Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ethem
15 yıl önce - Cum 07 Oca 2005, 21:52
AB'de işsizlik sayısı değişmedi


AB'de işsizlik sayısı değişmedi

LÜKSEMBURG: AB’de istihdam piyasasında umulan canlanma kasım ayında da gerçekleşmedi. Avrupa İstatistik Dairesi Eurostat’ın açıkladığı verilere göre kasım ayında AB’de işsizlik oranı bir önceki aya oranla değişmeyerek yüzde 8.9’da kaldı. Eurostat’tan yapılan açıklamada, AB çapında kayıtlı 19 milyon 100 bin işsiz olduğu, en düşük işsizlik oranının yüzde 4.3 ile İrlanda'da, en yüksek oranın da yüzde 18.4 ile Polonya’da kaydedildiği bildirildi. Almanya da yüzde 9.9’luk işsizlik oranı ile AB ortalamasının üzerinde yer alıyor.


Bülent
14 yıl önce - Çrş 02 Mar 2005, 17:20

Almanya'da işsizlik rekor seviyede

Almanya'da sendikalar, işverenlerin sorumluluktan kaçtığını savunuyor...

Almanya’da yeni işsizlik rakamları açıklandı ve buna göre işsiz sayısı 5 milyon 216 bine yükseldi. Ülkede işsiz sayısındaki bu rekor artış, istihdam piyasasındaki reform isteyen seslerin yükselmesine neden oldu...


Almanya’da işsizlerin sayısı 5 milyon 216 bin kişiye ulaştı. İşsizlik özellikle de gençler arasında çok yüksek. Uzmanlar bir süredir işsizliğin artacağı uyarısı yapıyorlardı. Kış aylarında işsizliğin artması normal sayılıyor, ama bu on, en fazla 20 binlik bir artış oluyor. Bir ay içinde 177 bin kişilik artış, istihdam piyasasında birşeylerin yolunda gitmediğinin göstergesi. Bu yüzden de istihdam piyasasında reform isteyen sesler arttı.

Oysa Hartz 4 olarak adlandırılan son reform daha yılbaşında yürürlüğe girmişti. Reformların devamını isteyenler, işsizliğin azaltılmasının yolunu, yeni istihdam alanlarının açılmasında görüyor ve bu yüzden kurumlar vergisi ile iş gücü maliyetlerinin azaltılmasını istiyorlar. Sendikalar ise işverenleri sosyal sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyor. Asıl sorunun, büyük işletmelerin sorumluluklarını görmezden gelmesi olduğunu belirten Alman Sendikalar Birliği Başkanı Michael Sommer, tepkisini şöyle dile getirdi:

“2000 yılında kurumlar vergisi konusunda önemli bir reform yapıldığını ve özellikle büyük holdinglere milyarlar hediye edildiğini hatırlatmak istiyorum. Son yıllarda sendikalar da ücret zammı taleplerinde ılımlı davranıyorlar. Çalışma saatlerini istedikleri gibi esnekleştirdik, aslında yatırım yapmaları için istedikleri her şeyi yerine getirdik. Buna rağmen sorumluluklarını yerine getirmiyorlarsa onları artık ahlaki olarak kınamak gerek. Ayrıca anayasal sorumluluklarını da yerine getirmeleri gerek.”

“Reformlar devam etmeli”

Gerçekten de Alman Anayasası’nda varsılların sorumluluğuna işaret eden bir madde var. Ama bu sorumluluk, yükümlülük anlamına gelmiyor ve serbest piyasa ekonomisi farklı ilkelere göre işliyor. Nitekim, Alman hükümetinin Akil Adamlar Konseyi Başkanı Bert Rürup ise işsizlerin sayısının azalmasının reformların devam etmesi gerektiği görüşünde. Hükümetin çalışmalarına devam etmesi gerektiğini savunan Rürup şöyle konuştu:

“Hükümetin çalışmalarına devam etmesi gerekiyor. İşsizlere iş bulunması çalışmalarının daha etkin hale getirilmesi, işsizlerin yapması önerilen düşük ücretli işlerin normal çalışma alanlarını yok edip etmediğinin araştırılması ve belki de işsizlere biraz daha fazla kazanma imkanı verilmesi gerek. Tabii en önemlisi kurumlar vergisi reformunun hazırlanması.”

İşsizlerin sayısındaki artışı sadece mevsime bağlamanın mümkün olmadığı ortada. Sendikalara göre hükümet kısa vadede yatırımları arttırıp yeni istihdam alanları açamayacaksa, sosyal sorunlar yaşanmaması için var olan işin paylaşılması yoluna gidilmeli. Oysa tartışmalar çalışma saatlerinin kısaltılarak işin paylaşılmasından çok, çalışma süresinin uzatılması yönünde. Bu arada konjonktürde beklenen canlanmanın yaşanmaması işsizlerin umudunu daha da azaltıyor.

Derleyen: Ayşe Tekin

http://www2.dw-world.de/turkish/wirtschaft/1.126871.1.html


Burç

14 yıl önce - Çrş 02 Mar 2005, 22:47

New York Times'a göre Almanya'da işsizlik oranı %12.9
http://www.nytimes.com/2005/03/02/business/worldb ...bless.html

Yani Ethem'in mesajındaki "Lüxemburg" çıkışlı haberde yazan %9.9 rakamını yalanlıyor.Hakan

14 yıl önce - Prş 03 Mar 2005, 01:03

Bu rakam daha da artacak cunku bir cok Alman sirketi (i.i Siemens, WW), Dogu Avrupa'ya kayiyor. Slovakya gibi ulkeler kurumsal vergileri dusuk tutarak, nitelikli is gucu ile ozellikle Almanya'dan buyuk yatirim cekiyor. (Dogu Avrupa'ya giden paralar, gercekten yatirim amacli, Turkiye gibi, emlak, borsa ve yuksek faize para yapmaya gelen sicak para degil)

Almanlar bir sure sonra kendileri calismak icin baska ulkelere gidebilir


messiah_haktan

14 yıl önce - Prş 03 Mar 2005, 01:05

Bu aksam alman haberlerinde izledim,Almanya'da fakirlik siniri altinda yasiyan 11 milyon kisi varmis.Fakirle zenginin arasindaki ucurumda her gecen ay daha cok aciliyormus.

Taha
14 yıl önce - Prş 03 Mar 2005, 05:09

Peki almanlar kendi ekonomilerini duzeltmek icin birseyler yapmiyorlarmi. Almanya'da yasiyan arkadaslar hukumetin bu isi cozmek icin adimlar attigini veya atacagi hakkinda bilginiz varmi.

irfan x
14 yıl önce - Prş 03 Mar 2005, 05:51

Almanya ulusal politikaları bırakıp, kendi şirketlerinin kontrolü altına girdiği ve bu şirketler, küçük şirketleri yutup, başka ülkere ucuz işçi kullanmak için yatırım yaptığı için bu durumda. Adamlar Polonyalıları zengin ediyor, salak Polonyalı ucuz işçlerde vay be amma gelişiyoruz diye hava atıyorlar. AB'nin Almanya'ya zaraları. Adamlar doğu blokunu zaten bu firmalar için AB'ye aldıla, yoksa onlar AB'ye ne verebilir ki?

Ulusal devletleri öldürüp küresel şirket devletine yönelmenn doğal bir sonucu bu


Gökhan Gök

14 yıl önce - Prş 03 Mar 2005, 13:08

Bu durum sadece Almanyada böyle deyil Isvecdeki bir cok firmalarda Isci gucu ucuz olan
Estonya Litvanya Letonya gibi ulkelere yatirim yapiyor, isvecdeki Buyuk fabrikalar Ericsson
Volvo Scania her ay isci cikartiyor veya bi bölgedeki fabrikasinini tamam kapatiyor

Burda tanidigim bir kac isadamina Letonya Estonya yerine Turkiyeye yatirim yapmalarini önerdim insallah ikna edebilirim


Ekrem
14 yıl önce - Cum 04 Mar 2005, 00:38

5,2 degil, 8 milyon issiz var

5,2 milyonun icinde "1€ isler" icinde sayili degil

erken emeklilerde sayilmadi, buna göre 8 Milyon yani Issizlik orani 20%ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET