Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
irfan x
14 yıl önce - Cmt 08 Oca 2005, 06:34

Alıntı:
Belki bunlar da memlekete zarar verecekti? böyle bişey sezmiş olabilirler mi? tam olarak bilgim yok konu hakkında ama?
Yüzyıllardır yapılan bir ayinden söz ediyoruz burada, yüzyıllardır, her sene yapılan bir ayinden. İbadetin nesi kime zarar verir? Zarar verse verse, o havada suya atlayan adamları zatüre yapar o kadar. almanya'da kurban bayramında kurban kesen vatandaşımıza, bir almanın çıkıp" vay bunlar kurban kesiyorlar, bunun anlamı, kanın aktığı yer bizim toprağımızdır, türkler bunu demek istiyor" demesi gibi bir durum bu.

iskender-fl
14 yıl önce - Cmt 08 Oca 2005, 07:19

Ne kadar ilkel topluluklar , gruplar var , baskalarinin geleneklerinden dinsel ayinlerinden paranoya cikartmaya calisip "din elden gidiyor " turu Menemen 'deki Kubilay hadisesi gibi olaylar cikartmak icin firsat ariyorlar. Insanlarin birlikte huzurlu yasamalarini baltalamaya calisiyorlar. Turk halkina Ataturk'un izinde giderek , bu tip insanlari izole etmeye cagiriyorum.
Yunanlilar'da az paranoyak , az ilkel tavirlar yoktu , Bati Trakya'lilara karsi zar zor Avrupa zoruyla bir yerlere gelmeye basladilar. Ama onlar yapti da , Turkiye'dekiler az mi yapti rumlara karsi? Zamaninda faşist olanla , bizde faşist mi olalim. Ataturk'un Turkiye'si goze goz , dişe dişe parolasini mi desteklesin?

alimemo
14 yıl önce - Cmt 08 Oca 2005, 15:50

İrfan'ın kurban benzetmesi çok yerinde.
ismail+ demiş ki:
Doğru ya da yalnış, bence MHP'li ya da ülkücü vatandaşlarımızın da kendilerine göre doğru bulmadıkları şeyleri protoste etmeye hakları vardır.

Ayrıca yapılan şey protestodan da öte. Habere göre kişiler ayinin yapıldığı iskeleye çıkmak istemişler. Bu ayini bozmaktır. Siz Avrupa'da namaz vakti camiyi basmak isteyenlere "sadece protesto ediyor" der misiniz?

Ati
14 yıl önce - Pts 10 Oca 2005, 18:54

Alıntı:
peki bu onyargilarla nasil mucadele edebilirsiniz? bence bizler ne yaparsak yapalim ne kadar hosgorulu olursak olalim yunanli komsularimizin kalbini kazanamayiz bunu iyi anlamaliyiz.

Bire bir iliski/samimiyet olmadikca, onyargilar yok edilmez.

Onlarda da, bize dusman diger halklarda da, hatta bizimle uzaktan yakindan
savasmamis halklarda oldugu gibi bizde de onyargilar var.
Bunlari yok etmek o kadar da kolay degil.

Alıntı:
MHP'li gruplar karada ve denizde protesto etti

Dogru ya da yanlis protestolarini gostermisler. Her ulkede oldugu gibi bizde de
boyle gruplar mevcut. Ki sayica da fazla olmadigina gore olay fazla abartilmamali. Zaten sinirlari asmalarini Deniz Polisi engellemis.

alimemo
14 yıl önce - Pts 10 Oca 2005, 19:33

Alıntı:
hal boyleyken gereksiz bazi jestler ve davranislara gerek yoktur. her sey karsiliklidir ne kadar ekmek o kadar kofte.

Oradaki Ortodoksların çoğu Yunanistan değil Türkiye vatandaşıydı. Kendi yurttaşlarının ibadet haklarına saygı göstermek jest değil, Türkiye Cumhuriyetinin görevidir.

alimemo
14 yıl önce - Pts 10 Oca 2005, 21:03

Yunanistan'ın Türklerin ibadetlerine müdahale etmesi hiçbir şeyi değiştirmez. Ayinlerine müdahale edilen insanlar Yunan değil ki! Onlar Türk vatandaşları. Devlet kendi vatandaşını korumalı.

Ek: "Yunanistan'dan gelen insanların yanında Türk vatandaşı Rumlar da vardı." diye düzeltmem lâzım.

En son alimemo tarafından Sal 11 Oca 2005, 14:23 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

SALTUK

14 yıl önce - Sal 11 Oca 2005, 10:53

arkadaslar ben derdimi anlatamiyorum galiba.
turkiyede yasayan ortodoks rumlar (ki bu denizden hac cikarma olayini gerceklestirenler rumlardir) turk vatandasidir, diger taraftan bati trakyada yasayan turklerde yunanistan vatandasidir. hukuksal olarak aralarinda hicbir fark yoktur.

benim tepkim ayin yapilamadigi icin tepki gosteren yunan medyasi ve bu medyanin turkiyede yalakaligini yapan milliyet gazetesinedir (dogan yayin grubunun gazetesidir)

ayine karsi yapilan eylem hosgorusuzluk olabilir, ama bunu kullanan ve turkiyeyi hosgorusuzlukle suclayan yunan gazetesi hicde hakli degildir bunu soylemeye hakki yoktur, hele hele bizim kendi ulkemizdeki bu eylemi elestirenler once yunanistanin kendi ulkesinde yasayan yunan vatandasi turk azinliga ne kadar hosgorulu davrandigini ortaya koymali ondan sonra elestirisini yapmalidir.

ben ayine karsi eylem yapan genclerin avukatligini yapacak degilim, ama ayini yuceltip isin ibadet ozgurlugune kadar vardirilmasina karsiyim. ulkemizdeki hiristiyanlar ibadetlerini serbestce yapmaktadirlar, hatta o kadar serbesttirlerki apartman dairelerinde mescid acilmasina izin vermeyenler kilise acilmasina hosgoru gostermektedirler.

lutfen olaylari size sunuldugu gibi kabul etmeyin, bakin hukuksal olarak turkiyedeki rumlarla yunanistandaki turklerin statuleri aynidir, peki neden benim devletim secilmis patrigi kabul ediyorda yunanistan secilmis muftuyu kabul etmiyor.

ayrica bu ayine bu gune kadar kimse ses cikartmamissa bugun birileri buna tepki gosteriyorsa bunun sebebi nedir acaba? sakin bunun sebebi ekumeniklik meselesi, misyonerlik faliyetleri ve ruhban okulu sorunu olmasin? yani etkiye tepki. sayin patrik bir seyler yaparken bunun sonucunuda dusunmelidir. ayrica ulkemizde yasayan rumlar yunanistandaki turklere bakarak hallerine sukur etmeli ve ellerindeki genis ozgurlukleri kullanarak bunun ilerisinin kadim turk milletinin sabrini zorlamak olacagini bilmelidir. hele hele yunanistan medyasi ibadet ozgurlugu gibi laflari agzina bile almamalidir.

not: ayrica eyleme yunanistandandan katilan 50 otobusle gelen yunanlilari neden gormezden geliyorsunuz

gokce sormus:
Alıntı:
Soru: Kaç yüz yıldır yapılıyormuş bu ayin? Hiç ara verilmiş mi? Verilmişse hangi dönem?

kac yuz yildir yapildigini bilmiyorum rumlar bu ayini "fota yortusu" olarak adlandiriyorlar, ve 1952 den itibaren yapilmayan denizden hac cikarma olayi 2002 de tekrar baslatilmistir.

sunada dikkatinizi cekmek isterim:
bizim icin istanbul icinde tum dogu ve bati kulturunu barindiran bir yonuyle musluman diger yonuyle hiristiyan olan muhtesem bir dunya kenti, bu bizim ta Fatih den bu yana uygulamalarimizla gosterdigimiz bir istanbul persfektifi ancak, malesef uzulerek soyluyorum ki istanbul bazi batililara gore ozellikle yunanli komsularimiza gore sadece hiristiyandir ve oyle kalmalidir. nedense hala istanbulun bize yani turk ve muslumanlara ait oldugunu bir turlu kabullenmiyorlar ve bizi hala istanbulu isgal etmis barbar dogulular olarak gormektedirler ve dunyaya oyle gostermeye calismaktadirlar. bizler istanbulu tum dunya ile paylasirken bu hosgoruyu gosterirken onlar neden istanbulun musluman ve turk yuzunden nefret etmektedirler?

acikcasi ben yunanlilarin bazi hareketlerini samimiyetten uzak goruyorum ve bazi davranislariyla istanbulun hiristiyan yuzunu duygu somurusu araci olarak kullandiklarina inaniyorum bizim hiristiyan dinine ve kulturune olan saygimizi somurduklerine inaniyorum. biz ne yaparsak yapalim onlar icin degismez gercek bizim hiristiyan istanbulu istila ettigimizdir. ve inanin bazilarinin cesurca soyledigi bazilarinin ise soylemeye cesaret edemedigi ama kafasinin altinda varolan hedef istanbuladan musluman turk kimliginin sokulup atilmasidir. onlarda farkindalar bunun hayal oldugunun ama nedense bir turlu bu hayalden vazgecemiyorlar ve inanin tarihin onlara getirecegi o inanilmaz firsati beklemektedirler. bakmayin siz onlarin ab ye uye modern demokratik gorunumlerine konu turkler ve istanbul oldugunda kafalarindaki orumcek aglarini hemen gorebilirsiniz.

En son SALTUK tarafından Sal 11 Oca 2005, 13:57 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Gökçe Katun
14 yıl önce - Sal 11 Oca 2005, 11:28

Alıntı:
gokce sormus:
Alıntı:
Soru: Kaç yüz yıldır yapılıyormuş bu ayin? Hiç ara verilmiş mi? Verilmişse hangi dönem?

kac yuz yildir yapildigini bilmiyorum rumlar bu ayini "fota yortusu" olarak adlandiriyorlar, ve 1952 den itibaren yapilmayan denizden hac cikarma olayi 2002 de tekrar baslatilmistir.

Cevap için teşekkürler.

Özellikle bu içinde olduğumuz dönemde bir Hristiyan adetinin tekrar canlanmış olması kimse kusura bakmasın ama düşündürücü bir durum.

alimemo
14 yıl önce - Sal 11 Oca 2005, 13:56

"Oradakiler Türk vatandaşıydı" derken sadece bir kısmını kastettiğimi belirtmeliydim, hatırlattığınız iyi oldu.

Yunanistan'ın seçilmiş müftüleri tanımamasını Türklere baskı olarak algılıyoruz. Acaba öyle mi? Türkiye Cumhuriyeti de Müslüman halka kendi imamını seçtirmiyor. İmamlar, müftüler Ankara'dan tayin ediliyorlar. Acaba Yunanistan Hristiyanlara papaz veya dinî müdürü doğrudan seçme yetkisi tanıyor mu? Bunun cevabını bilmiyorum, öğrenmek lâzım.

Diyelim ki bu bilgileri edindikten sonra Yunanistan'ın Müslümanlar için yeterli hukukî düzenleme yapmadığı kanısına vardık. Ancak bu durumda sorun idarî hukuk sorunudur; idarî hukuk sorununa karşı idarî hukuk düzenlemesiyle cevap verilir. Meselâ Yunanistan Müslümanlara müftü seçme hakkı vermemesine karşılık Patrik'e pürüz çıkarılabilir ve Yunanistan'a denir ki "gel masaya oturalım, sen Müslümanlara haklarını ver, ben de Patrik'in haklarını vereyim". Diplomatik misilleme böyle olur, bir grup insanın barbarca ayin basmasına izin vererek veya göz yumarak olmaz.

SALTUK

14 yıl önce - Sal 11 Oca 2005, 14:07

Alıntı:
Yunanistan'ın seçilmiş müftüleri tanımamasını Türklere baskı olarak algılıyoruz. Acaba öyle mi? Türkiye Cumhuriyeti de Müslüman halka kendi imamını seçtirmiyor. İmamlar, müftüler Ankara'dan tayin ediliyorlar.

evet bu dorudur ama turkiyede muslumanlar azinlik degildir, bildiginiz gibi bazi topluluklara azinlik statusunun saglanmasi onlarin kulturel ve dini inanclarini cogunlugun icinde ozgurce yasamasi icindir ve gereklidirde, o halde turkiye muslumanlarin kendi dini liderlerini secmesine izin vermemesine ragmen azinlik statusundeki hiristiyanlara kendi dini liderlerini secme hakki vererek uzerine dusen gorevi yerine getirdigi halde neden yunanistan kendi ulkesindeki musluman turk azinliginin kanuni haklarini vermemektedir ve bu yunanistan ab uyesi oldugu halde neden hicbir baski gormemektedir de turkiye daha adayken ve azinlik haklarini tamamen vermisken engin bir hosgoruyle hiristiyan azinliklara yaklasirken hala uluslararasi kanunlarda olmadigi halde daha fazla tavize zorlanmaktadir?

sayfa 2
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET