Ana Sayfa 878 bin Türkiye Fotoğrafı

Gürün Malatya'ya bağlanmalı mı, Sivas'ta kalmalı mı?
Sivas ilinde kalmalı
88.9%
 88.9%  [8]
Malatya iline bağlanmalı
11.1%
 11.1%  [1]
Toplam Oy : 9

ismail özçelik

2 yıl önce - Sal 08 Ksm 2011, 00:00
Gürün Malatya'ya bağlanmalı mı, Sivas'ta kalmalı mı?

Ön Bilgiler
Nüfus
Sivas  (il): 642.224
Malatya (il): 740.643
Gürün (ilçe):  20.957

Mesafe ve Ulaşım
Sivas'a    : 134 km
Malatya'ya: 146 km

Ekonomi ve Ticaret
Gürün ekonomisi genel olarak tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Bunun yanı sıra doğal güzellikleri ile bölgesel turizmde önemli bir yere sahiptir. Kayseri-Malatya karayolunda bulunması sebebiyle de ticaret hayatı canlıdır.

Sivas'a ne zaman bağlandı?
Osmanlı dönemi boyunca Sivas'a bağlı olan ilçe Cumhuriyetten sonra da Darende ile birlikte Sivas'a bağlandı. Daha sonra Darende ilçesi Sivas'tan ayrılarak Malatya'ya bağlandı ancak Gürün Sivas il sınırlarında yer aldı.

Bağlanması neden istenmekte?
Malatyalı yöneticilerin ve sivil toplum kuruluşlarının iddiası bu ilçenin Malatya ile daha yakın ilişkiler içerisinde olması. Ayrıca yeni büyükşehir kanununa göre Malatya'nın eksik olacak nüfusunu tamamlaması. Bu ilçenin Sivas'tan ayrılması ise şu an resmi olarak gündemde değil. Ancak aldığım duyumlar, Malatyalıların bu konuda yoğun lobi yaptıkları yönünde.

Kişisel görüşüm
Bence Sivas-Gürün karayolu tamamlanınca Gürün halkı Malatya'ya bağlanmayı istemez hem Sivas'a yakın olmuş olurlar, hem de yeni yapılanmanın getireceği sorunlarla uğraşmak istemezler.

En son ismail özçelik tarafından Sal 08 Ksm 2011, 00:10 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Ahmet Yakut
2 yıl önce - Sal 08 Ksm 2011, 00:06

Gürün'ün Malatya ile herhangi bir tarihi-sosyal bağı yok ki. Sadece Malatya'yı batıya bağlayan yol güzergahındaki bir ilçe.

cyaman
2 yıl önce - Sal 08 Ksm 2011, 00:09

Divriği il olsun. Kangal ve Güründe bu ile bağlana!

Gürkan A

2 yıl önce - Sal 08 Ksm 2011, 00:10

Neden bağlansın ki?Bağlanması için herhangi bir sebep yok.Eğer bi ilçe bağlanacaksa o da Elbistan'dır.Hem Malatya'ya Maraş'tan daha yakın hem de sosyo-kültürel ve ekonomik olarak Malatya ile bağları daha kuvvetli.

ismail özçelik

2 yıl önce - Sal 08 Ksm 2011, 00:12

Alıntı:
Gürün'ün Malatya ile herhangi bir tarihi-sosyal bağı yok ki. Sadece Malatya'yı batıya bağlayan yol güzergahındaki bir ilçe.

Bende buna katılıyorum ancak Malatya'nın kısa zamanda büyükşehir olması için 10.000'den biraz fazla nüfusa ihtiyacı var ve eğer olur da son sayımda da bu sağlanamazsa ilk etapta büyükşehir olmayabilir. O yüzden Malatyalı bazı STK'lar bu çalışmanın yapılmasını istiyorlar.

cemal_44
2 yıl önce - Sal 08 Ksm 2011, 00:19

Bağlanmaması için sebep nedir anlamış değilim. Esasen gürün,elbistan,baskil,çelikhan ve kahta malatyaya bağlansın nedenmi çünkü doğuanadolunun merkez olarak en büyük metropoli malatyadırda ondan bunun yanında genel olarakta büyümesi lazım baksanızya malatyaya milyardolarlık yatırımlar yapılıyor hekimhana ,darendeye,akçadağa ve merkeze hatta kaleye arapgir başlıbaşına bişehir fazla nüfus göz çıkarmaz başımızın tacı olurlar eh benden bu kadar gelmezlerse ayıp ederler.. selamlar..

+Muhammed

2 yıl önce - Sal 08 Ksm 2011, 00:21

Alıntı:
O yüzden Malatyalı bazı STK'lar bu çalışmanın yapılmasını istiyorlar.

Buna dair herhangi bir kaynağınız var mı? Ben Malatya yerel basınını takip eden bir Malatyalı olarak böyle bir habere rastlamadım...

mesutg44
2 yıl önce - Sal 08 Ksm 2011, 00:46

bana kalırsa Arapgir'i Elazığ'a,pötürgeyi Diyarbakır'a, darendeyi de yeni il olacak olan Elbistan'a verelim.

nedimtopaoglu

2 yıl önce - Sal 08 Ksm 2011, 00:51

memleket millliyetçiliği yapmak istemiyorum ama sırf büyükşehir olmak için de böylesi ucuz siyaset yapılmaz be kardeşim! Önceden baskil ve elbistana sulanıyordunuz şimdi de gürün bu ilçeler size yakın olabilir, sosyo ekoınomik ve sosyo kültürel olarak size bağlı da olabilirler ama bu sebeblerin hiç biri bu ilçelerin malatyaya bağlanması için elle tutulur bir sebep olmamakla beraber son derece abes bir yaklaşım. ona kaldıysa kocaeli istanbulla entegre oldu da istanbula mı bağlandı, gebze neredeyse istanbulun içinde de istanbula 40. ilçe olarak mı tayin edildi?
oldu olacak maraşı da antepe bağlayalım arası da çok yakın 80 km kadar
bu mesaj zorunuza gidecek ama çevreden aldığınız güçle değil kendi içinizdeki güç ile kalkının 740bin olan nüfusunuzu 750bine çıkarın ve büyükşehir olun derim...

voltron
2 yıl önce - Sal 08 Ksm 2011, 00:53

[/quote]çünkü doğuanadolunun merkez olarak en büyük metropoli malatyadırda[/quote]

Doğu anadolunun metropol şehri sadece malatya değildir gene dev aynasında görüpde diğer illeri hiçleştirme düşüncelerine kapılmayın.Elazığ, Erzurum ve Van ı kimse hiçe sayamaz.bide bu malatyalıların biryerleri kendilerine bağlama sevdası nerden geliyor unuda anlayabilmiş değilim.malatyalı bazı arkadaşlarıa göre herkes malatyay bağlanmak için sıraya girmiş gibi bir hava yaratıyorlar.bukadar ucuz reklamlara gerek yok.bu gürün meselesinidi ilk defa duydum.baskil çelikhan elbistana alışmışdıkda gürüne kadar uzuayacağını düşünmemişdim.yakında malatya başkent olmamlımı gibi bi başlık görürsem hiç şaşırmayacam.
Alıntı:
oldu olacak maraşı da antepe bağlayalım arası da çok yakın 80 km kadar
bu mesaj zorunuza gidecek ama çevreden aldığınız güçle değil kendi içinizdeki güç ile kalkının 740bin olan nüfusunuzu 750bine çıkarın ve büyükşehir olun derim...

Aynen katılıyorum
Alıntı:

En son voltron tarafından Sal 08 Ksm 2011, 00:58 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET