Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 16

Hangi Belediye En Başarılıdır?
Aliağa 1.7%  1.7%  [3]
Bayındır 2.8%  2.8%  [5]
Bergama 1.7%  1.7%  [3]
Balçova 6.1%  6.1%  [11]
Çeşme 5.0%  5.0%  [9]
Karşıyaka 21.8%  21.8%  [39]
Karabağlar 3.9%  3.9%  [7]
Kınık 0.0%  0.0%  [0]
Kiraz 0.0%  0.0%  [0]
Konak 8.9%  8.9%  [16]
Seferihisar 3.9%  3.9%  [7]
Güzelbahçe 0.6%  0.6%  [1]
Menderes 1.7%  1.7%  [3]
Torbalı 0.6%  0.6%  [1]
Tire 0.6%  0.6%  [1]
Beydağ 1.1%  1.1%  [2]
Ödemiş 0.6%  0.6%  [1]
Selçuk 0.0%  0.0%  [0]
Bayraklı 5.0%  5.0%  [9]
Çiğli 0.6%  0.6%  [1]
Menemen 0.6%  0.6%  [1]
Dikili 0.6%  0.6%  [1]
Foça 1.7%  1.7%  [3]
Karaburun 0.6%  0.6%  [1]
Urla 2.2%  2.2%  [4]
Narlıdere 3.9%  3.9%  [7]
Gaziemir 3.9%  3.9%  [7]
Buca 4.5%  4.5%  [8]
Bornova 15.6%  15.6%  [28]
Toplam Oy : 179

sensonic
7 yıl önce - Pts 15 Tem 2013, 18:36
Tüm detaylarıyla SONAR’ın çok konuşulan İzmir anketi

SONAR’ın araştırması hem İzmir hem de Ankara’da CHP Genel Merkezi’ndeki kulisleri hareketlendirdi. Öyle ki anketin açıklandığı günden bu yana tartışmalar, yorumlar, değerlendirmeler bitmiyor, ankette AK Parti seçmeni ve tercihleri de ele alınmış olmasına rağmen özellikle CHP kulislerinde konu canlılığını yitirmiyor.

PARTİSİ DEĞİL KİŞİLİĞİ ÖNEMLİ…
‘İzmir İli Hizmet, Beklentiler ve Siyasi Eğilimler Araştırması’ başlığında altında gerçekleştirilen çalışmada çarpıcı sorular yer alıyor. Ankette ilk olarak İzmirlilere ‘İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayının bağlı olduğu parti mi yoksa kendisi mi önemlidir’ diye soruluyor. Soruya yüzde 37 ‘Kişiliği önemlidir’ derken ‘Hayır Partisi önemlidir’ diyenlerin sayısı yüzde 18 olarak şekilleniyor. Her ikisini de önemli bulanların sayısı da yüzde 39.6 şeklinde belirleniyor.

ADAY KESİNLİKLE İZMİRLİ OLMALI…
İzmirlilere ‘Adayların hangi görevlerde bulunmuş olmalarını isterdiniz’ sorusu da soruluyor. Genel kanaat ‘İzmirli’ olması üzerine şekilleniyor. Buna göre ‘Aday İzmirli olmalı’ diyenlerin oranı yüzde 20.4, ‘Kim olduğu belli değil desteklediğim partinin adayı olması yeterli’ diyenlerin oranı yüzde 18.6, ‘Aday başarılı, tanınmış ve İzmir’e faydalı olmuş bir işadamı olmalı’ diyenlerin oranı ise yüzde 17.5 olarak ortaya çıkıyor. Adayın Bakanlık yapmış olmasını isteyenlerin sayısı yüzde 15.6, ilçede belediye başkanlığı yapmış olması ise yüzde 14.1’lik bir desteğe sahip.

SOLCU DEĞİL ATATÜRKÇÜ, LAİK, MİLLİYETÇİ…
Ankette özellikle iki can alıcı soru dikkat çekiyor. Birincisi yıllardır dile getirildiği üzere İzmir solun kalesi bir kent mi değil mi üzerine. İzmirliler, ‘Kendinizi mevcut tanımlardan hangi ikisine en yakın olarak tarif edersiniz’ sorusuna bakın ne yanıt veriyor? ‘Atatürkçü-Laik’ diyenlerin oranı yüzde 13.4, ‘Milliyetçi’ diyenlerin oranı yüzde 9.9, Demokrat ve Atatürkçü’ diyenlerin oranı yüzde 7.6, ‘Muhafazakar’ diyenlerin oranı da yüzde 6.9 olarak gerçekleşiyor. Kendini ‘sosyal demokrat’ olarak tanımlayanlar yüzde 6.7 ile ancak beşinci sırada yer alabiliyor. Tanımlar sonrasında yine ‘Atatürkçü’, ‘Laik’, ‘Milliyetçi’, ‘Demokrat’ şeklinde uzayarak devam ediyor.

HÜSEYİN ASLAN İSMİ BAŞKANLARIN ÖNÜNDE…
Anketin can alıcı bir diğer bölümü de ‘İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda kimi görmek istersiniz’ sorusu ile şekilleniyor. 3 bin 26 kişiye ‘Aziz Kocaoğlu, ‘Hüseyin Aslan, ‘Hakan Tartan’ ve ‘Cevat Durak’ın isimleri belirtiliyor, bu isimlerden hangilerine oy verip vermeyeceklerini söylemeleri isteniyor. Kentin halihazırdaki Başkanı Kocaoğlu’na oy verebileceklerini belirtenler yüzde 85.4, Hüseyin Aslan’ı tercih ederim diyenlerin oranı ise yüzde 82.8 şeklinde beliriyor. Hakan Tartan yüzde 82.1, Cevau Durak da yüzde 81.4 ile Aslan’ın ardından sıralanıyor.

HAKAN BAYRAKÇI’YA GÖRE BU RAKAMLAR NEYİ GÖSTERİYOR?
Anket siyasi parti kulislerinde alevli tartışmalara sebep olurken araştırmanın mimarı SONAR Başkanı Hakan Bayrakçı, sonuçları şaşırtıcı bulduğunu belirtiyor. Özellikle mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun diğer üç isimle yakın oranlarda olmaması gerektiğini kaydeden Bayrakçı, şunları söylüyor:“ Çünkü kendisi şu an için görevinin başında ve bu pozisyonu gereği de çok önde olmalıydı. Diğer üç isimden özellikle Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan’a dikkat diyorum. Çünkü hem birebir siyasetin içinde değil hem de diğerleri gibi belediye başkanlığı yapmıyor. İster bugüne kadar yaptığı konutlarla ister son dönemde açıkladığı projelerle ister halkla olan diyaloğu ile deyin bir gerçek var ki; o da İzmir kamuoyunda Hüseyin Aslan algısı yerleşmiştir. Diğer sonuçlara gelince, İzmirli başkan adayının kişiliğini önemsiyor. Adayın İzmirli olması, kişisel başarısı ve desteklediği partiye yakın olması da yine önemsediği değerler arasında. Bu durum İzmir seçmeninin sosyo-kültürel seviyesini gösteriyor. Ayrıca araştırma şunu da ortaya koyuyor ki; İzmir seçmeni kamuoyunda yaygın olan söylemin aksine merkez sağ, Atatürkçü, Laik, Milliyetçi, Demokrat bir yapıda. Çünkü sol ve sosyal demokrat oranları diğerlerine nazaran çok daha düşük görülüyor. Bu da İzmirlilerde aslında merkez sağ eğiliminin hala dinamik olduğunu ancak iktidara tepki dolayısıyla CHP’ye yöneldiğini gösteriyor.”

egede son söz

mert101

7 yıl önce - Sal 23 Tem 2013, 00:05

AKP'den Tanju Çolak'a Adaylık Teklifi!

Eski milli futbolcu Tanju Çolak, "Urla Belediye Başkanlığına aday olmayı ciddi olarak düşündüğünü" söyledi.

AK Parti Urla İlçe Teşkilatının Zeytineli köyünde dün düzenlenen iftar programına katılan Çolak, bugün de ilçede ziyaretlerde bulundu. Urla'nın İskele, Denizli, Güvendik mahallelerinde vatandaşlarla sohbet eden Çolak, AK Parti Urla İlçe Başkanı Tarkan Bakırlı'dan belediye başkan adaylığı teklifi aldığını belirtti.

AK Parti Urla İlçe Yönetim Kurulu üyeleriyle tanıştığını kaydeden Çolak, "Yönetim kurulu da İlçe Başkanı Tarkan Bakırlı gibi aday olmamı istediler. Urla Belediye Başkanlığını ciddi olarak düşünüyorum" dedi.

Ziyaretleri sırasında vatandaşlardan çok olumlu tepkiler aldığını, bundan çok memnun kaldığını dile getiren Çolak, şunları söyledi:

"Urla'yı çok sevdim. Urla'nın bir parçası olmayı arzu ediyorum, kısmet olursa da Urla'ya yerleşmeyi planlıyorum. Bu anlamda bir Urlalı olarak üzerime ne düşüyorsa ve ne görev verilirse her zaman hazırım."

http://www.haberler.com/eski-milli-futbolcu-tanju ...08-haberi/

Kendi fikrimi söylüyorum, bence bosuna zahmet etmesin sonra cok üzülür. Bucadan yada karabaglardan dese anlarımda urladan diyor

Haydar Bayraklı

7 yıl önce - Sal 23 Tem 2013, 01:18

AK Parti'nin bu yönünü sevmiyorum...
Adaylar halkın içinden çıkmıyor. Genellikle üst düzey kişileri aday gösteriyorlar.

Bu seçimlerdede yine böyle yapacaklarsa, yine İzmir'i kaybederler.
Halkın içinden çıkan kişileri belediye başkanı olarak görmek istiyoruz.!!

mert101

7 yıl önce - Sal 23 Tem 2013, 13:52

Alıntı:
AK Parti'nin bu yönünü sevmiyorum...
Adaylar halkın içinden çıkmıyor. Genellikle üst düzey kişileri aday gösteriyorlar.

Bu seçimlerdede yine böyle yapacaklarsa, yine İzmir'i kaybederler.
Halkın içinden çıkan kişileri belediye başkanı olarak görmek istiyoruz.!!

İzmiri almaları bu saatten sonra hayal zaten , kendileri de bunun farkında o yüzden sarkıcı - futbolcu gibi arayıslara giriyorlar. İzmiri gectim istanbulu ve ankarayı da kaybederlerse hic sasırmam

mert101

7 yıl önce - Cum 26 Tem 2013, 16:53

Canan Arıtman İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aday Adayı

Deniz Baykal'a yakınlığıyla bilinen eski Milletvekili Canan Arıtman, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adaylığını açıkladı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, verdiği sözü tutarak adayın ön seçimle belirlenmesini isteyen Arıtman, "Aziz Bey iyi bir başkan ama ben daha iyisini yaparım. Bu kente artık kadın eli değsin." dedi.

"AK PARTİ'Yİ İKİYE KATLAYARAK ALIRIM"

Dün CHP Karşıyaka İlçe Başkanlığı'na giderek büyükşehir adaylığı için dosya aldığını ancak henüz aday adaylık başvurusu yapmadığını belirten Arıtman, resmi evrakları tamamladıktan sonra randevu alıp CHP İl Başkanı Ali Engin'e hafta başında resmen teslim edeceğini belirtti. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun iyi bir başkan olduğunu ve kendisini takdir ettiğini söyleyen Arıtman, "Ben ondan çok daha iyisini yaparım. İzmir ve partime söz veriyorum, aday gösterilirsem İzmir'de seçimi açık arayla almanın yüzde 100 sözünü veriyorum. AK Parti'yi ikiye katlayarak alırım." şeklinde konuştu.

"İZMİR, AMAZONLARIN KURDUĞU BİR ŞEHİR"

İzmir'in kadınların kurduğu, amazonların kurduğu bir şehir olduğunu ifade eden Arıtman, "Kadın nüfusunun erkek nüfusundan fazla olduğu kent. 8 bin yıllık tarihi olan İzmir'e, tarihinde ilk kez bir kadın eli değsin. Bu kent artık kadın tarafından yönetilmeyi hak ediyor." dedi.

CHP'de kadın adayların artacağına dair sözlerin ne kadar gerçekleşeceğini kendisinin de merakla beklediğini vurgulayan Canan Arıtman, "O sözlerin yaşama geçip geçmediği göreceğiz. Aday adayı olmak, her partilinin hakkıdır. Ben İzmirliyim, okuduğum, hayatımı kazandığım kent, ailemin yaşadığı kent. Bu kentte sivil toplum kuruluşlarında görev yaptım. İki dönem belediye meclis üyeliği yaptım, meclis başkan vekilliği yaptım. İzmir benim hayatım, bu kente son nefesine kadar hizmet edeceğim." diye konuştu.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun kurultayda ön seçim sözü verdiğini ve bunu kendisinin de talep ettiğini belirten Arıtman, "Ön seçimle aday olmayı diliyorum." dedi.

http://www.haberler.com/chp-eski-milletvekili-ari ...97-haberi/

Harika bir haber Hem izmirli hem izmiri biliyor hemde hırslı ve izmire yakısacak bir bayan Artık büyüksehire bir bayan belediye baskanı gelmeli bence. Aydın belediye baskanı bir bayan ve oldukca basarılı , neden izmirde e bu olmasın. Eger aday yaparlarsa cok rahat secimleri kazanacagını düsünüyorum hemde izmiri geliştirebilecek birisi diye düsünüyorum , hayırlısı olsun

gü-vo

7 yıl önce - Cmt 27 Tem 2013, 01:37

Canan Hanım veya bir başkası ama ben de İzmir'e bir kadın başkan ve dolayısıyla farklı bir imajın iyi olabileceğini düşünüyorum...

sensonic
7 yıl önce - Cmt 27 Tem 2013, 20:42
Levent Piriştina aday olacak mı?

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin efsane başkanı Ahmet Piriştina’nın oğlu Levent Piriştina, babasının yolundan gidiyor. 2011 genel seçimlerde İzmir’den milletvekili adayı olan Piriştina, yerel seçim öncesi adaylık turlarına başladı. Buca’dan belediye başkan adayı olmak için çabalayan Piriştina, genel merkez ve İzmir’de çeşitli temaslarda bulundu. Kararını kesin olarak vermediğini ifade eden Piriştina, Salı günü yapılacak bir dizi toplantıdan sonra açıklama yapacağını söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da Buca’da sıcak baktığı isimlerin başında gelen Piriştina, işletmecilik yapıyor.Karşıyaka Belediyesi tarafından yapılan Ahmet Piriştina Kültür Merkezi’nin açılışına katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yakın temas kuran Piriştina’nın adaylığı istediği belirtiliyor

e.son söz

mesut354
7 yıl önce - Cmt 27 Tem 2013, 21:08

Bornova ve Konak belediyelerini başarılı buluyorum.

sensonic
7 yıl önce - Sal 30 Tem 2013, 17:55
Tartan: Büyükşehir için ekibim de projelerim de hazır!

Egeli Sabah Gazetesi’nin Sabah Kahvesi köşesinin son konuğu Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan oldu.

Bugüne kadar yaptıklarını ve geleceğe dönük planlarını anlatan Başkan Tartan kente geniş bir perspektiften hizmet etmek istediğini söyledi. Siyaseti halkın gözüne bakarak, halka dokunarak ve halkı dinleyerek yaptığını vurgulayan Tartan, "Halk bana derse ki hiçbir göreve gelme. Ben onu gözden, elden ve dilden anlarım. İnsanların bana yönelik sevgi ışıltısını görüyorum. Ama bu Büyükşehir mi olur? Konak mı olur? Milletvekilliği mi olur? Nasıl olur biraz daha düşüneceğim. Dostlarıma da soracağım. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için 2009'dan beri ekibim hazır. Projelerim de hazır. Bilgisayarımda duruyor. Birkaç ekleme ve oynama yapacağım. Genel sekreterim de belli ve Genel Sekreter Yardımcım da belli. İZFAŞ Yönetim Kurulu Başkanım da belli. İZFAŞ Genel Müdürüm de belli. İZENERJİ de belli. Bunun için de uzun süredir çalışan arkadaşlarımız da var "diye konuştu.

Yıllardır yenilenmeyi bekleyen ve çok yıpranmış olan Güzelyalı Fuat Göztepe Parkı'nı tepeden tırnağa yenilediniz. Park, yepyeni yüzüyle bölge halkına yeniden hizmet vermeye başladı. Park sizce nasıl oldu?
Park Avrupa'daki parklar gibi oldu. Özellikle su oyunları çok güzel oldu. Parkta vefa, çağdaşlık ve görsellik her şey var. Konak Belediyesi'nin mimarları tarafından çizildi. Parkı biraz daha büyüttük. Hatay semtinde yaşayan insanlar bile parka akın ediyor. İnsanların buluşma noktası haline geldi. Çok güzel tepkiler alıyoruz. İnsanlar takdir ediyor. Parka yaklaşık 2 milyon liralık bir yatırım yaptık. İlk defa Göztepe'ye o vefayı gösterdik. Bugüne kadar hiç kimse Göztepe'ye o vefayı göstermemiş. Biz o gururu ilk defa yaşadık. Şimdi bizim kızlara o vefa gösterilmiyor. Konak Belediyespor kadın futbol takımı Avrupa Kadınlar Şampiyonlar Ligi'ne katılıyor. Fakat İzmir'de basınında bir tane haber yok. İzmir basını bu konuda çok ilgisiz kaldı.

Güzelyalı Fuat Göztepe Parkı benzeri projeler yapacak mısınız?
Ben hedef koymuştum. Nedir? Bir insana hizmet. İki, kente yeni bakış açısı. Üç, kentsel dönüşüm. Benim kentsel dönüşümüm yeşil olan, insanların gerçekten soysal donatı alanlarıyla hizmet bulduğu bir kentsel dönüşüm. Bina dikmek kentsel dönüşüm değil. Dünyanın hiçbir yerinde kentsel dönüşüm olarak adlandırılmaz. Benimki yeşile dönük kentsel dönüşüm. Dört tarihe saygı. Beş, kültür sanat açılımı. Böyle bir hedef koydum. Bunların hepsinin dışında İzmir'i bir kültür sanat ve sağlık kenti yapmak. Onu kendi çapımda Konak Belediye Başkanı olarak yapıyorum. Bundan başka zaten ne yapılabilir? İzmir tarihinin en büyük ormanını Gültepe'de yapıyorum. 80 dönüm büyüklüğünde olacak. Çınarlı'da 40 yıldır unutulmuş eski botanik bahçesini ilk ekolojik park yapıyorum. Yeni parklar yapıyoruz, yeniliyoruz. Göreve geldiğimizden beri park ve yeşil alan sayısı 3 kat arttı. Bir sürü tarihi yeri kente kazandırdık. Atatürk Müzesi bir yıldır kapalı. Arkeoloji müzesinin kliması çalışmıyor. İnsanların gelip gidecekleri yer yok. Gelenler bizim müzeleri geziyor. Demokrasi ve radyo tarihi müzesi muhteşem olacak. Bir radyoyu açacaksın Ecevit'in Kıbrıs harekatı. Başka bir radyoyu açacaksınız tarihi başka bir konuşmaya şahit olacaksınız. Buradan biz demokrasi kültürünün topluma yaygınlaşmasını sağlıyoruz. Basmane'de şehrin göbeğine yapacağım arkeo parkı Yunanistan'dan sonra tarihin en büyük değeri olacak. İzmir çağdaş kent diyorlar. Milattan 2000-3000 yıl önce ilk kanalizasyonu İzmir'de kurmuşuz. Büyük İskender'in evini restore edeceğim. Bir bölümü de yeni döneme olacak. İskender evi hariç hemen hemen hepsi seçim dönemine yetişecek. 4 yılda her iki ayda bir kente yeni bir şey kazandırdım. Kentte 40 yıldır girilemeyen sokaklara girdim. Mithatpaşa'yı Hatay'a bağlayan bir asansör yapıyoruz. Yürüyen merdiven yapıyoruz.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı konusunda ne düşünüyorsunuz?
Genel Başkanın 3 tane yöntemi var. Genel Başkanımız, bir 'anket yapacağım' dedi. İkincisi 'teşkilata soracağım' dedi. Üçüncüsü de 'kamuoyu ağırlığını irdeleyeceğim' dedi. Anketlerde ya Aziz Bey, ya da ben önde çıkıyorum. Sokağın sesi de önemli. Çünkü sokakta Ak partili de var. MHP'li de var. Ben bugüne kadar anket yaptırmadım. Hiçbir anket açıklamadım. Açıklanan anketlerle ilgili de bir şey diyemem. Önde olduğum da var, önde olmadığım da var. Akademisyen bir insan olarak konuşuyorum. Kendilerini darı ambarında görenler var. Bunlar kişisel ilişkileriyle ve maddi güçleriyle belli şeyleri yapanlar. Ben bunları dikkate almıyorum. İzmir'in siyaset tarihi onların örnekleriyle doludur. Gerçekten çaba sarf eden değerli insanlar var. Bunlar belki çok üst düzey kalıyorlar. Halka inemediklerinden bir bölümü için üzülüyorum. Çünkü siyasetin yararlanabileceği insanlar. Siyaset o insanlardan yararlanamıyor. Maalesef siyaset böyle bir şey. Büyükşehir süreciyle ilgili olarak bence 3 tane isim öne çıkıyor. Bunu ben sokakta görüyorum. Aziz Kocaoğlu, Cevat Durak ve ben. Beni düşünen vatandaşlar 'gülen yüzü, herkesin başkanı' sloganıyla tercih ediyor. CHP seçmeni dışında özellikle merkez sağ seçmeni de anketlerde 4'de bir oranında cazip gelen adayın ben olduğumu düşünüyor. Bunun nedeni de herkesle barışık olmam, kavgacı olmamam. İzmir nüfusunun yarısı göçmen olması. Ahmet Piriştina örneğinde olduğu gibi göçmen adayını sahiplenmesi. Adaylığımı ilan etmedim. Şu an bekliyorum. Aziz Bey nasıl bir yaklaşım içinde olacak? Olacak mı olmayacak mı? Bir büyükşehir meclis toplantısında aday olmayacağını söylemişti. Sonra 'aday olabilirim' dedi. Onun da hakkıdır. Herkesin hakkıdır. Ben adaylığı öyle değerlendiriyorum. Ama tabi başarının yanı sıra, belli değerler, belli değerlendirme noktaları da etkili olacaktır. Genel Başkan belli insanları farklı yerlerde değerlendirmek isteyebilecektir. O da genel başkanın tercihi. Bence saygı duymak lazım. O da güzel bir şeydir. Çünkü hizmet bir makamda olmaz. Yazı işleri müdürü olarak hizmet verilebilir. Haber müdürü olarak da hizmet verilebilir. Spor müdürü, sayfa sekreteri olunabilir. Görev farklılaştırılabilir bence. İlle herkes için tanımlanmaz. Onun için bu süreç Kasım ayına kadar devam edecek. Aralık ayında netleşeceğini düşünüyorum. Başka belli isimler de var. Dışarıdan dayatma ithal adaylar da var. Benim en büyük tepkim ithal adaylara olur. Bu kentin milletvekili seçimlerinde belli yanlışları oldu. Aynı şeyin yerel seçimlerde olmaması istiyorum. Bir de tabi bence ilçe belediye başkanları için de söylüyorum kendimi de katarak. Bir başarı göstergesi vardır. Başarılı olan bir belediye başkanının tartışmasını yapmak doğru değil. Başarılı ise o belediye başkanı tartışmak ya da bir takım insanların başarılı belediye başkanlarının üzerine söylenmesi doğru değil. Tabi ki herkesin hakkıdır. Başarılar dileriz. Meclis üyesi olmak isteyen arkadaşlarımızın belediye başkan adaylığı yoluyla bunu başarmaya çalıştıkları yönünde bir takım söylentiler var. Tam üyelerin katılımıyla gerçekleşecek bir ön seçimin doğru olacağını düşünüyorum. Partinin de önümüzdeki dönemde de üyelik sistemini daha çağdaşlaştıracağını, doğu ve batı demokrasilerindeki gibi bir noktaya getireceğini düşünüyorum. O olursa en doğrusu ön seçimdir. Benim milletvekilliğimde de savunduğum şeydi. Bu da demokrasiyi ve partilerin gücünü arttırır. Tüm partiler için geçerli. Dayatmaları azaltır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi adaylığı olmazsa Konak Belediye Başkanlığı'na devam edecek misiniz? Ya da Ak Parti adaylığı da olabilir mi?
Ben böyle bir şeyi hiç duymadım. 30 yıldır hiç saf değiştirmedim. Sosyal demokrat çizgide yürüdüm. Bu konuda Ak Parti'ye de bir haksızlık etmem. Ne benim temasım oldu ne de onların benimle teması oldu. Kimse böyle bir beklenti içinde olmadı. Herkesin kendi seçtiği adayları var. Ben CHP'nin kurucusuyum. Benimle siyaset arenasında mücadele edemeyenlerin böyle dedikodulara başvurduğunu görüyorum. Ben ve halk bunlara gülüp geçiyor. Bunları çok önemsememek lazım. Ben hep kendi bildiğim yolda yürürüm. Ben hiçbir zaman taviz vermedim. Ak Parti'ye geçiş söz konusu değil. Böyle bir şey telaffuz edilmedi, edilemez de.

Peki 'İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan adayıyım' diyor musunuz?
Bu kente hizmet etmeyi istiyorum. Şu anda öncelikle kente geniş perspektiften hizmet etmeyi istiyorum. Konak Belediye Başkanı olarak yürüttüğüm güzel projeleri bir an önce tamamlayayım. Ben siyaseti halkın gözüne bakarak, halka dokunarak, halkı dinleyerek yaparım. Benim belki de 30 yıldır Türk siyasetindeki en büyük özelliğim budur. O yüzden bazı şeylerde şövalyece karar alırım. Halk bana derse ki hiçbir göreve gelme. Ben onu gözden, elden ve dilden anlarım. Onun için dilime, elime ve belime sahip olurum. Siyaseti de o insanlarla yaparım. Siyaset yaparken de bu özelliklere dikkat ederim. İnsanların bana yönelik sevgi ışıltısını görüyorum. Ama bu Büyükşehir mi olur? Konak mı olur? Milletvekilliği mi olur? Nasıl olur biraz daha düşüneceğim. Dostlarıma da soracağım. Soruşturacağım.

Siyaset sürprizlerle dolu. Birden bire kendinizi Büyükşehir Belediye Başkanı olarak bulabilirsiniz. Şimdiden ben İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olursam şunu yapacağım diyor musunuz? Hayata geçirmeyi düşündüğünüz projeleriniz var mı?
2009'dan beri İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için ekibim de, projelerim de hazır. Bilgisayarım da duruyor. Birkaç ekleme ve oynama yapacağım. Genel sekreterim de belli ve Genel Sekreter Yardımcım da belli. İZFAŞ Yönetim Kurulu Başkanım da belli. İZFAŞ Genel Müdürüm de belli. İZENERJİ de belli. Bunun için de uzun süredir çalışan arkadaşlarımız da var, başkaları da var.

Projeler ile birlikte nasıl bir bakış açısıyla İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday olmayı düşünüyorsunuz?

"Güzel İzmir, canım İzmir" benim başka bir söz söylememe gerek yok. Benim ağzımdan çıkan en net mesajdır. (Egeli Sabah)

burçin sait
7 yıl önce - Sal 30 Tem 2013, 21:09
hiçbiri seceneği konmalı

keske secenekler arasına hiçbiri seceneği konmalı yada daha kıbar sekilde bi fikrim yok seceneğide olur aksi halde benim gibi oy kullanmayanlar tepkilerini dile getiremezler..

sayfa 16
« önceki   123 ... 15161718   sonraki »
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet