Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
ersin55
7 yıl önce - Pts 14 Ksm 2011, 01:36
Samsun - TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi [Samsun FKM]


Projenin Tanımı Uygulama Alanı Ve Süresi

Samsun İli Tekkeköy İlçesi F36C.05A.4C pafta 608 ada, 1 no’lu parselde bulunan Samsun Milli Emlak Müdürlüğünden Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına tahsisli, 334.130,65 m2 lik arazinin yaklaşık 50.000 m2 lik bölümünde etaplar halinde bir uluslararası fuar ve kongre merkezinin yapımı planlanmıştır. Bu proje kapsamında söz konusu alanının 15.516 m2 lik bölümünde Samsun Fuar ve Kongre Merkezinin I. Etabının inşası ve işletmesi gerçekleştirilecektir. Projenin 18 aylık süreçte yapımının tamamlanarak işletmeye açılması hedeflenmektedir.Projenin Amacı

Samsun tarım, ticaret, sanayi ve turizm sektörlerinde ulusal ve uluslararası alanlarda coğrafyasının sağladığı stratejik üstünlük sayesinde geçmişte olduğu gibi günümüzde de bölgesinin ticari merkezi konumundadır. Kentin sahip olduğu avantajları ve İl Gelişim Strateji Planında da belirtilen ticari yapıdaki üstünlüğü ile Anadolu’nun Karadeniz çanağında bulunan ülkeler ve art bölgelere açılım kapısı olması nedeniyle uluslararası fuar ve kongre merkezi olması hedeflenmektedir.
Bu projenin amacı, Samsun Kenti Tekkeköy İlçesi sınırları içerisinde yapılacak “Samsun Fuar ve Kongre Merkezinin I. Etabı” inşaatının yapılmasıdır.

Projenin Kapsamı

Samsun İli ve çevre illere hizmet verecek olan ve üç etapta yapımı planlanan Samsun Fuar ve Kongre Merkezinin Birinci Etap Yapım İşi” kapsamında aşağıda belirtilen işlerin yapımı öngörülmüştür:

a) Mekanlar ve Toplam Bina İnşaat Alanı
Zemin Katta:

Fuar Salon 1 (4.040 m²) ve
Fuar Salon 2’nin (4.040 m²)

yapımı planlanmıştır. Birinci etapta 8.080 m² salon inşaatı ve 3876 m² lik ana bölüm olmak üzere toplam 11.956 m² lik bir alanın kaba ve ince inşaatla ilgili imalatlarının tamamı yapılacaktır.
Salon 1 ve Salon 2’nin istenildiğinde kongre, konferans ve konser gibi etkinliklerde kullanılmak üzere gerekli alt yapıları ve simultane merkezleri planda bulunmaktadır. Bu salonlar sandalye düzeninde yaklaşık 4000 kişi kapasitelidir. Salonların bir bölümü aynı zamanda kiralanabilir stant alanı olarak kullanılacak olup toplam kiralanabilir stant alanı ise 4.438 m² dir.
Ana Bina zemin katta 3876 m² lik ana bölümde aşağıda belirtilen mekanlar yer alacaktır:
- VIP Salonu,
- VIP Müdür Odası,
- Kafeterya,
- Basın Odası,
- Fotoğraf Hizmetleri verecek mekan,
- 3 Adet Bankamatik Hizmetleri verecek ATM Bölümleri,
- PTT Hizmet Standı,
- 6 Adet Telefon Ankesörü,
- Revir,
- Güvenlik ve Kamera İzleme ve Kayıt Salonu,
- Gişeler.

Projenin ilk etabında yapılacak kafeterya 330 m² kapalı alana sahip 192 kişilik ve 665 m² açık alana sahip 200 kişilik bölümlerden oluşacaktır.

Ana Bina 1. Katta:
Birinci Etapta, 1.katta sadece 3560 m² lik ana bölümün kaba inşaatı ve çatı imalatlarının tamamının yapılması, ince imalatların yapımının II. Etapta gerçekleştirilmesi planlanmıştır. Kaba inşaatı tamamlanan bu mekanda yer alan bölümler, ince imalatın yapılmaması nedeniyle aktif hale geçmeyecektir. Bu mekanda sadece aydınlatma ile ilgili imalatlar yapılacaktır.
Samsun Fuar ve Kongre Merkezinin I. Etap kapsamındaki Bina İnşaat Alanı; zemin katta 11.956 m, 1. katta 3560 m² olmak üzere toplam 15.516 m² dir.
b) Çevre Düzeni, Otopark Alanı
Samsun Fuar ve Kongre Merkezi Projesinin 1.Etabında toplam 25.404 m² çevre düzenlemesi planlanmıştır. Çevre düzeni çalışması içinde 241 araçlık Ziyaretçi Otoparkı, 80 araçlık VIP - Basın Otoparkı ve 17 araçlık Otobüs Parkı olmak üzere toplam 338 araçlık otopark yapılacaktır.

Proje Ortakları

Samsun Fuar ve Kongre Merkezi Projesi;

Samsun Valiliği (Samsun İl Özel İdaresi) Hisse Oranı % 30
Samsun Büyükşehir Belediyesi Hisse Oranı % 30
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Hisse Oranı % 30
Samsun Ticaret Borsası Hisse Oranı % 5
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Vakfı Hisse Oranı % 5

ortaklığınca gerçekleştirilecektir.
Ortaklık üyelerinin yasal statüsü kamu kurumları ve kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşları özelliğindedir.
Ortaklık adına yürütücü kuruluş Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’dır.

Projenin Hedef Aldığı Kitle Ve Bölge

Projenin amaçları çerçevesinde, projeden doğrudan ve olumlu olarak etkilenecek “Hedef Gruplar/Kuruluşlar”;

Üretici KOBİ’ler,
İhracatçı KOBİ’ler,
İthalatçı KOBİ’ler,
Odalar,
Borsalar,
Tarım Sektörü,
Hizmet Sektörü,
İşadamları Dernekleri,
Sivil Toplum Kuruluşları ve
İlgili diğer kuruluşlardır.

Projeden uzun vadede, geniş anlamda, toplumsal veya sektörel boyutlarda yarar sağlayacak olan “Nihai Yararlanıcılar”;

Üretici KOBİ’ler,
İhracatçı KOBİ’ler,
İthalatçı KOBİ’ler,
Fuar Firmaları,
Uluslararası firmalar ve
Konaklama Sektörü olarak düşünülmektedir.

Projenin hedef aldığı bölgeler Türkiye’de öncelikle TR83 Bölgesi ve Karadeniz çanağında bulunan ülkeler ve art bölgelerdir.

Kaynak: www.samsunfkm.com

Bu büyük ve önemli proje bugün itibariyle gerçekleşme sürecine girmiş ve inşaatın temeli atılmıştır. Şehrimize ve bölgemize hayırlı olmasını diliyorum. İnşaatın ilerleyişi ile ilgili fotğraf ve bilgileri burada paylaşma gayretinde olacağız.


55emre
7 yıl önce - Prş 12 Oca 2012, 20:51

temeli atılalı 2 ay oldu insaat ne durumda hızlı ilerliyormu ??

atakan kahraman
7 yıl önce - Cum 13 Oca 2012, 12:55

samsunun eski şanlı fuarı gibi olacağını sanmasam da yine de iyi bir gelişme.pazar günü uçakla bursaya gideceğim.eğer fırsatını bulursam bir kaç fotoğraf çekip siteye yüklerim.günümüz inşaatlarının yapım süresine bakarsak 2 ayda çok yol almış olmaları gerekir diye düşünüyorum.55emre
7 yıl önce - Cum 13 Oca 2012, 18:33

sagol atakan kardesim inşallah fırsatın olurda cekersin, cekemessende canın sağolsun ..

atakan kahraman
7 yıl önce - Prş 19 Oca 2012, 12:31

üzgünüm fırsatım olmadı fotoğraf çekmeye.ama durumu gördüm.temeli atılmış.kolonlar kirişler hafif hafif ortaya çıkmaya başlamış.vinç falan yok daha.mikail55
6 yıl önce - Pzr 11 Ksm 2012, 14:32(+)

(+)

(+)(+)

http://www.samsun.bel.tr


birolkys
6 yıl önce - Pts 26 Ksm 2012, 16:07

Kongre Merkezi Ekonomiye Katkı Sağlayacak
Serinkaya, fuar ve kongre turizminin bulunduğu bölgenin gelişmesine her anlamda katkı sağladığını belirterek, yapımı devam eden fuar ve kongre merkezinin ekonomiye büyük katkı sağlayacağını belirtti.Samsun Turizmciler Derneği Başkan Yardımcısı Oğuzhan Serinkaya, fuar ve kongre turizminin bulunduğu bölgenin gelişmesine her anlamda katkı sağladığını belirterek, yapımı devam eden fuar ve kongre merkezinin ekonomiye büyük katkı sağlayacağını belirtti.

Samsun Ticaret Odası Meclis Üyesi, (SAMGİAD) Samsun Genç İş Adamları Derneği Başkan Yardımcısı, Samsun Turizmciler Derneği Başkan Yardımcısı ve Tria Turizm Şirket Sahibi Oğuzhan Serinkaya, inşaatı süren ve yakında faaliyete geçecek olan fuar ve kongre merkezinin Samsun ve bölgesine önemli katkılar sağlayacağını ifade etti

Oğuzhan Serinkaya, fuar ve kongre turizminin, turizm potansiyellerinin gelişmesinde önemli görevler üstlendiğini belirterek, ''Başarı ile organize edilmiş uluslar arası fuarlar ve kongreler, yerli ve yabancı turistin bölgeye gelmesini sağlamanın en kolay yollarından birisidir. Profesyonel katılımcı ve ziyaretçiler kısa süreli olarak kalacakları bölgede turizm ve hizmet sektörü altyapısının ürünlerini etkin şekilde satın almaktalar. Samsun'un geçmiş yıllarda ev sahipliği yaptığı Türkiye'nin ilk milli fuarı Samsun fuarı, bölgedeki pek çok markanın pazardaki konumunu tayin ederek ekonomiye önemli katkı sağlamıştır'' dedi.

Samsun'un turizm sektörü açısından değerlendirilebilecek doğal, tarihi ve kültürel değerleri bulunduğunu belirten Serinkaya, ''Samsun'da yapımı devam eden fuar ve kongre merkezinin bölgenin ve turizm hedeflerinin gelişmesinde oynayabileceği rolün önemi büyüktür. Fuar ve Kongre Merkezi ile Samsun başta olmak üzere bölge için yeni ve önemli bir adım atılmış olacak. Fuar ve kongre merkezimiz tamamlandıktan sonra Samsun eskisi gibi bir fuar şehri olacak. Samsun Fuar ve Kongre Merkezi, Samsun ekonomisine önemli katkılar sağlayarak Samsun’un ve hinterlandındaki bölgelerin alternatifli üretim altyapılarının gelişmesinde lokomotif rol üstlenecektir'' diye konuştu.

Kaynak: http://www.reklam_link.com/kongre-merkezi-ekonomiye ...70242h.htmbirolkys
6 yıl önce - Sal 27 Ksm 2012, 14:11

Yaklaşık 4 yıldır kadrosu ile birlikte işbaşında olan Murzioğlu, bu dönem içerisindeki çalışmaları için Samsun’da nelerin yapıldığını, verilerin nerelere geldiğini, rakamların neler olduğunu bildiren bir iktisadi rapor hazırladıklarını söyledi. TSO’nun bazı makro projeleri olduğunu anlatan Murzioğlu, şu bilgileri verdi:

“Bunların başında Samsun Fuar ve Kongre Merkezi geliyor. Fuar ve Kongre Merkezi için bir ortak yapı oluşturduk. İl Özel İdaresi yüzde 30, Büyükşehir Belediyesi yüzde 30, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası yüzde 30, Ticaret Borsası yüzde 5 ve OMÜ vakfı ise yüzde 5 olmak üzere yüzde 100’ü tamamlayan bir ortaklık yapısı oluştu.

Bunun için OKA Kalkınma Ajansı’na bir proje verdik. Ajanstan 7 milyon lira gibi bir hibe aldık. Üzerini de biz tamamlayarak hemen hemen 15 milyon +KDV gibi bir maliyetle beraber inşallah bu önümüzdeki (müteahhit bize yılbaşı diyor ama biz onu mart diyoruz) 2013’ün ilk çeyreğinde Fuar ve Kongre Merkezimizi teslim alacağız.
http://www.samsunanaliz.com/ozel-haber/sehirde-ka ...h5578.html


birolkys
6 yıl önce - Cum 01 Şub 2013, 15:27

FKM’nin Yüzde 65’i Tamam
Samsun Fuar ve Kongre Merkezi (FKM) inşaatının yüzde 65’i tamamlandı.

Samsun İl Özel İdaresi, Büyükşehir Belediyesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Vakfı, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) ile Samsun Ticaret Borsası’nın bir araya gelerek hayata geçirdiği Karadeniz Bölgesi’nin ilk uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde (FKM) inşaat çalışmaları devam ediyor. Projenin toplam bütçesi 12 milyon 23 bin 981 TL olup, bunun 7 milyon TL’lik kısmı Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) tarafından güdümlü proje desteği ile finanse ediliyor.

Tekkeköy ilçesine toplamda 22 bin 500 metrekarelik alana yapılan FKM’nin inşaatının nisan ayı sonuna bitirilmesi planlanıyor. İnşaat çalışmaları hakkında bilgi veren yüklenici firma EYB İnşaat Şantiye Şefi Berk Eyüboğlu, “FKM 2 tane salondan ve bir tane de ana binadan oluşuyor. Salonların her biri 4 bin metrekare olup, toplamda 8 bin metrekare teşhir alanı olacak. Ana bina zemini 3 bin 500 metrekare olarak oturtulmuş. Hedefimiz nisan ayının sonunda teslim etmek” dedi.

MURZİOĞLU’NUN AÇIKLAMALARI
Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu’nun, “Fuar ve Kongre Merkezi’nin bugüne kadar uzamasının sebebi, bizim verdiğimiz projenin müteahhit tarafından eksiklerinin bulunup, düzeltilmesidir. Şu anda en son düzeltme olayı çatısının bu yükü taşıyamayacağıdır. Mimar ‘yapacaksın’ diyor, müteahhit ‘yaparsam burası çöker’ diyor” sözlerini değerlendiren Berk Eyüboğlu, Murzioğlu’nun açıklamalarının doğru olduğunu belirterek, “Teknik açıdan baktığımızda salonlarda ısıtma ve soğutma sistemini çatının üzerindeki makinelerle yapılacak. Bunlar da ek bir ağırlık getiriyor. Firmamız bu ağırlığı müşavir firmaya söyledi. Onlar da bununla ilgili revize bir proje yapıyorlar. Bugünlerde projenin bitmesini bekliyoruz. Ana binanın çelik çatısını şu anda yapıyoruz” diye konuştu.

22 bin 500 metrekarelik bir alana kurulacak olan FKM’de VIP toplantı salonu, müdür odaları, tuvaletler, revir, ATM yerleri, teknihttp://www.reklam_link.com/fkmnin-yuzde-65i-ta ...4862h.htmk ofis odaları yer alacak.


mikail55
6 yıl önce - Sal 26 Şub 2013, 22:51(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

alintisayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET