Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Zaferr
15 yıl önce - Pts 03 Oca 2005, 22:31
Fransa'da Türkiye'ye referandum yasalaştı


Alıntı:
Türkiye karşıtlığının yoğun yaşandığı Fransa'da beklenen oldu. Bakanlar Kurulu anayasal uyum paketini kabul etti. Türkiye referandumu artık yasal bir zorunluk oldu.

Fransa’da Bakanlar Kurulu anayasal uyum paketini kabul etti. Dört maddeden oluşan paket, müzakere sonrası Türkiye’nin AB’ye üyelik onayını zorunlu olarak referanduma sunmayı öngörüyor.

Anayasa değişiklik tasarı paketi 25-27 ocak tarihlerinde Ulusal Meclis’te ele alınacak. Paketin diğer üç maddesi Fransız Anasası ile Avrupa Anayasası arasındaki çelişkileri ortadan kaldımayı amaçlıyor.

Bir yandan uluslararası göç, iltica ve suçluların iadesi gibi konularda AB’nin yetkileri arttırılırken, bir yandan da 'yerinden yönetim'le ilgili Ulusal Parlamento’nun yetkileri yeniden tanımlanıyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac 'zorunlu referandumla' ilgili üçüncü maddenin, daha önce verdiği taahhütlere uygun olarak özellikle 10-15 yıl sonra Türkiye’ye uygulanacağının altını çizdi. Chirac, bu yolla Fransızların son sözü söyleyeceğini vurguladı.

Uyum paketinin kabulü

Uyum paketinin hem Ulusal Meclis hem de Senato’da onaylanması, ardından her iki meclisin Versailles Sarayı'nda yapacağı birleşik toplantıda en az beşte üç oyla kabulü gerekiyor. Bütün bu işlemler vaktinde tamamlanırsa Avrupa Anayasası için referandum, yaz mevsiminden önce düzenlenebilecek.

Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ve hükümetin en büyük endişesi, seçmenlerin Türkiye'ye olan karşıtlıklarını, Avrupa Anayasası'na 'hayır' diyerek ifade etmesi.

Pakete göre, Romanya ve Bulgaristan referandumdan kurtulacak

Bunun önüne geçmek için, Bakanlar Kurulu’nda bugün ele alınacak Fransız Anayasa değişiklik paketine özel bir madde konmuş bulunuyor. Bu madde 2007 yılından sonra gerçekleşecek AB’ne yeni üyelik onaylarının halkoylaması ile yapılmasını öngörüyor.

Böylece, hem Romanya ve Bulgaristan referandumdan kurtulmuş oluyor, hem de Türkiye ile AB arasında müzakereler tamamlandığında halkoyuna gidilmesi şimdiden garantiye alınıyor

AB'den tarihi Türkiye kararı

AB, 16-17 aralık tarihlerinde Brüksel'de yaptığı zirvede Türkiye ile 'tam üyelik' müzakerelerinin 3 ekim 2005 tarihinde başlatılmasına vermişti. Türkiye ile ilgili yayınlanan bildiride yürütülecek müzakerelerinin 'doğası gereği ucu açık olacağı'na da vurgu yapılmıştı.


CNN TÜRK


sipahi
15 yıl önce - Pts 03 Oca 2005, 22:39

Alıntı:
Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac 'zorunlu referandumla' ilgili üçüncü maddenin, daha önce verdiği taahhütlere uygun olarak özellikle 10-15 yıl sonra Türkiye’ye uygulanacağının altını çizdi. Chirac, bu yolla Fransızların son sözü söyleyeceğini vurguladı.

gavurdan dost olmaz, ama bir bizim yöneticelere anlatamadik.
sanki bu kadar sene sonra TR üye olmak isteyecekmi?
azicik bir onuru olan devlet adami bu üyeligi red eder!..

büyük bir tezat ile karsi karsiyayiz.irfan x
15 yıl önce - Pts 03 Oca 2005, 22:47

Onca emekten ve karşılıksız verilenlerden sonra, ha bir de beyler Hayır diyebilcekler. O zaman ben niye ve ne için masaya oturayım?

Taha
15 yıl önce - Pts 03 Oca 2005, 22:51

10-15 sene sonra kim olur kim kalir. Bakalim o zaman Turkiye'de neler degisecek ve Fransa ne hallerde olucak. Acaba 15 sene sonra AB diye bir birlik kalicakmi veya biz AB'ye uye olmak isteyecekmiyiz.


irfan x
15 yıl önce - Pts 03 Oca 2005, 23:31

10-15 sene sonra AB diye bir birlik yine var olacaktır... 10-15 sene insan hayatı için uzun olsa bile ülkeler için kısa zaman. Ben 1995'i dün gibi hatırlıyorum. 2000'e girdiğimiz geceyi hatırlıyorum ve son beş sene benim için çok hızlı geçti . 40 seneden beri AB'ye girmek isteyen Türkiye yine girmek ister. Ama tabi ki Türkiye değişecek, AB de değişecek. Ama bu referandum hadisesi mide bulandırıcı. Eğer referandum yapacaklarsa, ve eğer gerçekten Türkiye'nin üyeliğini istiyorsa Fransız yetikliler (ki, gelecekte Türkiye'ye çok ihtiyaçları olacak) bundan sonra iyi niyetliler mi, değiller mi, göreceğiz. Şimdi sınvaı onlar verecek. Hadi, yapsınlar "çok bilgili!" halklarına Türkiye propagandası 10 yıl boyunca... eğer yapmazlarsa...

Zaferr
15 yıl önce - Pts 03 Oca 2005, 23:36

Romanya Nufus: 22,355,551 Issizlik oranı : %7.2(2004)
Bulgaristan Nufus : 7,517,973 Issizlik oranı : % 14.3(2004)
Turkiye'de ise %10 issizlik oranı var.Simdi Romanya'da işi bile olan herkesin diğer ülkelere bile göç etmeyeceği ne malum.Serbest dolaşım bahane gibi geliyor bence.Polonya'ya belli süre kısıtlama getirdiler ama onlar turist olmak için vize bile almıyorlar. Fransa'dan cesaret alan diğerleride aynı referandumları koyarlar.


Müjdat

15 yıl önce - Pts 03 Oca 2005, 23:38

Bence en kısa sürede Türkiyede'de referandum yapılmalı. Ben bunu hep söylüyorum ve yine tekrar etmek istiyorum. Biz AB olmadan yaşarız ve yaşıyoruz da. Emin olun ki yakında AB bize yalvaracak yeter ki istikrarlı bir politika izlensin. Bu potansiyel ve enerji ile biz değil onlar yalvarsın.

Sevgiyle kalın


irfan x
15 yıl önce - Pts 03 Oca 2005, 23:50

Müjdat demiş ki:
Alıntı:
Emin olun ki yakında AB bize yalvaracak yeter ki istikrarlı bir politika izlensin. Bu potansiyel ve enerji ile biz değil onlar yalvarsın.
Aynen öyle benim de demek istediğim bu. Ama bu arada onlar 3 Ekim tarihinden sonra büyük bir sınavın içine girecekler. Herşey bizim elimizde artık. Arkadaşlar, milletçe onların Türkiye'ye ne kadar ihtiyaçları olduğunu görüp öyle hareket etmeliyiz. Benim üzüldüğüm şey, hem o atarfta hem de biz de, sanki sadece Türkiye AB üyeliğine ihtiyaç duyuyormuş ve beyfendiler de bu üyeliği lütfetsek mi, lütfetmesek mi gibi bir durum içindeymiş gibi gösterliyor. Biz herşeyimizi Dünya'nın gözü önünde tartışıyoruz, onlar bunu yapmıyorlar. Şimdi size bir soru sorucam; eğer Türkiye üye olmazsa 20 yıl sonra AB ne durumda olur?ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET