayseri ve Nevşehir arasında bir sınır Köyüdür.


(+)


Burhanettin Akbaş

11 yıl önce - Çrş 23 Ksm 2011, 11:49(+)


Yüce tepelerden, peri bacalarının arasından köyden bir bölüm be baraj gölü...Burhanettin Akbaş

11 yıl önce - Pzr 27 Ksm 2011, 20:54(+)


Bir tarafta deniz, diğer tarafta peri bacaları:
İşte Bayramhacı Köyü…


Bayramhacı köyüne 10 yıldan biraz fazla zaman önce Kızılırmak Belgeselinin çekimlerinde gitmiştim. Kayseri’nin Sarıoğlan ilçesi Karaözü Kasabası yakınlarında Kayseri topraklarına giren Kızılırmak Bayramhacı köyü yakınlarında Kayseri topraklarını terk edip Nevşehir topraklarına giriyordu. Biz, Kızılırmak’ın Kayseri’deki serüvenini takip etmiştik Kızılırmak Belgeseli ile…
Bayramhacı köyü, o tarihlerde gizemli bir köy idi benim için. Köyün eski yerleşimindeki peri bacaları ve köyün bembeyaz dokusu etkilemişti beni.
Bir yaz günüydü ve insanlar adeta nefes almadan çalışıyorlardı. Bu kez kış mevsiminde uğradığımda insanların bu hummalı çalışmalarının bittiğini gördüm. Onlarla oturduk, sohbet ettik. Çaylarını içtik. Tandırın başında bazlamalarını yedik. Gerçekten görülmeye değer bir sıcak manzara ile karşılaştık.

Bayramhacı Barajının meydana getirdiği görüntü ise mükemmel… Bayramhacı şimdi tam bir sahil köyü olmuş. Arazi çok kıymetlenmiş. Gurbetçilerimiz baraj gölünün kenarına villalar kondurmaya başlamışlar. Ama diğer taraftan en verimli toprakları baraj gölünün altında kalan köylüler bu işten zarar etmişe benziyorlar. Çünkü, yeterli arazileri kalmayınca insanların bir bölümü köyü terk etmek zorunda kalmış.
Bayramhacı Köyü, iklim olarak Kayseri’ye göre biraz daha ılıman… Baraj gölüyle birlikte havadaki nem miktarı da artmış.

BAYRAMHACI KÖYÜ
Günümüzden yaklaşık 430 sene evvel, yani 1570 yıllarında kurulmuş bir yerleşim yeridir. Bayramhacı Kayseri iline bağlı bir Merkez köyüdür. Şehir yönetimi büyükşehir olunca, Kocasinan ilçesine bağlandı. Himmetdede Nahiyesine bağlıdır ve bu nahiye, Kayseri, Ankara Karayolu üzerinde bulunur, bu karayoluna 16 Km uzaklıkta, Kayseri'ye 60 Km uzaklıktadır. Bayramhacı köyü Oğuz Türklerinin Eymir boyuna mensup bir Yörük/Türkmen köyüdür.
Kapadokya'ya 25 Km uzaklıktadır, Avanos 20 Km uzaklıktadır. Bayramhacı, Kayseri ve Nevşehir arasında bir sınır köyüdür.
AVANOS YOLU NEDEN YAPILMIYOR?
Bayramhacı köyünü Ankara yoluna bağlayan 16 km.lik yol Kayseri Karayolları tarafından yapılırken Bayramhacı’yı Avanos’a bağlayan 20 km.lik yolun 3 kilometresi oldukça bozuk ve Nevşehir Karayolları tarafından yapılmıyormuş. Hatta köylülere “Kayseri zengin, sizin Nevşehir istikametindeki yolunuzu da Kayseri yapsın” diyorlarmış. Köyün bu ortak şikayeti sık sık dile getiriliyor. Köyde gezerken bize sorulan “Avanos yolu niye yapılmıyor?” sorusunun cevabını açıkçası biz de bilmek istiyoruz.
PERİ BACALARI BAYRAMHACI’DA DA VAR

Kapadokya’daki Peribacalarını da oluşturan kraterlerini Bayramhacı sınırlarında bol miktarda görebilirsiniz. Bir dönem yerleşim olarak kullanılmış, halen Bayramhacı'nın eski yerleşim yerlerini bu kraterler oluşturur. Bayramhacı da Kemer- Taş – Evler meşhurdur. Mimari açıdan Anadolu'daki bütün toplulukların izine rastlanır. Bayramhacı sınırları içerisinde çokça eski yerleşim yerine rastlanır.

Bayramhacı’nın komşu köyleri:
- Göynük Kasabası – Mahmatlar Kasabası – Kaş – Yuvalı – Bozca köyleriyle çevrili.
Bayramhacı'da buğday, arpa, çavdar az miktarda şeker pancarı, ayrıca bağ ve bahçecilik yapılır.
BAYRAMHACI DA GÖÇ VERİYOR
Bayramhacı göç veren bir köydür. 1970 senesinde Nüfus sayımı 1050 kişi iken günümüzde 400 kişi (kış nüfusu) yaşamaktadır. Bayramhacı ilkokulu 1934 yıllında açılmıştır. Günümüzde ise öğrenciler taşımalı eğitimle Himmetdede’de eğitim görmektedirler.
Köyde okuma yazma oranı Türkiye ortalamasının üzerindedir. Köyde bir Sağlık evi, iki camii, iki din görevlisi ile din hizmeti veriliyor. Bayramhacı köyünde bir otobüs (pazartesi-perşembe günleri) Kayseri, cuma günleri Avanos/Nevşehir'e toplu taşıma hizmeti veriyor.
BAYRANHACI KAPLICALARI
Bayramhacı köyü sınırları içinde çok önemli iki termal tesis var. Bayramhacı Kaplıcaları yataklıdır, ayrıca günübirlik konaklama yeridir. Camisi bulunmaktadır.
Kaplıcanın özelikleri:
Bay ve bayan için yüzme Havuzu özel banyo kabinleri bulunmaktadır, Kadın Hastalıkları , Mide rahatsızlıkları, romatizmaya karşı içme yoluyla tedavi veriyor. Yallı Camping Tesislerinde günübirlik konaklanıyor. Piknik yapma imkânları bulunuyor. Bay ve bayan için yüzme havuzları, özel banyo kabinleri bulunmaktadır. Ayrıca köy yakınında alabalık üretimi yapılır. Kapadokya'dan çok sayıda turist hem köyün güzelliklerini hem de termal sulardan faydalanmak için ziyaret etmektedirler. Bir de aynı mevkide bulut termal motel vardır. Panoramik bir görüntüye sahiptir. Akşamları canlı yöre müzikleri dinleyebilirsiniz. Her türlü konaklama imkânlarına sahip temiz şirin bir moteldir.
AH ŞU GURBET…
Bayramhacı köyü nüfusuna kayıtlı çok sayıda insan yurt dışında bulunmaktadır. Çoğunluk sırasıyla: Almanya, Hollanda, Fransa, Belçika, İsviçre, Avusturya ve Rusya'da bulunmaktadır. Ayrıca Türkiye'de, Kayseri'de Köy halkı kadar insan ikamet ediyor. İstanbul, Ankara ve Nevşehir (Avanos)'da çok sayıda Bayramhacılı yaşıyor.
BAYRAMHACILI ŞEHİTLER
Bayramhacı yiğidin harman olduğu yerdir. 1912 senesinden 1922 senesine kadar savaşlarda ülke savunmasına omuz vermiştir ve acı çekmiştir. Bayramhacı bu savaşlarda 80 evladını şehit vermiştir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda hissesi var. Bu hisse satın alınamaz ve satılamaz. Bayramhacı her Anadolu köyü gibi acıların, ağıtların, sevinçlerin paylaşıldığı onurlu ve gururlu bir köydür ve adı Bayramhacı'dır.

BAYRAMHACI BARAJI
Kızılırmak Nehri üzerine yapılan Bayramhacılı Barajı ve Hidroelektrik Santrali su tutmaya başlamış. Senerji, Enerji Üretim A.Ş. Tarafından 2008 yılında yapımına başlanan Bayramhacılı Barajı ve Hidroelektrik Santrali Barajının kurulu gücünün 60 MW, yıllık toplam enerji üretiminin 170 Gwh ve yıllık güvenilir enerji üretiminin de 120 Gwh olduğu biliniyor.


Burhanettin Akbaş

11 yıl önce - Prş 01 Arl 2011, 02:17(+)


Bayramhacı köyü halkına sevgilerimle...
S.Burhanettin AKBAŞsayfa 1
123 ... 116117118   sonraki »
ANA SAYFA -> KAYSERİ