Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
a_iverson
7 yıl önce - Çrş 12 Ekm 2011, 20:34
Antalya - Kepezaltı ve Santral Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Projesi
Cem Ali 07
7 yıl önce - Cmt 15 Ekm 2011, 14:14Ömer YILMAZ
6 yıl önce - Cmt 05 Ksm 2011, 19:50

Alıntı:
Kepez ve Santral geleceğini belirliyor
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Kepez ve Santral mahallelerinde yürüttüğü planlama çalışmalarında mahalle sakinlerinin görüşünün alınacağı eğilim yoklaması 20 Kasım’da yapılacak.
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Kepez ve Santral mahallesinin sorununu çözmek için adımlar atılmaya devam ediyor. Halka rağmen değil, halkla birlikte 2 mahallenin problemini ortadan kaldırmak için 2 yıldır süren çalışmalarda şimdi sıra vatandaşların eğilimini ölçmeye geldi. 2 yıldır söz konusu mahallelerde hak sahipleri belirlendikten sonra vatandaşlara ne tür çözümler istedikleri soruldu. Soruların yanıtları doğrultusunda Büyükşehir Belediyesi, ‘isteyene konut, isteyene arsa tapusu’ şeklinde karma bir plan hazırladı. Hazırlanan planla ilgili eğilim yoklaması, 13 Kasım Pazar günü yapılacaktı. Ancak bu tarih bir hafta ertelendi. Eğilim yoklaması, 20 Kasım Pazar günü gerçekleştirilecek. Mahalle sakinlerine “Karma planı uygun buluyor musunuz?” ile “Konut mu, arsa tapusu mu istiyorsunuz?” soruları yöneltilecek. Mahallelerde oturan hak sahibi vatandaşlar, Kepez Koordinasyon Merkezi’nde kurulacak sandık başına giderek hangi imar çözümünü istiyorlarsa o yönde oyunu kullanacak. Planlama çalışmaları, halkın istediği şekilde sandıktan çıkacak sonuca göre şekillenecek.
KARMA MODEL NASIL OLACAK
Modele göre arsa tapusu isteyenlere ayrılan konut alanları, en az 240 metrekareden meydana gelecek. Arsa parsellerinin ortalaması 1.3 kişi arasında hisselendirilecek. 240 metrekarelik bir parsele 3 katlı bina yapılabilecek. 4 hissedar birleşip 960 metrekarelik arsa alanına 6 katlı yapı yapabilecek. Ödenmesi gereken arsa bedellerinde metrekare fiyatı mümkün olan en düşük miktarda tutulmaya çalışılacak. Konut isteyenler ise maksimum 100 metrekare büyüklüğünde konut sahibi olabilecek. Projenin içinde 5 yeni alt merkez oluşturulacak. Planlamaya göre Kepez ve Santral mahallelerinde 69 adet olmak üzere 192 bin 774 metrekare yeşil alan olacak. Toplam yüzölçümün yüzde 13’üne denk gelen yeşil alanlar, yeşil akslarla birbirine bağlanacak. Bölgede 3 belediye hizmet alanı, 5 sosyal destek merkezi alanı, 5 dini tesis alanı, 4 kreş alanı, 1 lise alanı, 3 ilköğretim alanı, 4 sağlık alanı bulunacak. Bölgenin kuzeyinde yeni bir raylı sistem istasyon alanı oluşturulacak. Yol, yeşil alan ve donatıların enkaz bedelleri, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından ödenecek.

http://www.antalya.bel.tr/content.asp?MAINMENUID= ...;LISTMN=41

İnşallah bir an önce karar verilip inşaatlar başlasa, Antalyamız yeni bir yerleşim alanına kavuşmuş olacak.

Adı ne olsa acaba

KEPEZ KENT nasıl olur ki?Ömer YILMAZ
6 yıl önce - Pts 21 Ksm 2011, 16:14

Alıntı:


Kepez Koordinasyon Merkezi’nde 20 Kasım Pazar günü 09.00-17.00 saatleri arasında gerçekleştirilen eğilim yoklamasına ilgi büyük oldu. Merkez önünde sabah saatlerinden itibaren yoğun kalabalık oluştu. Santral ve Kepez mahallelerindeki yaklaşık 3 bin hak sahibinden 2 bin 708’i, 5 ayrı sandıkta oy kullandı. Açılan sandıklarda, hak sahiplerinin tamamı, Büyükşehir Belediyesi’nin isteyene arsa tapusu, isteyene konut tapusu şeklindeki karma plana “evet” dedi. Hak sahiplerinin 2 bin 548’i arsa tapusu, 130’u ise daire tapusu istedi. Evraklarındaki eksikliklerden dolayı oy kullanamayan diğer hak sahiplerinin, eksiklikleri giderdikten sonra 2 Aralık tarihine kadar eğilimlerini bildirebilecekleri belirtildi.
ANTALYAMIZA HAYIRLI OLSUN
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Kepez ve Santral mahallelerinde halkın katılımıyla ve istekleri doğrultusunda örnek bir planlama süreci gerçekleştirdiklerini söyledi. Kendi kaderini, kendi belirlemesi için halkın önüne sandık koyduklarını kaydeden Başkan Akaydın, “Halkın iradesi dışında bir planlama yapmak istemedik. Demokratik planlama süreci sonunda halk kararını verdi ve büyük çoğunluğu arsa tapusu istedi. Eğilim yoklamasına büyük bir katılım gösteren vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bundan sonraki süreçte karma plan vatandaşın eğilimi doğrultusunda revize edilecek ve belediye meclisine gelecek. Antalyamıza hayırlı olsun” dedi.
KARMA MODELİN YAPISI
Karma planlama modeline göre arsa tapusu isteyenlere ayrılan konut alanları, en az 240 metrekareden meydana gelecek. Arsa parsellerinin ortalaması 1.3 kişi arasında hisselenecek. 240 metrekarelik bir parsele 3 katlı bina yapılabilecek. 4 hissedar birleşip 960 metrekarelik arsa alanına 6 katlı yapı yapabilecek. Ödenmesi gereken arsa bedellerinde metrekare fiyatı mümkün olan en düşük miktarda tutulmaya çalışılacak. Konut isteyenler ise maksimum 100 metrekare büyüklüğünde konut sahibi olabilecek. Projenin içinde 5 yeni alt merkez oluşturulacak. Planlamaya göre Kepez ve Santral mahallelerinde 69 adet olmak üzere 192 bin 774 metrekare yeşil alan olacak. Toplam yüzölçümün yüzde 13’üne denk gelen yeşil alanlar, yeşil akslarla birbirine bağlanacak. Bölgede 3 belediye hizmet alanı, 5 sosyal destek merkezi alanı, 5 dini tesis alanı, 4 kreş alanı, 1 lise alanı, 3 ilköğretim alanı, 4 sağlık alanı bulunacak. Bölgenin kuzeyinde yeni bir raylı sistem istasyon alanı oluşturulacak. Yol, yeşil alan ve donatıların enkaz bedelleri, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından ödenecek.Önümüzdeki günlerde planlama son haliyle Büyükşehir Belediye Meclisne gelecek.


Kaynak: http://www.antalya.bel.tr/content.asp?MAINMENUID= ...;LISTMN=41


centil07
6 yıl önce - Cmt 16 Hzr 2012, 13:56
Kepezalti
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ANTALYA