Ana Sayfa 892 bin Türkiye Fotoğrafı

Hangisi ile Isınıyorsunuz ?
Elektrik
13.1%
 13.1%  [14]
Doğalgaz
66.4%
 66.4%  [71]
Kömür/Odun Sobası
20.6%
 20.6%  [22]
Toplam Oy : 107

inanç09
2 yıl önce - Pts 17 Ekm 2011, 01:29
Isınmak için elektrik mi doğalgaz mı daha ekonomik ?

Isınmak İçin hangisi daha uygun elektriğe en son yapılan zamlardan sonra Ufo Alf tarzı elektrikli sobalarmı yoksa doğalgaz kombimi tabi birde Doğalgaz Sobası var siz hangi çözümü seçtiniz

SERDARR1

2 yıl önce - Pts 17 Ekm 2011, 01:32

elektirkte bir ayrım var misal ufo ve klima...

gecen sene ufo kurdum bu sene %99 ufo kullanacam aylık 200 tl gördüm elektirikte oda sadece bir oda ...

klima daha hesaplı diyorlar. yeni ufo alacak olan varsa hiç bulaşmayın derim

nedimussoy

2 yıl önce - Pts 17 Ekm 2011, 01:44

Alıntı:
Isınmak İçin hangisi daha uygun elektriğe en son yapılan zamlardan sonra Ufo Alf tarzı elektrikli sobalarmı yoksa doğalgaz kombimi tabi birde Doğalgaz Sobası var siz hangi çözümü seçtiniz

Aşağıdaki değerler sorununuza cevap veriyor.

YAKIT TÜRÜ KALORİ DEĞERİ FAYDALI İŞ KATSAYI

Elektrik 1,00 kWh % 99
Doğal Gaz 9,01 kWh/m³ % 90

Yani 1 kw elektrik fiyatı, 1 m3 dogalgaz fiyatının 9'da biri olması lazım ki eşit değerlerde olması lazım.
1 kw elektrik fiyatı yaklşık 30 krş.
1 m3 doğalgaz fiyatı yaklaşık 80 krş.
Yaklaşık bir hesapla elektrikle ısınmak, doğalgazla ısınmaya göre 3 misli daha pahalı.

Burç

2 yıl önce - Pts 17 Ekm 2011, 01:51

Nedim Beyin hesabında bir eksiklik/yanlışlık var :
Klima ile ısıtmada harcanan her kilowatt elektrik, kat kat daha fazla kilowatt ısı sağlıyor.
Klimanın özelliği bu zaten. Ve bu yüzden daha ucuza geliyor.
UFO cinsi ısıtıcılarda kaç KW elektrik harcarsan o kadar KW ısı elde edersin.
Klimada ise dışarıdaki var olan ısıyı kullanıyor. Bu sayede 1 KW elektrik harcayarak 3.5 KW ısı elde edilebiliyor. (A sınıfı) Hesabı buna göre yaparsanız doğalgazdan daha ekonomik olduğu ortaya çıkıyor. Hele birde tarifeli elektrik sayacınız varsa, geceleri elektrik ucuz olduğunda bunu da üçe katlar. Gece saat 22:00'den sonra elektrik kilowattı 30 kuruş değil sadece 5 kuruş.

ömer
2 yıl önce - Pts 17 Ekm 2011, 01:55

Alıntı:
Klimada ise dışarıdaki var olan ısıyı kullanıyor. Bu sayede 1 KW elektrik harcayarak 3.5 KW ısı elde edilebiliyor.

Burc bey kisin disarida ne gibi bir sicaklik olabilir? Benim bildigim klimalar icindeki telleri isitarak sicak hava üflüyorla ve böylece normal elektrikli sobadan bir farklari yok.

levent tezcanlı

2 yıl önce - Pts 17 Ekm 2011, 01:56

Alıntı:
Nedim Beyin hesabında bir eksiklik/yanlışlık var :
Klima ile ısıtmada harcanan her kilowatt elektrik, kat kat daha fazla kilowatt ısı sağlıyor.
Klimanın özelliği bu zaten. Ve bu yüzden daha ucuza geliyor.
Klimada ise dışarıdaki var olan ısıyı kullanıyor. Bu sayede 1 KW elektrik harcayarak 3.5 KW ısı elde edilebiliyor. (A sınıfı) Hesabı buna göre yaparsanız daha ekonomik olduğu ortaya çıkıyor.

Kısmen haklısınız, ancak klimaların enerji tüketimleri tıpkı otomobillerin hiç bir zaman fabrika verilerini tutmayan yakıt tüketim verileri gibi şaibelidir,ayrıca kullanılan klimanın gazının cinsi, bakım periyotları,filitre tıkanıklık oranı,dış ortam ısısı ayrıca klimanın A+ yada A++ olmasınında etkisi vardır.
İyi bir ücret ayırarak alınmış A++ bir klima periyodik bakımları yaptırılı,mantık çerçevesinde abartmadan kullanılırsa, doğalgaza göre yakıt ekonomisi mümkündür, ancak her klimadan asla bu performansı beklemeyin, sonuç ufo ile aynı noktalara gelebilir

Burç

2 yıl önce - Pts 17 Ekm 2011, 02:09

Alıntı:
Burc bey kisin disarida ne gibi bir sicaklik olabilir? Benim bildigim klimalar icindeki telleri isitarak sicak hava üflüyorla ve böylece normal elektrikli sobadan bir farklari yok.

Hayır bu şekilde çalışmıyor.
Testler dışarı hava sıcaklığı 7 derecede yapılıyor bildiğim kadarı ile. Dışarısı sıfır derece bile olsa, hatta eksi bile olsa havada var olan sıcaklığı kullanabiliyor. Ama verimi düşüyor tabi. 7 derecede 1 kW elektrik ile 3.21 KW ve üstü ısı verenlere A sınıfı deniliyor. Günümüzde çoğu klima, 1 KW elektrik ile 3.5 KW'dan fazla ısı üretebiliyor.

Klimalar ısı pompası denilen icat ile çalışıyor. (Buzdolabı gibi). Elektrik tellerini ısıtarak çalışmıyor.

inanç09
2 yıl önce - Pts 17 Ekm 2011, 02:17

Aslında ben karma kullanmayı düşünüyorum kombim var ama soğuk zamanlarda 3.kademeye çıktığım oluyor o zamanda fatura en üst kademeye çıkıyor bende klimayı maksimum 2.kademede kullanıp oturma odasında ekstradan elektrikli fan kullanmayı düşünüyorum pek kullanılmayan koridor/banyo nun çokda sıcak olması gerekmez ılıkda olabilir ama çevremde kombisi olupda yüksek doğalgaz faturaları yüzünden ufo vsye geçenler oldu esasen burada tercih bir odayımı tüm evimi ısıtmak şeklinde bir odayı ısıtmakda hastalığa davet gibi oluyor

osmancık
2 yıl önce - Pts 17 Ekm 2011, 02:22

Şaka mı bu?
Doğalgaz tabi ki de.

Alıntı:

İmkansız. Elektriğin bir kısmı ısıya bir kısmı ışığa dönüşüyor. Her zaman bir kayıp söz konusu. Dünyadaki hiç bir makine, tüm enerjiyi amaçladığı şeye dönüştüremez.
Alıntı:
Klimada ise dışarıdaki var olan ısıyı kullanıyor. Bu sayede 1 KW elektrik harcayarak 3.5 KW ısı elde edilebiliyor.

Bu da imkansız. Santraller klima ile çalışmalı o zaman. Hatta erke dönergeci gibi birşey bu. Harcadığı enerjiden daha fazlasını açığa çıkartan bir sistem yok.

mehmet.c.kerem
2 yıl önce - Pts 17 Ekm 2011, 02:22

sonuna kadar yoğuşmalı kombi

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET