Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul Yeşilköy
123 ... 616263   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL
cevap yaz
sayfa 1
Aydinsert
16 yıl önce - Çrş 12 Oca 2005, 14:43
İstanbul Yeşilköy


Fotograf Çekim tarihi:08 ocak 2005,makina pentax ist ds

İstanbul'un batı kesiminde Marmara Denizi kıyısında Bakırköy ile Florya arasında kurulu bir semt Yeşilköy. Oldukça eski bir yerleşim olan Yeşilköy’ün geçmişteki adı Ayastefanos. Köyün ismini aldığı Ayios Stefanos, havarilerin İsa’nın çarmıha gerilmesinin ardından Hıristiyan cemaatinin Kudüs’teki işlerini idare etmesi için seçtikleri yedi diyakonostan biri.
Köyün adı daha sonra 1920'lerde Yeşilköy olarak değiştirilmiş. Söylendiğine göre semtin "isim babası" da burada uzun yıllar yaşamış olan Halit Ziya Uşaklıgil'in ta kendisi.
Buradaki dini yapıları görmek isterseniz yeşilköye ugrayın derim(+)
(+)

(+) 

(+) 

(Sahil kısmı)
(sahil kısmı) 

(Güverte kafe) 

(+)

(+)


En son Aydinsert tarafından Prş 14 Arl 2006, 14:48 tarihinde değiştirildi, toplamda 4 kere değiştirildi


Hikmet
16 yıl önce - Çrş 12 Oca 2005, 15:59

Yeşilköy, İstanbulun en müstesna yerlerindendir. Buranın kendine has bir havası var. Buraya gelenlerin mutlaka parkın karşısında yerden dondurma yemelerini tavsiye ederim. Havalar iyiken..
Birde yeşilyurt adı vardır. Yeşilköy ile yeşilyurt çok kısa mesafe aralarla farklı yerlerdir.


Tonguch
16 yıl önce - Cmt 22 Oca 2005, 11:53Bu ev komple esimin anneannesine aitmis, restore edildikten sonra su an sanirim 2-3 kati sadece onlara ait. Zamaninda cok yuksek bir binaymis. Esimin soyledigine gore evin tepesine isik takarlarmis ucak carpmasin diye. Raslantinin bu kadari olur.ilyas aydın türken

16 yıl önce - Pzr 06 Mar 2005, 18:20

Yeşilköy Osmanlı'nın çok kültürlü, hoşgörülü geleneğini halen sürdüren çok şirin bir yerleşim yeridir. Sahili İstanbul'un Avrupa yakasının en güzel sahilidir.
 

(+) 

(+)


Akın Kurtoğlu

16 yıl önce - Çrş 01 Hzr 2005, 03:08

Gerçi Kemal Bey, bölümün en başına yeterince açıklamayı iliştirmiş. Ben de küçük bir ekleme yapayım semtin isminin kökenine dair:

YEŞİLKÖY-AYASTEFANOS (Aya Stefanos) isimlerinin bağlantısı:

Günümüzde artık bu adla anılmayıp “Yeşilköy” ismi verilmiş olan semtin, Bizanslılar ve geç Osmanlı dönemindeki ismi Ayastefanos olup, öldürülen ilk Hıristiyan Martyron'u (Hıristiyanlarda şehit karşılığı) olan “Ayios Stefanos”un adından gelmektedir. Bu isim Cumhuriyet’in ilânına kadar söylenegelmiş olup, 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında, Rus askerlerinin İstanbul’da yaklaşabildiği en son yerleşmedir. 3 Mart 1878’de “Ayastefanos Antlaşması” burada imzalanmıştır. Ruslar aynı isimle buraya “Ayastefanos Rus Anıtı” diktilerse de, savaştan sonra Türkler tarafından geri alınan bölgede, ilk önce anıt dinamitle yerle bir edilmiş ve bu yıkım anı askerler tarafından filme alınarak, Türkler’in çektiği ilk film olma özelliğini kazanmıştır. Filmi çeken subayın adı; Fuat Uzkınay idi ve maalesef filmin kopyası daha sonradan kaybolmuş ve arşivlere girememiştir.

Akın KURTOĞLUsayfa 1
123 ... 616263   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL