Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
ufuk06
6 yıl önce - Pts 07 Ksm 2011, 18:46
Eski Çizmeci İlköğretim Okulu (Bağ Evi)

Çizmeci İlköğretim Okulu Keçiören Gazino'da bulunmaktadır. Keçiören'in en eski okuludur. Okul 3 bina ile eğitim-öğretim hayatına devam etmektedir. Fotoğraflarını yolladığım ev ise okulun ilk binasıdır.
Okul 1928 yılında bu bağ evinde açılmıştır ve 30 yıl bu bağ evi okul olarak hizmet vermiştir. Bu bağ evinin Keçiören'deki diğer bağ evlerine göre farklı bir mimarisi vardır. Taştan yapılmış bir bağ evidir. Ankara Bağ Evleri arasında değerli bir yeri olması gereken Ankara'nın tarihini yansıtan bir yapıdır. Şimdilerde virane bir şekilde görülmeyi, restore edilmeyi beklemektedir. Büyükşehir Belediyemiz bu bağ evinin üstüne "BU OKULUMUZUN ASFALTI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR" şeklinde 3 tane yazı tabelası asmış. Tabela için bir şey diyeceğim. Hadi böylesine tarihi bir evi Büyükşehir Belediyesi olarak görmemiş olabilirsin! Fakat neden böyle değerli bir evin üzerine o tabeladan yapıştırıyorsun. Tabi bizim gençlik de boş durmamış evin duvarlarını bir güzel mahvetmişler. Yazıları yazan gençlerimize de helal olsun diyoruz!

Çizmeci İlköğretim Okulu web sayfasından bu bağ evi ile ilgili bir alıntı:

Alıntı:
Bir vatandaşın bağ evi olan eski bina Milli Savunma Bakanı General Kazım Özalp’e satılmış, ondan da 30 bin TL bedelle özel idare satın almıştır. Binanın 20 dönüm arsası bulunmakta idi. İmar geçtikten sonra 14.324 metrekare okul parselinden 14.084 metrekarelik bir parça ifraz edilerek ortaokul yaptırılmak üzere Milli Eğitim Vekaletine devir edilmiştir. Ayrıca 5 adet biner metrekarelik 5 parsel, Özel İdare tarafından ucuz bir fiyatla şahıslara satılmıştır.

(+)

(+)

(+)

ufuk06
5 yıl önce - Pts 16 Nis 2012, 03:15

Yakınından geçerken gördüğüme göre evi restore ediyorlardı.

İnternette bu evin restoresi ile ilgili arama yaparken şunu buldum:

Alıntı:
Gündem teklifine ilişkin olarak; “İl Özel İdaresi 2011 yılı Yatırım Programının kültür ve turizm hizmetleri sektöründe bulunan Çizmeci İÖO bahçesindeki Ankara Evi Restorasyon Projesi için 220 bin TL ödenek ayrılmış olup söz konusu projenin mahallinde ve tapu kayıtlarında yapılan incelemeler sonucu, Keçiören İlçesi Pınarbaşı mahallesinde mülkiyeti Ankara Valiliği İl Özel İdaresi adına kayıtlı imarın 4070 ada 2 nolu parsel üzerindeki binanın tapu kayıtlarında kargir mektep olduğu, Ankara Koruma Kurulunca 13.03.1989 tarihinde tescillenmiş olduğu, bu nedenle Yatırım Programında ‘Ankara Evi Restorasyonu Projesi’ isminin Keçiören İlçesi imarın 4070 ada 2 nolu parsel üzerindeki tescili ‘Kargir Taş Binanın Eğitim Amaçlı Kullanılmak Üzere Restorasyonu Projesi’ konusunun görüşülmesi” hakkındaki teklifin, gündemin son maddesi olarak görüşülmesi hususu oylanarak oybirliğiyle kabul edildi.

Ev Ankara İl Özel İdaresi tarafından restore ediliyormuş. Hayırlı olsun.

Şöyle bir fotoğrafını da ekleyeyim.

ufuk06
5 yıl önce - Pzr 24 Hzr 2012, 19:05

Evin orijinal hali 2 katlıymış. Restoresini de tabi ki buna göre yapıyorlar.

Evin restore çalışmasındaki son durumu:

(+)

(+)

(+)

(+)

ufuk06
3 yıl önce - Cmt 15 Ksm 2014, 14:27

Ev şuanda bitmiş durumda. Çok güzel olmuş. Yakın bir zamanda fotoğraflarını çekebilirsem buraya yükleyeceğim.

Misafir e90

2 ay önce - Pts 16 Ekm 2017, 20:50

ne zaman eğitim ve öğretim ne zaman başlamış

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ANKARA