Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
SALTUK

14 yıl önce - Sal 11 Oca 2005, 17:12
ABD'de ''24'' adlı dizide Türkler, terörist olarak tanıtıldı

Alıntı:
Türklere yapılan ağır hakaret!

ABD'de yayınlanan ''24'' adlı dizide Türkler, terörist olarak tanıtıldı...

Türkiye'de de beğeniyle izlenen ABD yapımı "24" adlı dizinin yayınlanan son bölümünde Türkler "dinci terörist" olarak tanıtıldı. Dizinin 2 saat süren özel bölümünde, Türk teröristlerin bir bakanı kaçırması konu edildi. Dizinin yayınlanmasından sonra ABD'de yaşayan Türkler, saldırı korkusu yaşamaya başladılar.
Fox TV'de yayınlanan ve özel bölüm olduğu için tam 2 saat süren dizide, "Türk vatandaşı bir teröristin İslam adına ABD halkına yaşattığı korku dolu saatler" konu edildi.

Başrolünü Türkiye'de de yakından tanınan Kiefer Sutherland'in oynadığı dizinin bu haftaki bölümünde İstanbul merkezli bir İslami terörist, örgütün ABD'nin Kaliforniya eyaletinde bir yolcu treni kazasıyla bağlantısı kuruluyor. Los Angeles'ta kuru temizleme dükkanı işleten bir Türk ailenin nasıl teröristlere yardım ve yataklık yaptığı anlatılıyor. Dizi de bir çok anlatım hatası da bulunurken Türkçe, Arapça ile bağdaştırılıyor.
Dizide Türk ailenin babasını William Devane, anneyi ise Oscar ödüllü Shohreh Aghdashloo oynarken ailenin ABD'li bir genç kıza aşık olan genç oğlunu ise İran asıllı Fairuz adlı oyuncu canlandırıyor.
Dizide, "Türk" olduğu iddia edilen aile bireylerinin ismi Navi, Dina ve Behruz'dan oluşuyor. Dizide Türk babanın ABD'li bir kıza aşık olduğu için oğluna nasıl baskı kurduğu da abartılı bir şekilde ifade ediliyor.
Dizinin 4. serisinin bu şekilde başlaması, bundan sonraki bölümler konusunda Türkleri diken üstünde bıraktı. ABD güvenlik birimlerinin, teröristlere karşı mücadele verdiği dizinin ilk üç serisinde "teröristlerin" milliyetleri belirtilmezken, yeni serinin ilk bölümünde "Türk terörist" tanımlaması kullanıldı. Dizinin 3. serisi Türkiye'de CNBC-e kanalında yayınlanıyor.

YOĞUN TEPKİ

Dizinin yayınlanmasının ardından ABD'de yaşayan Türkler, tepkilerini dile getirdiler.
Türk Dernekleri, dizinin Amerikan ve Türk gençlerini olumsuz etkileyeceği görüşünde. Bu durum ne zaman Türklere karşı dinsel ve etnik bir nefrete dönüşürse o zaman hukuki yollara başvuracaklarını açıklayan dernek yetkilileri, yayıncı kuruluş Fox TV'ye de Türklerin rahatsızlığını ilettiklerini söylüyor.
Diziye tepkiler sadece Türk kesiminden değil ABD'lilerden de geliyor.
Ancak dizinin yapımcıları Türkiye'den ve Türk halkından özür dilemeyi düşünmediklerini belirtti.
Öte yandan, yapımcılar dizinin ilerleyen bölümlerinde olumlu Müslüman karakterlerin de kullanılacağı sözü verildi. Dizi ile ilgili ayrıntılı bilgi www.fox.com/24 adlı adresinde yer alıyor.

(Milliyet)

saim gurer
14 yıl önce - Sal 11 Oca 2005, 18:44
ABD'de ''24'' adlı dizide Türkler, terörist olarak tanitildi

su anda 24 forumunda turkiye hakkinda atilip tutuluyor,bir geceyarisi filminden turkiye ne kadar etkilendi...bunu unutmayalim...simdi burada sizlere forumun linkini veriyorum..bosvermisciler bosverin..turkiyeyi sevenler dusunenler ve turkiyenin istanbulun terorist olarak engaje edilmesini protesto etmek isteyenler buyrun..dizide adam iranli,arapca harfler turk alfabesi olarak tanitiliyor ve amerikalilar istanbulu terorist headquarteri olarak algilayip forumda yazi yazmislar ben elimden geldigince cevapladim

http://forums.prospero.com/fox24/messages/?msg=55828.1

From: saimgurer Jan-10 1:18 pm
To: Arqule946 (9 of 31)

55828.9 in reply to 55828.7

we turkish people like you guys has many values,we give a big deal about honor,integrity,family,friend ,flag and our country..we defended our country on first world war to terrorists if you read the first world war history you will figure out..second we lost 40 000 people to terror between the year 1977 to 1999...you understand the meaning of terror after 9/11..which we knew already...i live in united states 16 years and i protest who ever wrote this scenario and who allowed to put our countries name in movie,fox channel and the others who participate..your government attacked to iraq but dont forget iraqi people didnt attack to united states..arabs from your close friend saudi arabia attacked to united states..what about a movie at fox about that??...i can write the scenario...and dont forget this..TURKIYE IS THE ONLY DEMOCRATIC COUNTRY BESIDE ISRAEL..AT THE MIDDLE EAST

Edited 1/10/2005 1:28 pm ET by saimgurer

From: saimgurer 9:19 am
To: Significant Quantity of Suck (Acecool666) unread (215 of 232)

55702.215 in reply to 55702.18

56382.1

i believe in good deeds,i saw a short add about passenger in taxi cab on a rainy day opening the window and give his umbrella to another person whose car was broken in manhattan...its very inspiring story...but the other hand we see movies like midnight express and tv series 24 which portrays a terrorist from turkey and his name is not turkish his flag is different and speaks arabic...this is not right...power of the images...protestthis and be loved..as much as you been hated...you ll see more violence against yourself all over the world...show your real personality...not ignorant but caring and understanding..good deeds my friends good deeds pays one day...

irfan x
14 yıl önce - Sal 11 Oca 2005, 18:48

Alıntı:
Türkiye'de de beğeniyle izlenen ABD yapımı "24" adlı dizinin yayınlanan son bölümünde Türkler "dinci terörist" olarak tanıtıldı. Dizinin 2 saat süren özel bölümünde, Türk teröristlerin bir bakanı kaçırması konu edildi. Dizinin yayınlanmasından sonra ABD'de yaşayan Türkler, saldırı korkusu yaşamaya başladılar.
Fox TV'de yayınlanan
İlk önce Araplarla ilgili böyle filmler yaptılar yıllarca, ve onları terörist yaptılar sonunda. Aslında bu tip filmler onların politik isteklerini gösterip, halkı piskolojik olarak hazırlamaya yönelik yapılıyor. Bu işin altında pis kokular var. Dikat edin TV kanalı Fox TV. Bu kanalın ne olduğunu herkes biliyor, orada hükümetin resmi yayın kurluşu gibi çalışıyor.

alimemo
14 yıl önce - Çrş 12 Oca 2005, 01:52

Birçok film sitesinde film hataları bölümü vardır. Biz de onları böyle yerlerde rezil edelim. Bölümü seyretmiş arkadaşlar lütfen somut hataları bulup oralara yazsınlar.

Meselâ şu, en ünlü site imdb'nin 24'teki hataları sıralayan sayfası:
http://www.imdb.com/title/tt0285331/goofs

Bölümü seyretmiş arkadaşlardan ricam, somut şeyleri eleştirmeleri. "Türkler terörist olarak gösteriliyor" türü şikâyetler IMDB tarafından kabul görmeyecektir. Ama meselâ "Türklerin" kendi aralarında Arapça konuşmalarını veya Arap alfabesi kullanmalarını (eğer filmde gerçekten öyleyse) yazabilirsiniz.

En son alimemo tarafından Çrş 12 Oca 2005, 03:09 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

emily

14 yıl önce - Çrş 12 Oca 2005, 01:52

bence biraz abartilmis.... tamam dizi iyi bisey yapmamis ama '24' bizi kotu gostermis derken bizim turkler'in yazdiklari 100 kati daha kotu gostermis valla.

alimemo
14 yıl önce - Çrş 12 Oca 2005, 01:56

Emily çok haklı. "Teröre 40000 insanımızı kurban verdik" türü alâkasız lâflar işi sadece politikaya çekmiş. Filmdeki somut hataları gösterseler yeterdi. Ayrıca keşke yazdıklarını İngilizcesi düzgün insanlara kontrol ettirselerdi. İyi İngilizce her zaman "okumuş toplum" imajı uyandırır.

Bir şey yazarken "ben bunu okusaydım ne düşünürdüm" diye mütalâa etmek, iyi bir yazarın aslî vasıfları arasındadır. Halkımızın çoğunda olmayan bir vasıf maalesef. Hemen tahrik olup hissî cümlelerle serzenişte bulunuyor, inandırıcılıklarını yitiriyorlar.

emily

14 yıl önce - Çrş 12 Oca 2005, 02:41

bayadir takip ediyorum simdi, 5 dakka icinde kac kisi 'turklerden bikmaya basliyorum' dedi. cevap yazarken hic dusunen yok herkez kendine. ne icin tartisdiklarinida unutmuslardir ona bakarsan.

Gokhan_19
14 yıl önce - Çrş 12 Oca 2005, 02:46

Im Half english half turk diyenden daha iyidir arkadasin yazdigi ... biz burde ne durumda olursak olalim internet lobiciligi yapiyoruz sonra bu sayfada türküm diyipte baska sayfalara gidip yok yari ingilizim yari italyanim bir cegreyim afrikali kollarim avrupali geri kalan kismim asyalidir ASIL BÖYLE KONUSMAKTAN UTANSIN INSAN!!!! Bide bu yetmezmis gibi o sahis ordaki türkün kavga ettigi insanla türke karsi cephe kuruyor !! buna sinir olun ve utanin! orda cok büyük hakarete ugramis sinirden küplere binmis birini suclamak bider bende yari türküm ama ben hic alinmadim diziden diyip alinanin tartismada elini zayiflatmayin . 24 dizisindeki o türk denilen araba degilde ordaki 1/4 ~² yi türk olana kizdim!! Ve nekadar sinirlendigimi lafa dökemicek hale geldim.

alimemo
14 yıl önce - Çrş 12 Oca 2005, 02:47

Şovenizmi bıraktığımız gün Türklüğün yükselişi başlayacaktır.

Ek: Dünyanın en kötülenen halklarından biri olan Türk halkının fertleri, tahrik olmamak gibi bir sorumluluğun altındadırlar. Sinirden küplere binip Türkiye'nin imajına zarar verecek, Türklere dünya kamuoyunun nazarında "münasebetsiz şovenist" damgası vurduracak sözler söyleme lüksüne sahip değildirler. Önce biraz sakin olmayı öğrensinler.

"Düşmanından nefret etme, muhakeme yetini bozar" (Michael Corleone, Baba 3)

Ben Atatürk'ün eli kanlı terörist olduğunu "kanıtlayan"(!) yazılar bile okudum. Hiçbirine kızmadım, çünkü düşmanıma kızmanın beni zayıflatacağını biliyordum. Forumdaki arkadaşlar da bunu görmeliler ve kendilerini okuyucunun yerine koyup öyle yazı yazmalılar. Üzülerek söylüyorum ki "40000 şehit verdik" tarzında lâflar yazan arkadaşlar hiçbir şey yazmasalarmış daha iyi olacakmış.

emily

14 yıl önce - Çrş 12 Oca 2005, 03:09

Alıntı:
Im Half english half turk diyenden daha iyidir arkadasin yazdigi
o elestirdigin bak nasil cevaplar aldi:

Alıntı:
From: imisskimmy 6:40 pm
To: 3mi1y (8 of 12)

56594.8 in reply to 56594.4

Good Post. At first i understood but it has gone on to long and I wish more Turks would respond like you. I know have more respect than I have the last two days. Hopefully others do this to.

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET