Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Denem

14 yıl önce - Cum 07 Oca 2005, 22:06
Geleneksel ayine MHP 'çıkarması'

Geleneksel ayine MHP 'çıkarması'

50 kadar gerizekali adam yuzunden Turkiye'nin imaji yine zedelendi. Su anda Yunanistan gazetelerinde sunlar yaziyor: Turkler Patrik'e saldirdi... Ultra milliyetciler Hiristiyan ve Yunanlilar'dan nefret ettigi icin, hic bir tehlike arz etmeyen 2000 kisilik Rum azinligin dini ayinine mani oldu... Ortadogu'da hiristiyan olarak yasanacak en son iki ulke Israil ve Turkiye'dir...

Bu 50 gereksiz insan guruhunun hareketi tamamen engellenebir, Turkiye'yi inanc ozgurlugunden yoksun gostermek isteyenlerin eline koz vermekten kacinilabilirdi. Ozellikle Yunanistan buyukelcisi de oradayken.

Balat'ta Hz. İsa'nın doğuş ve vaftiz yıldönümü nedeniyle yapılan geleneksel 'haç çıkarma' yarışlarını, MHP'li gruplar karada ve denizde protesto etti

İSTANBUL Milliyet http://www.milliyet.com.tr/2005/01/07/yasam/ayas.html

Hz. İsa'nın doğuşu ve vaftiz edilişinin yıldönümü nedeniyle dün ayinler düzenlendi, geleneksel denizden haç çıkarma yarışmaları yapıldı.
Fener Rum Patrikhanesi Kilisesi'ndeki ayin, Patrik Bartholomeos yönetiminde saat 09.40'ta başladı. Ayine, Yunanistan'dan Yeni Demokrasi Partisi Genel Sekreteri Evangelos Meimarakis, Eski Meclis Başkanı Apostolos Kaklamanis ile Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Michael Christides de katıldı.
Yunanistan'dan yaklaşık 50 otobüsle gelen turistlerin de katıldığı ayinin ardından, Hz. İsa'nın Ürdün Nehri'nde vaftiz edilişinin anısına 'kutsal haçın denize atılarak suların kutsanması' törenine geçildi. Dualar okuyan Bartholomeos, elindeki tahta haçı denize attı. Denize atlayan 9 genç arasından haçı, Yunanistan'ın İstanbul Başkonsolosu Aleksis Aleksandris'in şoförü Karlos Tarinas almayı başardı. Tören öncesi Fener İskelesi yakınında toplanan MHP'li bir grup ise, protesto gösterisi yaptı. MHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Cafer Yaylan, her yıl 6 Ocak'ta yapılan törenin, 'Haçın düştüğü yer bizim' anlamına geldiğini iddia etti. 3 tekneyle iskeleye gitmek isteyen MHP'lileri Deniz Polisi engelledi.

Bağış da toplandı
Kumkapı'daki Meryem Ana Ermeni Kilisesi'ndeki ayini de, Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob II yönetti. Burada ayrıca, Güney Asya'daki felaketzedelere yardım için bağış masası konularak para toplandı. Çengelköy Rum Ortodoks Aya Yorgi Kilisesi'ndeki ayinin ardından da, Metropolit'in İstanbul Boğazı'na attığı haçı denizden çıkarmak için 2 kişi yarıştı.
57 yaşındaki Mitço Trayçev, haçı buldu. Üsküdar Kaymakamı Saim Saffet Karahisarlı ve AKP'li Üsküdar Belediye Başkanı Mehmet Çakır da cemaatin özel gününü kutladı.

Burç

14 yıl önce - Cum 07 Oca 2005, 22:20

AB başşehri Atina'da tek cami yok.
Ne oldu dini özgürlükler?

sipahi
Mesut_istanblue
14 yıl önce - Cum 07 Oca 2005, 22:49

Oof hep komik durumlara düşüyoruz..
Be kardeşim sormazlar mı insana sen Türk değil misin diye? şimdi bunu neden söylüyorum:
her ne kadar dünyada bizi kötü imajımızla tanısalar da bizi tanıyanlar Türklerin çok hoşgörülü bir millet olduğunu bilirler. sen bugün patriğe saldıracaksın ertesi turistleri tatile çağıracaksın, işte efendim Türkiye şöyle böyle öveceksin ondan sonra imajını bir anda sıfıra indireceksin yine.. ben bu insanların milliyetçiliğinden şüphe duyuyorum şahsen. bu insanlar camiyle sinagogun-kilisenin bir arada olduğunu hiç görmediler mi? gördü iseler bile bir nebze olsun düşünmediler mi?
bu yapılanlar ülkeyi korumak, ülke değerlerine sahip çıkmak değil; ülke imajını baltalamak..

alimemo
14 yıl önce - Cum 07 Oca 2005, 23:17

Ayıp. Bu insanlar kendilerine milliyetçi de demesinler, Türkçü de demesinler. Kendilerininkinden başka kültürü, inancı çekemeyen, üstüne üstlük de bu ön yargılarını kendine saklamayıp da şiddet biçiminde dışa vurmaya hakları olduğunu sanan küçük beyinlerin çağdaş Türkiye'de yeri yoktur. Türkiye kendine hangi yolu çizerse çizsin (ister AB, ister İslâm birliği, ister Türk birliği, ister NAFTA), bu zihniyete karşı tavır almalıdır.

Evet, Atina'da bir cami bile olmayabilir, yahut ülkelerine cami yapılacağını duyan haçlı kafalı Slovenler kıyameti koparmış olabilir, ama değiştiremeyeceğimiz bir gerçek, burnu büyük züppe Avrupa'nın buna kulak tıkayıp bizdeki olaylara kulak kabartacağıdır. Böyle dezavantajlı bir vaziyette imajımızı korumamız lâzım. Bugün en kabadayı, en pervasız, en yağmacı devletler bile (meselâ ABD) imaj denen şeyi önemsiyorlar, çünkü imaj psikolojik savaşın cephanesidir. Gerek AB'den tarih almak için, gerek ülkemize turist çekmek için, gerekse siyasî meselelerde tarafsız milletlerin sempatisini kazanmak için imaj lâzımdır.

Örneğin bir ülkemizin tanıtımını yapmak, imajını düzeltmek için binlerce fotoğraf çekiyoruz ki bunlar yayılsın diye. Ama elli tane küçük beyin birkaç dakikalık taşkınlıkla bizim onca emeğimizi bir çırpıda mahvediyor.

En son alimemo tarafından Sal 11 Oca 2005, 15:30 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Denem

14 yıl önce - Cmt 08 Oca 2005, 01:26
Turkiye Israil

Israil Turkiye'de Hiristiyan olarak yasanmazi ben uydurmadim, yorumlarindan aldim. Israilliler'in de yakin zamanlarda Hiristiyan anti-propagandasi yaptigini iddia ediyorlar.

Cok yakin gecmiste Patrik'in catisina el bombasi mi ne atilmisti. Halki semineri acilmiyor. 77 Rum vakfinin binalari metruk durumda. Kendilerini Istanbul'u kuran halk olarak goruyolar (e hakli taraflari da var). Dunku Ephifani toreninde, milliyetcilik duygulari beyinlerinden cok gelismis bir topluluk "rumlar turkiye'yi ya sev ya terket" deyince, gazeteler yaygarayi kopardi. Yukarda dendigi gibi, bir avuc salak, bizim binlerce fotografla guzellestirmeye calistigimiz turkiye imajini bir anda Islam devleti Saudi arabistan'a cevirdi. Cunku, bizim Yunanistan'a muamelemizi baska ulkeler, Hiristiyanlik'a kin diye algiliyor. Bir de, Ortadogu'da %99'a yakin Musluman Turkiye'den baska tek diger ulke Saudi Arabistan'dir. Diger Arap ulkelerde Rum-Ermeni azinliklar bizde olduklarindan daha serbestler, ya da oyle gozukuyor cunku nufuslari daha fazla.

Alıntı:
Atina'da niye camii yok
sorusuna gelince... Yunanlilar'in ayibi ayip, bizimki kabul diye bir mantik olamaz. Iki yanlis da bir dogru yapmaz. Osmanli kozmopolit ve caginin en ileri ulkesi olarak gecerken, Yunanistan hic bir zaman hosgoruyle beraber anilmaz. Antik cagda yabancilar icin Barbar kelimesini uretmislerdir. Antik Atina'da yabancilar, koleler, kadinlar oy vermez, calisirlardi. Boylece erkekler yatar, felsefe yapardi. Demokrasi boyle dogmustur, kimse de Yunanistan'da mukemmel bir hukumet oldugunu savunmuyor. Yunanlilar bize ne yaparsa, biz de on katini onlara yapalim mantigi, goz cikaranin gozlerini oymak mantigidir. Halbuki, hukuksal zeminde karsilik vermek gerekir. Ustelik, dunyanin sempatisi Yunanlilar'la oldugu, ve bizim adimiz bir kere ciktigi icin, onlarin bu tur davranislari onemsenmezken bizim yaptiklarimiz manset olur. Uluslararasi arenada politik olmak lazim, goze goz dise dis mantigi bize taraftar kazandirmaz. Bati Trakya'daki Turkler'in sayisi 200,000, okullari, muftuleri, camileri var. Istanbul'daki rum sayisi 3000 gibi. Istatistik olarak bunlari gosterdikleri zaman, biz hic bir sey diyemiyoruz. Bari mevcut Rum nufus koruma altinda diyelim ki, bir daha Yunanistan 'Irkci Turkler rum azinliga ve hiristiyanlara saldirdi' demesin.

En son Denem tarafından Pzr 09 Oca 2005, 01:10 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

Cenk-Kaan
14 yıl önce - Cmt 08 Oca 2005, 01:31

2. Dünya Savasindan sonra Istanbul daki Rumlarin Sayini bilen varmoi?
Duyduguma göre 1950 nin basinda 50,000 ile 100,000 arasi Istanbul da
Rum yasiyormus.
Sonra bazi olaylar olmus bunlarin cogusu Istanbulu terk etmis.
Ne kadar dogru ?

irfan x
14 yıl önce - Cmt 08 Oca 2005, 01:35

Bence üzücü bir hadise. Alimemo imajdan bahsetmiş, evet dediklerine katılıyorum, hem de tamamıyla.Denem, başkalarının bizim hakkımızda söyledilerinden alıntı yapmış ve ufak gibi gözükse bile böyle bir olayın nasıl hepimize mal edilip abartıldığını söylemiş, olabilir. Ama başkalarının olumlu veya olumsuz düşünceleri önemli olmamalı o kadar. Ama dikkaten kaçan bir şey olmuş! Bu tarih doğu kiliselerinin noel günüdür ve orada yapılan ayin de politik bir gösteriden çok, yüzyıllardır yapılan dini bir ayindir, sadece bu yıl olmuş bir şey değil. Benim üzüldüğüm şey, böyle bir şeyin bize yakışmaması. Bu tip hareketler bizim geleneklerimizde yok. Benim hep bir idaam oldu; belki bir çok açıdan eksikleri olan bir ülke olabiliriz ama insani yönümüz çok güçlüdür. Ben hep bununla gurur duydum! Geçmiş bunun göstergesidir. Bu hareket kim yapmış olursa olsun bize yakışmamıştır.

Denem

14 yıl önce - Cmt 08 Oca 2005, 01:43
50,000 - 100,000 dogru

1955'e kadar Izmir'de bile Rum vardi. 1940'larda uygulanan Varlik Vergisi, Izmir ve Istanbul levantenleri'nin (Venedikliler, Cenevizliler, 1500'ler den beri, Fransizlar 1600'lardan beri) Fransa ve Italya'ya kacmasina sebep oldu. Fransa'daki zengin Ermeniler de bu tarihlerde Turkiye'den ayrildi. Musevi azinliklar ise, Israil'in kurulmasindan sonra oraya goc etti. 1955'te 6-7 Eylul olaylarinda Beyoglu'ndaki Rumlar'in dukkanlari yagmalandi. Lozan'dan sonra 100,000 olan ve gittikce azalan Rum nufus, 1955'te Beyoglu'nu terketti. Gerekce olarak Adnan Menderes, Ataturk'un Selanik'teki evinin bombalanmasini gostermisti. (Halbuki bombalamayi kendi tezgahlamisti, Beyoglu'nun zengin Rumlari'ni cekemiyordu). Bu tarihten sonra Rumlar'in bir kismi yunanistan'a, bir kismi Avustralya'ya (ABD'den sonra en buyuk diaspora topluluk ordadir), bir kismi Yunanistan'a tasindi. Istanbul'daki Ermeniler 65,000 - 85,000 civarinda (kumkapi). Museviler Izmir'de 2500, istanbul'da 20,000 - 27,000 olmasi lazim. Rumlarin da 2000 - 3000 uyesi mevcut. Bugunku tam rakamlari bilmedigim icin aralik verdim.

Yuzbasi Volkan Yuksel

14 yıl önce - Cmt 08 Oca 2005, 06:23

Her politik olusum ucuz yoldan buyuk kitllerin dini inancindan istifade edip oy toplayabilmek icin, bir sekilde dini degerlere deger veriyormus gibi, dini politikalarina yama yaparlar. Hele Turkiye boyle bir yama icin cennet bir yer. "Kafirler ulkemizi basti bakin kiliselerde ayin yapiliyor" vs diyerek inanc sahibi insanlarimizin diger partilerin de yaptigi gibi inanclarini somurmek cok yanlis bir is. Boyle bir taktik sadece %32 si yaraticiya inanan Cekoslovak Cumhuriyetinde ise yaramaz mesela.

Bu bence yapilan yanlis davranis o zavalli adamlarin da hatasi degil. Napsinlar, alabildikleri cogu dini egitim ancak bu kadarina yetiyor, yaptiklari seylerin dogru oldugunu zannediyorlar ve kapasiteleri o kadar.

Ama yanlis anlasilmasin kucumsemiyorum, zekalari o kadar yuksek ki dogru bildikleri "yanlislar" ugruna eylem yapacak kadar motive olmuslar. Kafalari calismiyor olsalardi hicbirsey yapamazlardi.

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET