Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
ahmet28
10 yıl önce - Cum 07 Ekm 2011, 17:26
2. Dünya savaşında Türkistan Lejyonu (Osttürkischer Waffen-verband der SS)


Türkistan Lejyonu, Özbekler, Kazaklar, Kırgızlar, Türkmenler, Karakalpaklar, Balkarlar, Karaçaylar, Azeriler, Dağıstanlılar, İnguşlar, Çeçenler olmak üzere Müslüman halklardan oluşturulmuştur.

Türkistan Lejyonu'nun apoleti:

(çağatay Türkçesiyle "Allah bizimle").

Türkistan Lejyonu mensupları için Yani Turkestan (Yeni Türkistan) gazetesi, Milli Turkestan (Milli Türkistan) ve Milli Edabiat (Milli Edebiyat) dergisi yayımlanmıştır.

Lejyonun bayrağı (Selçuklu bayrağına benziyor):22 Haziran 1941 günü başlayan Barbarossa Harekâtı Hitler'in Sovyetler için söylediği " biz sadece kapıyı tekmeleyeceğiz ve tüm çürük bina yıkılacak " sözünü doğrular şekilde gelişmekteydi. Kızıl Bolşevik terörüne milyonlarca kurban veren Ukraynalılar, Baltık ulusları ve daha onlarca halk wehrmacht birliklerini çiçeklerle karşılamaktaydı. Ancak nkvd makineli tüfekleriyle bir arada tutulabilen kızıl ordunun yüz binlerce askeri ilk fırsatta ya firar ediyor ya da subaylarını öldürerek teslim oluyorlardı. 1941 kışı geldiğinde wehrmacht'ın elindeki Sovyet savaş esiri sayısı iki milyonu geçmişti. Bolşeviklere karşı ölümcül nefret duyan on binler kısa süre içinde 3. Reich'in mücadelesine destek vermek için gönüllü oldu. İlk başlarda sadece "hilfswillige" (gönüllü) adıyla rasgele alman birlikleri arasına serpiştirilen bu askerler gerek sayı gerek etnik çeşitlilik yönünden öyle çoğaldılar ki müstakil birlikler halinde örgütlenmeleri zaruri oldu. Sovyet gönüllüleri arasında sayıca en fazla olanlar kızıl vahşete en çok maruz kalmış olan Türkistan Türkleriydiler. Gerek Himmler gerek Hitler Türklere özel bir önem vermekteydiler; bu nedenle Türk gönüllüler nizami ordu yönetiminde değil seçkin Waffen SS yönetiminde örgütlendiler. Savaş sona erdiği sırada etnik Türkler SS içindeki yabancı gönüllüler içinde 40.000 personel ile ikinci sıradaydılar. İşte bu Türklerden kurulan birliklerin en ünlüsü "Osttürkischer Waffenverband der SS" diye isimlendirilen, Türkistan lejyonu'dur.

Bolşevizm'e karşı verilen büyük mücadelede yer alan bu kahraman askerlerin tek istedikleri anayurtlarını kızıl zulümden kurtarmaktı. Bunun için de canla başla savaştılar. 162. tümen'e bağlıyken katıldıkları Stalingrad savaşı sırasında gösterdikleri kahramanlıklar sonucu lejyon üyelerinin birçoğu 1. sınıf demir haç madalyası kazanmıştı. Ne yazık ki o yıllarda dünya Türklüğünün tek bağımsız temsilcisi olma iddiasında bulunan Türkiye Cumhuriyetinin korkak ve ilkesiz yöneticileri bu yiğit insanlara sahip çıkmayarak çoğunun korkunç işkencelerle ölmesine göz yumdu. Ancak hatıraları istiklali-i tam aşığı Türk gençlerinin hafızasında yerini sonsuza dek almıştır. Hepsinin ruhu şad olsun ...

Kudüs Müftüsü El-Emin ile sohbet eden, Lejyonun Azerbaycan Türkü gönüllüleri:


(+)Türkistan Lejyonun askerleri kuzey Fransa'da iken:Koleksiyon


ahmet28
10 yıl önce - Cum 07 Ekm 2011, 18:30

Waffen SS Türkistan Lejyonu maalesef Türkiye'de pek bilinmiyor ama Cengiz Dağcı'nın cenazesiyle ismi medyada geçti. Dağcı, o lejyona katılmıştı.

Kızıl ordudaki etnik döküntüler gibi olmayıp, "Allah bizimle" apoletinden aldıkları güçle kahramanca savaşıp, büyük saygı gördüler.Savaşın sonunda, Sscb'ye iade edilenler infaz edildi; Amerikalılar kimine kıyak geçip, kaçmalarını sağladılar. Kimi Batı Almanya'da kaldı, kimi Abd'ye göçtü. Veya Cengiz Dağcı gibi Britanya'ya gidenler oldu.

Bu kahramanları görünce insanın göğsü kabarıyor.ahmet28
9 yıl önce - Pzr 19 Şub 2012, 20:02

Trt'nin "gamalı haç ile kızıl yıldız arasında" adlı belgeselinde, Türkistan lejyonu konu oluyor.


diğer bölümler youtube'da mevcut.


ahmet28
8 yıl önce - Cmt 23 Şub 2013, 21:46

Alparslan Türkeş beyinde dostu olan, Türkistan'lı olan dostu Ruzi Nazar'da Türkistan Lejyonu'nda görev almıştı.
Kızıl Ordu'da savaşırken Nazilere esir düşüp, lejyonlara katılmıştır.

Habertürk'te Ruzi Nazar ile ilgili bir program yayınlandı.
'CIA'in Türk casusu Ruzi Nazar':
http://tv.haberturk.com/programlar/video/turkiyen ...r-13/84055

Pan-Türkist Waffen-SS üyesi Ruzi bey'in biyografisini anlatan bir kitap:


huseyin yildirim
8 yıl önce - Cmt 23 Şub 2013, 21:51

turkum demenin ayip sayildigi su gunlerde boyle seyleri okumak insanin gozunu yasartiyor, allah hepsinin mekanini cennet etsin, vatansiz soydaslarimiza hur vatanlar nasib etsinANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET