Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Adana 'nın En Güzel Camileri
12   sonraki »

ANA SAYFA -> ADANA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
erolcoş
7 yıl önce - Cmt 17 Eyl 2011, 00:05
Adana 'nın En Güzel Camileri


Adana'nın En Güzel Camileri
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen "Cami Bahçe ve Çevresini Güzelleştirme" yarışması kapsamında, Adana'nın en güzel 3 camisi belirlendi.


Diyanet İşleri Başkanlığı, camilerin çevre düzenlemesi, tertip ve düzeni, temizliği konularında görevlilerin teşvik edilmesi, bu konuya hassasiyet gösterilmesi, müftülük ve cami görevlileri arasında sevgi, saygı, kaynaşma, yardımlaşma ve dayanışmayı temin etmek amacıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile birlikte "Cami Bahçe ve Çevresini Güzelleştirme" yarışması düzenlendi.

Adana İl ve İlçe Müftülükleri de bu kapsamda müftü başkanlığında, Milli Eğitim Müdürülüğü, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü temsilcilerinin katılımıyla oluşturulan "Cami ve Bahçesini Güzelleştirme Yarışması" seçici kurulu, yaptığı değerlendirmede Sabancı Merkez Camisi'ni 85 puanla birinci, Köprüköy Camisi'ni 66 puanla ikinci ve Çukurova'daki Şehzade Camisi'ni ise 61 puanla üçüncü seçti.

Türkiye genelinde düzenlenen ve her ilin en güzel camilerinin belirlendiği yarışmada Adana'da dereceye giren camilerinin peyzaj uygulamaları ve çevresindeki sosyal aktivite alanları dikkati çekiyor.(+)

(+)

(+)

(+)-SABANCI MERKEZ CAMİ-

Ortadoğu ve Balkanlar'ın en büyüğü olma özelliğine sahip olan Sabancı Merkez Camisi, "Selimiye'nin eşi, Sultan Ahmet'in kardeşi" diye nitelendiriliyor.

Değerlendirmede, caminin çevresindeki peyzaj düzenlemeleri, sosyal aktivite alanlarını ve temizliği dikkat çekiyor.

Yapımına 1988 yılında başlanan ve Sabancı ailesinin desteği ile 1998 yılında ibadete açılan cami, adeta Adana'nın sembolü haline geldi.

Avlularıyla beraber 6 bin 600 metrekare alana yayılan ve Cumhuriyet tarihinin Osmanlı mimarisini temsil eden son yapı olması açısından özel bir yeri olduğunu belirtilen cami, etrafında bulunan Merkez Park ile ayrı bir güzel görünüme bürünüyor.

Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini de gören cami, kütüphane, dinlenme yerleri, park alanları ve sosyal aktivite olanakları ile kentin bir numarası konumunda.

Selimiye'nin eşi, Sultan Ahmet'in kardeşi
Seyhan Irmağı kenarında görkemli bir yapıya sahip olan 6 minareli Sabancı Camii'nin 32 metre çapındaki kubbesi sekiz fil ayağı üzerine oturmakta. Kubbenin namaz kılınan kattan itibaren yüksekliği 54 metre. Ana gövdeye bitişik dört minare 99 metre, son cemaat mahallindeki iki minare ise 75 metre yükseklikte.

Cami klasik Osmanlı mimarisi tarzında yapılmış. Genel görünüm olarak Sultanahmet Camisi'ne, plan ve iç mekan olarak Selimiye Camisi'ne benziyor.

Caminin çeşitli yerlerinde 130 civarında Hadis-i Şerif yazılı bulunuyor. Cami içerisindeki süslemeler İznik çinilerinden yapılmış; kıble cephesinde bulunan ve üzerinde Kur'an-ı Kerim'den ayetler bulunan 4 adet pano ise büyüklük bakımından dünyadaki en büyük cami panoları.

Cami Tevafukları
Caminin yapımı sırasında İslam dinine uygunluk açısından (tevafuk) bazı özelliklere dikkat edilmiş. Bu özellikler sırası ile şöyle: Caminin ana mekanında bulunan 5 kubbe, İslamın 5 şartına, caminin 6 minaresi imanın 6 şartına, ana kubbeyi taşıyan 8 fil ayağı Allah'ın subuti sıfatlarına, caminin 8 ana giriş kapısı 8 cennet kapısına, 6 minaredeki 16 şerefe tarih boyunca kurulmuş 16 Türk Devletine, 32 metre çaplı ana kubbe 32 farza, avludaki 28 kubbe Kuran'an-ı Kerim'de adı geçen 28 peygambere, ana kubbedeki 40 pencere Hz. Muhammed'in (sav) peygamber olduğu yaşa ve 40 rekat namaza, 99 metrelik 4 minare Allah'ın 99 güzel ismine karşılık geliyor.

3-D SANAL TUR

http://www.3dmekanlar.com/tr/sabanci-merkez-camii.html
-YEŞİL CAMİ-

Dereceye giren camiler arasında ikinciliği ise Yüreğir ilçesindeki Köprüköy Camisi elde etti.

Kentte "Yeşil Cami" olarak bilinen cami, duvarları, kubbesi ve minaresini saran sarmaşıklarla, avlusu da zengin bitki deseni ve görselliği ile dikkati çekiyor.

Köprülü Mahallesi Yeşil Cami Yaşatma ve Koruma Derneği Başkanı Muzaffer Yeldan, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, yeşilliği dolayısıyla huzur veren bir mekana sahip olan caminin, Türkiye'de başka bir örneğinin olmadığını söyledi.

Yeldan, camide birbirinden değişik 100'ün üzerinde çeşitli çiçek olduğunu belirterek, çiçeklerin bakımını her gün kendisinin yaptığını, kuruyanların yerine yenilerini diktiğini ifade etti.

Caminin avlusunda gül türlerinin yanı sıra nergis, defne ve gelin duvağı gibi çok sayıda bitki türü bulunduğunu belirten Yeldan, "Camiye gelenler huzur içinde ibadetlerini yapıyor. Cami bahçesinin bir bölümüne dernek olarak kurduğumuz kütüphane de okumayı seven cemaate hizmet veriyor" diye konuştu.

Gönüllülük esasına dayalı olarak camide çalıştığını anlatan Yeldan, yarışmada camilerinin ikinciliği elde etmesinden dolayı çok mutlu olduklarını kaydetti.
(+)

(+)-KADEMOĞLU ŞEHZADE CAMİ-

Çukurova ilçesinde bulunan ve 1994 yılında yapılan Kademoğlu Şehzade Cami ise yarışmada üçüncülüğü elde etti.

Mimarlığını Fikret Arman'ın yaptığı, 4 bin 16 metrekare alana sahip cami de bahçesindeki peyzaj uygulamalarıyla dikkati çekiyor. Caminin, kentte içerisine basamakla girilmeyen tek cami olduğu belirtiliyor.

Adana İl Müftüsü İsmail Canbolat ise dini geleneğimizin ve medeniyet tarihimizde önemli bir yer tutan camilerin iç ve dış tertip, düzen ve temizliklerinin büyük önem taşıdığını söyledi.

Canbolat, bu kapsamda düzenlenen yarışmada Adana'da 3 caminin bu kriterlere uygun olarak belirlediklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Camilerimizin ibadethanelerimizdir. Ama bazı camilerin sıkışık çevrede olması bizi üzüyor. Biz camilerin güzel parkların içinde olmasını, cemaat namazı beklerken, yeşilliklerle dolu bahçede namaz saatini beklesin, namazdan sonra da yine çocuklarıyla beraber cami etrafında zaman geçirebilsin istiyoruz. Biz bütün camilerin çevresinde insanları cezbeden, onları rahat ettiren, gönüllerini ferahlatan güzelliklerin olmasını arzu ediyoruz. Camilerimize, erkeğiyle kadınıyla, engellisiyle, sağlamıyla gelmesini kolaylaştıracak mekanlar meydana getirmek istiyoruz. "

İlerleyen günlerde eski camileri engellilerin de gelebileceği şekilde düzenleyeceklerini bildiren Canbolat, "Yeni yapılan camilerde ise projelendirme aşamasında engellere ait yapılan işler de yer alacak. Bayanlar için de ayrı abdest alma bölümü oluşturulacak" dedi.

Canbolat, dereceye giren camilerin şu an için kentin en güzel camileri olduğunu ifade ederek, kentin bir anlamda vitrini olduğu kaydetti.

http://www.haberler.com/adana-nin-en-guzel-camile ...28-haberi/Resul GUL

5 yıl önce - Çrş 08 May 2013, 11:08

Adana Hayalpark daki Cami...

  (+)


murat-tekin

3 yıl önce - Çrş 14 Oca 2015, 00:29

ADANA-Hacı Ömer Sabancı Merkez Camii


(+)
wedatben28

3 yıl önce - Çrş 24 Hzr 2015, 08:41

Başlığı tekrar açalım..

Adana köprülü camiii


(+)
(+)

Resimler alıntıdır...


önens

1 yıl önce - Pzr 30 Nis 2017, 18:45Adana'da kentsel dönüşüm tedirginliği!

Adana'daki 87 yıllık Köprüköy Camii kentsel dönüşüm kapsamı altında. Köprülü Mahallesinde başlayan kentsel dönüşüm ise mahalle sakinlerini tedirgin ediyor.

Osmanlı İmparatorluğunun son dönemlerinde Balkanlardan Anadolu'ya göç eden muhacirlerin yerleştirildiği merkez Yüreğir ilçesi Köprülü Mahalle si'nde, dönemin önde gelen iş adamlarından Bosnalı Salih Efendi öncülüğünde yapımına başlanan Köprüköy Camisi, 1930'da ibadete açıldı. Daha sonra caminin bahçesine dikilen sarmaşık, cami duvarlarını ve minareyi kapladı. Minaresi, çam ağacını andıran cami, bu özelliğiyle halk arasında "yeşil cami" olarak anılmaya başlandı.

Camide çiçekte üretiliyor
Ayrıca bir grup mahalle sakini, caminin giderlerini üstlenip bakımını sağlamak için Yeşil Cami Koruma Derneği adında bir dernek kurdu. Dernek sayesinde caminin arka bahçesine küçük bir üretim alanı yapılarak renkli çiçekler ve bitkiler üretildi. Bu sayede cami çekim merkezi haline de geldi. Camiyi namaz saatleri dışında da dolduran vatandaşlar sohbet edip kitaplarını okurken ününü duyan birçok turistin de ibadethaneyi ziyaret edip fotoğraf çektiği öğrenildi.

Kentsel dönüşüm korkusu

Köprülü Mahallesi'nde başlayan kentsel dönüşüm ise mahalle sakinlerini şimdiden tedirgin etmeye başladı. Cami cemaatinden Ahmet Güngör (56), caminin kentsel dönüşüm alanına girmemesi gerektiğini ifade etti. 'Yeşil cami' olarak adlandırılan Köprüköy Camiinde namaz kılmanın çok güzel bir duygu olduğunu da söyleyen Güngör, "Burası bizim dedelerimizden kalmıştır. Namaz kılmak bambaşka bir şey bu camide. Her yer mis gibi kokuyor. Ama anlayana tabi ki" dedi.


http://reklam_link.com/adanada-kentsel-donusum-te ...igi/528570sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ADANA