Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Denem

15 yıl önce - Çrş 05 Oca 2005, 06:21
Tarihi binalar kurtuluyor

EVLER İÇİN RESTORASYON ÇALIŞMASI BAŞLATILDI

Konak Belediyesi ilçedeki tarihi açıdan tescilli yapıları adım adım yenilemeye hazırlanıyor. İlk çalışma ise Kemeraltı'ndaki Arap Fırını Sokak'ta yapılacak

NİL KUYUMCU AKSÜYEK Yeni Asir

Konak Belediyesi, kötü ve yıkılmaya yüz tutmuş görüntüleriyle yıllardır yanlarından bile geçilmeye korkulan tarihi binalara hayat vermek için restorasyon çalışması başlattı. Proje çerçevesinde ilk adım, İzmirlilerin Kemeraltı'ndaki "Arap Fırını Sokağı" olarak bildiği 422 sokakta bulunan yıkılmaya yüz tutmuş Ökmen ailesine ait binada atılacak. Binaya restorasyonla yeni bir kimlik kazandırılacak.

İlçedeki tarihi açıdan tescilli binaları adım adım yenileyeceklerini belirten Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, "Restorasyon konusunda önder olursak işadamlarından ve hayırseverlerden de destek alacağımızı sanıyorum. Bu çalışmaları Yeni Belediyeler Yasası'nın bize verdiği görev çerçevesinde yürüteceğiz" dedi.
Arap Fırını Sokağı'ndaki hayırsever merhum Ayla Ökmen'e ait olan bina uzun yıllar konut olarak kullanıldı. İki katlı ahşap bina daha sonra kaderine terk edildi. Binanın boş kalmasını fırsat bilenler ise izinsiz olarak bu tarihi yapıyı barınma amaçlı kullanmaya başladı. Büyük bir bahçesi de bulunan yapı, zaman içinde kullanılmaz hale geldi. Ancak bina tüm bu olumsuzluklara rağmen mimari özelliğini korumayı başardı.
Ökmen Ailesi de Konak Belediyesi ile görüşerek binayı farklı bir projede değerlendirmek üzere kendilerine bağışlayacaklarını bildirdi. Bunun üzerine Belediye tarihi yapının yeniden 'ayağa kalkması' için restorasyon projesi hazırladı. Mülkün Belediye'ye devri için işlemler sürdürülürken İzmir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na da restorasyon için izin başvurusunda bulunuldu.

Maliyeti 250 bin YTL
Yaklaşık 250 bin YTL maliyeti olan restorasyon çalışmalarına bu yıl içinde başlanacak. Öncelikli olarak binanın güçlendirilmesi yapılacak. Dış ve iç cephe boyaları, zemin döşemeleri, tesisatı yenilenecek, bahçe ve merdivenlerinin bakımı yapılacak. Bina, tepeden tırnağa değiştirilerek. Bu noktadan sonra ise tarihi yapının yeni haliyle hangi amaçla kullanacağı 'Kemeraltı Projesi'ne bağlı olarak değerlendirilecek.

Kültür merkezi haline gelebilir
Öncelikli olarak Kemeraltı Bölgesi'nin sosyal ve kültürel ihtiyaçlarına yanıt vermesi planlan projede binanın, çeşitli kursların da verileceği kültür merkezi olarak kullanılması planlanıyor. Ancak Kemeraltı Projesi çerçevesinde bölgenin Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve İl Emniyet Müdürlüğü ile ortak yürütülecek çalışma sonrasında 'eğlence merkezi' olarak canlandırılması projesi hayata geçerse yapı butik otel ya da içkili restoran olarak da değerlendirilebilecek.

Haber icin tikla

yusufdemir55

5 yıl önce - Pzr 08 Mar 2015, 04:38
Kaderine terk edilenler nolacak

10 yıl önce açılan bu konuyla ilgili, bir arpa boyu yol ilerlenmiş değildir. Alsancak'ta, tarihi - cumbalı evler, kaderine terk edilmiş halde duruyorlar. Evlerin sahipleride; "amman bir an önce yıkılıp yok olsalarda, müteahite verip köşe olsak" diye ellerini oğuşturuyorlar.

ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet