Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Zaferr
13 yıl önce - Pzr 09 Oca 2005, 19:01
İstanbul'un 5 önemli sorunu


Alıntı:
İTO, İSO, DTO ve Ticaret Borsası’nın hazırladığı raporda İstanbul’un 5 önemli sorunu masaya yatırıldı. Kimlik, imar ve göç, şehir içi ulaşım, kültürel mirasın korunması ve kayıtdışı ekonomi olarak belirlenen sorunlar için çözüm önerileri sıralandı

Istanbul Ticaret Odası (İTO), İstanbul Sanayi Odası (İSO), Deniz Ticaret Odası (DTO) ve Ticaret Borsası tarafından İstanbul’un önemli sorunları ve bunların çözüm yollarını gösteren kapsamlı bir çalışma raporu hazırlandı.

İTO Başkanı Mehmet Yıldırım’ın geçtiğimiz günlerde Başbakan Tayyip Erdoğan’a sunduğu çalışmaya ilişkin olarak İTO’dan yapılan açıklamada, İstanbul’un 5 önemli sorununun; kimlik, imar ve göç, şehir içi ulaşım, kültürel mirasın korunması ve kayıtdışı ekonomi olarak belirlendiği belirtildi.

Raporda, 10 milyonu aşkın nüfusu ile 100’ün üzerinde devletten daha büyük olan İstanbul’un sorunlarının devlet politikaları ile çözüm ihtiyacını ortaya çıkardığı belirtildi. Raporda, tespit edilen önemli sorunlarla ilgili çözüm önerileri şöyle sıralandı:

Kimlik sorununun çözümü için İstanbul bir sanayi şehri olmaktan kurtarılmalı. AR-GE hizmetleri kolaylaştırılmalı, çağdaş ticaret merkezleri oluşturulmalı, turistik konaklama kapasitesi artırılmalı.

Başta tarihi yarımada bölgesi ile Beyoğlu bölgesi olmak üzere, turistlerin güvenliği için turizm polisi birimleri oluşturulmalı. İmar sorunlarını kısa sürede çözecek yasal altyapı süratle oluşturulmalı, imar konusundaki davalara bakacak ihtisas mahkemeleri kurulmalı.

İstanbul’un ulaşım sorununa çözüm için raylı ulaşım sistemine ağırlık verilmeli deniz taşımacılığının payı artırılmalı.

İstanbul’da tarihi kültürel miras kapsamına giren varlıkların kesin bir envanterinin çıkarılması ve aslına uygun olarak restore edilmesi gerektiğine de işaret edilen raporda,

Kayıtdışı faaliyetlerin önlenmesi için de; işportacıların meydan ve caddelerden uzaklaştırılması, kayıtlı ve ruhsatlı çalışmak isteyenlere kolaylıklar getirilmesi istendi.


Star


Kamuran sürer
13 yıl önce - Cum 21 Oca 2005, 06:59

‘Dünya, Türk mermeri kullanıyor İstanbul’daki belediyeler Çin graniti’


İstanbul Maden ve Mermer İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kahyaoğlu, dünyada Türk mermerinin birçok yerde kullanıldığını belirterek, “Bir tek İstanbul’un meydanlarına giremedik.” dedi.

Kahyaoğlu’na göre, bunun sebebi, belediyelerin ucuz düşüncesiyle çevre düzenlemelerini Çin graniti ile yapmaları. Türkiye’nin, 13,9 milyar ton ile dünya mermer rezervinin yüzde 40’ına sahip olduğunu bildiren Kahyaoğlu, bunun parasal değerinin ise 2 trilyon dolara yakın olduğunu kaydetti. Türkiye’nin bu yönünün iyi tanıtılmadığını savunan Kahyaoğlu, “Dünyada Türk mermeri, Beyaz Saray’dan Jennifer Lopez’in evine, Fransa Parlamentosu’ndan Eddie Murphy’nin banyosuna kadar birçok yere girdi. Hindistan, Brezilya, ABD gibi dünyanın öbür ucu sayılabilecek ülkelerde Türk malı mermerin tanıtımını yapıyoruz. Çin, Japonya ve ABD’ye mermer satıyoruz. Herkes Türk mermeri ararken, Türk mermeri kullanmak için can atarken, belediyelerin bu ısrarını anlamak mümkün değil.” ifadesini kullandı. İthal mal ile yerlinin fiyat olarak başa baş geldiğini dile getiren Kahyaoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne başvurduklarını, ancak Başkan Kadir Topbaş’tan hâlâ olumlu bir cevap alamadıklarını belirtti. Mermer en fazla Balıkesir ve Afyon’dan çıkarılıyor. En kıymetli taşlar ise Tunceli, Erzincan, Elazığ, Sivas ve Tokat’ta bulunuyor. Kahyaoğlu, “ABD başkanlarının kamuoyuna seslendikleri kürsünün çevresi ve Fransa Parlamentosu, Elazığ Vişnesi denilen mermerle kaplı.” dedi.
Zaman-Ekonomi Servisi


Galik

13 yıl önce - Cum 21 Oca 2005, 17:23

Turkiye 1 senede ne kadar mermer satiyor ve bunnan ne kadar para aliyor?Ümit Yıldırım

13 yıl önce - Cum 21 Oca 2005, 17:30

Bu arada yeri gelmişken bugün aklına gelen bişeyi söyleyim.
Belediye hizmetleri ve sorunlarının ele alındığı bir program yapılsa hergün 1 saat kadar.
Acaba hizmet kalitesinin artmasına katkıda bulunur mu sizce? (İstanbul için)

Şu mermer işini ayrı başlığa alıp orda tartışsak daha iyi olur sanırım.


karadulcem
10 ay önce - Pzr 03 Arl 2017, 18:46

Bu konu türkiyede en sıcak tutulması gereken bir konu ama pek yazı yazılmamış trafik istanbul için afet dircevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet