Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Xelas
10 yıl önce - Pzr 18 Eyl 2011, 21:04
Diyarbakır şehir yapılanması

Arkadaslar,
Diyarbakir imar plani sizce saglikli yürüyormu?
Sehirlesme hangi yöne dogru olmali?
Bence Diyarbakirin sehir gelisimi daha cok bir yöne
dogru gelisiyor. Avrupanin modern sehirleri genellikle
bir daire seklini alirlar ama Diyarbakir ayni görünümden
uzak duruyor. Bence sehirlesme, simdi yapilmakta olan
büyük cevre yolunun disina tasmamali yani yapilasma
tamamen bir oval seklini almali.

yunus21
10 yıl önce - Pzr 18 Eyl 2011, 21:08

Kesinlikle katılıyorum şehir hep kuzeybatıya doğru ilerliyor bence oaradaki imar durdurulmalı ve dicle nehrinin karşı yakasına yani üniversite tarafına kaydırılmalı

Xelas
10 yıl önce - Pzr 18 Eyl 2011, 21:33

Arkadasim aksine ben senin dedigine tam karsiyim.
Aksine asagida isaretlemis oldugum alan yapilasmali,
böylece ulasim saglik ve sosyal iletisim v.b daha
geliskin olacaktir.
[/quote]

bilal21
10 yıl önce - Pzr 18 Eyl 2011, 21:39

Arkadaşlar şehrin oval olarak gelişmesi şehre herhangi bir değer katmaz ki, önemli olan şehrin her tarafının yaşanabilir olmasıdır ki bunu Diyarbakır için idda edebilirim. zamanla yeni çekim merkezleri falan oluşacaktır. Havalimanın yapılmasıyla da şehir zaten dikdörtgen bir yapıya sahip olacaktır. Şu an yeni yerleşim bölgelerindeki yeşil alan oranları Parklar falan şehre bambaşka bir hava katıyor, o yüzden geniş bulvarı olan yeşil alanı bol, parkları bol olan bir şehir tipi ideal şehir yapılanmasıdır. Batı yönündeki gelişme güney tarafında yani bağcılar tarafında da olacak. Havalimanı ve orda yeni açılan Qamışlo Bulvarı orayı da değerleyecektir. Dicle nehrinin diğer yakasında gelişimin olmamasının sebebi de elbette üniversite kampüsüdür, yolun bi tarafında kampüs diğer tarafındaysa villa tipi yapılaşma mevcuttur. Fakat şunu söyleyebilirim ki o tarafa açılacak iki adet çevre yolu oranın da değerini artıracak ve orayı da çekim merkezi yapacaktır.

Surkentli_21
10 yıl önce - Pts 19 Eyl 2011, 12:48

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=2289222#2289222
Burada Mehmet Bey biraz açıklamış

bende Xelas Beye katılıyorum Qamışlo Bulvarı açıldıktan sonra imarı buraya cazip hale getirip yönlendirmek gerekiyor

HAKAN UZN

10 yıl önce - Pts 19 Eyl 2011, 13:00

Geçen ay Diyarbakır'a gitme fırsatı bulmuştum. En çok merak ettiğim ve heyecan duyduğum şehirlerden bir tanesiydi. Şehire ilk girişte itibaren otogardan sola Ergani istikametine gidince kendimi Ataşehir'de sandım. İmar yönden çok güzel gelişiyor. Hepsi yepyeni, modern ve yüksek yapılı binalar Diyarbakır'a yakışan şehir haline geldi. Şehir merkezine doğru gidince de muhteşem yapılar yapılıyor. Yalnız beğenmediğim ve olumsuz bulduğum yön biraz çevre temizliğine ön planda tutmaları lazım. Birde şu dikkatimi çekti. Pek doğru dürüst kaldırım rastlamadım. Hepsi yolunmuş ve bakımsız gördüm. Onun dışında herşey güzel...

Muhammed Bilben
10 yıl önce - Pts 19 Eyl 2011, 14:00

Alıntı:
çevre temizliğine ön planda tutmaları lazım. Birde şu dikkatimi çekti. Pek doğru dürüst kaldırım rastlamadım. Hepsi yolunmuş ve bakımsız gördüm. Onun dışında herşey güzel...
aynen katılmamak elde değil özellikle bağlar bölgesi bakımsız temiz olmayan bir bölge onun en büyük sebebi kırsaldan şehire gelenler bağlara göç ediyor onlarda şehir hayatına alışmaları zor oluyor bununla ilgili bağlar belediyesininde çalışmaları var tek tek evleri gidip halkı bilinçlendiriyor...kaldırımda ayrı bir dert özellikle yine bağlar bölgesinde kaldırımlara bazıu esnaflar eşyalarını bırakır cafeler,kıraathaneler sandalyelerinide daima bırakırlar genelde belediye uyarıyor her defasında yine bildiklerini okuyorlar...işallah d.bakırı bol bol gezmissiniz memnum ayrılmıssınız tşkl ederim..

bilal21
10 yıl önce - Pts 19 Eyl 2011, 14:01

Alıntı:
Geçen ay Diyarbakır'a gitme fırsatı bulmuştum. En çok merak ettiğim ve heyecan duyduğum şehirlerden bir tanesiydi. Şehire ilk girişte itibaren otogardan sola Ergani istikametine gidince kendimi Ataşehir'de sandım. İmar yönden çok güzel gelişiyor. Hepsi yepyeni, modern ve yüksek yapılı binalar Diyarbakır'a yakışan şehir haline geldi. Şehir merkezine doğru gidince de muhteşem yapılar yapılıyor. Yalnız beğenmediğim ve olumsuz bulduğum yön biraz çevre temizliğine ön planda tutmaları lazım. Birde şu dikkatimi çekti. Pek doğru dürüst kaldırım rastlamadım. Hepsi yolunmuş ve bakımsız gördüm. Onun dışında herşey güzel...

Hoş gelmişsiniz barış bey. izlenimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. Şunu belirtmek isterim ki diyarbakır şu an tam bir şantiye halinde, yapılaşması tam anlamıyla bitmemiş yerlerde asfalt ve kaldırım çalışması yapılmamış malesef, bu çalışmaların daha sonra yapılması daha mantıklı. Çevre temizliği konusunda hemfikiriz. Belediye temizlik konusunda şu an için herhangi bir çözüm geliştirmemiş fakat belediyenin katı atık projesi var, katık atık projesini bir sene sonra uygulamaya koyacak, buna dayalı olarak çeşitli yerlere çöp toplama kutuları vs. yerleştirilecek, halka eğitim ve kampanyalar düzenlenecek bu sorun bu şekilde çözülecek. Kaldırımlar konusunda da şunu belirteyim; şu an inşaatlaşma alanları dışında bütün her yerin kaldırımı var, bazı yerlerde bakımsız kaldırımlar var ama onlar ilerde yapılacak uygulamalarla yenilenecek.

HAKAN UZN

10 yıl önce - Pts 19 Eyl 2011, 14:14

Alıntı:
Hoş gelmişsiniz barış bey. izlenimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. Şunu belirtmek isterim ki diyarbakır şu an tam bir şantiye halinde, yapılaşması tam anlamıyla bitmemiş yerlerde asfalt ve kaldırım çalışması yapılmamış malesef, bu çalışmaların daha sonra yapılması daha mantıklı. Çevre temizliği konusunda hemfikiriz. Belediye temizlik konusunda şu an için herhangi bir çözüm geliştirmemiş fakat belediyenin katı atık projesi var, katık atık projesini bir sene sonra uygulamaya koyacak, buna dayalı olarak çeşitli yerlere çöp toplama kutuları vs. yerleştirilecek, halka eğitim ve kampanyalar düzenlenecek bu sorun bu şekilde çözülecek. Kaldırımlar konusunda da şunu belirteyim; şu an inşaatlaşma alanları dışında bütün her yerin kaldırımı var, bazı yerlerde bakımsız kaldırımlar var ama onlar ilerde yapılacak uygulamalarla yenilenecek.

Hoş bulduk eyvallah Bilal bey,
Diyarbakır şehir merkezine Bismil'e giderken ve dönerken otobüste seyir halinde görebildim. Hakikaten dediğin gibi her yer şantiye ve inşaat aşamasında şehir halinde şuan... Yollar, kaldırımlar ve çevre düzenlemesi bittikten sonra ki Diyarbakır on numara modern şehir haline geleceğini hayal ederek biliyorum. Gerçi Türkiye'nin dört bir yanı durum böyledir. Ama eskiden Doğu ve Güneydoğu bu kadar hareketli gelişim göstermiyordu. Her ne kadar geç kalınsa da bundan sonrasına bakmak lazım.

bilal21
10 yıl önce - Pts 19 Eyl 2011, 14:21

Alıntı:
Hoş bulduk eyvallah Bilal bey,
Diyarbakır şehir merkezine Bismil'e giderken ve dönerken otobüste seyir halinde görebildim. Hakikaten dediğin gibi her yer şantiye ve inşaat aşamasında şehir halinde şuan... Yollar, kaldırımlar ve çevre düzenlemesi bittikten sonra ki Diyarbakır on numara modern şehir haline geleceğini hayal ederek biliyorum. Gerçi Türkiye'nin dört bir yanı durum böyledir. Ama eskiden Doğu ve Güneydoğu bu kadar hareketli gelişim göstermiyordu. Her ne kadar geç kalınsa da bundan sonrasına bakmak lazım

Olumlu görüşlerinizden dolayı teşekkür ederiz barış bey. Diyarbakırda şu an hem Karayollarının hem belediyenin hem de İnşaat firmalarının çalışmaları var. Yeni yapılan kurumlar falan derken en az 5 seneye kadar şantiye halinin sıkıntısını çekeceğiz belki ama sonrasında harika bir şehir ortaya çıkacaktır. Dileriz tüm şehirlerimiz böyle gelişim içinde olsun, Artık eski klasik kötü şehirler görmek istemiyoruz bunun için merkezi hükümet ve belediyeler birlikte çalışıyor. Keşke diyarbakırdan geçmişken suriçine gidip tarihi ve türistik mekanları ziyaret etseydiniz, artık bir başka sefere

sayfa 1
123 ... 91011   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET