Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Selahattin
13 yıl önce - Pts 10 Oca 2005, 15:32
Ankara Hasanoğlan Cumhuriyet Döneminin ilk Amfi Tiyatrosu

Evet yanlış duymadınız!!! Cumhuriyet Döneminin ilk Anfi Tiyatrosu Ankara İli Hasanoğlan Kasabasında yapılmıştır.

Bilindiği gibi 1930'lu yılların sonlarına doğru Türk Halkının %80'ni köylerde yaşıyordu.Ve çoğu ilköğretimden yoksundu.1937 Yılında başlayan Eğitmen Kursları yararlı olunca daha geniş kapsamlı bir proje yapıldı.Bunun adı KÖY ENSTİTÜLERİ idi.17 Nisan 1940 ta KÖY ENSTİTÜLERİ kanunu kabul edildi.Peşpeşe Köy Enstitüleri açıldı.1940-1954 yılları arasında 21 tane Köy Enstitüsü açıldı.

İşte Hasanoğlan Köy Enstitüsü 14. Köy Enstitüsü olarak 1941 yılında kurulmaya başladı.Daha sonra bünyesinde,tüm Türkiye de ki Köy Enstitülerine Öğretmen yetiştirmek üzere,YÜKSEK KÖY ENSTİTÜSÜ açıldı.Konuyu bağlamak gerekirse  Enstitü bünyesinde Türklerin Anadolu'da yapıtığı ilk Anfi Tiyatrosu bu zamanda yapıldı.

İşte Kasabamızda yer alan ve şu ana kadar bir sürü etkinliğin yapıldığı ve günümüzde de her türlü etkinliğin yapılabildiği                ANFİ TİYATRO.  

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

En son Selahattin tarafından Cmt 15 Oca 2005, 01:18 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

erengin
13 yıl önce - Pts 10 Oca 2005, 15:49

Başlığa itiraz ediyorum, ben binlerce yıldır burdaydım.

alimemo
13 yıl önce - Cum 14 Oca 2005, 14:29

Can Dündar'ın hazırladığı "Köy Enstitüleri" belgeselini seyrettiniz mi? Seyretmediyseniz İstanbul'daki arkadaşlara ödünç verebilirim.

Anıl

13 yıl önce - Cum 14 Oca 2005, 17:14

Köy enstitüleri niye kapatıldı ben hala anlamış değilim.
Bence çok yararlılarmış. Belki birgün Istanbul'dayken bakarım belgesele Alimemo, merak ettim.

Teşekkürler fotoğraflar için.

Selahattin
13 yıl önce - Cum 14 Oca 2005, 23:55

Fotoğraflarlar için bir şey değil.Hasanoğlan'ı ve Köy Enstitülerini tanıtacak her alanda yer alırım.

Köy Enstitüleri Atatürk'ün yaptığı Devrimlerden sonra,Türkiye Cumhuriyeti'nin yaptığı En Büyük Devrim olarak görüyürum.

En kapsamlı Köy Enstitüleri siteleri:

www.koyenstituleri.com

www.yenikusakizmir.org

Ayrıntı istiyorsanız www.google.com dan detaylara ve konu hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bence de Can Dündar'ın Köy Enstitüleri Belgeseli izleyin.Ben izlediğimde tüylerim diken diken olmuştu.

En son Selahattin tarafından Cmt 15 Oca 2005, 00:26 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ANKARA