Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Atilla DÜNDAR
7 yıl önce - Çrş 05 Ekm 2011, 11:42
Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP politikaları [SİYASET]

Deniz Baykal'ın istifasından sonra CHP Genel Başkanlığı koltuğuna oturan Kemal Kılıçdaroğlu genel başkanlığı döneminde bir referandum ve bir genel seçim süreci yaşadı. Bu süreçde CHP ve Kılıçdaroğlu'nun seçmenine bekleneni verip veremediği konusunda en son bir anket yayınlandı. Bu ankete göre Kılıçdaroğlu'nun başarısı ve CHP'nin politikaları başarılı bulunmamış.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun notu;

CHP'nin notu;

CHP’yi tek başına iktidara taşıma parolası ile yola çıkan ve "Herkes için CHP" sloganı ile en az yüzde 40 oy alma hedefini koyan Kemal Kılıçdaroğlu’nun, sandıktan elde edilen yüzde 26’lık sonucu başarı olarak değerlendirenlerin oranı yüzde 30,6 olarak çıkarken, aksi yönde görüş belirterek başarısız olduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 45,2 oranında. Yüzde 16,3’lük kesime göre Kılıçdaroğlu, kısmen de olsa başarılıdır görüşünde.

Yeni yasama döneminin başladığı bu günlerde ülke politikalarının yoğun geçeceği bir süreç de beraberinde gündemi oluşturmakta. İzlenen politikalar ve yeni parti çatısı ile ana muhalefet partisinin üreteceği çalışmaların boyutları seçmenin bakış açısını da değiştirebilecek mi acaba?

Konunun detayı

ahmet1965
7 yıl önce - Çrş 05 Ekm 2011, 11:51

Sn.Kılıçdaroğlu'nun CHP'nin başında olmasını AKP için şans olarak değerlendiriyorum..Ciddi politikalar ve projeler geliştiremedikleri ve hükümeti zorlayabilecek bir muhalefet performansı sergileyemedikleri için AKP sürekli oy oranını arttırıyor.CHP nin siyasette iddialı bir konuma gelebilmesi için iddialı,vizyonu ve ciddi projeleri olan bir liderle yola devam etmesi en mantıklısı.Bu politikalarla iktidar CHP'ye kaf dağı kadar uzak ve hayal..

mcagri
7 yıl önce - Çrş 05 Ekm 2011, 12:07

Ben bu "CHP muhalefet yapamıyor, proje geliştiremiyor" sözlerini çok doğru bulmuyorum. CHP'nin gerek temsil ettiği kitle gerek tarihi kökleri ele alındığında kitle ve proje partisi olması zaten mümkün değil. CHP yapısı gereği zaten bürokratik elitin, statükonun savunucusu olmak zorunda. Bunu çekip alırsanız zaten o CHP olmaz, başka bir parti olur. Bu partiye gönül verenler, Cumhuriyetin başından bu yana gelen düzenin devamı için didiniyorlar zaten. Bu nedenle hiç bir proje ya dahiç bir muhalefet tarzı CHP'yi millet partisi yapamaz, bunun için kimyanın değişmesi gerekir. Kimya değişince de zaten bu başka birşey olur, eski kimyaya sahip çıkanlar da başka partilere kayar.

Tüm bunlar nedeniyle Kılıçdaroğlu'nun CHP'yi alıp da batıdaki bir sosyal demokrat parti konumuna oturtması imkansızdan da öte.

Surkentli_21
7 yıl önce - Çrş 05 Ekm 2011, 12:42

Alıntı:
CHP'nin gerek temsil ettiği kitle gerek tarihi kökleri ele alındığında kitle ve proje partisi olması zaten mümkün değil.

chpye en ufak bir sempatim yok ama chp 1977 seçimlerinde %42 oy almış

Semih Yaşar

7 yıl önce - Çrş 05 Ekm 2011, 13:19
CHP

Alıntı:
Ben bu "CHP muhalefet yapamıyor, proje geliştiremiyor" sözlerini çok doğru bulmuyorum. CHP'nin gerek temsil ettiği kitle gerek tarihi kökleri ele alındığında kitle ve proje partisi olması zaten mümkün değil. CHP yapısı gereği zaten bürokratik elitin, statükonun savunucusu olmak zorunda. Bunu çekip alırsanız zaten o CHP olmaz, başka bir parti olur. Bu partiye gönül verenler, Cumhuriyetin başından bu yana gelen düzenin devamı için didiniyorlar zaten. Bu nedenle hiç bir proje ya dahiç bir muhalefet tarzı CHP'yi millet partisi yapamaz, bunun için kimyanın değişmesi gerekir. Kimya değişince de zaten bu başka birşey olur, eski kimyaya sahip çıkanlar da başka partilere kayar.

CHP %26 oy aldı, nüfusa oranlarsak Türkiye'de 19 Milyonluk bir bürokratik elit tabaka mı var? CHP'ye oy verenlerin statükoculuğunu biraz açar mısınız? CHP'liler uçağa binmez mi? Hızlı tren projelerine karşı mı çıkıyorlar? Mühendislik yerine Hukuk okumayı mı tercih ediyorlar?
Ayrıca CHP millet partisi olamaz diyorsunuz, oy veren %26'lık kesim Türk Milletine ait değil mi? Eğer CHP millet partisi değilse oy verenleri de vatandaşlıktan çıkarmamız gerekir.

MeteHan!
7 yıl önce - Çrş 05 Ekm 2011, 13:34

Aslında Kemal beyin ve Gürsel Tekin'in seçim hezimetinden sonra istifa etmeleri gerekiyordu.Bu şekilde açıklamalarıda var zaten.

Neden hala istifa edip gitmiyorlar.
Yoksa % 26 oyu başarı olarakmı kabul ediyorlar.

http://www.ahaber.com.tr/Gundem/2011/06/15/kilicd ...4861185081

Burç

7 yıl önce - Çrş 05 Ekm 2011, 13:41

Alıntı:
Ayrıca CHP millet partisi olamaz diyorsunuz, oy veren %26'lık kesim Türk Milletine ait değil mi?

Kelime oyunu yapmaya gerek yok, en son seçim sonuçları ortada, daha 4 ay önce seçim yapıldı :

Yunanistan'ın işgal ettiği yerler dışında bir Tunceli'de daha fazla oy alabilmiş.
Ülkenin geneline hitap edebilen bir parti olmadıklarını, BDP gibi bölgesel bir parti olduklarını kabul etmek gerekiyor.

SERDARR1

7 yıl önce - Çrş 05 Ekm 2011, 14:01

Alıntı:
Ülkenin geneline hitap edebilen bir parti olmadıklarını, BDP gibi bölgesel bir parti olduklarını kabul etmek gerekiyor.

geneline hitap etmek için illa 1. parti olmak mı lazım mersinde akp ile arasında %1 vardı çanakkalede %2

ve %80 bir çok ilde 2. parti 19 milyon oyu sadece yunanistan işgal etti yerlerden mi aldı

leventdlo
7 yıl önce - Çrş 05 Ekm 2011, 14:02

kim ne derse desin siyasette karizma çok önemlidir. iki tarafın bilgi ve beceri seviyesi aynı diyelim, bu durumda şahsım adına söyleyeyim ben sıfata bakarım. kesinlikle chp'li arkadaşları kırmak gibi bir niyetim yok. zaten kemal beyin çok dürüst ve iyi niyetli bir insan olduğuna da eminim fakat ortada da bazı gerçekler var. örneğin türkiyeyi hiç tanımayan bir güney koreliye ya da sıradan bir arjantinliye kemal beyin ve tayyip beyin fotograflarını gösterseniz ve bu resimlerden hangisi sizce bir ülkenin başbakanıdır deseniz alacağınız cevap bence şimdiden bellidir.

Samet Gemici
7 yıl önce - Çrş 05 Ekm 2011, 14:28

Geçen sene "liderlik" ile ilgili bir tez ödevim vardı ve bu konuda epey bir bilgi sahibi oldum. Konumuzla ne ilgisi var diyenler olacaktır. Ama ülkemizde partiye, iç tüzüğüne değil "liderlerine" oy verildiğini bir çoğumuz biliyoruz.

İnsanlar Tayyip Erdoğan ile Kemal Kılıçdaroğlu'nu kıyasladıkları zaman görünüş olarak, liderlik duruşu, liderlik vasıfları olarak Tayyip Erdoğan'ı üstün görüyorlar. Ben Tayyip Erdoğan'a oy vermediğim halde bu şekilde düşünüyorum.

Cumhuriyet Halk Partisi eğer doğru düzgün bir lidere ve ekibe sahip olsun birinci parti olarak çıkacağına ben inanıyorum. Ben Atatürk ilkelerini fikri anlamda benimsemiş bir Türk genci olarak CHP'ye oy vermedim böyle devam ederse vermem de...

CHP rotasını şu anda tamamen değiştirmiş durumdadır ve belki bundan 15 sene sonra CHP diye bir parti olmayacak. Bu çok uzak bir ihtimal değil. Bu politika ile giderse ne yazık ki Türk Siyasi Tarihinden silinecektir ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun başa getirilmesi bunun en büyük kanıtıdır. Ben böyle giderse CHP'nin Türk Siyasi Tarihinden silineceğini düşünüyorum -2023'e kadar...

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET